atarionline.pl Atari w popkulturze - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime23 Nov 2015 zmieniony
     
    Chciałbym rozpocząć ten wątek, gdyż mało kto zdaje sobie sprawę jak wiele znajduje się nawiązań w kulturze masowej do Atari (bardzo szeroko rozumianego) oraz odwrotnej sytuacji gdy to Atari znalazło się w roli współtwórcy.

    Dlatego mam nadzieję, że uda się nam tutaj zebrać co ciekawsze smaczki. Wiele z nich zaskakuje, znamy np. Atari w Tronie, codziennie widujemy znaki Atari zaszyte w Łowcy Androidów itp. ale czy widzieliście Atari w Supermanie? w Gangu Olsena?;)

    Na pierwszy rzut idzie Superman III, oglądając napisy znalazłem napis "Atari Inc.", potem przejrzałem film, aby sprawdzić co konkretnie robiło Atari Inc. i oto w takiej kolejności możecie to zobaczyć:

    1983 rok i mamy nawet animację 3D z wielkimi pikselami, a podobno to odkrycie Wolfa/Dooma;)


    Jak coś fajnego znajdziecie to linkujcie, fajnie będzie jak mnie czymś zaskoczycie;)
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Nov 2015
     
    Film prywatny.
    • 3:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime23 Nov 2015
     
    A! faktycznie;) Już poprawiłem;)
    • 4:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime23 Nov 2015
     
    superman, pfffff.
    klątwa doliny węży, krwa!!!!
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime23 Nov 2015 zmieniony
     
    I jeszcze kilka uwag:

    1. Ciekawa jest kwestia tego z jakimi krajami współpracowało Atari Inc. Oczywiste jest że:
    - Tron - amerykański (1982)
    - Łowca androidów - amerykański (1982)
    Oba z okresu kiedy nowe Atari pod wodzą Warnera było potęgą światową.

    Jednak Superman III to film brytyjski (1983), a
    Gang Olsena - duński (1968–1998).

    To historycznie bardzo ciekawe, że Atari Inc. współpracowało z całym światem w dziedzinie gier wideo, kinematografii itp.

    Pytanie jest następujące czy to Atari poszukiwało twórców na całym świecie, czy to może twórcy zgłaszali się do nich?

    Myślę, że w wielu przypadkach to twórcom na tym zależało, w mojej ocenie przykładem tego może być właśnie Superman oraz Gang Olsena. Gry wideo były bardzo popularne i to właśnie do nich chcieli się odwoływać twórcy, a na to potrzebowali współpracy czy też praw, więc trafiali do Atari Inc. Przykładowo Gang Olsena jest przykładem czystego nawiązania do popularności gier - mocno skrzywionego w sposób charakterystyczny dla tej serii filmów;)


    2. Superman III rozpoczyna się od historii człowieka, który na kursie uczy się programować, a następnie staje się... groźnym hakerem ;):)
    Jak przystało na hakera w czarnym kapeluszu uczy się języka... BASIC! :D

    To naprawdę doskonały temat do głębszego zweryfikowania, kiedyś w wolnej chwili przejrzę ten film (sporo jest tego materiału!), porobię zrzuty z tego co komputery wyświetlają na jego ekranie. Wstępnie materiał zapowiada się smakowity! ;)
    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Nov 2015
     
    W filmie Terminator w momentach w których pokazywany jest obraz z oczu Terminatora model 101 gdy coś skanuje ,bądź wybiera kierunek, pokazano kod asemblera procesora 6502 ....
    ...z Apple 2,ale 6502
    • 7: CommentAuthormono
    • CommentTime24 Nov 2015
     
    Przeczytałem "Atari w prokuraturze". Ech polityka...
    • 8:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime24 Nov 2015
     
    @Irata4 to gdzie tu Atari? :D
    Oczywiście w Terminatorze II jest palmtop Atari Portfolio, pokazany jako narzędzie do włamywania, a bohater mówi "łatwa kasa".
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime24 Nov 2015
     
    @mono, taaak, w prokuraturze brakuje jeszcze tylko Atari :P

    To z pewnością echa Smaka, teraz jak go nie ma to nie ma komu straszyć prokuraturą w 7 dni :D
    • 10:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Nov 2015
     
    a do tego John grał w Missile Command którego na Amerykę wydało Atari (na Europę Sega).
    • 11: CommentAuthors2325
    • CommentTime24 Nov 2015
     
    Computer Space Nolana Bushnella grywał w filmach SF futurystyczny gadżet, ale pod tym się podpisywał Nutting Associates.

    • 12:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime25 Nov 2015
     
    ooOoOO było w soylent green. lubię to.
    • 13:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime25 Nov 2015 zmieniony
     
    @Irata4 z Missile Command to ciekawa sprawa, bo gra jest z 1980 roku, a akcja Terminatora II rozgrywa się w pierwszej połowie lat 90. dlatego właściwie gra ta nie powinna się znajdować w salonie gier oraz nawet jeśli to bohater filmu by w nią nie grał. Dlatego zakładam, że to jest taki hołd autorów filmu oddany tej grze, na której pewnie się wychowali ;)


    @s2325 @pirx
    Tak można go spotkać tak jak pisał Pirx w Zielonej Pożywce, gdzie sporo go widać oraz nawet dziewczyna gra sobie w tę grę.

    Inny przykład, teledysk:
    Cornershop - Brimful Of Asha


    Ciekawe że klimat, wystrój lat 70. jaki chcieli autorzy osiągnąć odwołuje się również do tej raczej mało znanej gry (bo nie była takim hitem jak PONG czyli nie była tak dobrze rozpowszechniona/dostępna).
    • 14:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime25 Nov 2015 zmieniony
     
    W pl.wikipedia.org czytamy że Computer Space:

    pl.wikipedia.org:

    Gra ta szybko przeniknęła do kultury masowej, stanowiąc element takich filmów, jak Zielona pożywka (1973) czy Szczęki (1975)[3].

    ->link<-
    Coś mi się jednak zdaje, że tej gry w Szczękach nie było - trzeba to sprawdzić.

    Inna historia, że faktycznie Steven Spielberg był zauroczony grami (w tym Atari) i ponoć pojawienie się tego "salonu" gier w Szczękach wynikało właśnie z tego, że Steven chciał zamieścić w swoim filmie rodzącą się nową formę rozrywki. Być może już na tym etapie doszło do spotkań Stevena z Atari. Jak coś znajdę na ten temat to zapodam.
    • 15:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Nov 2015 zmieniony
     
    @tdc
    Założenie ciekawe aczkolwiek ciut naiwne
    ... albo i hołd firmie Atari;-),moim zdaniem po prostu tematyka gry pasuje do wybuchu nuklearnego poruszanego w filmie ,do tego jest prosta,szybka i są wybuchy po prostu łatwy przekaz nawiązujący do przyszłości Johna Connora.
    • 16: CommentAuthormarekp
    • CommentTime26 Nov 2015
     
    "Dlatego zakładam, że to jest taki hołd autorów filmu oddany tej grze, na której pewnie się wychowali ;)"
    Dużo w tym romantyzmu...
    Ale ZTCW na etapie przygotowań do produkcji filmu szuka się firm które zachcą rzucić groszem w zamian za pokazanie ich produktu w filmie. I tyle. Oczywiście powinno to być dopasowane do tematyki filmu itd. ale to po prostu forma reklamy. Choć wątek "romantyczny" też jest nie wykluczony, na pewno ukazanie się jakiegokolwiek znaku firmowego w filmie musi być uzgodnione z właścicielem znaku i co się z tym wiąże jakieś pieniądze też tam płyną :-)
    • 17:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime26 Nov 2015
     
    to ma nawet swoją nazwę - lokowanie produktu
    w bladerunnerze Atari i KOSS były jak najbardziej lokowane.
    • 18:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime26 Nov 2015 zmieniony
     

    marekp:

    Dużo w tym romantyzmu...

    Wiesz w Ameryce ludzie się wychowywali na takich grach automatowych jak Space Invaders, Missile Command, Asteroids, Defender itp. itd. To są dla nich najlepsze wspomnienia z dzieciństwa gdy odkrywali w sobie gracza (zręcznościówek)

    marekp:

    Ale ZTCW na etapie przygotowań do produkcji filmu szuka się firm które zachcą rzucić groszem w zamian za pokazanie ich produktu w filmie. I tyle.

    No dobrze, ja rozumiem Atari Portfolio to może i być productplacement, ale Missile Command z 1980 roku w 1992 to już z pewnością nie.

    marekp:

    Oczywiście powinno to być dopasowane do tematyki filmu itd.

    No i Missile Command nie jest dopasowany.


    @Pirx, "lokowania" pojawiały się często w latach 80. w trakcie imprez sportowych, ale pewnie dziś najtrudniej do takich materiałów dotrzeć bo na YouTube niby wszystko jest ale raczej nie wielogodzinne rozgrywki sportowe z lat 80.
    • 19:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime27 Nov 2015
     

    tdc:

    No i Missile Command nie jest dopasowany.

    Jak to, motyla noga, nie dopasowany. Gra o ratowaniu świata przed nuklearnym holokaustem w filmie o ratowaniu świata przed nuklearnym holokaustem. Jako że w filmie tytuł gry się nie pojawia, a zamiast tego są zbliżenia na ekran podczas kluczowych momentów gry, to dla kaźdego powinno być oczywiste, że to żaden product placement, lecz celowy wybór pod fabułę.
    • 20:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime27 Nov 2015
     
    A ja się nie zgodzę, można było użyć bardziej współczesnej gry a nie wtedy już kompletnie historycznej, a nawet można było zrobić tak jak w powyższym Supermanie grę specjalnie do tej sceny.
    Chodzi o spójność, Terminator II został tak zrobiony aby wszystko pasowało do czasów w jakich się odbywa akcja - jedyne co nie pasuje to ta gra. W mojej ocenie to hołd, tym bardziej że ta gra w wersji automatowej była rewelacją czymś genialnym i rewolucyjnym.
    • 21:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime27 Nov 2015
     
    ...no jeszcze jedno nie pasuje stanowisko pracy genialnego projektanta, który miał opracować CPU terminatorów. Czegoś takiego w latach 90. nie było aby była to sterta komputerów i czytników CD, a każdy świeci diodami w oczy ;)
    • 22:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime29 Nov 2015
     

    tdc:

    A ja się nie zgodzę,

    Ale napisz z czym konkretnie się ze mną nie zgodzisz, bo reszta Twojej wypowiedzi nijak się nie odnosi do moich słów.

    tdc:

    W mojej ocenie to hołd,

    Ta, bo Dżemsa Kamerona obchodziło składanie hołdów grze wideo, bo uważał ją za rewelację coś genialnego i rewolucyjnego. Twoja ocena Twoją oceną, ale wypadałoby żeby jakoś była oparta na rzeczywistości, bo inaczej to będzie wątek o Twoich fantazjach.

    tdc:

    ...no jeszcze jedno nie pasuje stanowisko pracy genialnego projektanta,

    A co to ma do tematu wątku.
    • 23:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime1 Dec 2015
     
    Ok, sprawdziłem w Szczękach faktycznie jest Computer Space Nolana, ale bardzo słabo go widać i jest jedynie tłem gdy ktoś przechodzi w pierwszym planie, czyli widać go jedynie chwilkę.


    @Krótki - Ty się szpilek najadłeś, czy tak tylko czasami wstajesz lewą nogą...
    • 24:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime14 Dec 2015
     
    Odnośnie filmu Superman III z pierwszego posta to właśnie otrzymałem e-mail od YouTube (choć film nie jest publiczny, tylko dostępny na tym forum):

    YouTube:

    [Roszczenie dotyczące praw autorskich] Twój film został zablokowany w niektórych krajach: Atari Inc. w filmie Superman III

    (...)
    Z powodu roszczenia dotyczącego praw autorskich Twój film w YouTube został zablokowany w niektórych krajach. Oznacza to, że wciąż znajduje się w serwisie, ale mieszkańcy wybranych krajów nie mogą go oglądać.

    Tytuł filmu: Atari Inc. w filmie Superman III (Xvid; 01 4 4)
    Zawiera: Audiovisual content
    Roszczenie zgłoszone przez: TF1 Antennes

    [Wyświetl szczegóły roszczenia]

    Film został sprawdzony przez właściciela praw autorskich lub upoważnioną przez niego osobę.

    Możliwe powody

    * Twój film może zawierać treści chronione prawami autorskimi.
    * Właściciele praw autorskich mogą blokować w YouTube filmy zawierające ich materiały.

    Zespół YouTube

    Po sprawdzeniu gdzie film został zablokowany okazało się że padło na dziwne miejsca:

    YouTube:

    Twojego filmu nie można oglądać w tych krajach: Francja, Francuskie Terytoria Południowe, Gujana Francuska, Gwadelupa, Polinezja Francuska, Saint Martin
    • 25: CommentAuthors2325
    • CommentTime14 Dec 2015
     
    Mi YouTube poleca do obejrzenia to co sam wrzuciłem. Na szczęście jeszcze sam do siebie roszczeń o prawa nie wysyłam.
    • 26:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime29 Nov 2016
     
    He he;) Bardzo celne s2325;)

    A mi YT poleca mnie na cudzych filmikach - normalnie zgroza;) Jakbym był narcyzem to pokochałbym YT ;)
    • 27:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime5 Dec 2016 zmieniony
     
    Wspominany fragment z filmu "Szczęki":



    Automatu "Computer Space" jest tu tyle co kot napłakał. Niemniej miło, że samo pojawienie się tego automatu w tym filmie, jest wyrazem formy sympatii Stevena Spielberga do narodzin gier, ich rozwoju w latach 70. itp. Warto podkreślić, że w 1975 roku maszyna "Computer Space" jako nieudany produkt komercyjny z roku 1971, nie miał żadnej wartości, więc nie mógł się wtedy znaleźć w przybrzeżnym "salonie" gier (poza tym w 1971 na rynku było go bardzo mało).

    Potem jak wiemy Steven Spielberg ochoczo przystał na pomysł Atari przeniesienia na małe ekrany ( ;) ) konsol jego filmu E.T. W udzielonym wywiadzie nadal widać jego oczarowanie grami komputerowymi.