atarionline.pl Cartridge do CP/M, kilka pytań - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormvw
    • CommentTime9 Sep 2009
     
    Czy jest możliwość budowy takiego carta z pamięcią najlepiej 256kb i współpracującego z sio2sd?

    Czy ktoś by się podjął budowy takiego carta?

    I pytanie dodatkowe. Czy istnieje możliwość sprzętowej emulacji komputerów zx spectrum i/lub amstrad cpc 6128 w oparciu o taki cart lub osobny?

    Po prostu marzy mi się coś takiego, a jako laik w sprawach elektroniki nie mam pojęcia czy jest coś takiego możliwe.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2009
     
    Jezeli chodzi o CP/M to istnieje gotowe rozwiazanie, ktorego nie trzeba wymyslac. Kolega Trub odkryl, ze wystarczy miec stacje LDW 2000 lub CA 2001 (obie bardzo popularne w Polsce) i po drobnej przerobce mozna korzystac z CP/M:

    ->link<-

    Pamiec 256KB lepiej zainstalowac sobie na stale w komputerze, ale i na cartridgu mozna - na przyklad kupujac RAM-Cart u Zenona:

    ->link<-

    Jezeli zas chodzi o emulator SPRZETOWY innych komputerow to jak mowi stare powiedzenie, zrobic mozna wszystko, ale nie wszystko mozna zrobic. To jest taki przypadek - teoretycznie jest to mozliwe, praktycznie nie.

    Stopien skomplikowania takiego projektu (trzeba by zbudowac praktycznie nowy komputer - bo w tym cartridgeu powinien byc np. procesor Z80, zeby udostepnic CP/M, nie mowiac o sprzetowej emulacji ZX i CPC, co wymagaloby pewnie jakis specjalizowanych czipow jak ULA), ograniczona dostepnosc takich specjalizowanych czesci, koszty testow, prob i prototypow, dlugi czas realizacji (lata! Doswiadczenie pokazuje, ze latwo sie robi pierwsze 80% takiego projektu, a malo kto dociera do konca. Na Atari o duzo prostszej przeciez karcie turbo rozmawia sie juz wiele lat. A karty jak nie bylo w sprzedazy tak nie ma. Prototypy ma kilka osob i to wszystko) - to wszystko nie pozwala wierzyc, ze ktos sie podejmie wykonania takiego carta. Lepiej kup sobie prawdziwego Amstrada albo ZX - bedzie szybciej i taniej.
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2017
     
    Pytanko - ktoś zastosował rozwiązanie wymyślone przez Truba?
    Odkopałem z piwnicy LDW2000 i zastanawiam się nad przeróbką, która pozwala korzystać z CP/M. Z chęcią posłuchać wrażeń z praktyki użytkowania.
    • 4:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime27 Dec 2017 zmieniony
     
    Pewnie zastosował to trub :D

    No chyba zostaje Ci zdobycie SRAM-Chargera i samemu się pobawić, w sumie to ciekawsze aniżeli czytanie czyichś wrażeń ;)
    • 5:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime29 Dec 2017
     
    ktoś zastosował rozwiązanie wymyślone przez Truba?

    Jako wielki fan uruchamiania CP/M na wszystkich komputerach, na których da się to zrobić od razu po "premierze" zamówiłem przeróbkę u Zenona.

    Tu opis dla rozpoczynających pracę w zestawie małe Atari i SRAMCharger.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Dec 2017 zmieniony
     
    Dzięki Dely za linki, wygląda to ciekawie.
    Kurcze, moja stacja LDW Super 2000 była u Zenona w serwisie, szkoda, że wtedy nie zajarzyłem, że mogłem poprosić go o wstawienie CP/M-u.

    Ciekawe, czy w końcu powstanie softwareowy emulator CP/M na Atari.
    • 7:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime30 Dec 2017
     
    albo mi się coś miesza, albo draco na rapidusie coś takiego ma? coś kojarzę, że na zwyklaku to by chodziło nieużywalnie wolno.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Dec 2017 zmieniony
     
    O, mogłem zapytać Draco na Last Party. No nic.
    Dowiedziałem, się, że jeszcze Piotr Mejer pracuje nad takim emulcem programowym. Obecny stan prac jest taki:

    Piotr Mejer:

    W emulator wbudowany jest także emulator 80 kolumnowego terminala vt100 włącznie z atrybutami typu blink i emphasis więc jest szansa że jakieś bardziej zaawansowane edytory tekstu typu wordstar ruszą. Jak już mówiłem emulator jest na wczesnej fazie rozwoju, jest emulowane około 30% rozkazów Z80 i 20% api CPM więc na razie za bardzo nie ma co pokazywać, ale jeśli sądzisz że to kogoś zainteresuje to proszę bardzo. Komendy które działają to DIR, TYPE i BYE i uruchamia się jeden program SAMPLE J. Reszta programów wywali się na jakieś komendzie Z80 do wbudowanego debugera.


    No to skoro mam pozwolenie na pokazanie, to pokazuję screenshot :). No i chyba warto wyrazić zainteresowanie, jeśli kogoś temat interesuje, żeby zmotywować Piotrka do dalszych prac :)

    • 9: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime31 Dec 2017
     
    Jestem na etapie próby pożenienia rozszerzenia SRAM Charger razem z TOMS Multi Drive na jednej płytce. Oczywiście jedno i drugie razem nie zadziała, ale przełącznikiem będzie można wybrać funkcję płytki.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2017
     
    Ja mam w stacji Toms Turbo, czy jak zainstaluję Twoją płytkę to będzie jakiś konflikt czy będę miał możliwość skorzystania albo z Toms Turbo, Toms Multi albo SRAM Charger?
    • 11:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime31 Dec 2017
     
    Emulator Piotra pewnie, że budzi zainteres!
    • 12: CommentAuthorpgru
    • CommentTime31 Dec 2017
     
    Zamiast upierać się co do emulacji Z80, na początku można spróbować samego 8080. Sporo programów pod CP/Ma nie wymaga, gdyż wiele komputerów używanych z CP/M, w stylu np. Elwro 500 nie miało procesora Z80 tylko odpowiednik 8080.
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2017
     
    Autor ma link do tego wątku, więc śmiało można zgłaszać tu uwagi do jego projektu. Ale zachęta też mile widziana :D
    • 14: CommentAuthorpgru
    • CommentTime4 Jan 2018
     
    Skoro można zgłaszać uwagi i zachętę to zgłaszam zachętę do stworzenia emulatora CP/J (system zgodny z CP/M z Elwro 800 Jr) :-) .

    Nie wiem na ile to się przyda, ale można kupić dyskietki z bodajże źródłami CP/Ja...
    • 15: CommentAuthorartax4
    • CommentTime5 Jan 2018
     
    CP/J według wikipedii powinien być zgodny z CP/M więc programy z niego powinny pójść na emulatorze. Oczywiście nie będzie to dotyczyć programów narzędziowych typu format itp.
    • 16: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime5 Jan 2018 zmieniony
     
    A nie jest tak, ze CP/J to nieco spolszczony (komendy zostały po angielsku) CP/M + protokół sieciowy JUNET? Tu: ->link<- podają że był w pełni zgodny z CP/M 2.2
    • 17: CommentAuthorpgru
    • CommentTime5 Jan 2018
     
    Hmm to w sumie dobre pytanie bo np. są programy otwierające okienka w CP/J i nie wiem czy taka funkcja była w CP/M.
    Takie Logo dla CP/J ma tryb graficzny, a CP/M w tej wersji miał grafikę czy nie miał?
    • 18: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime5 Jan 2018
     
    CP/M sam z siebie (podobnie jak i DOS) grafiki nie obsługuje. Ale to nie znaczy, że nie może być rozszerzony o odpowiednią bibliotekę. Dla CP/M przeznaczony był GSX przodek znanego i cenionego GEM ;)
    • 19: CommentAuthorartax4
    • CommentTime9 Jan 2018
     
    Mimo wysiłków niewiele znalazłem pod GSX. Sam opis biblioteki jest i mógłbym ją zaimplementować, ale bez oprogramowania gra jest niewarta świeczki.
    • 20: CommentAuthorpgru
    • CommentTime19 Jan 2018
     
    Problem jest taki, że CP/M miał być chyba z założenia zgodnym międzyplatformowym systemem. Tam wiele maszyn nie miało grafiki... Z Polskiego oprogramowania na bibliotekę graficzną CP/J trochę jest - choćby chyba słynne LOGO.

    Acha jeśli chcesz, mógłbyś to napisałem niedawno prostą grę dla CP/J, powinna być zgodna z każdym tekstowym CP/M 2.2 - w tym wątku(http://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4029.0) jest wersja plikowa(przydatna przy przenoszeniu na różne platformy), oraz obrazy dyskietek które raczej Ci się nie przydadzą(są dla Elwro 800 Jr). Możesz jeśli zechcesz spokojnie dołączać ją lub jak przerobisz sobie na obraz dyskietki czy kartridża do Atari, choćby do pokazania do testów, że "działa".
    • 21: CommentAuthorartax4
    • CommentTime20 Jan 2018
     
    Doskonały pomysł, mógłbym na tej grze rozwijać emulacje, więc wystartowała by jako pierwsza. Jeżeli masz też to logo to też byłbym chętny :)
    • 22: CommentAuthorpgru
    • CommentTime20 Jan 2018
     
    Cieszę się bardzo, że komuś się przyda :-)

    Co do Logo - poszukaj w sieci emulatora Elwro 800 Jr o nazwie VJUNIOR. Tam były bodajże dołączone 2 nietypowe obrazy dyskietek o końcówce EML, na szczęście z emulatorem jest program pod DOSa którym może dodawać lub "wyjmować" pliki z wirtualnego obrazu dyskietki w tym formacie. Jednocześnie jak uruchomisz ten emulator pod DOSem, lub czymś zgodnym to zobaczysz jak to LOGO powinno wyglądać.

    Krótka instrukcja obsługi tego emulatora - aby wejść do CP/Ja(czyli odpowiednika CP/M) musisz wcisnąć raz lewy ctrl a potem lewy alt i Home. Powinno się pojawić słowo CP/J(potem enter). Jak nie działa to wystartuj jeszcze raz lub wróć ctrl do migającego w sposób początkowy kursora, wciśnij raz ctrl a potem Num Lock, potem lewy alt i Home.

    PrtScreen albo * służy do wejścia do menu emulacji - przypisania wirtualnych obrazów dyskietek, realnych stacji albo wyjścia do DOSa.
    • 23: CommentAuthorartax4
    • CommentTime20 Jan 2018
     
    Mam prośbę,jeżeli ktoś jeszcze ma dostęp do ciekawego oprogramowania na CP/M, lub chciałby aby jakiś program pojawił się na emulatorze niech da znać w tym wątku lub skontaktuje się ze mna.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Aug 2022
     
    Od paru dni wiadomo wszem i wobec, że CP/M został uwolniony:

    ->link<-
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2023
     
    Tutaj wersja 1.1 emulatora CP/M dla procka 6502, Piotrek troszkę znowu ruszył z projektem:

    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Oct 2023
     
    Jest też (a chyba nikt o tym tutaj nie napisał) implementacja CP/M dla maszyn z 65c816 i jest tu też opcja pracy w trybie 80 znakowym pod VBXE.

    Program można pobrać ze strony Draco:

    ->link<-
    • 27:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime31 Oct 2023
     
    W sumie najbardziej "jak cartridge" jest FujiNet, na którym CP/M też działa.
    • 28:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime31 Oct 2023
     
    Tak, bawiłem się i super, że jest, ale to tylko znów terminal do CP/M, jak w przypadku CA-2001/LDW ;-)
    • 29:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime31 Oct 2023
     
    Nie ma wyjścia, Z80 trzeba za emulować. Czy to będzie na stacji, na FN czy na procu komputera - to jest emulacja. Według mnie najprostszy w użyciu jest właśnie FN a to z racji łatwego dostępu do plików - leżą na partycji FAT, w konkretnym katalogu, dostęp jest trywialny. Z LDW2000/CA2001 jest o wiele gorzej, a w każdym razie mi się nie udało nic dograć do dyskietki "testowej". Wersji na Rapidusa od Draco jeszcze nie sprawdzałem, emulacji z postu KAZ-a też nie.
    • 30:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime31 Oct 2023
     
    Tu info w jaki sposób dograć sobie soft, żeby "popracować" sobie na Indusie i jego klonach wraz Atari pod CP/M.