atarionline.pl Prośba o test kolorów - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthornosty
    • CommentTime10 Jul 2015
     
    Tak się głupio złożyło, że po padnięciu mojego C1084 nie mam żadnego kolorowego TV czy monitora do którego mógłbym podłączyć Atari.
    Dlatego proszę o test załączonego programu na kolorowym, monitorze lub TV (kineskopowym i LCD).

    Zadanie brzmi: czy da się tak ustawić jasność w TV aby sąsiadujące poziomo kolory tła, w górnej części ekranu zlewały się i były nierozróżnialne (lub trudno odróżnialne od siebie), a te w dolnej części ekranu jeszcze się od siebie zauważalnie różniły?

    Wielkie dzięki!
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime10 Jul 2015
     
    ... nie widziałem programu ,nie mam jak odpalić a w pracy nie mogę niczego instalowac na kompie .
    raczej nie ,w większości tv możemy zmieniać natężenie jasności całego ekranu a nie wybranych elementów ,ale zapewne da się to jakość obejść ;-),można by przyciemniającą cieniowaną folie nakleić na tv:-).
    • 3:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime10 Jul 2015
     
    Tak, z wyjątkiem niebieskiego. Jeżeli zmodyfikujemy ustawienia jasności tylko dla niebieskiego, też można. Testowałem na laptopie.
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime10 Jul 2015
     
    ... no tak racja,na LCD można definiować kolory,z tym że nie góra dół tylko całość.
    Nosty:/przecież możesz użyć ciemniejszych odcieni np na górze ekranu i wtedy da radę .
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime10 Jul 2015
     
    A mnie się wydaje, że Nosty pisał o Atari podłączonym do monitora/TV, a nie o emulatorach, pecetach i laptopach. Tak to pewnie sam sobie sprawdzi.
    • 6:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime10 Jul 2015
     
    Napisałem, że sprawdziłem. Wydaje mnie się, że jeżeli mu się to nie przyda, to oleje.
    • 7: CommentAuthornosty
    • CommentTime10 Jul 2015
     
    IRATA - możesz mi powiedzieć jaki sens ma to co piszesz skoro "nie widziałeś programu"? Chyba tylko taki, żeby zrobić mi bałagan w wątku :P

    Prosiłem wyraźnie o prosty test: podłączyć Atari do prawdziwego TV/monitora i kręcąc pokrętłem jasności (lub naciskając przyciski jasności w nowszych telewizorach) sprawdzić to co opisałem.
    Tylko jasność. Nic więcej.
    Proszę oczywiście o podanie do czego zostało Atari podłączone.

    Bardzo dziękuję.
    • 8: CommentAuthorbrx
    • CommentTime11 Jul 2015
     
    @nosty: a czy mógłbyś choć krótko wyjaśnić jaki jest sens tego testu? To nie jest złośliwe pytanie, po prostu mnie to bardzo ciekawi. Bo wydaje mi się, że nie chodzi o to, jak zestaw małe Atari + TV może wyświetlać kolory, tylko jak powinien to robić...
    Bo ilość ustawień różnych potencjometrów (oraz fabrycznych możliwości danego sprzętu) wydaje mi się niemal nieograniczona.
    • 9: CommentAuthornosty
    • CommentTime11 Jul 2015 zmieniony
     
    Powinien wyświetlać kolory tak jak życzy sobie twórca gry ;)
    Widziałeś przed niektórymi grami na PC instrukcję jak ustawić jasność aby odbiór grafiki w grze był najbardziej właściwy?

    Ja chcę sprawdzić, czy w manualu do G2F prawdę piszą ;) Konkretnie tu: ->link<-

    Opisane to wszystko jest trochę niejasno, ale wypróbowałem sobie i działa. Ale bez TV nie mogę sprawdzić tego fragmentu:
    "Jeśli użyjemy kolorów, musimy liczyć się z tym że tam gdzie PF1=0, tam duszek też przyjmie jasność =0. Na szczęście tak ciemny kolor nie rzuca się w oczy"

    Innymi słowy autor sugeruje, że różne kolory o jasności 0 są do siebie tak podobne, że różnica między nimi nie rzuca się w oczy.

    W moim programie, w górnej części wszystkie kolory są o jasności 0 a w dolnej o jasności 2.
    Chcę wiedzieć, czy da się tak ustawić jasność, że górne faktycznie się zlewają, podczas gdy dolne jeszcze się różnią.
    • 10:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime11 Jul 2015 zmieniony
     
    Atari z VBXE podłączone do TV LCD - sygnał RGB

    1. Obraz normalny:



    2. Obraz z jasnością na minimum:



    3. Obraz z kontrastem i jasnością na minimum:

    • 11:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime11 Jul 2015
     

    nosty:

    Powinien wyświetlać kolory tak jak życzy sobie twórca gry ;)
    Widziałeś przed niektórymi grami na PC instrukcję jak ustawić jasność aby odbiór grafiki w grze był najbardziej właściwy?

    W przeważającej liczbie gier na PC "to, co życzy sobie twórca gry", jest po prostu obiektywnie poprawnym ustawieniem parametrów monitora. Ty zaś sobie życzysz ustawienia niepoprawnego, de facto redukującego paletę kolorów do 241. Strzeż się przed umieszczaniem takiego wymagania w instrukcji do Twojego programu, bo konieczność rozregulowywania telewizora specjalnie "pod" Twój software będzie tylko wzbudzać frustrację u odbiorców.

    nosty:

    W moim programie, w górnej części wszystkie kolory są o jasności 0 a w dolnej o jasności 2.
    Chcę wiedzieć, czy da się tak ustawić jasność, że górne faktycznie się zlewają, podczas gdy dolne jeszcze się różnią.

    Zasadniczo się da, tylko czasem trzeba zmniejszyć też nasycenie kolorów - przy za dużym nasyceniu kolory potrafią "prześwitywać" nawet przy minimalnym ustawieniu jasności.
    • 12:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime11 Jul 2015
     
    Wprawdzie nie odpalałem (jeszcze) na realu, ale mam małą sugestię. Jeżeli podkolorowujesz kolor, którym rysujesz, spróbuj wziąć cały obraz w invers, wtedy masz do dyspozycji albo kolor tła, albo sprajta, którego podkładasz i powinien wyjść prawdziwy kolorowy hires.

    No, chyba, że tak już tu zrobiłeś, w takim razie zignoruj, proszę, cały poprzedni akapit.
    • 13: CommentAuthornosty
    • CommentTime11 Jul 2015 zmieniony
     
    @Larek - wielkie dzięki. Generalnie wyjście VBXE nie leży w kręgu moich zainteresowań, jako niekoszerne (czerwony na Atari? a fe!) ale efekt jest zadowalający. Skoro na VBXE da się to zrobić, to na zwykłym wyjściu i TV zapewne też.

    @Krótki - jeśli dla Ciebie przekręcenie pokrętła jasności w to frustrujące "rozregulowanie telewizora" to możesz nie grać :P
  1.  
    TV LCD Manta + 130XE:
    Da się ustawić tak, aby górna połowa ekranu była czarna, a w dolnej wyraźnie dało się rozróżnić kolory. Jasność musi być jednak ustawiona aż na zero. Wystarczy ustawić "1" aby czerwony pas stał się widoczny.

    Plazmowy Szajsung + 800XL + VBXE:
    Nawet na najniższej jasności można spokojnie odróżnić kolory w górnej części ekranu.
    • 15:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime14 Jul 2015
     
    Właśnie wróciłem z wczasów, miałem w pokoju telewizoromonitor LCD Manta. To co ten szajs wyprawia z kolorami woła o pomstę do nieba :) Soft chyba w czasie rzeczywistym potrafi zlewać kolory, separować, podkolorowywać zieleń seledynem, krzywa jasności kolorów też niesamowicie wykładnicza (na oko). Głębi w tym telewizorze było mniej niż w mojej 7 letniej komórce z klawiszami.

    Z punktu widzenia efektów realtime w ramce 60Hz - miód ;)
    Ale oglądać dłużej jest ciężko ...