atarionline.pl Ultimate1MB i XEGS - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime1 Aug 2015 zmieniony
     
    Zamontowałem Ultimate 1MB do mojego Atari XEGS. I wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że... już nie mam XEGS, ale zwykłe XL/XE!
    Ulitmate jakby nie wiedziało, że jest zamontowane w XEGS. Niby wszystko działa - gry się ładują, SDX się uruchamia, można zmieniać wielkość pamięci, systemy i Basic. Kłopot w tym, że slot z grami XEGS nie jest aktywny i nie można uruchomić standardowo wbudowanej w XEGS gry Missile Command (przy uruchomieniu XEGS bez klawiatury lub z wciśniętym klawiszem Select włącza się Basic, jak w zwykłym XL/XE).



    Jakoś bardzo mi to nie przeszkadza, bo na komputerze można sobie pograć... ale, no właśnie - ten jeden szczegół.

    Może ktoś już się z tym spotkał, może gdzieś już coś przypadkiem przeczytał. Będę wdzięczny za każdą sugestię prowadzącą do rozwiązania tej zagadki.
    • 2:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime1 Aug 2015 zmieniony
     
    Z tego, co pamiętam, trzeba dać zworkę na piny przy punkcie P3 (XEGS mode).

    • 3:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime2 Aug 2015 zmieniony
     
    Dzięki Voy! Przegapiłem zworkę P3. Ja, głupi, szukałem jakiejś informacji na stronie domowej projektu, na stronie producenta karty, w instrukcjach... nigdzie ani słowa o zworce, a tu niespodzianka - na płytce jest napis "P3-XEGS mode" :)

    Niestety sukces jest połowiczny. Otóż teraz niby sprzęt działa, jak XEGS - czyli po włączeniu bez klawiatury lub z klawiaturą, ale z wciśniętym klawiszem Select - prawidłowo uruchamia mi się gra Missile Command. Jednak slot w biosie Ultimate nadal nie jest aktywny. Bios jakby nadal nie wiedział, że Ultimate jest zamontowane w XEGS.



    Do głowy przychodzi mi jeszcze jeden pomysł - może trzeba Bios ponownie flashować z już ustawioną zworką? Wcześniej przy flashowaniu zworki nie było, więc może UFLASH nie wiedział, że ma do czynienia z XEGS i zaprogramował Ultimate w inny sposób? Sprawdzę to jeszcze dziś.


    Tak całość wygląda wewnątrz XEGS. Jest tu stereo, VBXE i Ultimate1MB. Wbrew pozorom (bo przecież "objętość" obudowy XEGS jest ogromna w porównaniu do XE) jest bardzo ciasno i z trudnością montuje się wszystkie te układy. Szczególna trudność jest z VBXE i stereo z u-switchem. Płytki oby układów prawie że nachodzą na siebie, a montaż u-switcha to już ekwilibrystyka na najwyższym poziomie ;)

    • 4:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime2 Aug 2015
     
    Larek, może poprostu w XEGS slocie ktoś zapomniał wgrać Missile Command, moje 65XE jak przyszło od Lotharka to już pracowało jako XEGS czyli odpalenie kompa z Select dawało XEGSowy efekt ;)
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime2 Aug 2015 zmieniony
     
    Missile Command jest na 100%, bo po założeniu tej zworki gra się odpala. Problem w tej chwili jest z tym, że to nowe menu Ultimate nie rozpoznaje komputera jako XEGS-a i blokuje dostęp do slotu z grą tak, że nie można tej gry zmienić sobie w menu. Jeszcze nie wiem, czy to problem z tym nowym menu (fakt - jest to wersja beta), czy nadal czegoś nie robię prawidłowo. Zaraz biorę się za flashowanie.
    • 6:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime2 Aug 2015
     
    Szczerze nigdy się nie przyglądałem Ulti z bliska, jak chcesz to strzele fotkę jak to u mnie wygląda, może do czegoś dojdziesz ;)
    • 7:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime2 Aug 2015 zmieniony
     
    Panie, ja sem gupi ;)

    Ale może faktycznie nowe menu ma jakieś bugi i to jest powodem, niestety puki co nie mam jak zflashować u siebie Ulti więc nie sprawdzę.
    • 8:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime2 Aug 2015
     
    No, już chyba wszystko jasne. A jak nie to chociaż w 99%.
    Przeflaszowałem Ultimate w lewo i prawo. Wgrałem stary i nowy Bios. Wszystko oczywiście z założoną zworką P3.

    Wynik jest następujący:
    - STARY BIOS ULTIMATE: wszystko działa jak należy - uruchomienie komputera bez klawiatury powoduje włączenie Missile Command lub innej zainstalowanej podczas flashowania gry, którą można zmieniać w menu Ultimate
    - NOWY BIOS ULTIMATE: uruchomienie komputera bez klawiatury powoduje start gry z pierwszego slotu. W nowym menu Biosu nie ma możliwości przełączania gier, bo Bios nie rozpoznaje komputera XEGS i blokuje przełączanie slotów z grami.

    Dziękuję za uwagę :)

    Trzeba chyba poczekać na nowszą wersję nowego BIOS-u.
    • 9:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime2 Aug 2015
     
    Okazuje się, że nie trzeba czekać, tylko wystarczy zagłębić się w ten temat na AtariAge ;)
    Jest już dostępna wersja 2.8 nowego Biosu i wszystko działa (w sensie pracy XEGS) w najlepszym porządku :)
    Był to faktycznie błąd w Biosie i został już poprawiony.