atarionline.pl Zgrywanie zabezpieczonych dysków na SIO2SD - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorwaryl
    • CommentTime12 Apr 2014
     
    Jak zgrywać dyskietki, zabezpieczone, w tym oryginalnie, na SIO2SD? Kopię takiej dyskietki mogę zrobić za pomocą kopiera Toms Turbo Drive (v. 1.14 lub 1.15), ale ten kopier
    nie widzi SIO2SD niestety, USSECTOR COPY4 i TOMS COPIER 2.0 widzą, ale one nie przenoszą zabezpieczeń. Stacja CA2001 z Toms Turbo Drive (nie Multi).
    • 2:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Apr 2014
     
    Ja zapytam inaczej: a co masz zamiar zrobić?
    • 3: CommentAuthorwaryl
    • CommentTime13 Apr 2014
     
    Te dyskietki mają prawie ze 30 lat, cud, że jeszcze chodzą - więc archiwizacja, no i uruchomienie, na Atari lub (to częściej) pod emulatorem. Niestety w wielu przypadkach, te obrazy dysków, które są dostępne w sieci, wprawdzie pozwalają uruchomić, nawet pograć (i to długo), ale nie skończyć (dotrzeć do końca gry).
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Apr 2014
     
    Jest jeszcze możliwość, że zabezpieczenia same utworzyły się na przestrzeni 30 lat :)
    • 5: CommentAuthorwaryl
    • CommentTime13 Apr 2014
     
    Niestety były od początku. Mam nawet notatki sprzed ćwierćwiecza, na których ścieżkach są te zabezpieczenia (zwykle 1-2 ścieżki na dysku są takie, np. ścieżka 35 i 39.
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Apr 2014 zmieniony
     
    Zobacz format atx, obsługiwany m. in. przez altirrę (reverse-engineered). Nie będzie łatwo :/
    • 7: CommentAuthorstryker
    • CommentTime13 Apr 2014
     
    napisz do kolegi willego ;-) on jest w temacie stacji i robienia odpowiedniego programiku.... tylko z czasem gorzej i będziesz pewnie musiał jeszcze troszkę poczekać....
    • 8: CommentAuthorstryker
    • CommentTime13 Apr 2014
     
    Jeszcze co do tej Atarki co pisałeś mi w meilu. Opisz ten problem na atari.pl ...dodaj zdjęcie wnętrza i opisz co tam jest.. napewno da się to naprawić !
    • 9: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime13 Apr 2014 zmieniony
     
    ProSystem dołączony do APE zapisuje obrazy dyskietek z zabezpieczeniem w formacie *.pro. Z tego co można przeczytać format *.atr nie ma możliwości zapisu zabezpieczeń.



    Aby skopiować dyskietkę stację podłączamy do PC przez układ podobny do sio2pc.

    Przykładowe pliki *.pro są dołączone do APE, więc można sprawdzić czy sio2sd je obsługuje... na PC - APE, Altirra i Atari800 (nie Win PLus) je obsługują i może jeszcze inne - nie sprawdzałem.

    @JHusak Jakie oprogramowanie i z jakiego urządzenia tworzy pliki *.atx ?
    • 10: CommentAuthorstryker
    • CommentTime13 Apr 2014
     
    Zgrywalem kiedys sporo dyskietek Geparda .. stacja 1050 z HW 7.1 + wlasnie ten soft.
    LUknij tu:
    ->link<-
    • 11:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Apr 2014
     

    waryl:

    Niestety w wielu przypadkach, te obrazy dysków, które są dostępne w sieci, wprawdzie pozwalają uruchomić, nawet pograć (i to długo), ale nie skończyć (dotrzeć do końca gry).

    hmm myślałem że ten problem dotyczy głównie Atari ST;) (powstała nawet specjalna strona gdzie gry są "poprawiane" aby działały z obrazu dyskietki).

    Co do małego Atari to nie byłem świadomy takiego problemu, szczególnie że i ja i wiele osób wiele gier przechodziło i jakoś problemów nie mieliśmy.
    Jednak jeśli jesteś pewien (a widzę że jesteś) co to jakości konkretnych gier itp. to jak już zgrasz te gry to wielka prośba: zapodaj pliki tutaj na forum, warto takie obrazy upublicznić, a Kaz lub Xeen dodadzą je do katalogu softu.
    • 12:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime13 Apr 2014 zmieniony
     
    Format .ATR jak najbardziej obsługuje zapis zabezpieczeń, a konkretnie wspominają o tym jego pierwotne założenia (więcej TU) autorstwa Nicka Kennedy'ego (pomysłodawcy SIO2PC). Po prostu przyjęła się jego uproszczona wersja, którą rozpowszechnił Steven Tucker (autor APE'a).
    • 13: CommentAuthorw1k
    • CommentTime13 Apr 2014
     
    kto ma 3.0.11?:)
    • 14: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime13 Apr 2014
     
    @W1k
    Ten kto zakupił APE ;)

    @Stryker
    Bardzo ciekawa dyskusja i wiele linków (np. do specyfikacji plików pro i atx) pod linkiem który wrzuciłeś - Dzięki, teraz wiem - soft tworzący pliki atx to VAPI.

    @Voy
    no tak...

    Fox:

    Kłopot w tym, że 99% narzędzi obsługujących ATR nie obsługuje zabezpieczeń.
    • 15: CommentAuthorwaryl
    • CommentTime13 Apr 2014
     
    1.Jak będę miał APE (czekam aktualnie) to sprawdzę, czy daje radę z zabezpieczeniami na interfejsie SIO2PC, który z wersją bodajże 2.xx radził sobie dobrze, ale nie sprawdzałem wtedy dysków zabezpieczonych. Jak sprawdzę, to poinformuję.
    2. Jak się uda, to obrazy dysków oczywiście prześlę (np. Questron). Może na SIO2SD będą chodziły. Największe problemy są z RPG właśnie i strategicznymi.
    3. Dziękuję za pomoc.