atarionline.pl Atari w sklepie komputerowym ;) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime18 Mar 2015
     
    Kilka godzin temu miało miejsce zaskakujące wydarzenie ;)

    Jeździłem po Warszawie z uszkodzonym laptopem kolegi, trafialiśmy do kolejnych sklepów, aż w końcu dotarliśmy do zagłębia zwanego u nas nie wiedzieć czemu "Giełdą komputerową".
    Wchodziliśmy do kolejnych sklepów i powiem szczerze, późno było, zmęczony byłem i mocno znudzony tym, że właściwie w każdym sklepie jest to samo.

    Raptem patrzę, a tam na półce stoi Atari 65 XE ze stacją by TOMS, do tego drobiazgi w tym nieco kaset z czasów świetności oraz oryginalne gry (w średnim stanie) Avalonów i Mirage ;)

    Podkreślam, wchodzę do sklepu komputerowego w 2015 roku, a tam na półce stoi Atari !!! ;)

    Super były papiery dostępne wraz z nim, np. dowód zakupu komputera w Pewex! oraz inne podobne ciekawe dokumenty, instrukcje itp.;)

    Sprzedawca był zorientowany, zaczęliśmy rozmawiać, pokazywał mi dyskietki z grami np. Bang ! Bank! Kuby Husaka itp. powiedział że kiedyś miał Atari a potem Amigę;)

    Powiedzieli mi że to nie wszystko, na dole stała Amiga 4000, która ponoć jest warta 20 tys. zł.

    Ogólnie fajnie się z tymi ludźmi rozmawiało, powiedzieli że zestaw Atari jest obecnie wystawiony na Allegro i że liczą że jego cena jeszcze wzrośnie, przejrzałem aukcje i to chyba będzie to:
    ->link<-

    Z tym "Odtwarzacz Toms 720/" to przesadzili :P
    Mieli na myśli "Odtwarzacz" płyt gramofonowych ?? :D
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime18 Mar 2015
     
    A jaka była cena wystawiona w sklepie?
    • 3: CommentAuthoras...
    • CommentTime18 Mar 2015
     
    Tedec normalnie nie do uwierzenia..

    Gdzie są takie sklepy z tomsem na półce?
    Gdyby nie link do allegro to zapewne twierdził bym że miałeś ciekawy sen :)
    • 4:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime18 Mar 2015
     
    Niezły wypas i cena już też bardzo dobra. Kurczę, większość z tych gier sam miałem w oryginale. Miło je znowu zobaczyć :). Tanks rzeczywiście było w takiej folii, też takie miałem, jeśli mnie pamięć nie myli. Eh, wspomnienia :)
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Mar 2015
     
    Nawet zdjęcia swojego nie potrafi gość zrobić. Pochodzi ono z Atariki:

    ->link<-
    • 6: CommentAuthoras...
    • CommentTime18 Mar 2015 zmieniony
     
    tia popatrz dokładnie…:
    ->link<-

    Biorę dwa złote do wózka sklepowego i jadę na zakupy :)
    • 7: CommentAuthors2325
    • CommentTime18 Mar 2015
     
    dołożył palecie Atari czerwony i już dychę zdrożało
    • 8:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime19 Mar 2015
     
    Larek - odesłali mnie do aukcji (czyli postąpili zgodnie z regulaminem serwisu aukcyjnego, choć z drugiej strony pewnie ze względu na to że chcą najwyższą cenę osiągnąć :P)

    As...:

    Gdzie są takie sklepy z tomsem na półce?

    Idziesz na Al.Niepodległości / Al.Armii Ludowej, schodzisz w dół i pawilon 16 - taki z dobudówką.
    • 9: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime19 Mar 2015
     
    @as, Ty popatrz dokładnie, nie wśród zdjęć przy aukcji, ale w opisie :) Jest zdjęcie Tomsa z atariki. Nie przypisuję tu złych intencji, przedmiot aukcji pokazują zdjęcia u góry, a do opisu wybrał po prostu najlepsze z sieci, ale ja bym tak nie robił, bo może cuchnąć ;)

    BTW: czy mi się wydaje, czy włączyłeś się do akcji? :)
    • 10: CommentAuthorgrzeniu
    • CommentTime19 Mar 2015
     
    Przepraszam za niesubordynacje (sic!), ale moim skromnym zdaniem to śmierdzi na odległość jedna wielką podpuchą zorganizowaną przez tomsowych spekulantów !
    • 11: CommentAuthoras...
    • CommentTime19 Mar 2015 zmieniony
     
    Tak jest i tego się trzymajmy!
    "Duddie zrobił klona stacji Toms 720, ja wstawiłem ją na giełdę elektroniczną a później poprosiliśmy Tedec-a aby to zareklamował na forum.."
    -Po czym grzeniu obudził się zlany zimny potem bo kac kalił jak sqrw.... I już wiemy co czy kto śmierdzi.. ha ha.. :)

    "Pójdzie za 2k € wszyscy się podzielimy i za pół roku znowu taka sama akcja, tylko trzeba dodrukować kopert na oryginały z mirage "
    • 12: CommentAuthorgrzeniu
    • CommentTime19 Mar 2015 zmieniony
     
    Żałosne Ass.... naprawdę :)
    • 13: CommentAuthoras...
    • CommentTime19 Mar 2015 zmieniony
     
    grzeniu, nie zmieniaj tak posta, bo nie nadążam odpisać.
    czy ja ciebie wyzywam?
    • 14: CommentAuthorgrzeniu
    • CommentTime19 Mar 2015 zmieniony
     
    Ass.... napij się lepiej vutki if u lajk.
    • 15: CommentAuthoras...
    • CommentTime19 Mar 2015
     
    i dont like vodka and grzeniu/sreniu also
    • 16: CommentAuthorgrzeniu
    • CommentTime19 Mar 2015 zmieniony
     
    Hmmm.... Ciekawe, dlaczego się tak zdenerwowałeś i dlaczego właśnie ty ? :> Z wypowiedzi wnioskuję, że jesteś albo bardzo młody (przed maturą?) albo skrzywiony emocjonalnie :) Być może dotyka cię zespół metaboliczny który wywołuje lęk i frustrację. Współczuję. No offence :)
    • 17: CommentAuthoras...
    • CommentTime19 Mar 2015
     
    będziesz jeszcze zmieniał posty???
    czy mogę już odpisać?? :)
    • 18: CommentAuthorgrzeniu
    • CommentTime19 Mar 2015 zmieniony
     
    Jeśli mam takie prawo, a mam to będę. Zawsze możesz poprawić. Co ważne, to nie poprawiam po twojej wypowiedzi. Dokończ i przestańmy offtopikować.
    • 19:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime20 Mar 2015
     

    tdc:

    Larek - odesłali mnie do aukcji (czyli postąpili zgodnie z regulaminem serwisu aukcyjnego, choć z drugiej strony pewnie ze względu na to że chcą najwyższą cenę osiągnąć :P)

    No tak. Z jednej strony rozumiem chęć sprzedaży za jak najwyższą cenę, ale z drugiej strony, skoro sprzęt jest w sklepie to wypadałoby, żeby była też cena i możliwość zakupu na miejscu.
    • 20: CommentAuthortbxx
    • CommentTime20 Mar 2015
     
    A to nie podchodzi pod "odmowę sprzedaży towaru wystawionego na półce sklepowej"? Bo wtedy jest kara finansowa dla sprzedawcy - 5k PLN
    • 21: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime20 Mar 2015
     
    Nie wszystko co leży na półce jest towarem :) Jeśli towar, to musi być oznaczony jako przedmiot do sprzedaży, mieć etykietkę z ceną itp. Wtedy podlega pod ten przepis. Inaczej jeśli sprzedawca odłożyłby na chwilę telefon, mógłby się zdziwić ;)
    • 22: CommentAuthors2325
    • CommentTime20 Mar 2015
     
    W Szczecinie na ul. Jagiellońskiej w sklepie na półce stoi Atari (chyba 400), na pewno każdemu sprzedadzą, a metka się tylko odkleiła.
    • 23: CommentAuthornosty
    • CommentTime20 Mar 2015
     
    Źle do tego podchodzicie.
    To nie jest tak że to ostatni sklep gdzie można kupić Atari. To PIERWSZY taki sklep w nowej erze, która nadchodzi.
    Poważnie.

    Ostatni raz w Łodzi widziałem Atari czy Amigę w sklepie z 10, może 8 lat temu. Potem cisza. A teraz nagle gry w tym retro i 8-bit stały się modne. Powstają dwa albo trzy muzea w Polsce, imprez bez liku. W moim miejscie są już trzy puby z konsolami, w tym również retro.
    Tylko patrzeć jak zaczną powstawać małe sklepiki ze sprzętem i softem retro... Sam bym chciał taki mieć na emeryturze :)
    • 24:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime21 Mar 2015
     
    Trzy puby macie? To stolica jest mocno w tyle...
    • 25:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Mar 2015
     
    W Pabianicach w serwisie komputerowym także jest wystawione Atari 65,i Amiga ,niestety sprzęt jest wystawowy nie na sprzedaż choć jak dłużej porozmawiałem to serwisant zaczął się zastanawiać ,właśnie przypomniałem sobie iż w Bełchatowie naprzeciwko targowiska w sklepie a jak :-) komputerowym także za szybą jest mała Atarynka ,oczywiście nie na sprzedaż i. ,podobno kilka osób już o nią pytało.
    • 26: CommentAuthormarekp
    • CommentTime23 Mar 2015
     
    Bo to nie jest zły pomysł. Bywałem u notariusza który miał na parapecie wystawioną całą historię telefonów komórkowych. W oczekiwaniu na oficjalne odczytanie pisma zawsze można przerwać oficjalną ciszę i zagaić o te telefony :-)
    W moim nowym biurze też mam zamiar postawić kilka oldskuliu. Jak roboty nie będzie to se chociaż pogram ;-)
    • 27: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime23 Mar 2015
     
    Normalnie za skopiowany żywcem opis ode mnie ze strony:
    ->link<-
    powinienem domagać się opłaty licencyjnej, np. w postaci paru dyskietek :P
    • 28: CommentAuthormarekp
    • CommentTime23 Mar 2015
     
    @grzybson: Podaj linka do tej aukcji proszę.
    • 29: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime24 Mar 2015
     
    Mówiłem o linku z pierwszego postu Tdc-a

    Czyli o tym: ->link<-
    • 30:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime24 Mar 2015
     
    To skopiowanie nie oburza mnie tak, jak to że Atari ma rozdzielczość 320x192 - Grzybson to są herezje ! :D
    • 31: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime24 Mar 2015
     
    w sumie nigdzie nie zastrzegłem sobie "nie kopiować" :) Dawno to pisałem, korzystając jeszcze z oryginalnej instrukcji, teraz wiem że da się wycisnąć więcej ;)
    • 32: CommentAuthornothin
    • CommentTime25 Mar 2015
     
    ....padłem, gdy przeczytełem nosty'ego wpis, ostatnie zdanie.
    Człowieku, Ty nadal uważasz, że będziesz miał emeryturę? HAHAHAHAHA :)
    • 33: CommentAuthornothin
    • CommentTime25 Mar 2015
     
    cZAPKUJCIE DALEJ KOMUNIE, PANOWIE.
    • 34: CommentAuthornothin
    • CommentTime25 Mar 2015
     
    300 pln dostaniesz za całe życie w pracy, nosty, obudź się.
    • 35: CommentAuthornothin
    • CommentTime25 Mar 2015 zmieniony
     
    Możecie mnie zabanować, mało się udzielam, ktoś mi zarzucił nawet steal nicka, mam swój nick, jestem to JA i oświadczam, wy się zacznijcie budzić.
    Jeste4ście tacy fajni - to zróbcie mi za logiczną cenę sdio.
    Kaz, proszę o usunięcie konta, wkurwiają mnie ci bogole.
    • 36: CommentAuthormono
    • CommentTime25 Mar 2015
     
    @nothin: To zależy jak rozumieć pojęcie "emerytura". Czy w sposób zniekształcony przez socjalistów - jako jałmużna od państwa, czy w sposób funkcjonujący od wieków - jako czas kiedy człowiek nie zajmuje się już interesami. Podejrzewam, że Nosty'emu bardziej chodziło o pojęcie bardziej związane z kapitalistycznym "rentier" niż socjalistyczny "emeryt".
    • 37:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime26 Mar 2015 zmieniony
     

    Grzybson:

    Dawno to pisałem, korzystając jeszcze z oryginalnej instrukcji, teraz wiem że da się wycisnąć więcej ;)

    Nie, tutaj chodzi o coś innego. W Atari ST mamy 3 tryby graficzne, po wielu trudach udało się otwierać kolejne ramki, czyli zwiększać rozdzielczość.
    Małe Atari zostało tak skonstruowane, aby rozdzielczość (szczególnie ta w pionie) była dowolna, to dwie rzeczy jedna komputer bez ustawionych na sztywno rozdzielczości oraz takie komputery w których zmiany rozdzielczości są możliwe jedynie za pomocą "wyciskania".

    Taka sytuacja jest tak rzadko spotykana, że do dziś nie ma swojej nazwy, jednak należy to zawsze podkreślać, że nie ma tutaj mowy o rozdzielczościach, trzeba podkreślać że jest dowolność oraz że mamy do dyspozycji na dzień dobry kilkanaście podstawowych trybów rozumianych jako rozdzielczości, głębie kolorów, które można ze sobą dowolnie mieszać itp. itd.
    • 38: CommentAuthornosty
    • CommentTime27 Mar 2015
     
    @tdc - ale nie ma co cudować. Zwykle podaje się przy opisie komputera najwyższą standardową rozdzielczość (lub najczęściej używaną) bo to pozwala dość dobrze ocenić możliwości komputera na tle innych. A o to tylko chodzi w takim zestawieniu.
    Chcesz w fiszkę, czy małą tabelkę wpisywać cały wykład o możliwościach Antica?
    Tzn wiem że Ty byś chciał ;) Ale to nie ma sensu.
    • 39:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime29 Mar 2015
     
    No może pozwala jakiegoś "standardowego" komputera ocenić, ale nie Atari.

    Nie no właśnie nie chcę, dlatego ubolewam, że nie ma na to jakiegoś znanego i czytelnego określenia na tego typu zjawisko w mojej ocenie to kluczowe.

    Nie ma określenia, ale próbować można jakoś to krótko nazwać, np. programowalna rozdzielczość czy coś podobnego. Programowalna rozdzielczość to co innego niż wyciskanie czegoś na jakimś kompie.
    • 40: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime29 Mar 2015
     
    No to wpisujesz max 384x239.
    Bez tricków więcej nie będzie.
    • 41:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime29 Mar 2015
     
    To już prędzej 352x240. Jedyny "trik", jaki trzeba zastosować żeby mieć 240 linii, to użycie trybu nie-hires. Natomiast w poziomie nijak nie da się wyświetlić aż 384 pikseli.
    • 42: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime29 Mar 2015
     
    1. 384=48*8.
    Przy czym wielkość widocznego obszaru po bokach jest zależna od samego urządzenia wyświetlającego. Raz widziałem obraz na CRT, gdzie na szerokim ekranie było widać boczne ramki (nie pytaj, jak tam wyglądał obraz wąski :) ). Ale przypomnę - my tu o rozdzielczości gadamy, a nie o tym, co zależy nie od kompa.
    2. Faktycznie - linii skaningowych możesz uzyskać 240, ale rozdzielczość w pionie to najwyżej 239.
    • 43:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime29 Mar 2015
     
    Ale to nie zależy od urządzenia wyświetlającego. ANTIC wypluwa maks. 352 piksele w poziomie, koniec kropka.

    Linii skaningowych 240 ale rozdzielczość 239? To jest wewnętrznie sprzeczne.
    • 44: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime29 Mar 2015
     
    1. Przyznam, że nie liczyłem wtedy ile bajtów miał po bokach. Tylko się zdziwiłem, że w szerokim ekranie widać boczne ramki. Skoro jest 352 (nigdy się tym aż tak nie interesowałem) - to ok.
    2. Np. tryb 7 (OS) ma dwie linie skaningowe, choć to jedna linia trybu graficznego jest.
    • 45:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime29 Mar 2015
     
    a kto Ci kazał używać trybu 7, 15 nie może być?
    • 46: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime4 Apr 2015
     
    Hmm...
    Osobiście - 240 linię sprawdzałem tylko w trybach hiresowych.
    Mówisz, że dla trybu 15 (OS) działa 240 linii?
    Będę miał chwilę - to sprawdzę na sprzęcie...
    • 47: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Apr 2015
     
    240 dziala jesli ostatnia linie nie jest hires no i brak na koncu rozkzu jvb
    • 48: CommentAuthornosty
    • CommentTime4 Apr 2015 zmieniony
     
    "ANTIC wypluwa maks. 352 piksele w poziomie, koniec kropka."

    Ciekawe zagadnienie. Wydawałoby się, że to coś co "każdy Atarowiec wiedzieć powinien", ale zdania są podzielone.

    Atariki najwyraźniej się myli w tej kwestii:
    ->link<-

    "Szerokość generowanego obrazu określa rejestr DMACTL $D400; może ona wynosić 0, 256, 320 lub 384 piksele trybu najwyższej rozdzielczości (Graphics 8), "

    Ale tutaj: ->link<-

    Fox pisze:
    "Na obrazie szerokim ANTIC wyświetla ZTCP 44,5 znaku GRAPHICS 0 - w porównaniu z obrazem normalnym jest to jeden znak więcej z lewej strony i 3,5 znaku z prawej."

    Co dawałoby 356 piksele...
    • 49: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime4 Apr 2015 zmieniony
     
    Sprawa jest prosta. Pamięć obrazu w trybie szerokim ma 384 piksele. Z tym raczej nikt nie będzie polemizował?

    Natomiast nie oznacza to, że Antic wyświetla je wszystkie. Ot i cała zagadka :) Sprawdzić to można stosunkowo prosto, o ile mamy monitor/telewizor pozwalający regulować swobodnie geometrię obrazu. Wystarczy wyświetlić obraz w trybie szerokim (który normalnie powinien wychodzić poza widzialny obszar) i zwęzić go tak, aby zobaczyć ile faktycznie z tego jest wyświetlane.
    • 50: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime4 Apr 2015 zmieniony
     
    Dobra, głowę popiołem posypałem, spokorniałem i odpaliłem real sprzęt :).
    Wnioski po badaniach organoleptycznych mam takie:
    1. Po lewej stronie - faktycznie, wygląda, jakby jeden znak przybył. Widzę u siebie na TV lewą krawędź szerokiego obrazu (edit: aczkolwiek odległość od lewej krawędzi obrazu do końca wyświetlacza to jakieś 2-3mm, więc mnie to zmyliło).
    2. Po prawej stronie - krawędzi nie widzę. Pi*oko telewizor zostawia tam miejsce na 3 znaki. Więc koncepcja o 3.5 znaków po tej stronie wydaje się być słuszna.
    3. Ale jest też inny wniosek z tej historii. Atari XE _NIE_MA_ trybu fullscreen.