atarionline.pl R-Type Boss (Gluchołazy) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime5 Aug 2015 zmieniony
     
    Taki sobie projekcik zrobiliśmy na gorąco ;)

    Kod w całości powstał w sobotę na party Głuchołazy 2015.


    Uwagi:
    - W tle znajduje się 25 gwiazd animowanych co ramkę, jednak na party nie było ich widać :(

    - Jest to wersja z party, jednak uzupełniona o informacje co do teamu (wcześniej wkradł się błąd).


    Idea: Kris3D
    Code: Tdc
    Gfx: Kris3D
    Msx: V0yager
    • 2: CommentAuthornosty
    • CommentTime5 Aug 2015
     
    Nie widzę nigdzie informacji o teamie, jest tylko napis R-TYPE-3000.

    Generalnie bardzo to zgrabne, jak już chwaliłem na zlocie. Szkoda, że nic więcej z tego nie będzie ;)

    Ale mam pytanie: czy gdzieś można zobaczyć inne prace hi-res Krisa3D?
    Znalazłem tylko minimalistyczną grafikę do powstającego właśnie Turbo Snail.
    • 3:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime5 Aug 2015 zmieniony
     
    Informacje o teamie są zawarte w pliku TXT w obrazie ATR.

    Też mi się podoba rozmach grafiki tego Bossa, wiele to grafika kosztowało pracy ;)

    nosty:

    Generalnie bardzo to zgrabne, jak już chwaliłem na zlocie. Szkoda, że nic więcej z tego nie będzie ;)

    Niewiele da się z tego zrobić bo to jest w prawdziwej grafice rastrowej (8 tryb) i wydajności już nie starcza na wiele więcej... są jeszcze możliwości aby coś z tego jeszcze wycisnąć i myślimy nad tym, ale gry z tego nie będzie...
    • 4:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime6 Aug 2015
     
    @nosty, dzięki za miłe słowa. Boss z RType-a jest mocno zmienioną konwersją ze Spectrum i inspirowaną arcade-ami.

    Celem było podrasowanie Bossa w monoHiRES, dlatego jest nieco inny od oryginału, a dzięki TDC-owi i V0yager-owi udało się go ożywić (dzięki!).

    Namawiam TDC-a żeby jednak zrobić z tego mini-grę, jedno-planszowe mordowanie bossa:) jeśli TDC zakodzi to w znakach a nie w rastrach to mocy wystarczy:) tak mówił:)

    Co do moich prac: ja się wywodzę w prostej linii z PC-ta a do Atari wróciłem rok temu po 24 latach przerwy i moje pixelowe grafiki na razie są skromne, przyzwyczajam się do Atari na nowo:) Mam kilka pomysłów, nawet na kolorową grę (VBXE?)

    P.S. TurboSnail powstaje w wersji na "malucha", to bardzo prosta gra ale pomysł, grafika, muzyka i kod są oryginalne:)
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime6 Aug 2015
     
    Tak mamy bardzo dużą postać gracza, więc jej animowanie w 8 trybie nie jest możliwe w obecnej sytuacji. Radykalne zmiany techniczne to jedyna droga ;)
    • 6: CommentAuthornosty
    • CommentTime6 Aug 2015
     
    e tam, nie przesadzaj tdc, w hi-resie można sporo wiecej poanimować niż w kolorze. Aż samemu trudno mi uwierzyć, ale zerknij na początek tego przykładu:
    ->link<-
    • 7: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Aug 2015
     
    tamto jest stare, nowsze:
    • 8: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime6 Aug 2015
     
    @tdc: byłbym złośliwy, to bym napisał - zamiast zaczynać nowe projeky, kończ stare. ale złośliwy nie jestem, to się w język ugryzę ;).
    • 9: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 Aug 2015
     
    @bob_er: Nie podpuszczaj, proszę, chłopaka. Istnieje stara przepowiednia, która mówi, że gdy Tedec stworzy finalną wersję swojej gry, to nastąpi koniec świata :/
    • 10: CommentAuthors2325
    • CommentTime6 Aug 2015
     
    dorobiona okładka

    • 11:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime7 Aug 2015 zmieniony
     

    nosty:

    e tam, nie przesadzaj tdc, w hi-resie można sporo wiecej poanimować niż w kolorze. Aż samemu trudno mi uwierzyć, ale zerknij na początek tego przykładu:

    Niestety nie jest to takie proste, po pierwsze Action! nie jest tak wydajny w tego typu operacjach jak asm (choć pewnie jeszcze wiele da się tutaj zoptymalizować, w końcu to kod z kilku godzin kodowania i łączenia tego w całość w sobotę na party).
    Po drugie fantastycznie wygląda to co jest w tym Cybernoidzie XXLa, jednak, zwróć uwagę na to, że tak naprawdę to tutaj się aż tak wiele nie porusza, mamy wiele małych bobów.

    U nas jest mało ale dużych obiektów. Mamy ruszanie oczu, mamy ruszanie końca ogona, w tle 25 gwiazd (co ramkę!) oraz w środku jest animowana głowa potwora w bardzo dużym zakresie. Co prawda widać tylko zmieniających się kilka pikseli paszczy, ale to musi grafik narysować aby było widać to lepiej. No i pozostają jeszcze bardzo duże pociski (w założeniu miało być ich więcej, będzie więcej, ale już nie tyle ile byśmy chcieli).

    W tle leci dość złożona muzyka na 4 kanałach POKEYa, całość playera zajmuje tyle czasu procesora co animowanie jednego z tych dużych już animowanych elementów widocznych na ekranie.

    Do tego dochodzi animowanie pojazdu gracza, a tego narysowałem tak na oko może nawet 5 razy większego niż pojazd w Cybernoidzie (no i jeszcze warto zaznaczyć że w Cybernoidzie mamy obraz węższy do 32 bajtów, co też przyspiesza).

    Kwestią na sam koniec jest poruszenie całego ogona, to poważna sprawa bo jest duuuży. Do tego w tle jest oko które trzeba odrysowywać (w wielu wersjach na 8bitowe komputery te elementy w tle ogona są usuwane aby nie tracić wydajności na nie).

    W chwili obecnej, gdy dodam jeszcze kilka dodatkowych pocisków, którymi będzie strzelał boss to nie pozostanie już czasu na nic więcej.
    Jedynym rozwiązaniem jest poruszanie ogonem bossa z prędkością ~1 fps tak jak jest to zrobione w jednej z wersji gry (nie pamiętam w tej chwili na jaki sprzęt), no ale to jest Atari! Nie możemy robić czegoś tak słabego...

    Dlatego jedyne rozwiązanie to jakieś drastyczne zmiany techniczne u podstaw oraz jakieś dobrze dopracowane procedury bobów w asm, które uwzględniają coś takiego jak oko w tle ogona ;)

    Dodam filmik:


    bob_er:

    @tdc: byłbym złośliwy, to bym napisał - zamiast zaczynać nowe projeky, kończ stare. ale złośliwy nie jestem, to się w język ugryzę ;).

    Spoko, spoko - to nie jest nowy projekt, to miało być jedynie ożywienie bossa na party i tym pozostaje, dodamy może jeszcze kilka elementów (w tym te które już teraz są animowane, ale nie widać tego za bardzo), które od początku planowaliśmy i to koniec.

    ...a to że grafik chce z tego zrobić grę - to świetnie - myślę że nikt mu się nie dziwi ;)
    Ja też chętnie zagram w taką grę - jak ktoś zrobi ;)
    ... ja jak na razie mam inne projekty na głowie :P



    @Adam, widzę że wakacje, zaostrzają Tobie humor ! ;)
    • 12: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime7 Aug 2015
     
    @bob_er: stanowczo protestuję przeciwko próbie zniszczenia cennej, kultywowanej od lat tradycji! Przecież stwierdzenie "Program będzie dopracowywany" stało się już kultowe, zaraz obok "I'll be back", "Emperor is not as forgiving as I am", "Life is like a box of chocolates" czy też - najbardziej pasujące - "Houston, we have a problem" :)
    • 13:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime7 Aug 2015
     
    Jak ja kiedyś delikatnie wspomniałem o (nie)kończeniu prac, to chciano mnie spalić na stosie. A tu proszę... Jak to czasy się zmieniają ;)
    • 14:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime7 Aug 2015 zmieniony
     
    Stosie Atari?


    Bob_er kiedyś pisał jak zabrakło mu pamięci i wrzucał sobie dane na stos 6502... Ten stos to całkiem przydatna rzecz ;)
    • 15:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime7 Aug 2015
     
    Widzę, że obowiązki organizatora Avangardy nie przeszkadzają w pisaniu na AOL, więc może jednak napiszesz kolejne pytanie w wątku o konkursie.
    • 16: CommentAuthornosty
    • CommentTime7 Aug 2015
     
    A wracając do meritum: dalej uważam, że to co widzimy w tym demie to sporo poniżej możliwości animacyjnych Atari w hi-res pixlowym. Szczególnie że oczy ruszają się w różnych klatkach, a pociski nie przechodzą przez nic oprócz gwiazd :P

    Co do porównania z Cybernoidem XXL'a to zawsze wydawało mi się, że kosztowniejsze jest animowanie dużej ilości małych obiektów, niż kilku dużych (jeśli oczywiście sumarycznie mają podobną powierzchnię).

    Generalnie, to aż się narzuca aby poprosić Krisa o udostępnienie tej grafy i zrobić szybki otwarty konkurs dla koderów pt "Poruszaj bossem jak tylko potrafisz!" ;)
    • 17: CommentAuthormono
    • CommentTime7 Aug 2015
     
    Tak szybko jak potrafisz.
    Co to się zrobiło...
    • 18:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime7 Aug 2015
     
    No dobra, to co najpierw zamierzasz dokończyć? :)
    • 19:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime8 Aug 2015
     
    Ten stos mi się najbardziej spodobał :D
    • 20:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime13 Aug 2015
     
    @nosty, to była/jest praca na Party oparta jednak na konwersji grafiki (mocno zmieniona ale jednak konwersja która zajęła trochę czasu) brakło też czasu TDC-owi na kodowanie ale ja bardzo chętnie podejmuję temat!

    "Kto ożywi i poruszy bossa lepiej niż TDC?:)"

    Mam też plan co do prostej gierki (jedno planszowa) opartej na bossie i obiektach z R-Type. Nie znam się na programowaniu tak dobrze, więc nie wiem co i czym można poruszyć i jakim językiem;)

    Zawsze chciałem zobaczyć/współtworzyć na Atari coś fajnego, więc jeśli ktoś ma ochotę to zapraszam, prześlę opis pomysłu lub opublikuję w osobnym wątku.

    Hę?:) Anybody?
    • 21:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime15 Aug 2015
     
    A mógłbyś do tego czasu narysować to co ostatnio ustaliliśmy? Do tego można dodać więcej klatek animacji tej otwierającej się gęby ;)
    • 22:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime15 Aug 2015
     
    Janse! Dorysuję, muszę odpocząć od Ślimaka:)
    • 23:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Aug 2015
     
    Ok, to podeślij mi te gęby w nowym pliku MIC tak aby znajdowały się w jednej linii na górze pliku.