atarionline.pl Po co mi sid ?? YM rulez:) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    wiecie ludziksy kochane tak sobie słucham rózniastych muzyczek Ym na atari st, np: music disk ultrasyda i to jest taki pokey na sterydach:) czy dało by sie to jakos przerzucic na atari ??? muzyczki z JOride brzmia bardzo podobnie.wydaje sie ze konwersja powinna dac lepsze w tym przypadku niz w przpadku sida efekty.
    • 2: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime19 Jan 2015
     
    @triplex aka blasph: właśnie porównuję "odsłuchuję" Drakonusa A65 vs C64 heh nie ma porównania Pokey wymiata. Pozdrawiam
    • 3: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime19 Jan 2015
     
    Do końca tego na pokeyu nie zrobisz. ST ma zegary (podobne do pokeyowych zegarów, ale niezależne od muzyki), i to na nich się takie cuda robi. Działa to podobnie jak granie x razy na ramkę, ale jest definiowane na poziomie instrumentu. Oprócz tego atutem ST jest moc procesora. 6502/Z80 nie potrafią tak szybko mieszać w rejestrach, jak to może robić MC68k.
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime19 Jan 2015 zmieniony
     
    ->link<- - tylko sprzęt jest u Konstruktora a w emulacji póki co supportu nie ma...
  2.  
    zdaje sobie sprawe z tego ze nie zabrzmi to tak samo jak na st,ale wydaje mi sie ze bedzie brzmialo lepiej niz emulacja czy symulacja sida ,tak jak pisalem wczesniej muzyczki brzmią Joyridowo;) bardzo fajny basik..tzn.ze nikt nie próbowal ??
    • 6:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime19 Jan 2015
     
    A najfajniej zagrać podobnie(!) na POKEYu: ->link<- oraz ->link<-

    </ojtam_ojtam>
    • 7: CommentAuthorbrx
    • CommentTime20 Jan 2015
     
    Problem z ST IMO polega na tym, że wsadzono w szesnastobitowy komputer chyba najgorszy możliwy układ dźwiękowy jak na komputer tej klasy. Oczywiście dziś to wiemy, ongiś być może to nie było jednoznaczne. Dziś muzycy pewnie cuda potrafią wycisnąć z tej Yamachy, podobnie jest z muzyczkami na C64 i oby tak samo dziś było z muzyką na Pokeya :)
  3.  
    miker ładne:) wiesz ale moze łatwiej robic muzyke na st(lepsze narzedzia)??acidjazzed fajne bardzo ale brakuje takiego basa jak w ostatnim parcie na side "a" w joyride(pisałem juz o tym) i było by zajebiscie:)
    • 9:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime20 Jan 2015
     
    W jednym z NYD (chyba z 2014 roku), ktoś zaprezentował konwerter muzyki YM -> Pokey. Przykładowa muzyczka z Xenon brzmiała IMO bardzo dobrze.
  4.  
    jest mozliwosc posłuchania tego gdzieś?? kurde ja mysle ze to musi brzmiec dobrze,blizej pokeyowi do YM niz do sida.
    • 11:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime20 Jan 2015
     
    ->link<- - tu są wszystkie NYD-y, które dotąd wyszły.
    • 12: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime21 Jan 2015
     
    @brx: tak naprawdę to jest kwestia gustu. Jeśli ktoś lubi dźwięk samplowany, to faktycznie - ST ma mało do zaoferowania. Z drugiej strony - jeśli ktoś lubi chip-tuny, to ST zaś jest chyba jedną z lepszych fabrycznych platform do takiej zabawy. Wtedy jest jak wino - im starsze, tym lepsze :).
    Osobiście - ST zainteresowałem się m.in. z powodu dźwięku (choć sam muzykiem nie jestem).
    • 13: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime21 Jan 2015
     
    @miker: ten pierwszy link z postu 6ego rewelacja, świetna muza!!! słucham na okrągło. Pozdrawiam
    • 14: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime21 Jan 2015
     
    Co do samej muzyki z ST, to kilka bardziej melodyjnych utworów:

    !Cube:
    ->link<-
    ->link<-

    505:
    • 15: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime21 Jan 2015
     
    @bob_er: to pocisnołeś fajowska muza ta z prezentacji SV z TV pomorskiej. Uwielbiam te muzy z ST i małego Atari. Superos!!!!!!!!!!!!!!
    • 16: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime21 Jan 2015 zmieniony
     
    O ile bardzo lubię brzmienia POKEYa czy SIDa to YM jest dla mnie zupełnie niestrawny. Gryzą mnie w uszy te ostre jak brzytwa brzęczenia, pierdzenia i przestery. Robiłem wiele podejść ale nie daję rady. Ze wszystkich retro układów dźwiękowych tylko YM tak na mnie działa.
    • 17: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Jan 2015
     
    To brzmi jak lekki przester z STe. Jest ogólnie znany to problem, nie do końca pamiętam czy i jak zostało to rozwiązane. Co do muzyczki, to bardzo zły przykład na ST(e). Jak wygląda dobra muzyka na ten sprzęt? - polecam Slideshow z końcówki dema DoThings, szczególnie muzaka domyślnie granego w końcowej części dema. I ten kawałek, jak i cała kolekcja nie ma przesterów na dowolnym egz. STe i to mnie zastanawia, bo jest to zależne jak by od użytego playera w przypadku STe. Na ST problem nie istnieje.
  5.  
    ay świetny !!polecam posłuchac muzyczek z spectrumowych demek.Np Mescaline synesteshia kozak!! yerzmiey tez robi majstersztyki ..no a Ym w wykonaniu ultrasyda to jest numero uno quasi pokeyowego brzmienia!
    • 19: CommentAuthormono
    • CommentTime22 Jan 2015 zmieniony
     
    @bob_er: Świetne!
    Zapomnieliście o Stu, choć niedawno koncert był w PL :) I generalnie YM Rockerz.

    Edit: !Cube zresztą chyba na SV wygrał compo YM :)
    • 20: CommentAuthorsecon
    • CommentTime23 Jan 2015 zmieniony
     
    A ja uwielbiam Yamahe w ST ten cudowny dźwięk jest jakby generowany w locie nie jest tak sztywny jak sample. Zawsze mi się miło kojarzą te basowe chropowate niskie dźwięki tego układu. Zobaczcie sobie utwory Scavengera np ten, mogę go słuchać bez końca a jak już odpalę to na swoim STe......:-)
    • 21: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime24 Jan 2015
     
    @secon: bardzo fajna muzyczka :)
    • 22:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime24 Jan 2015
     
    W tym demie jest gra crapman. Moim zdaniem najlepszy pacman na swiecie. I tam jest dopiero zajefajna muza scavengera...
    • 23: CommentAuthorsecon
    • CommentTime24 Jan 2015
     
    mnie to zastanawia skąd ten człowiek czerpie takie klimaty przecież te utwory to epopeje a nie jakieś 2 minutowe italo disko, tam przeplatają się jakby całe opowieści śliczne to jest .
    • 24: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime25 Jan 2015
     
    @paptak: a słuchałeś tej propozycji od Secona z postu 20? nie mów że nie jest fajne :)
    • 25: CommentAuthorerOS
    • CommentTime25 Jan 2015
     
    Scavy (Joris Maarten de Man) to od lat mój ulubiony STkowy muzyk. Ta sama świetna muzyka z Synergy Mega Demo ale z obrazem:





    Uwielbiam też jego muzę z gościnnego intra Symbiosis:


    Ich gra Crapman, też ma przyjemną muzykę i to rzeczywiście jeden z najfajniejszych pacmanów.

    Nigdy za to nie byłem fanem dźwięków z POKEYa (tak wiem, że to tutaj herezja ;) ale znacznie bardziej wolałem SIDa, a muzę w tym demie uważam za mistrzostwo:
    • 26: CommentAuthorsecon
    • CommentTime26 Jan 2015 zmieniony
     
    ależ świetny jest tu SID, nie wszędzie mi się podoba bo np draconus na sidzie jest kiepski pokey brzmi lepiej, ale tutaj szacun i to wielki., Pozdrawiam comodorowców.
    .....
    ............
    ...............
    po 10 minutach słuchania
    ...............................
    kurcze jest to naprawdę, naprawdę przecudowne- ta muzyczka. Jaki to musi być kompozytor, no przepiękne!!!!.
    • 27: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime27 Jan 2015
     
    2 yamachy i ZX Spectrum,

    • 28:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime28 Jan 2015
     
    Ponad dwa lata temu na ppa.pl był wątek SID vs AY/YM. Autor promował ten pierwszy z układów, ale można tam przeczytać ciekawe treści różnych osób. Jest też wiele przykładów.

    Około czterech lat temu na AOL w wątku SID i POKEY rozbieraliśmy SIDa na czynniki pierwsze. Jest tam kilka ciekawych wpisów i przykładów.

    Polecam jeden i drugi wątek.
    • 29:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime29 Jan 2015 zmieniony
     
    Odnośnie SID-a polecam jeszcze zerknąć do tego wątku. :)
    • 30:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime29 Jan 2015
     
    W załączniku jeden z utworów z dema wspomnianego przez erOSa z doklejonym playerem Świętego. Co ciekawe, bez syntezy typu Softsynth.
    • 31:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime29 Jan 2015
     
    dla tych którzy lubią Jamiroquai'a i SIDa (a właściwie to 2 SIDy) polecam
    ->link<-

    by GRG
    • 32:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime30 Jan 2015 zmieniony
     
    Carrion, jakie byś wybrał najlepsze utwory z ostatnich lat na pojedynczego SID-a? Może uda się je dobrze ożenić z playerami Świętego. :)
    • 33:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime30 Jan 2015
     
    @Voy
    Oh trudne pytanie. Podobne rzeczy nie raz dyskutowaliśmy gorąco na c64scene.pl
    zapodam pytanie u nas i wrócę tutaj z odpowiedzią.
    • 34:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime30 Jan 2015
     
    Okay. :)
    • 35: CommentAuthorbrx
    • CommentTime31 Jan 2015 zmieniony
     
    @voy: Odpaliłem to "Connected" i moje pierwsze wrażenie: coś mi się sp...o w Altirze ;) No ale potem było już w sumie ok, choć muza standardowo bardzo Pokeyowa...

    //edit: Ale jeśli czas odtwarzania zajmuje tyle co te paski i odtwarza SIDy czystym Pokeyem, to nawet zaskakująco dobrze to wyszło.
    • 36:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime31 Jan 2015 zmieniony
     
    Bo to są sidy, w których player na bieżąco dopasowuje częstotliwości POKEYa na podstawie odpowiednich tablic. W załączniku parę moich wczorajszych eksperymentów z playerem emulującym filtr dolnoprzepustowy. Tu niestety leci cała ramka, wystarcza tylko na pionowy scroll na wąskim ekranie. Smacznego! :)

    Aha - Flexer działa tylko na A8WinPlus (póki co, nie działa na niczym innym).
    • 37:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime31 Jan 2015 zmieniony
     
    Na bieżąco będę wrzucał przykładowe muzyczki w tym miejscu. Te, jak Connected, nie korzystają z emulacji filtra DP. Genialnie brzmią zwłaszcza klasyczne kawałki z lat 80-tych, a konkretnie te, których autorzy popełnili też osobne wersje POKEY-owe. Btw: muzyczka z Sanxion to nasz Extirpator. :)
    • 38: CommentAuthorxxl
    • CommentTime31 Jan 2015
     
    cos pieknego... zeby tak byl tracker na atari z takimi mozliwosciami.
    • 39:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime31 Jan 2015
     
    xxl, rzuć okiem tutaj. Jest tam plik TRK7.XEX (Synthtracker v0.84), który też posiada ciekawe możliwości. Muzyczkę uruchom przez Shift Control P.
    • 40:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime2 Feb 2015
     
    @voy
    tak jak obiecywałm, zapytałem na c64scene.pl. tutaj wątek: ->link<-
    randal zapodał znaczny zbiór jego zdaniem 20 najlepszych z ostatnich 2 lat. jest tam paczka .rar - zachęcam.

    eh szkoda że nie będzie SV15. była by okazja posłuchać jednej i drugiej strony i podyskutować przy pifku :)
    • 41: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime2 Feb 2015
     
    podziękował!
    • 42:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime2 Feb 2015 zmieniony
     
    Dzięki, Carrion. :) Jestem pełen podziwu, jeśli chodzi o to, do czego doszli w swoim kunszcie niektórzy muzycy ze sceny C64. Chodzi mi zwłaszcza o SID-y z eksperymentalnymi brzmieniami z paczki z c64scene.pl.

    Wbrew temu, co pisze Jammer, "nasze" SID-y nie są konwertowane. Do pliku .sid doklejany jest jeden z testowych playerów Świętego/Zelax, które napisał przed dziesięcioma laty, a do których parę dni temu upublicznił źródła. Część SID-ów z nimi nie chodzi, ale reszta nawet całkiem nieźle (prócz Psychopunks of Uproar, który idzie nieco zbyt wolno). Mi bardziej pasuje player typu sidload, bo niejako przekłada na POKEY-a brzmienie SID-a, przy okazji zachowując charakter tego pierwszego. Resztę wyjaśnił Miker w poście nr 36.

    Polecam puszczenie sobie równocześnie oryginałów wraz z wersjami atarowskimi - w przypadku paru utworów to miód na uszy (zwłaszcza Cineastica). :)

    A co do piwka i rozmów przy nim, to zawsze się znajdzie inna okazja. :)
    • 43:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime3 Feb 2015
     
    no fajne, z technicznego punktu widzenia.
    • 44:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime3 Feb 2015 zmieniony
     
    Mały eksperyment: Cineastica zmiksowana z obu układów. Dźwięk POKEY-a z fizycznej Atarki, SID z Java SIDPlay 2. Nieco rozjeżdża się w zakresie 2:00-2:25 i pod koniec, reszta gra synchronicznie. :)
    • 45:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime3 Feb 2015
     
    • 46: CommentAuthormrroman
    • CommentTime6 Feb 2015
     
    Ja polecam jeszcze z STkowej muzyki BigAlec'a Reality i Jess Sharpness Buzztone. No i YM Rockerz (np kawałki Crazy Q - Outlow).
    • 47: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime6 Feb 2015
     
    To zapodaj linki :)
    • 48: CommentAuthormrroman
    • CommentTime6 Feb 2015
     
    1. Big Alec:

    - tu jest 2nd Reality Big Alec'a z tego music diska ->link<-

    Big Alec zaczął robić całkiem fajny tracker z Sid Sound ale nie dokończył, z prostą obsługą i ładnym Sid Sound :).

    2. Jess

    - tu jest Sharpness Buzztone. Jest to czysty YM2149 bez efektów, ale wg mnie bardzo fajna melodia.


    3. YM Rockerz

    ->link<- - jest tam masę kawałków.

    4. Tao

    Robił ciekawe eksperymenty z Yamahą, np:

    • 49: CommentAuthormrroman
    • CommentTime6 Feb 2015
     
    BTW, teraz właśnie wpadłem na ciekawie obrobiony set z kawałków Scavengera :)

    • 50:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime7 Feb 2015 zmieniony
     
    Czy jest coś na A8 do konwertowania/odtwarzania modów ?

    Jeśli tak, to jestem ciekawy, jak wyszłyby próby odgrania oryginalnego moda, którego sidowska wersja jest w załączniku.