atarionline.pl Cartridge do CP/M, kilka pytań - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthormvw
    • CommentTime9 Sep 2009

Czy jest możliwość budowy takiego carta z pamięcią najlepiej 256kb i współpracującego z sio2sd?

Czy ktoś by się podjął budowy takiego carta?

I pytanie dodatkowe. Czy istnieje możliwość sprzętowej emulacji komputerów zx spectrum i/lub amstrad cpc 6128 w oparciu o taki cart lub osobny?

Po prostu marzy mi się coś takiego, a jako laik w sprawach elektroniki nie mam pojęcia czy jest coś takiego możliwe.
    • 2:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2009

Jezeli chodzi o CP/M to istnieje gotowe rozwiazanie, ktorego nie trzeba wymyslac. Kolega Trub odkryl, ze wystarczy miec stacje LDW 2000 lub CA 2001 (obie bardzo popularne w Polsce) i po drobnej przerobce mozna korzystac z CP/M:

->link<-

Pamiec 256KB lepiej zainstalowac sobie na stale w komputerze, ale i na cartridgu mozna - na przyklad kupujac RAM-Cart u Zenona:

->link<-

Jezeli zas chodzi o emulator SPRZETOWY innych komputerow to jak mowi stare powiedzenie, zrobic mozna wszystko, ale nie wszystko mozna zrobic. To jest taki przypadek - teoretycznie jest to mozliwe, praktycznie nie.

Stopien skomplikowania takiego projektu (trzeba by zbudowac praktycznie nowy komputer - bo w tym cartridgeu powinien byc np. procesor Z80, zeby udostepnic CP/M, nie mowiac o sprzetowej emulacji ZX i CPC, co wymagaloby pewnie jakis specjalizowanych czipow jak ULA), ograniczona dostepnosc takich specjalizowanych czesci, koszty testow, prob i prototypow, dlugi czas realizacji (lata! Doswiadczenie pokazuje, ze latwo sie robi pierwsze 80% takiego projektu, a malo kto dociera do konca. Na Atari o duzo prostszej przeciez karcie turbo rozmawia sie juz wiele lat. A karty jak nie bylo w sprzedazy tak nie ma. Prototypy ma kilka osob i to wszystko) - to wszystko nie pozwala wierzyc, ze ktos sie podejmie wykonania takiego carta. Lepiej kup sobie prawdziwego Amstrada albo ZX - bedzie szybciej i taniej.
    • 3:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2017

Pytanko - ktoś zastosował rozwiązanie wymyślone przez Truba?
    Odkopałem z piwnicy LDW2000 i zastanawiam się nad przeróbką, która pozwala korzystać z CP/M. Z chęcią posłuchać wrażeń z praktyki użytkowania.
    • 4:

CommentAuthorIron
    • CommentTime27 Dec 2017 zmieniony

Pewnie zastosował to trub :D

No chyba zostaje Ci zdobycie SRAM-Chargera i samemu się pobawić, w sumie to ciekawsze aniżeli czytanie czyichś wrażeń ;)
    • 5:

CommentAuthordely
    • CommentTime29 Dec 2017

ktoś zastosował rozwiązanie wymyślone przez Truba?

Jako wielki fan uruchamiania CP/M na wszystkich komputerach, na których da się to zrobić od razu po "premierze" zamówiłem przeróbkę u Zenona.

Tu opis dla rozpoczynających pracę w zestawie małe Atari i SRAMCharger.
    • 6:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Dec 2017 zmieniony

Dzięki Dely za linki, wygląda to ciekawie.
    Kurcze, moja stacja LDW Super 2000 była u Zenona w serwisie, szkoda, że wtedy nie zajarzyłem, że mogłem poprosić go o wstawienie CP/M-u.

Ciekawe, czy w końcu powstanie softwareowy emulator CP/M na Atari.
    • 7: CommentAuthorpirx
    • CommentTime30 Dec 2017

albo mi się coś miesza, albo draco na rapidusie coś takiego ma? coś kojarzę, że na zwyklaku to by chodziło nieużywalnie wolno.
    • 8:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Dec 2017 zmieniony

O, mogłem zapytać Draco na Last Party. No nic.
    Dowiedziałem, się, że jeszcze Piotr Mejer pracuje nad takim emulcem programowym. Obecny stan prac jest taki:

Piotr Mejer:

W emulator wbudowany jest także emulator 80 kolumnowego terminala vt100 włącznie z atrybutami typu blink i emphasis więc jest szansa że jakieś bardziej zaawansowane edytory tekstu typu wordstar ruszą. Jak już mówiłem emulator jest na wczesnej fazie rozwoju, jest emulowane około 30% rozkazów Z80 i 20% api CPM więc na razie za bardzo nie ma co pokazywać, ale jeśli sądzisz że to kogoś zainteresuje to proszę bardzo. Komendy które działają to DIR, TYPE i BYE i uruchamia się jeden program SAMPLE J. Reszta programów wywali się na jakieś komendzie Z80 do wbudowanego debugera.

No to skoro mam pozwolenie na pokazanie, to pokazuję screenshot :). No i chyba warto wyrazić zainteresowanie, jeśli kogoś temat interesuje, żeby zmotywować Piotrka do dalszych prac :)

• 9: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime31 Dec 2017

Jestem na etapie próby pożenienia rozszerzenia SRAM Charger razem z TOMS Multi Drive na jednej płytce. Oczywiście jedno i drugie razem nie zadziała, ale przełącznikiem będzie można wybrać funkcję płytki.
    • 10:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2017

Ja mam w stacji Toms Turbo, czy jak zainstaluję Twoją płytkę to będzie jakiś konflikt czy będę miał możliwość skorzystania albo z Toms Turbo, Toms Multi albo SRAM Charger?
    • 11: CommentAuthorpirx
    • CommentTime31 Dec 2017

Emulator Piotra pewnie, że budzi zainteres!
    • 12: CommentAuthorpgru
    • CommentTime31 Dec 2017

Zamiast upierać się co do emulacji Z80, na początku można spróbować samego 8080. Sporo programów pod CP/Ma nie wymaga, gdyż wiele komputerów używanych z CP/M, w stylu np. Elwro 500 nie miało procesora Z80 tylko odpowiednik 8080.
    • 13:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2017

Autor ma link do tego wątku, więc śmiało można zgłaszać tu uwagi do jego projektu. Ale zachęta też mile widziana :D
    • 14: CommentAuthorpgru
    • CommentTime4 Jan 2018

Skoro można zgłaszać uwagi i zachętę to zgłaszam zachętę do stworzenia emulatora CP/J (system zgodny z CP/M z Elwro 800 Jr) :-) .

Nie wiem na ile to się przyda, ale można kupić dyskietki z bodajże źródłami CP/Ja...
    • 15: CommentAuthorartax4
    • CommentTime5 Jan 2018

CP/J według wikipedii powinien być zgodny z CP/M więc programy z niego powinny pójść na emulatorze. Oczywiście nie będzie to dotyczyć programów narzędziowych typu format itp.
    • 16: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime5 Jan 2018 zmieniony

A nie jest tak, ze CP/J to nieco spolszczony (komendy zostały po angielsku) CP/M + protokół sieciowy JUNET? Tu: ->link<- podają że był w pełni zgodny z CP/M 2.2
    • 17: CommentAuthorpgru
    • CommentTime5 Jan 2018

Hmm to w sumie dobre pytanie bo np. są programy otwierające okienka w CP/J i nie wiem czy taka funkcja była w CP/M.
    Takie Logo dla CP/J ma tryb graficzny, a CP/M w tej wersji miał grafikę czy nie miał?
    • 18: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime5 Jan 2018

CP/M sam z siebie (podobnie jak i DOS) grafiki nie obsługuje. Ale to nie znaczy, że nie może być rozszerzony o odpowiednią bibliotekę. Dla CP/M przeznaczony był GSX przodek znanego i cenionego GEM ;)
    • 19: CommentAuthorartax4
    • CommentTime7 dni temu

Mimo wysiłków niewiele znalazłem pod GSX. Sam opis biblioteki jest i mógłbym ją zaimplementować, ale bez oprogramowania gra jest niewarta świeczki.