atarionline.pl Odczyt bezposredni z .wav (turbo blizzard) w emulatorze - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime6 Jan 2015
     
    Czy ktorys emulator cos takiego potrafi (jak w temacie - odczyt danych bezposrednio z .wav (format turbo blizzard) w emulatorze.

    Na Alitrze probowalem standard - dzialal ok.

    Testowalem Atari800Win, Atari800 (z A8Cas), Altirre poki co i albo cos robilem nie tak albo nie wiem.

    Nie chodzi mi oczywiscie o samo wczytanie danych (do tego sa casy czy juz typowe binarki ;) ale tak sobie pomyslalem posluchac brzeczenia blizzarda podczas odpalania gierki ;) Ogolnie chodzi o to czy mozna w 100% emulowac Turbo Blizzard?
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime6 Jan 2015
     
    Możesz wrzucić tu przykładowy plik wav?
    Skoro próbowałeś i się nie da, to pewnie nic z tego, ale chciałbym poeksperymentować.
    • 3:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime6 Jan 2015
     
    Mozliwe ze cos nie zrobilem jak trzeba :)
    Pliki generowalem Turgenem i mialem problem z tym, ze w ogole emulatory nie zaczynaly czytac.

    Probowlem tez np. takiego wybiegu jak : zabootowac cart'a Phoenixa z Blizzardem, uruchomic Microloader i wrzucic "wirtualnia kasete" z .wav

    W Atari800 z A8Cas mozna w konfiguracji wybrac typ Turbo (wybralem Blizzard) ale tez proby bootowania zakonczyly sie niepowodzeniem.

    W zalaczniku River Raid (na "sluch" z tego co pamietam to jakos tak "brzeczal" przy odczycie ;) smieszne ale niektore zgrzyty sa dalej charakterystyczne nawet po prawie kilkudziesieciu latach :D
    • 4: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime6 Jan 2015 zmieniony
     
    The only emulator that will work is Atari800 (from A8Cas).
    Did you disable the SIO patch in the emulator configuration? You must do it to read turbo tapes.

    The WAVE file is almost empty (only a pilot tone is there). Do you have the .xex file you used to generate the WAVE file?
    • 5:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime6 Jan 2015
     
    I did disabled the SIO patch but it seems not to boot properly.
    I don't know why it did not attach correctle here but it's 7MB wave file with pilot tone and the couple of records.

    I have used randomly chosen River Raid xex file I have.

    I have attached the mp3 of the same file.

    P.S. The above file when downloaded is 7MB and is complete (just tested)
    • 6: CommentAuthordss
    • CommentTime6 Jan 2015
     
    Tutaj mozesz sobie posluchac Blizzarda:


    Albo tak jak napisal baktra - odpalic emulator ze wsparciem do Blizzarda (a8cas):

    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime6 Jan 2015
     
    @dss,
    Patrz moj pierwszy post - probowalem juz przez Atari800 z A8Cas - widocznie poza SIO cos trzeba jeszcze zeby zabootowac poprawnie albo wav albo odpalic microloader via cart'a i wczytac z wav'ea soft.
    • 8:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime6 Jan 2015 zmieniony
     
    poprawka - teraz zadzaialalo Atari800 z patchem A8Cas poprawnie :) dzieki za pomoc :)

    o ile SIO wylaczylem to wylaczalem tez parukrotnie emulator Atari800 i nie zrobilem save config ;)

    Mea culpa :) dzieki za pomoc! wszystko dziala
    • 9:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime19 Apr 2020 zmieniony
     
    @Wolfen
    Na jakich kluczowych ustawieniach dla Blizzarda wygenerowałeś w Turgenie River Raid Bliz.wav?
    Walczę z tym i bez problemu Twojego wave'a ładuję w Altirze jako Turbo Blizzard, ale jak sam generuję Turgenem to nic się nie ładuje :-/

    EDIT:
    Sam sobie odpowiem: zmiana w preferencjach parametrów WAVE na 48 kHz pomogła. Na 44KHz za cholerę Altirra nie chciała wczytywać ;-)
    • 10:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime20 Apr 2020
     
    Ooo dobrze wiedzieć :)
    Ja się przerzuciłem na korzystanie z plików .cas (ze względu na miejsce).
    • 11:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Apr 2020 zmieniony
     
    Używasz plików CAS wygenerowanych w formacie turbo w Turgenie?
    Czy przy okazji da się takie pliki załadować po SIO2PC na prawdziwej Atarce (zwykłe CASy się da)?
    • 12:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime20 Apr 2020
     
    Nie próbowałem. Używałem Cas2Audio baktry ->link<- i telefonu z kaseta adapterem. Ale na leciwym XCA12 przerobionym zresztą też na Turbo 2001 miałem sporo problemów. Działało lepiej jak przeniosłem coś w standardzie i zapisałem na kasecie fizycznej tym magnetofonem. Co ciekawe podpięcie adaptera kasety do audio do laptopa i puszczanie audio bezpośrednio z Turgena działało lepiej. Na Sio2SD nie probowalem, chwilowo nie mam fizycznego Atari ale jak znowu będę miał (i Sio2SD:) to chętnie sprawdzę.
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Apr 2020
     
    No ale adapter kasety zadziała z WAV/CAS w turbo tylko w magnetofonie przerobionym na dane turbo, prawda?
    Więc mając magnetofon w normalu, adapter nie pomoże mi z turbo?
    • 14:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime20 Apr 2020
     
    Tak. Magnetofon musi byc przerobiony na turbo.
    Mając magnetofon w normalu jesteś cóż.. skazany na normal :/
    Chociaż jeśli sio2sd wspiera ładowanie CASow to może jakaś mądra głowa dorobi obsługę Turbo :) (ale byłby czad :D
    • 15:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime20 Apr 2020
     
    Można za to zapisać standardowy cas w więcej niż 600 baud np.900 baud (nie wiem czy dobrze pamiętam że Long File Copy Tak potrafił ale to samo też można zrobić przez Turgena). Więc będzie o 1/3 szybciej ale to wciąż standard.
    • 16:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Apr 2020
     

    Wolfen:

    Chociaż jeśli sio2sd wspiera ładowanie CASow to może jakaś mądra głowa dorobi obsługę Turbo :) (ale byłby czad :D


    Wspiera, ale tylko normal. Pomijając oprogramowanie, nie wiem czy to jest technicznie możliwe dla SIO2PC, żeby ładować w turbo. Musiałaby się wupowiedzieć taka "mądra głowa" właśnie ;-)
    • 17:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime20 Apr 2020
     
    A z ciekawości -sio2sd czytając Cas'a robi to w standardowej transmisji (emulując magnetofon) czy że tak to ujmę wykraja sobie z tego binarke i odpala (konwertuje w locie do xex'a)?
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Apr 2020
     
    Ładuje w standardowej transmisji z CASa,łącznie z typowymi dźwiękami ładowania kasetowego w normalu.
    • 19:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime20 Apr 2020
     
    ooo :) to dobrze wiedzieć :)
    • 20:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 May 2020
     
    Czy w programie Turgen istnieje możliwość hurtowej przeróbki większej liczby binarek na CAS/WAV? Chodzi o to, żeby program przyjął pewną konwencję nazewnictwa na podstawie plików XEX, wspólne opcje dla plików wynikowych i masowo stworzył odpowiedniki WAV/CAS?
    Nie znalazłem nic takiego i za każdym razem daną binarkę (XEX) trzeba dodawać osobno i ustawiać opcje dla pliku po konwersji.
    • 21: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime18 May 2020
     
    Turgen ma funkcję o nazwie "Batch processing". Pozwala to na konwersję katalogu pełnego plików .xex do żądanego formatu turbo.

    Więcej informacji jest dostępnych w dokumentacji - sekcja Tools/Batch Processing.
    • 22:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 May 2020
     
    O to chodzi, obadam, dzięki!
    • 23: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime20 May 2020
     
    Przez SIO2SD można wczytać Casa? Nakierujcie mnie proszę jak to zrobić bom ciemny w tych sprawach :D. W instrukcji nic nie widzę.
    • 24:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 May 2020
     
    Z SIO2SD nie można, podobno można z SDrive czy jak to się tam nazywa. CASy w normalu możesz też wczytać z użyciem SIO2PC.
    • 25: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime21 May 2020
     
    Dzięki czyli rozumiem, że to tylko literówka w postach powyżej
    • 26:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime21 May 2020
     
    Tak, SIO2SD nie ładuje CASów, SIO2PC owszem. Wolfen się "przejęzyczył" ;-)
    • 27:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime21 May 2020
     
    Właśnie ktoś mi tu pisał na innym wątku (zaraz dam link) o tym że czyta CASy. Nawet dopytywałem się czy w locie konwertuje na xexy czy jak. I uzyskałem odpowiedź że używa standardowej transmisji. Ja sam nie ładowałem nigdy CASow z Sio2SD.
    • 28:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime21 May 2020
     
    A bo napisałeś SIO2SD i chyba się zasugerowałem, a pisząc o CASach w normalu miałem na myśli SIO2PC ;-)
    • 29:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime21 May 2020
     
    Poprawka... to był ten wątek i to Ty mi (poniekad) napisałeś :D najpierw ja źle popatrzyłem i zamiast Sio2PC (post 11) przeczytałem Sio2SD a dalej już obaj polecieliśmy z tematem... ;))) (post 16, 17 i 18 gdzie już mnie sam przekonujesz że się da ale tylko w normalu;)))
    • 30:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime21 May 2020
     
    Panie i Panowie - przepraszam za zamieszanie, według znanej nam wiedzy Sio2SD (przynajmniej na chwilę obecna) nie wspiera ładowania CASow. :) (czekam teraz jak ktoś napisze "Jak to nie wspiera?" i wypuści update firmwareu nawet z obsługą Turbo;) (chociaż wydaje mi się że Sio2SD brakuje jeszcze kilku kabelków we wtyczce SIO które odpowiadają za sterowanie silnikiem itd (o ile to jest potrzebne w czymkolwiek - tak gdybam)
    • 31:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime21 May 2020
     
    Faktycznie polecieliśmy z tematem, przeczytałem co chciałem przeczytać i dalej pisałem o SIO2PC ;-)))

    Albo ktoś dorobi, albo nie wiedząc, że się nie da, załaduje CASa z SIO2SD :D