atarionline.pl Atari800 na Raspberry Pi 2 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorvayo
    • CommentTime6 May 2015
     
    Witam,
    Około 20 lat temu pozbyłem się Atari, ale po paru latach i zrzucie na APE udało mi się odzyskać zawartość swoich dyskietek. Jakieś pięć lat temu kupiłem sobie nawet 65XE i zrobiłem SIO2SD, ale jakoś „zabawa” z tym sprzętem przed 50” telewizorem nie była zbyt komfortowa.
    Nigdy nie byłem zwolennikiem jakichkolwiek przeróbek sprzętu, ale zacząłem szukać informacji na temat interfejsu HDMI do małego Atari. Znalazłem tutaj na forum jakieś dywagacje, ale żadnych rozwiązań. Próbowałem też emulatora na PC, ale nadal nie czułem tej magii.
    Idealnym rozwiązaniem do grania okazał się projekt RetroPie i zainstalowany w nim emulator Atari800. Do tego mała bezprzewodowa klawiatura Microsoft’u i bezprzewodowy pad od XBOX360.
    Wyłączyłem wygładzanie czcionek w emulatorze, ustawiłem ulubioną paletę kolorów i w końcu „to” poczułem. Obrazy dysków, lub same pliki pobrane np. z AOL wrzucam na to cudo przez FTP z laptopa –zero podnoszenia się z sofy, po prostu żyć nie umierać :-)
    Gdy pograłem w kilka swoich ulubionych gier i zacząłem przeglądać zawartości swoich starych dyskietek znalazłem tam kilka swoich programów napisanych w Basicu. Kilka z nich wykorzystuje port joystick’a do sterowania zewnętrznymi urządzeniami –np. wybierakami obrotowymi. Wtedy zdałem sobie sprawę, że w tym cudownym sprzęcie do pełni szczęścia brakuje właśnie dwukierunkowych portów joystick’a. Samo Raspberry Pi ma na swoim pokładzie mnóstwo pinów GPIO i wystarczyłoby ich nie tylko dla joystick’ów, ale też dla SIO. Pomyślałem więc, że może znajdzie się tu ktoś na tyle ogarnięty w Atari800, by powiązać z nim GPIO Raspberry Pi, aby jeszcze bardziej przypominał oryginalne Atari.
    W projekcie RetroPie do grania można wykorzystać pady od SNES podłączane do maliny właśnie przez GPIO, więc jakiś punk wyjścia już jest. Na podstawie tego pewnie nietrudno byłoby podłączyć oryginalne joystick’i, ale z dwukierunkowością tych portów zapewne nie będzie tak prosto, bo wątpię by autorzy Atari800 brali pod uwagę to w API tego programu.
    Zresztą co ja tu będę filozofował, niech wypowie się tu ktoś bardziej ogarnięty w temacie tego emulatora.
    Pozdrawiam

    vayo
    • 2:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime6 May 2015
     
    Nie całkiem w temacie, ale... Redakcja AOL bardzo chętnie przyjmie twoje programy, a jeszcze chętniej, jeśli posiadasz schematy połączeń do sterowanych urządzeń zewnętrznych. :)
    • 3: CommentAuthorWaldow
    • CommentTime7 May 2015
     
    Z samym podłączeniem joya nie powinno być problemów.
    ->link<-
    • 4: CommentAuthorvayo
    • CommentTime8 May 2015
     
    @voy: ALO przeglądam od samego początku jego istnienia. Mniej więcej w czasie jak się urodził dzięki zżucie zrobionej przez Vasco dostałem możliwość zgrania swojego Atarowskiego dorobku do ATR. Po jakimś czasie wygrzebałem wtedy nawet jeden program z tego chaosu (też wykorzystujący port joystick’a) i wysłałem KAZ’owi. Opublikował nawet jakąś nowinkę z tym związaną w 2008r. Teraz próbowałem ją wyszukać, ale widzę, że archiwum ALO sięga tylko do 01-01-2011r –trochę szkoda. Z racji braku czasu dokładnie nie spenetrowałem jeszcze wszystkich ATR’ów, ale kilka ciekawostek znalazłem, więc kiedyś zapewne jeszcze coś podeślę.
    Jak już jest OT, to dodam jeszcze jedno. Bawiąc się w archeologa pomyślałem sobie, że przydałoby się w Internecie takie jakby cmentarzysko dla nic niewnoszących dla ludzkości programów, a które dla ich autorów stanowią wartość sentymentalną. Sam mam takich kilka i napracowałem się nad nimi a to totalne bzdety –np. program do obsługi telefonu satelitarnego, który tylko udaje, że coś tam robi. Pewnie niejeden z nas ma w swoich zbiorach coś, co chciałby ocalić przed zapomnieniem a co dla innych jest kompletnie bezużyteczne i nie da się zaszeregować do żadnej kategorii oprogramowania. Może tutaj znalazłoby się miejsce na takie cmentarzysko dziwnych, bądź też nigdy niedokończonych programów?
    @Waldow: dokładnie, z samym podłączeniem joystick’a nie powinno być problemów, ale to tylko proteza emulująca wciskanie klawiszy na klawiaturze i nijak tutaj nie uzyskamy dwukierunkowości portu na której mi tak zależy.
    • 5:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime8 May 2015
     
    A i owszem, jest tu takie miejsce - katalog 9. Różne w dziale użytków. :) Myślę, że w razie czego można dołożyć kolejne.