atarionline.pl Anty Space-Invaders Anty Video-Vandal Project - Puzzle Style Programming - Shakespeare's Monkey M - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime9 Nov 2015
     


    Ten Space Invaders wyżej jest fajny. Lubię to. Ciekawy pomysł. Invadresy to są programy i znaki w Basicu? I trzeba je usunąć wszystkie? To straszne, takie niszczycielstwo.

    Mam lepszy pomysł w takim razie. Natchnęły mnie te Invadersy, co robią inwazję na pustą przestrzeń ekranu Atari BASIC. READY też trzeba usunąć i kwadracik wypełniony? To byłaby doszczętna likwidacja inwadersów z przestrzeni pustej. Fajne, ale strasznie niszczycielskie. Ktoś nie lubił programować pewnie albo nawet znakków, wolał puste przestrzenie bez inwadersów jakichkolwiek.

    Ciekawe odreagowanie ciężkiej pracy ze znakami w Atari pewnie. Zlikwidować do cna i spokój, uff, można oddychać, nikt nie atakuje na pustą przestrzeń. Nawet ready i nic. Pustka... pustka... tam musi być jakaś cywilizacja...

    W dokumencie Worda albo Notepada można tak robić czystą przestrzeń, jak ktoś męczy się z pisaniem tekstów <Del> trzeba trzymać na początku dokumentu i wszystkie inwadersy same ciurkiem znikają w paszczy kursora. Też faja gra. Można blokami je anihilować. Ale trzeba mieć zaawansowaną technikę i znać się.

    Mnie przyszedł pomysł odwrotny. Na podobnym ekranie z listingiem działającego pełnego programu Atari Basic (może przesuwać się cały program tysiące linii kodu po zakończeniu planszy niżej i niżej, jak w Star Wars... daleko daleko w odległej galaktyce...) - zrobić inwadersy, czyli błędy w programie i nie działa. Trzeba te pojedyncze znaczki poprawić, żeby program działał. Jeśli zacznie działać, to Koniec gry => mamy grę. Uratowaliśmy program w Atari Basic - poprawiony, inwadersy sunięte => można uruchomić RUN<Return>

    I można grać w inną grę zupełnie, już normalną wtedy jakąś ciekawą...

    Albo rekurencyjnie, po uruchomieniu programu uruchamia się analogiczny inny program, który trzeba poprawić i potem dalej rekurencyjnie niżej na inny program, który trzeba poprawić i aż w nieskończoność punktu albo przestrzeni, ale bez inwadersów. Niezłe wyzwanie, jak ratowanie wszechświata i galaktyk...

    Hmm... ciekawy pomysł... ciekawe, czy ktoś zrobi, bo to ciekawa gra by była.

    Na przykład:

    10 REM GRA Anty Space-Inwaders
    20 DIM V$-1k)
    30 v$:="2
    40 PRiNd"v$

    Jak usunie się inwadersy i naprawi w miejscach zepsutych jak należy to jak puzzle => można RUN albo nowa plansza.


    Dla tych, co chcieliby przejść planszę, którą proponowałem w poprzednim poście, rozwiązanie puzzla:

    10 REM GRA Anty Space-Inwaders
    20 DIM V$(10)
    30 V$="2"
    40 PRINT V$

    Powyższy puzel da się uruchomić w Atari Basic. Cyba. Trzeba sprawdzić samemu i Next Level. Fajna gra. Spodobał mi się mój pomysł. :) I działa. :)

    Żeby zawiesić gracza w miejscu, trzeba rozwiązać drugą planszę:

    50 go do 5

    ===
    Rozwiązanie drugiej planszy (jest kilka wyjść z tej planszy z sukcesem zgodnie z postawionym zadaniem dla planszy):

    50 GOTO 50 {to robi program z pierwszej planszy i zawiesza gracza)

    50 GOTO 40 {to zawiesza gracza, ale sypie rozwiązaniami puzzla w nieskończoność i nie można nic zrobić, jeśli nie zna się sposobu)

    ... może sa inne rozwiązania ciekawe na zawieszenie gracza, ale to potem się doda najwyżej. Chodzi o pomysł na Grę w programowanie metodą puzzle lub małpy Szekspira.

    Program musi działać zgodnie ze wzorem. Gracz musi ułożyć puzzla, żeby RUN zadziałało. I program wykonuje się zgodnie z tym, co ułożono.

    Nie musi być w Atari Basic. Może być w Turbo Pascalu, Action!, C, innych językach dowolnych. Aby metoda i zasady gry ogólne były spełnione.

    Napiszę przykład w Basic to dodam linka.

    Chyba ciekawy projekt. Plansze mogą być trudniejsze, rekurencyjne, ciekawe zagadki, biblioteki potem, powroty do podprogramów, do plansz ukończonych albo inne coś. Dla mnie super pomysł. :)

    I to jest budująca praca, a nie inwaderska. Hmm... budowanie dobrego, zamiast niszczenia dobrego, które jest złe. Można dodać element niszczenia złego, żeby budować dobre. Potem pomyślę o tym elemencie.
    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime9 Nov 2015
     
    Niepotrzebnie to video zdaje się wkleiłem, nie ma co rozwlekać tak prostego pomysłu. Następnym razem 2 razy zastanowię się zanim zastanowię się.
    • 3: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime9 Nov 2015
     
    Dlaczego? Pomysł jest naprawdę genialny.

    Proszę o to przykład, przed chwila napisana gra opowiadana w przykładzie. Gotowe. :)

    Działa.

    I nie jest prosta pierwsza plansza.
    • 4:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime9 Nov 2015 zmieniony
     
    Poprawiłem linie i wygrałem. Działa i fajne. Lubię to ;)

    • 5: CommentAuthorsmaku
    • CommentTime9 Nov 2015
     
    Brawo! fajne. Dzięki. ktoś zagrał i pokazał, że się da. Lubię to. :)

    Nie każdy potrafi pewnie, chciałem dopisać właśnie, że jeśli ktoś przejdzie pierwszą planszę, to ma sukces własny i świadczy, że ktoś potrafi, bo plansza pierwsza nie jest łatwa. Kto próbował, to wie, oczywiste. A gra grywalna i trzeba po prostu ukończyć pierwszą planszę. Jak napisano. Niewielu potrafi. :)

    Jest przykład, że ktoś tak. Brawo! READY[]

    Można pisać drugą planszę, ale żeby nie była tak łatwa, trzeba sprawdzić, czy NA PEWNO poprawiono zgodnie z pierwowzorem oczekiwanym. To w drugiej planszy będzie.

    A potem, żeby nie oszukiwano, trzeba ukryć kod programu gry, żeby nie było wyjścia i jedyna droga, to poprawić jak należy, a nie jak 'dupa blada', a plansza ukończona. Widać da się. Nie tylko wzorcowo. Ale i tak TRZEBA umieć.

    Fajne. Cieszę się. To nie meczę więcej. Projekt ciekawy mi się wydaje.

    Na pewno realizowany w tajnych laboratoriach naukowych. To poważne projekty są programy typu samoprogramujące się programy, aplikacje samosterujące, itp. - najwyższy poziom profesjonalizmu systemów i aplikacji. Poważniejszych rzeczy nie ma aktualnie w informatyce na świecie.