atarionline.pl Silly Venture 2k16 - long live the ATARI generation ! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Hej tu Yolk, znany na tym forum jako xmgatz (przy okazji: kto wie kogo prosić o zmianę loginu?)

    Odpowiedzi na szybko:

    @larek: cel był taki, żeby uniknąć nerwowego testowania prac tuż przed prezentacjami, więc oficjalnie termin jest na "tydzień przed" - to daje gwarancję poprawnego sprawdzenia nawet nietypowych produkcji. Ale wiadomo że różnie bywa i jak ktoś się nie wyrobi na czas to przecież nie odeślemy go z kwitkiem. Wraz ze spóźnieniem rośnie natomiast ryzyko jakiegoś faila podczas prezentacji, o czym w regulaminie napisaliśmy.

    @wieczór: pisz, pisz! :-) Tylko, że nie mogę obiecać, że będziemy puszczać na rzutniku live cały proces wczytywania z kasety. No i będzie trochę lipa z kupieniem kaset dłuższych niż 45 minut na stronę. ;-)

    @odyniec1: nie mam dużej wprawy w kalibracji projektorów, ale będę o tym pamiętał.

    @xxl: super!
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Aug 2015
     
    Co do rzutnika wystarczy porównać prace z różnych party, które ewidentnie były nieczytelne; porównać z tym, co na monitorze się wyświetla i powinno wystarczyć!
    • 3: CommentAuthortebe
    • CommentTime27 Aug 2015
     
    przełączanie w linii piorytetu duszków na 0 (czyli nieudokumentowany) powoduje że VBXE źle wyświetla takiego ducha, prawdziwe GTIA nie ma z tym problemu
    • 4:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime27 Aug 2015
     
    Czy ja nie doczytałem, czy nie ma regulaminu na Atari te lepsze? ST, STe, Falcon? Bedzie dodane w późniejszym terminie?
    Chodzi o kwestie - Ram, HDD - z jakiej maszyny bedzie puszczane demo?
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime27 Aug 2015
     
    Ale to właśnie jest regulamin to tego lepszego Atari ;)
    • 6: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime27 Aug 2015
     
    To ja bym jeszcze poprosił żeby grafiki w STANDARD GFX COMPO pokazywać na stockowym sprzęcie, a nie prze VBXE. Rok temu mój obrazek na SV się trochę rozsypał, tzn po prawej stronie ekranu wywaliły się jakieś krzaki, mimo że był testowany na emulatorach i na real hardware i nic takiego się nie działo, nie wiem, może to przypadek, o którym wyżej pisze TeBe.
    • 7: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime27 Aug 2015
     
    @Piesiu, to już zdaje się nawet zapewnia regulamin: " GFX (dowolny sprzęt STANDARDOWY, poza VBXE)", ale możliwe, że warto przypilnować.

    Mnie ciekawi co innego i wybaczcie jeśli nie czuje obecnych trendów jako nie-grafik. Skoro pod to zacne VBXE można przygotować grafikę bardziej kolorowa niż pod Atari STE to, biorąc pod uwagę, że i tak jest przygotowywana raczej na PC, czy nie lepiej włączyć ja do kategorii GFX na Falcona? W ten sposób zostałaby zachowana pewnego rodzaju hierarchia w kategoriach. Ostatnie SV pokazało, ze jest chyba zapotrzebowanie na kategorie GFX na VBXE wiec nie zamierzam negować sensu tego compo jeśli nadal są chętni, pytam głównie co kieruje twórcami przy wyborze tej kategorii dla swoich prac bo może dałoby się tą sprawę uprościć (?).
    • 8: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime27 Aug 2015
     
    @Szeryf: nie można, jest różnica. Falcon ma gorszą paletę niż VBXE (16 bitów vs 24) :)

    @xmgatz: co do rzutnika, to pod newsem z pracami z Głuchołazów, ktoś mi wyjaśniał tę kwestię - przegięcie z parametrami kontrastu powoduje, że delikatniejsze kolory znikają, bo rzutnik do pewnego momentu (50%?) reguluje te parametry z możliwościami matrycy, a potem następuje kwantyzacja. Obraz kontrolny stworzony jest dobrym testem.

    Co do loginu - to możesz się zwrócić np. do mnie? Jaki chcesz mieć? "yolk", "Yolk", "y01k".... ?

    @Piesiu: winne było nie VBXE, bo tam na real hardware krzaki nie powinny wystąpić. Wydaje mi się, że chyba przy GFX compo został użyty emulator, a ten wyświetla więcej niż trzeba no i o.
    • 9: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime27 Aug 2015
     
    @Wieczór: zdaje się, że raczej 18 vs 21 bitów :)
    • 10: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime27 Aug 2015 zmieniony
     
    Nope. Falcon ma tryb HighColor, 65536 czyli 16 bitów. Rozdzielczość bitowa nie jest rozłożona równomiernie pomiędzy składowe (wiem skąd Ci się wzięło 18, niestety tak nie jest: 5-5-6).

    Tylko pierwsze VBXE skonstruowane przez Electrona miało 21 bitów. Wersje których używamy (czyli VBXE 2) mają 24 - czyli prawdziwy TrueColor
  2.  
    @wieczór: najlepiej żeby było "Yolk (xmgatz)" żeby zachować ciągłość, ale jeżeli tak się nie da, to może być samo "Yolk". Dzięki!
    • 12: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime27 Aug 2015
     
    Nie zmienia to faktu że Falcon ma 18 bitową paletę, nie można jej jednak użyć w trybie High Color, podobnie jak na Atari XL/XE nie zawsze można korzystać z pełnej palety barw. O ograniczeniu wyświetlenia 1024 kolorów na raz w VBXE jakoś nie wspomniałeś :) chyba że to też nie aktualne. Jeśli nowsze wersje VBXE potrafią więcej pod tym względem i dodatkowo pozwalają korzystać z palety 24bit to będę wdzięczny za źródło, bo na Atariki i stronie Lotharka opisana jest jako najnowsza wersja 2.1, jeszcze bez tych rewelacji.

    Wracając do regulaminu, oczywiście nadal będę wdzięczny za podzielenie się opinią przez grafików zainteresowanych wystawianiem przygotowanych prac docelowo na VBXE. Czyżby znaczenie miało tu właśnie brak konieczności konwersji palety obrazka, o ile, ograniczenia wcześniejszych wersji VBXE, jak sugeruje Wieczór zostały pokonane? Czy może bardziej chodzi o to że to fajnie pomyślany dodatek do Atari proszący się o wsparcie? Pytam z ciekawości i dla potomności :)
    • 13: CommentAuthorAdamK
    • CommentTime27 Aug 2015
     
    Na Falconie można zrobić tryb 24bit, programowo, analogicznie do trybów 'spectrum' 512/4096 koloróww na ST/STE, czyli zmieniając paletę w każdej linii.
    • 14: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime27 Aug 2015 zmieniony
     
    @AdamK: o tym wiem :)

    @szeryf: to ja poproszę o źródło o tym że paleta Falcona ma 18 bitów, bo mi się wydaje że jednak 16. I mówimy o palecie czyli rozdzielczości RGB a nie o ilości kolorów naraz, po co miałem o tym wspominać jak nie o tym rozmawiamy :)

    Edit: Przepraszam, zwracam honor, faktycznie pełna paleta ma bitów 18. Co jednak nie zmienia faktu, że 18 to nie 24 :) (64 kontra 256 poziomów jasności)

    Źródłem moich rewelacji jest Candle, bo rozważałem swojego czasu budowę scandoublera na scalaku który ma 7 bitową rozdzielczość każdej składowej (czyli właśnie 21 bitów). On stwierdził wtedy, że nie wystarczy, bo VBXE ma 24. I było to już od pierwszego VBXE jego autorstwa, czyli 2.0. Wersji 1.0 produkowanych przez Elektrona było bardzo mało i praktycznie już nie są używane - 2.0 jest standartem.

    Jakiekolwiek parametry by te nie były, nie ulega wątpliwości, że są różne. A gfx compo są jedne z najkrótszych więc nie widzę powodu, żeby jakoś je integrować - nie wiem o jakiej hierarchii piszesz, ale VBXE jest dodatkiem do Atari XL/XE, a Falcon to zupełnie co innego. Ma też inne tryby graficzne i inne ilości dostępnych w nich kolorów.

    @Yolk (xmgatz): co się nie da jak się da, proszsz bardzo :) Oczywiście musisz się teraz tak logować, więc jakbyś zmienił zdanie to daj znać ;)
  3.  
    @wieczór: ślicznie dziękuję, wszystko działa

    @szeryf: najprościej mówiąc celem takiego ułożenia kategorii jest wypromowanie VBXE jako "standardowego rozszerzenia". VBXE to ciekawe rozwiązanie, które doczekało się nazwijmy to przemysłowej produkcji i trochę żal że tak mało powstaje na nie dedykowanych programów. Jeżeli chodzi o grafikę konkretnie, to po prostu ektrapolowałem z pozostałych kategorii gdzie na A8 jest wyraźne rozdzielenie non-VBXE i VBXE. Jeżeli okaże się, że konflikt na linii Falcon - VBXE będzie dawał się we znaki to oczywiście rozważymy redukcję tych dwóch kategorii do jednej "teen-bit GFX" (nazwa robocza). Sam jestem ciekaw odzewu grafików na Twoje pytanie.
    • 16: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime27 Aug 2015
     
    @Wieczór: wierzę, że tak jest jak piszesz odnośnie VBXE, zaskakuje mnie tylko brak gdziekolwiek oficjalnej informacji na temat tego typu zmian w nowszych wersjach. Ciekawi mnie również czy można użyć teraz więcej kolorów na raz.

    @Yolk, dzięki za dodatkowe wyjaśnienie. Uważam, że wyraźne oddzielenie sprzętu z VBXE w compo-machinach jest dobrym pomysłem bo o wiele łatwiej przekonać się do tego ciekawego sprzętu kiedy nie jest promowany, bywa że trochę na siłę, jako "standardowe rozszerzenie".
    • 17: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime27 Aug 2015
     
    "Standardowe rozszerzenie", cud że gołe Atari jest jeszcze dopuszczane do compotów ;). Ośmiobitowy komputer z 24 bitową paletą kolorów :D, ale jaja.

    Jak już musi być VBXE w kompotach to ja jestem za tym, żeby podłączyć go pod Falcona, różnicy palet na big screenie i tak się nikt nie dopatrzy, a przynajmniej konkurencja będzie większa.
    • 18: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime27 Aug 2015 zmieniony
     
    @Piesiu, nie marudź, konfiguracje zostały dokładnie opisane :) Poza tym komputer wyposażony w VBXE nadal wyświetla również obraz przez standardowe GTIA - równolegle - tylko innym wyjściem. Po prostu do kompotów GFX vbxe przełączy się wtyczkę i tyle.

    Czy wy nie macie większych problemów? Lepiej zacznijcie tworzyć, bo potem się okaże w czasie compo, że nie konfiguracja a poziom prac jest największym problemem :P

    Edit: Kategoria jest idealnie odseparowana od reszty, nie powinno to nikomu przeszkadzać.
    • 19: CommentAuthorRocky
    • CommentTime27 Aug 2015
     
    Odyniec: paleta już jest nazywa się rocky_real_atari.act
    Powinna być najbardziej zbliżona do rzeczywistej maszyny.
    • 20: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime27 Aug 2015
     
    Rocky - czy na różnych rzutnikach się sprawdza?
    • 21:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime28 Aug 2015 zmieniony
     
    Chciałbym jeszcze dopytać o jedną kwestię... SV2k16 - powered by C64 community?



    Ta śliczna grafika jest autorstwa Carriona ze sceny C-64. Nie jest jeszcze skończona, ponieważ konkursy dla tej części sceny na SV2k16 stanęły pod znakiem zapytania. W przyszłym roku nasi bracia mają też swoje święto pod nazwą X, dlatego nie wiem czy faktycznie jest sens organizować konkursy także dla tej platformy?

    Tak jak w przypadku regulaminu, tak i w tym liczę na rzeczową dyskusję. Nic jest póki co przesądzone.
    • 22: CommentAuthorszeryf
    • CommentTime28 Aug 2015
     
    Pamiętam, że Justine Gromada przedstawiła co najmniej 2 solidne argumenty za zaproszeniem C= :), niemniej lepiej niech się wypowiedzą sami zainteresowani wystawieniem prac.
  4.  
    Dzisiaj naniesione zostały drobne zmiany (porządkowe - nie zmieniające meritum) do regulaminu A8, na podstawie komentarzy i uwag na sąsiednim forum. Aktualna wersja regulaminu jest widoczna w poprawionym komentarzu Greya z poprzedniej strony tego wątku.
    • 24: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime28 Aug 2015
     
    C64 na SV ok, ale z jednoczesną silną zachętą do wystawiania przez kolegów komodorowców na Atari
    • 25:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime28 Aug 2015
     

    greymsb:

    Ta śliczna grafika (...)


    Śliczna, ale dlaczego Atarowiec ma wydłubane oko? I przez kogo?! ;)
    • 26: CommentAuthorElectron
    • CommentTime29 Aug 2015
     
    Dzień Dobry.

    Ponieważ poruszono tutaj temat różnic w możliwościach graficznych pomiędzy VBXE w wersjach 1.x oraz 2.x czuję się w obowiązku wyjaśnić sprawę.

    Obie rodziny kart różnią się:

    - projektem PCB (sposobem montażu mechanicznego)

    - zastosowanym kontrolerem pamięci konfiguracji FLASH jak i typem samej pamięci FLASH co skutkuje tym, że VBXE 2.x bootuje się znacznie szybciej niż VBXE 1.x (6s dla VBXE 1.x vs około 1s dla VBXE 2.x). VBXE 2.x może przechować kilkanaście konfiguracji (rdzeni) w swojej pamięci. VBXE 1.x może przechować takich rdzeni 4.

    - zastosowanym video DAC (VBXE 1.x: Intersil HI1178, VBXE 2.0: TI THS813x, VBXE 2.1: R2R + ST TSH345)

    Dla wszystkich wersji rdzeń FX 1.2x (1.26 jest najnowszy) jest funkcjonalnie identyczny. W szczególności paleta jest zawsze 21 bitowa.

    Jeżeli chodzi o potencjalne niekompatybilności ze standardowym wyjściem video Atari, np. takie o jakich piszą Tebe i Piesiu, to zawsze polecam sprawdzenie na najnowszym dostępnym rdzeniu. W przypadku potwierdzenia problemów będę wdzięczny za przesłani mi informacji wraz z konkretnym opisem danego przypadku.
    • 27: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime29 Aug 2015
     

    Electron:

    W szczególności paleta jest zawsze 21 bitowa.


    Czyli zostałem wprowadzony w błąd :)

    Tym niemniej to nadal dwa razy więcej poziomów jasności, Falcon to Falcon a VBXE to VBXE i miksowanie tego w jedno compo to nieporozumienie.
    • 28: CommentAuthorRocky
    • CommentTime29 Aug 2015 zmieniony
     
    odyniec: tu nie chodzi o rzutnik. Wspomniana paleta ma być jak najbliższa rzeczywistemu atari (choć i tak może lekko odbiegać, jak wiadomo różne wersje atari się nieco różniły).
    Co do rzutnika, to trzeba go po prostu odpowiednio skalibrować.
    Na moim obrazku testowym acp (po lewej stronie) zaznaczyłem 6 szczególnych barw RGB i CMY.. Jeśli na rzutniku R, G i B będą odpowiadały rzeczywistym barwom, to powinno być ok.

    Choć bardziej istotny jest kontrast.. to on był przyczyną problemów w Głuchołazach. Na obrazku testowym wszystkie (16) odcienie powinny być identyfikowalne (nie zlane)..
    • 29:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime30 Aug 2015
     
    100% będę...
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime30 Aug 2015
     
    Miałem nic nie pisać, ale jednak ;). Nienaturalnych barw w grafice nie szukałbym w VBXE, bo czy to jest VBXE, czy Antic to co projektor to inna parafia. Z monitorami jest generalnie to samo, bo inaczej obrazek będzie wyglądał na C1084s, inaczej na jakimś TV CRT, inaczej na starym LCD i inaczej na nowym. W temacie dźwięku, to już nic nie mówię, bo najlepiej brzmiały oldschoolowe rozszerzenia ;)
    • 31: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Aug 2015
     
    Pin, dobrze że piszesz i mówisz!!!

    vbxe + crt …
    Sam dobrze wiesz ile to ja nie miałem monitorów/tv led/lcd do atari!
    Tylko w jednym celu atari…
    • 32: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime31 Aug 2015
     
    Macie rację wszsycy, tu problem nie leżał jednak w nienaturalnych barwach a w ich braku i tak jak Rocky pisze, kontrast był przegięty - jasne kolory zniknęły całkowicie, zostały skwantyzowane do bieli. Nieważne, mam nadzieję, że nabyte doświadczenie pozwoli nam zastosować wnioski w praktyce i dzięki obrazowi kontrolnemu skalibrować odpowiednio rzutnik przed kompotami. Myślę też, że obrazek Odynca może być użyty jako dodatkowy weryfikator :)
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime31 Aug 2015
     
    Obrazek odyńca z Odyńcem celem interpretacji ;)
    • 34: CommentAuthorRocky
    • CommentTime31 Aug 2015
     
    Jeśli zagrają odcienie szarości z kontrolnego kontrast będzie ok i nie trzeba dodatkowych grafik...
    Może być w rzutniku przestawiona również barwa np. poprzez suwak Saturation.. obrazek kontrolny powinien to pokazać (nie będzie zgadzało się RGB)
    • 35:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime6 Sep 2015 zmieniony
     
    @odyniec
    Spoko, spoko nie trzeba chyba nikogo zmuszać... Coś tam pewnie skrobnę na SV. Nawet już zaczynam. Moi koledzy w C64 może też...

    W miedzyczasie ... SV here I come
    ->link<-
    • 36: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime7 Sep 2015
     
    I tak trzymać
    • 37:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime8 Sep 2015
     
    @crrn: grafika jest kapitalna. jak dla mnie mistrzostwo. dziękuję za taką a nie inną nazwę obrazka. nie mogę się doczekać, aby poznać Ciebie osobiście.
    • 38:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime8 Sep 2015
     
    Faktycznie, grafika piękna. Widać, że był pomysł i masa roboty. Super!
    • 39:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime8 Sep 2015
     
    @Crrn ^_^ Piękna robota.
    • 40: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Sep 2015
     

    wieczor:

    Po prostu do kompotów GFX vbxe przełączy się wtyczkę i tyle.


    Nie spodoba wam się to, co zobaczycie tym sposobem ;)
  5.  
    @Grey:

    There is a "small" package on its way to you. The contents is some give-away stuff and items for Silly Venture 2016...

    (The package weighs 11kg, because there are also lots of CD`s and DVD`s inside with A8 data, e.g. scanned magazines, books, etc. which could be usefull for atarionline, pigwa and many others.)

    Hope you like it and hand out the stuff to contributors of SV2016. It should be there within the next 2-4 weeks...

    Merry XMAS and happy new year !
    • 42:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime4 Jan 2016
     
    @CharlieChaplin: Hello Mate! I find no words. I wasn't sure about SV's future, but you don't give me a choice :) SV2k16 will happen, however I am not sure about the exact date.

    Happy New Year to You too & hope to see You at SV2k16!
    • 43:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime4 Jan 2016
     
    kewl
    • 44:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Jan 2016
     
    Menska Decyzja. Zmieniam plany na 2016.
  6.  
    ..oby to nie jakis hoax albo prank czy inne wkurzajace bedziewie ;)
    • 46:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime5 Jan 2016
     
    Impreza odbędzie się na pewno. Jedynie termin może ulec zmianie, no i miejscówka.
    • 47: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Jan 2016
     
    SV 666 + 666 + 666 + 6 + 6 + 6

    bedzie sie dzialo
  7.  
    ach ci koderzy i ich cyfro-liczby ;)
    • 49:
       
      CommentAuthorkris3d
    • CommentTime5 Jan 2016
     
    @triplex, nie koderzy tylko astrolodzy;)
    666+666+666+6+6+6=2016 - rok Kozła czy innego Lucyfera;)
    • 50: CommentAuthornosty
    • CommentTime5 Jan 2016
     
    @kris3d - nie astrolodzy tylko numerolodzy :)

    Zresztą im chyba też trzy 6 wiszą kalafiorem. Jeśli ktoś (oprócz XXL'a) jest w stanie się czegoś w tych szóstkach doszukać to chyba tylko poszukiwacze "kodu Biblii".