atarionline.pl Informacje o Graph2Font (G2F) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime7 Apr 2016
     
    tebe - zmieniam pytanie z postu 50

    czy dało by się dołożyć oprócz trzech podstawowych szerokości ekranu jeszcze jedną opcję - ustawianie ręczne do szerokości 256 znaków?
    • 2: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime10 May 2016 zmieniony
     
    Generalnie jest problem z wczytywaniem grafiki, kolory są konwertowane w nieprzewidywalny sposób, gdy próbuję otworzyć obrazek dwu kolorowy (hi-res), lub taki na którym są użyte dwa kolory, a pierwszym użytym kolorem (?) jest czarny to obrazek jest zamieniany na puste tło, mimo, że są tylko dwa kolory... obrazek w inversie otwiera się... z kolorowymi obrazkami też jest problem, coś nie tak jest z opcjami "smart colors" nie da się zaznaczyć (nie ma opisu więc nie do końca wiem czego się spodziewać). Gdyby się chociaż dało wybrać który kolor ma być białym/czarnym (odpowiednik dla koloru liter w gr. 0), lub gdyby zawsze byłby to czarny (biały?), a reszta ignorowana - używana jako tło, było by ok. Szczególnie, że na obrazkach hires zaznaczam pewne obszary "dla siebie" (i jak jest dobrze to g2f je ignoruje, ale jak dodam jakiś kolor w niewłaściwym miejscu to wszystko znika...).
    • 3: CommentAuthortebe
    • CommentTime10 May 2016
     
    Gonzo, takie numery to prędzej w Graphics Studio można dorobić

    QTZ chcesz kontrolować kolory, użyj Graphics Studio, G2F sortuje kolory na podstawie częstotliwości występowania i podobieństwa do palety kolorów Atari
    • 4: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime10 May 2016 zmieniony
     
    To dlaczego ten sam dwukolorowy obrazek jest odczytywany jako pusty, a w inversie jest odczytywany prawidłowo? Podobieństwo do palety kolorów się nie zmienia... częstotliwość się odwraca, ale to nadal DWA kolory!

    Edit: po wczytaniu mam żółte kolory (i nie tylko gdy jest to kurczak :P ).
  1.  
    g2f RZondzi!!!! :) tebe :) mistrz i basta :) tylko mozliwosci interlace'owych brak ;) i tak przy okazji czy g2f korzysta z mozliwosci twojego engine'u multiplokacji sprite'ów ? przydaly by sie w hiresie.dziekuje pozdrawiam :)nie ma lepszego narzedzia do rysowanie i nie tylko rysowania niz wyzej wymieniany :) reklama off :)
    • 6: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 May 2016 zmieniony
     
    ->link<- ->link<- Te obrazki (hi-res) są "filtrowane" (tzn. usuwane są zbędne kolory) prawidłowo - trzeba tylko zaznaczyć opcję "Sort Colors". Jednak gdy dodam jakiś "niepasujący" kolor - wszystko znika (lub brany jest/są inny/e kolor/y).

    A do czego służy ta opcja "Smart Colors" skoro nie da się jej zaznaczyć, podobnie dlaczego nie mogę zmieniać kolorów w "menu" (na górze ekranu), które pojawia się tuż po otworzeniu pliku?

    Edit: Spróbowałem Atari Graphics Studio i tu w ogóle obrazek się rozsypuje - wczytuję 2 kolorowy obrazek (załączone wyżej), a po zapisaniu pliku .mic mam rozciągnięty fragment (połówka)...

    Dwukolorowe pliki .mic są otwierane jako kolorowe i nie znalazłem opcji żeby to zmienić...

    Edit2: Przy wychodzeniu z AGS-a wyświetliło mi to:



    Podobne komunikaty (tylko dwa wycieki) mam gdy tylko otworzę plik .mic, a potem zamykam AGS.

    Edit3: Wracając do G2F przygotowałem obrazki testowe na których dokładnie połowa jest czarna, a druga połowa biała i dwa z nich są odczytywane prawidłowo (2 i 4), a dwa są całe czarne (1 i 3). Ani częstotliwość, ani podobieństwo się nie zmieniają, zmienia się tylko kolejność.

    ----------------------------------------------------------------

    ----------------------------------------------------------------

    ----------------------------------------------------------------

    ----------------------------------------------------------------

    ----------------------------------------------------------------
    • 7:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime11 May 2016
     
    witam
    przyznam że funkcje importowania (bardzo potrzebne) faktycznie zachowują się nie przewidywalnie. ostatnio porzuciłem prace bo nie udało mi się dobrze zaimportować grafiki w 5, a nawet w 4 kolorach. i oczywiście staram się aby kolory były podobne do palety atari, itp ale za każdym razem wychodzi to inaczej.
    może coś robię źle. krótkie how to, albo info jak importować po prostu 4 i 5 kolorowe grafiki wielce by pomogło.
    TIA
    • 8: CommentAuthortebe
    • CommentTime11 May 2016 zmieniony
     
    W załączniku najnowszy AGS 3.2.6, rysowanie MCH będzie sprawiać problemy (miał być nowy bardziej intuicyjny sposób rysowania podpatrzony z programu na C64, jednak nie zostało to ukończone), pozostałe tryby powinny być OK

    skróty klawiszowe, sposób działania został zapożyczony z PAINT.NET

    ogólnie można wczytać 4-5 kolorowy do AGS obrazek jako MCH i zapisać, potem do G2F, w AGS jest lepsza kontrola kolorów które będą konwertowane, można je wybierać klikając na palecie źródłowego obrazka i na docelowej Atarowej palecie

    p.s.
    Memory Leak to nie jest nic poważnego, taka informacja o zasobach które nie zostały zwolnione z pamięci komputera, w wersji z załącznika ten komunikat jest wyłączony
    • 9: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime11 May 2016
     
    @crrn
    otwierasz bitmapę w 4 czy 5 kolorach, przypisujesz kolory w prostokątach odpowiednim numerom kolorów atari, ustawiasz kolory w edit colors, bo pewnie tam wszystkie/większość są ustawione jako czarny
    • 10: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime11 May 2016
     
    Czy omawiany temat ma jakiś związek z zapisem listy kolorów z G2F do mic? Przy 4 kolorach 3 są ok, a jeden wydaje się mieć wartość przypadkową i próbuję dojść dlaczego.
    • 11: CommentAuthortebe
    • CommentTime11 May 2016
     
    *.COL ? zapisuje wszystkie rejestry kolorów, razem z PMG
    • 12: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime11 May 2016 zmieniony
     
    tebe - to w takim razie może dało by się wygenerować drugi plik .scr podczas exportu mapy - jeden byłby w takim układzie jak teraz, a drugi w układzie pod skrola.

    czyli np. dla mapy złożonej z trzech obrazków było by to tak:

    anim.scr:
    obr1wiersz1 obr1wiersz2 obr1wiersz3 itd
    obr2wiersz1 obr2wiersz2 obr2wiersz3 itd
    obr3wiersz1 obr3wiersz2 obr3wiersz3 itd

    skrol.scr:
    obr1wiersz1 obr2wiersz1 obr3wiersz1
    obr1wiersz2 obr2wiersz2 obr3wiersz2
    obr1wiersz3 obr2wiersz3 obr3wiersz3
    itd
    • 13: CommentAuthorVidol
    • CommentTime12 May 2016
     
    to powinno rozwiazac Twoj problem:

    .rept 24, #
    ins "obr1.scr" +0,+40*#,40
    ins "obr2.scr" +0,+40*#,40
    ins "obr3.scr" +0,+40*#,40
    .endr
    • 14: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime12 May 2016
     
    Vidol - dzięki, właśnie o to mi chodziło
    • 15: CommentAuthorRocky
    • CommentTime13 May 2016
     
    Żeby dobrze cokolwiek zaimportować do g2f najlepiej jest zrobić 4 kolorową (lepiej odcieniową) bitmapę na PC. Trzeba jednak trochę pozmieniać barwy, żeby nie były zbyt blisko siebie, bo inaczej g2f je połączy w jeden kolor..
    • 16: CommentAuthortebe
    • CommentTime13 May 2016
     
    g2f dokonuje konwersji do palety 128 lub 256 kolorów XE/XL, jeśli są to odcienie jednego koloru to sprowadzi je np. do 8
    • 17: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime13 May 2016
     
    Sprawdziłem sposób jaki opisał Odyniec1 (dzięki wielkie).

    Nie zawsze da się przypisać kolorom określone - nazwijmy to - rejestry koloru Atari, gdyż G2F je blokuje (pewnie ma to uzasadnienie - np. kolory są w pewien sposób grupowane, ale jest to nieczytelne). Szczególnie gdy obrazek ma więcej kolorów.

    Wygląda na to, że G2F przyporządkowuje kolory do tych rejestrów w kolejności w jakiej je znajduje, co powoduje, że w przypadku jednego obrazka jest to ten a w przypadku drugiego inny kolor (mimo użycia tych samych kolorów w tych samych proporcjach - co widać po dwukolorowych obrazkach, które przygotowałem).

    Kolejnym problemem jest paleta przypisana tym rejestrom Atari (docelowa), gdyż kolory tam ustawione się powtarzają i nie są nawet podobne do kolorów użytych na obrazku źródłowym.

    Przypisanie kolorów obrazka rejestrom koloru Atari jest niezbyt czytelne, warto by było uwidocznić jakie kolory zostały przypisane poszczególnym rejestrom (paleta docelowa Atari), mieć możliwość ich zmiany od razu z poziomu tego "menu" i jak to jest obecnie, ale dodatkowo pokazując kolor, mieć możliwość przypisania kolorów obrazka do poszczególnych rejestrów kolorów Atari (gdy jest jakieś ograniczenie dać to jasno do zrozumienia - z czego ono wynika).
    • 18: CommentAuthorjok
    • CommentTime21 Mar 2017
     
    jest szansa na wersję pod osx?
    • 19: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime9 Dec 2017
     
    Mały, aczkolwiek mogący prowadzić do utraty naszej pracy, problem - program w przypadku pliku tylko do odczytu przy zapisie nie sygnalizuje błędu (nie pyta / nie prosi o nową nazwę) i zachowuje się tak jakby zapisał dane, podczas, gdy plik pozostaje bez zmian.
    • 20: CommentAuthorpgru
    • CommentTime10 Dec 2017
     
    Wersja pod osx jest chyba mniej potrzebna od wersja pod Linuxa... Wersję pod Linuxa da się zainstalować instalując Linuxa wewnątrz okienek, a w przyszłości kolejne wersje okienek mogą być niezgodne z tym programem w wersji dla okienek....
    • 21: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime10 Dec 2017
     
    Okienka też można zainstalować wewnątrz Linux-a i pod innymi okienkami :) Obrazy XP są oficjalnie dostępne i to w wielu językach - ->link<- - co jest dodatkowo bardzo pomocne przy testach oprogramowania :)
    • 22: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime27 Jan 2019
     
    Probowalem na rozne sposoby ale G2F nie dziala na moim Win 10

    Blad jak w zalaczniku
    • 23: CommentAuthortebe
    • CommentTime27 Jan 2019
     
    pierwszy raz się z czymś takim spotykam, używam Win10 Pro (g2f 4.0.2.6)

    sugeruję spróbować z innym Windows, G2F działa z XP, Win7, pod Windows 2000 też go kiedyś używałem
    • 24: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime27 Jan 2019
     
    Pytanie jak poprawic ten blad na tym Windows 10 :)
    Na innym - dziewiczym Win10 dziala.
    • 25: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime8 Feb 2019
     
    Tebe jakiej biblioteki uzywa g2f ?
    Moze to jest konflikt z czyms zainstalowanym na systemie.
    • 26: CommentAuthor0xF
    • CommentTime8 Feb 2019
     
    ZTCP RichEdit może być zaktualizowany przez Office i występują niekompatybilności między wersjami. Masz tam Office?
    • 27: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime8 Feb 2019 zmieniony
     
    LibreOffice 6.0.5
    upgrade do 6.0.7 nie pomogl
    • 28: CommentAuthortebe
    • CommentTime8 Feb 2019
     
    uses
    Windows, Messages, SysUtils, Classes, Graphics, Controls, Forms, Dialogs, StdCtrls, FileCtrl, Buttons, Menus, ExtCtrls, ComCtrls, ToolWin, ImgList, IniFiles, ZlibEx, ExtDlgs, GifImg, PngImage, JPEG, ShlObj, Clipbrd, ActnList, StdActns, ShellApi, BMDSpinEdit, Math, TB2Item, TB2Dock, TB2Toolbar, SpTBXItem, SpTBXMDIMRU, TBX;
    • 29: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime8 Feb 2019
     
    mialem na mysli nazwe biblioteki z poziomu
    Windowsa, nie Delphi :D
    • 30: CommentAuthortebe
    • CommentTime8 Feb 2019
     
    w okienku About jest używany RichEdit, zastąpiłem go HTMLabel-em
    • 31: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime9 Feb 2019
     
    Pieknie zadzialal. Dziekuje :D
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Mar 2019
     
    Przedwczoraj rozmawialiśmy z Kubą Husakiem na temat szerokości ekranu. Kuba uważa, że można zmieścić tylko jeden znak z każdej strony, żeby był widoczny, a przecież widać po dwa (i mam na to dowody zdjęciowe) :D

    I tu pytanie do Ciebie Tebe, czy dałoby się wprowadzić do G2F tryb ekranu "Max Visible" (między "Normal" a "Wide"), żeby graficy mogli rysować tylko na widocznym obszarze, a reszta nie miała wątpliwości? Chodzi o szerokość 352/176/88 pikseli.
    • 33: CommentAuthor0xF
    • CommentTime13 Mar 2019
     
    Proszę uprzejmie okazać dowód zdjęciowy, na którym widać dwa znaki na lewej ramce i nie są to sprajty.
    • 34: CommentAuthortebe
    • CommentTime13 Mar 2019 zmieniony
     
    potrzebne są hamulce bo sami pohamować się nie możecie ? ;)

    Special -> View -> Borders

    pokazuje na czerwono obszary niewidoczne, na biało obszar prawie widoczny ale nie u wszystkich, zależy od TV
    • 35:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    czy dało by się tak przygotować g2f aby pewne operacje były możliwe z linii komend?

    scenariusze w których osoba z projektu dostarcza wiele wersji grafiki i trzeba je wczytywać tylko po to by zrobić eksport do asm / fnt / mic whatever we need jest bardzo uciążliwa w ogniu walki. chodzi mi o proste rzeczy głównie sprowadzające się do "export as" pod oskryptowanie.

    jeżeli coś takiego da się zrobić to prośba o info - bo może mi coś umknęło.

    dziękuję
    • 36: CommentAuthortebe
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    jest G2F Extractor, na stronie G2F
    G2F Extractor v1.5 by Tebe/Madteam
    Syntax: g2fext filename.g2f [options]
    -s save *.scr
    -f save *.fnt
    -m save *.mic
    -c save *.col
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2020
     
    O właśnie, dzięki Tebe - o to pytał również ktoś wczoraj na KWAS-ie albo w czasie warsztatów TDC-a.
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jul 2021
     
    W czasie ostatniego Środowiska prasowego kolega PG zgłosił się z pytaniem o G2F, które przekazałem do Tebe, a ten udzielił odpowiedzi. Cytuję, bo może się przydać innym, których zdziwiło to, że przy ustawianiu duszków dwukrotnej albo czterokrotnej szerokości nie można przesuwać ich co piksel. Oto przyczyna:

    Tebe:

    Piksle są wyrównywane do znaku, dzięki temu możliwe jest prawidłowo płynne zapalanie piksli grafiki i PMG, dotyczy to efektów FADE IN / OUT typu PLASMA, LEFT / RIGHT, BOX etc. Bez tego piksle PMG szerokości większej niż x1 nie będą korespondowały z pozycjami piksli grafiki (znaku), zgaszenie / zapalenie piksla PMG będzie powodować 'glicze'.

    Zapisz jakikolwiek obrazek G2F z włączoną opcją 'DLI' -> Fade Effect, wybierając efekt inny niż COLORS, zauważysz rozjeżdżanie się piksli PMG <> GRAFIKI. Ustawienie włączonej domyślnie tej opcji miało naprawić sytuację. W zakładce Special -> Edit PMG musisz odznaczyć opcję 'Align PMG pixels to char'.
    • 39:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Aug 2021
     
    Tebe - jak zgrać w G2F bitmapę w hiresie? Bo format MIC zapisuje, ale w lowres.
    • 40:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 Aug 2021
     
    Ale przecież hires = MIC minus 5 (czy 4) bajtów koloru na końcu...
    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Aug 2021
     
    To nie ma znaczenia w tym przypadku. Okazało się, że to RECOIL odczytuje mi MIC jako lowres. Nie było pytania :D
    • 42: CommentAuthortebe
    • CommentTime2 Aug 2021
     
    może zmień rozszerzenie na *.GR8
    • 43: CommentAuthortebe
    • CommentTime11 Aug 2021
     
    jak wczytać obrazek typu BMP, PNG aby G2F rozpoznał jego kolory właściwie ?

    + sprawdzić jakiej palety używa G2F, View -> Palette (plik.ACT)
    + obrazek który chcemy wczytać do G2F remapujemy do tej palety kolorów której używa G2F w jakimś programie graficznym, koniecznie tryb 8bit COLOR INDEXED, zapisujemy
    + wczytujemy tak przygotowany plik do G2F

    p.s.
    osobiście używam Aseprite i nie mam problemów z przerabianiem obrazków na 4 kolory Atari
    • 44:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime26 Oct 2021 zmieniony
     
    Hej.

    Od wersji 4.0.2.7 Graph2Font pozwala tworzyć pliki dla Pascala (mam najświeższą wersję ze strony 4.0.2.8)
    Jest jednak coś, co nie pozwala takiego pliku skompilować i go uruchomić. Występują stałe które nie są nigdzie zdefiniowane. Po za tym, MAD Assembler wywala też wielokrotnie informację:
    WARNING: No ORG specified

    oraz
    ERROR: Value out of range (-61199 must be between 0 and 65535)


    Kod jaki mi wygenerował G2F dla Pascala zamieszczam w załączniku (danych nie załączam, bo są "tajne" ;P)

    Poza tym, kod wygląda, jak by miał za mało informacji. Nie ma danych PMG, a informacje o kolorach są jakby dla całych linii DL, a nie skaningowych.

    Proszę o pomoc w tej sprawie, bo chciałem zintegrować obrazki stworzone w G2F z grą :) a nie chcę wymyślać koła na nowo.

    Pytanie z innej beczki.
    Czy G2F pozwala na operacje blokowe, tzn. możliwość skopiowania/przeniesienia fragmentu obrazka w inne miejsce?
    Edit: znalazłem. Nie było pytania :)
    • 45: CommentAuthortebe
    • CommentTime27 Oct 2021
     
    kod dla Pascala jest minimalistyczny, tylko tryb DLI, zmiany kolorów tylko co 8 linii, bez PMG
    • 46:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime27 Oct 2021
     
    @pebe: trzeba się posiłkować tym, co g2f generuje w asm.
    Dane sprajtów najprościej jako resources sprajty rcasm 'sprajty.asm'. Potem przy wyświetlaniu obrazka:
    pmbase := Hi(sprajty);
    No ale co ja tu piszę... wyskubałeś trackera, więc sobie spokojnie dasz radę z g2f i madpascalem :)
    • 47:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    @sun: Trzeba będzie pokombinować z zawartością plików ASM (jak mówisz) bo innego wyjścia ńma :P Na szczęście, obrazki są proste, więc jakoś dam radę.
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Oct 2021
     
    Pebe - obrazki dostałem, działają :)
    • 49:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime1 Nov 2021
     
    @sun: Przy trackerze dostałem nie małą pomoc, bez której pewnie bym dłużej nad nim siedział, co mogło by poskutkować niedokończeniem go.
    Jak widzisz, Kreta "skubie" już łooojezu, nawet nie chce mi się liczyć. Jak na razie, zrezygnowałem z wielu pomysłów, a i tak stoję w miejscu.
    Mam nadzieję, że chociaż te rysunki uda mi się wrzucić do gry, będzie tak bardziej "amerykańsko" ;P

    Jak na razie, ciągle mnie coś "gryzie" w ich wyglądzie i dłubie i dłubie... ale jakoś nie mogę wydłubać. Chciałbym, aby były takie... że-mmm, że jak się je widzi to... wtssżżży!! ;)
    • 50: CommentAuthortebe
    • CommentTime31 Jul 2022
     
    G2F 4.0.3.1

    ->link<-

    dodana obsługa trybu PGR+ (Piccolo)

    w załączniku zbiór plików z programu Piccolo, które można wczytać do G2F

    opis narzędzi związanych z G2F
    ->link<-