atarionline.pl Konwerter RGB na VGA. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    Czy ktoś zna, posiada jakiś i może polecić?
    • 2:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    Polecam Wei-ya ACV-011. Działa w sumie jako scandoubler. Używam z VBXE przez zrobioną przez Pasia przejściówkę i sobie chwalę. Kto był w Głuchołazach, ten mógł zobaczyć w/w konwerter w działaniu. :)

    Tutaj znajduje się instrukcja, która dołączana jest do urządzenia w formie drukowanej.

    Najlepiej kupić go przez eBay lub Aliexpress, bo ezgemplarz aktualnie znajdujący się na Allegro ma cenę kompletnie z sufitu (ponad 100% marży).
    • 3: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    Nie uściśliłem, że chcę do LCD. A to jest chyba do klasycznego monitora, tak? Nie mogę znaleźć jaką ma rozdzielczość wyjście.
    • 4:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    Używam właśnie z LCD 21,5" (Samsung SyncMaster 2243SW). Konwerter podwaja synchronizację poziomą (w przypadku VBXE), więc na wyjściu VGA jest obraz 720*576 (H=31,2 kHz, V=50 Hz), czyli zdatny do wyświetlenia przez LCD.

    Z Amigą i ST najpewniej też pójdzie.
    • 5: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    • 6: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    @QTZ ja czytałem te posty, ale to są stare tematy, wiesz jak jest, we współczesnej elektronice wszystko idzie strasznie naprzód. A tak jak czytam, to albo linki nie działają, albo już nie ma tego towaru.

    Takie coś znalazłem i rozważam, tanie jak barszcz. Nawet kupiłbym tego więcej, jakby ktoś też chciał:

    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    @QTZ: ale tu chodzi o RGB, nie S-Video. Do S-Video używam tego konwertera i tej karty (głównie do przechwytywania obrazu). Jakość obrazu z tej drugiej jest świetna - vide
    , choć YT nieco ją pogorszyło (oryginalny plik).

    @Valdghir: zapytaj Lotharka; on miał styczność z tym Gonbesem, ale też widział mój konwerter w akcji i niech się wypowie, który z nich oferował wyższą jakość obrazu na wyjściu. :)
    • 8: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    No tosz właśnie linkuję o konwerterze RGB.
    • 9:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    Lotharek wspominał coś o wadach tego konwertera, do którego linkujesz, ale nie znam szczegółów.
    • 10: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    @Valdghir Towar można spokojnie znaleźć, a wątek nie jest tak stary - rozwiązanie problemu 2012 rok, a urządzenie które linkujesz pochodzi z 2008, co można przeczytać w instrukcji - tu wersja z dwoma wyjściami vga ->link<- (bezpośredni link do manuala)

    @Voy dałem "?" właśnie dlatego, że te urządzenia nie mają wejść RGB :) To urządzonko, które linkujesz trochę drogie, ale ma większe rozdzielczości, szkoda, że nie ma tunera (nawet analogowego).

    Sorki, za pytanie, ale dlaczego musi być RGB? Większość urządzeń ma wyjścia composite?
    • 11: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    @QTZ - no to już jakiś konkret, out co prawda pół HD, ale może być.

    VBXE ma RGB.
    • 12: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime20 Aug 2014
     
    Chyba się nie zrozumieliśmy - to prawie to samo urządzenie, które linkowałeś. Chodziło mi o to, że wcale nie jest nowe... Skoro musi być RGB to sorry za zamieszanie :) Zostaje zapytać Lotharka jak sugeruje Voy.
    • 13: CommentAuthorValdghir
    • CommentTime20 Aug 2014 zmieniony
     
    @QTZ też chyba zamieszałem, ale jeszcze raz: konwerter RGB do VGA, fajnie jakby był konfigurowalny (menu ekranowe), a już super jakby miał pilota - takie pobożne życzenia :-)
    • 14:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime21 Aug 2014 zmieniony
     
    Lotharek chyba coś wspominał, że Gonbes ma problem z wyświetlaniem trybu Rybagsa (320*480) pod VBXE (przykład). Pod moim chodzi bez problemu - jest nawet widoczny interlace. :)
    • 15: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime21 Aug 2014 zmieniony
     
    Z "prawie" takimi samymi urzadzeniami uwazajcie, bo "prawie" robi duza roznice. Była chyba 5 lat temu na AArea akcja, bo była okazja kupic tanio Gonbesa GBS-8220 (chyba 8220)

    ->link<-

    Kupilim. Okazało sie, ze urzadzenie jest swietne ale nie działa konkretnie własnie z naszym sprzetem :/ Po prostu ponizej 60Hz nie chciało smigac i juz. Cos tam kombinowalismy probowalismy dobudowac, uzywac roznych wejsc (YUV na przykład) efekty były røzne - ostatecznie - kurzy sie w szufladzie... Ale ponoc Lotharek miał go jakos probowac dostosowac, nie wiem na czym staneło.

    A ponoc 8228 działa, ma interfejs, mozna go przeprogramowac (ale zaznaczam ze nie wiem - słyszałem tylko) a jest PRAWIE taki sam. Wiec kupujcie urzadzenia ktore ktos sprawdził.
    • 16: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime21 Aug 2014 zmieniony
     
    GBS-8200 - jedno wyjście VGA
    GBS-8220 - dwa wyjścia VGA
    GBS-8228 - takiego nie znalazłem

    Na AA (link który podałeś powyżej) można przeczytać, że trzeba zakupić jak najnowszą wersję, konkretnie "v5".

    Na zdjęciach (np. ->link<- ->link<- ) widać numer wersji - nad przyciskami - model, wersja i data. Najnowsze jakie zauważyłem to v4 z 2012 roku (a zdarza się, że na jednym zdjęciu jest wersja z 2012, a na drugim z 2010), więc trzeba się upewnić u sprzedawcy, że jest to v5 (a może są i nowsze?).

    A co do tych urządzeń kurzących się w szufladach to może da się przenieść do nich oprogramowanie z wersji v5? Co już ktoś zaproponował, ale chyba na tym się skończyło... a tu jeszcze inny link ->link<-
    • 17: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime21 Aug 2014 zmieniony
     
    To było 8220 w takim razie, dwa wyjscia. Co do przeniesienia oprogramowania to jak najbardziej ale nie wiem jak to zrobic? Płytka ma złacze bodajze I2C, ale co dalej, jakis program, protokoł, cokolwiek...

    Z ST tez probowalem, zmontowałem obwod wg tego co Anemos pisał, ale mi nie poszło... Moze on ma NTSC? Pojawiał mi sie obraz, potem sie szatkował i zrywało synchro...

    Co do 8228 cos mi sie pomieszało, nie ma chyba czegos takiego. Czyli to chyba jakis inny. Strona Gonbesa sie pozmieniała, do ktoregos był download oprogramowania - mozna było pozmieniac wewnetrzny program urzadzenia - ilosc linii, konfiguracja synchro - ogolnie przypominało to troche display list :)

    PS. Mogło chodzic o 8229 ale to juz zupełnie niepodobne urzadzenie.
    • 18: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime21 Aug 2014 zmieniony
     
    Może chodzi o GBS-8218, o którym pisał Candle? Ale tego chyba nikt nie testował.
    • 19: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime21 Aug 2014 zmieniony
     
    O to ten. Co on ma dobrego to to, ze ma wyprowadzony RS-232 i mozna go przeprogramowywac. Nie wiem czy soft u Gonbesa jest jeszcze dostepny, ale jak był to go pobrałem. W skrocie wygladało to tak ze mozna jego działanie zaprogramowac na dosc niskim poziomie, ilosc linii wejsciowych, czestotliwosci synchronizacji i inne cuda - taka lista działania, wiec w razie problemow mozna sie pobawic i w zasadzie dostosowywac pod najdziwniejsze sygnały - oczywiscie nie ma gwarancji ze pojdzie, ale zawsze to cos. A 8220 złacze ma ale I2C o jego ew. uzyciu - cisza - pewnie tylko oni wiedza jak tego uzyc... Przypuszczalnie mozna przeładowac firmware i byc moze zrobic upgrade do wersji 5, ale zadnego uploadera i plikow nie znalazlem - nie mowiac o opisie co do tego podłaczyc...
    • 20:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime21 Aug 2014 zmieniony
     
    Poszperałem w sieci nieco i wychodzi na to, że obecnie najlepszymi na rynku urządzeniami typu upscaler/converter są XRGB-3 i XRGB-mini FRAMEMEISTER firmy Micomsoft. Również najdroższymi, bo cena sięga w przeliczeniu 1000 PLN. O możliwościach można poczytać tutaj.

    O innych urządzeniach więcej tutaj: ->link<-

    Chyba najlepszym wyjściem jest użyć karty do PC typu framegrabber, bo oprócz przechwytywania obrazu ma się możliwość zgrywania go do pliku wideo. Całkiem fajnie działa karta Datapath Vision RGB-PRO1, lecz wymaga złącza PCI i wyciąga max. 20 klatek na sekundę, no i w sumie jest starą konstrukcją, bo z 2002 roku, choć ostatnie sterowniki wyszły 3 lata temu i spokojnie działają pod Windows 8.1. Sprawdzona z Amigą 500 przez złącze RGB i Amigą 1200 przez wyjście VGA karty BVision PPC i daje bardzo ładny obraz. Lotharek chwalił sobie jakiś czas temu kartę Startech PEXHDCAP, która jest klonem karty Yuan SC500-N1 (którą też produkował Minicom).

    P.S. Wyszedł właśnie model GBS-8219, ale jego cena powala...