atarionline.pl Atari 1050 czy wszystkie gry się wczytają? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthor800XE
    • CommentTime7 Feb 2016
     
    Witam, może temat nie w odpowiedniej kategorii, ale nie znalazłem działu pomoc. Moje pytanie brzmi czy wszystkie oryginalne gry wczytają się do mojego Atari 65xe lub 800xe ze stacji dysków 1050, pytam ponieważ googlowałem troszkę i wyczytałem że stacja Atari 1050 posiada gęstość SD = 90k na stronę dyskietki oraz ED = 130k na stronę dyskietki a np stacja XF551 posiada gęstość DD = 180 KB na stronę dyskietki. Chodzi mi oto czy producenci gier nie wydawali ich np w gęstości DD której stacja Atari 1050 do (którą zamierzam zakupić) nie będzie mogła obsłużyć.

    Za pomoc z góry dzięki
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime7 Feb 2016 zmieniony
     
    XF551 potrafiła zapisać 360KB na dyskietce - wykorzystując obie strony bez obracania dyskietki.
    Wydaje mi się, że większość oryginalnych gier na dyskietkach była w gęstości SD lub ED, więc nie powinieneś mieć trudności w ich odczytaniu. Gorzej z "prawie" oryginalnymi - taka gra jak np. Kolony 2106 wyszła na DD i QD (w 130KB zwyczajnie się nie zmieściła)
    • 3: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime7 Feb 2016
     
    Jeśli chodzi o DD to wydaje mi się że najbardziej powszechnym formatem, był format "dwustronny" ale nie ten używany w XF551 tylko LDW/CA - tzn. z obracaniem dyskietki na drugą stronę (wbrew pozorom zapis wygląda inaczej i nie jest to zgodne) bo jednak dwugłowicowe stacje nie były zbyt powszechne.
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime7 Feb 2016
     
    pytasz czy oryginalne gry wczytaja sie z atari 1050... tak. wszystkie znane mi gry wydane na dyskietce byly zapisywane z wielkoscia sektora 128 i to nawet jesli sobie dobrze przypominam nigdy ed zawsze sd.
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime7 Feb 2016
     
    Niektóre polskie gry były na dyskietkach ED.
    • 6:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime7 Feb 2016
     
    @xxl: mijasz się z prawdą. :) Tak z pamięci wypiszę niektóre tytuły gier i programów wydanych w Polsce w ED:

    - A.D. 2044 (obie strony dysku),
    - Adax,
    - Android,
    - Artefakt Przodków,
    - Atomia,
    - Aurum,
    - Bang! Bank!,
    - Barbarian,
    - Captain Gather,
    - Change,
    - Constellation,
    - Crypts of Egypt,
    - Czaszki + Elektra,
    - Dagobar,
    - DeathLand,
    - Dwie Wieże,
    - Easy Money + Honky,
    - Fatum,
    - Frank & Mark,
    - Geometria,
    - Global War,
    - Gold Hunter,
    - Hawkmoon,
    - Imagine,
    - Incydent,
    - The Jet Action,
    - Jumping Jack,
    - Klątwa,
    - Kurs Fizyki,
    - Lizard,
    - Magia Kryształu,
    - Magic Dimension,
    - Microx,
    - Midnight,
    - Moscow 1993,
    - Neron,
    - Operation Blood,
    - Outris,
    - Picasso,
    - Projektowanie Obwodów Drukowanych,
    - Sexy Six,
    - Skarbnik,
    - Smuś,
    - S.O.S. Saturn,
    - Special Forces,
    - Spy Master,
    - Streets,
    - Świat Olkiego,
    - Tagalon,
    - Technoid,
    - The Terminator,
    - Top Secret,
    - Turbican,
    - U-235,
    - Uczeń Czarnoksiężnika,
    - Vicky,
    - Włóczykij,
    - Zeus.
    • 7: CommentAuthorxxl
    • CommentTime7 Feb 2016
     
    czyli moja wypowiedz powina brzmiec tak:

    pytasz czy oryginalne gry wczytaja sie z atari 1050... tak. wszystkie znane mi gry wydane na dyskietce byly zapisywane z wielkoscia sektora 128 zarowno w gestosci sd jak i ed.

    przy czym ed to chyba tylko polska? czytalem, ze wydawcy trzymali sie sd z tego wzgledu ze na rynku gdzie gry sie sprzedawaly czyli w stanach ;-) bylo sporo stacji ktore mialy tylko gestosc sd.
    • 8:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime7 Feb 2016
     
    Podobno holenderskie ANG Software też wydawało w ED i chyba też KE-Soft (ale tego nie jestem pewien).
    • 9:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime7 Feb 2016
     
    "Z pamięci"... nieźle nieźle ;-)
    • 10: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime7 Feb 2016
     
    Co do stanów to może być racja, wtedy będzie chodzić głównie o amerykańskie firmy. Tam Atari było popularne w czasach 400/800 i stacji 810, która ma tylko pojedynczą gęstość.
    • 11: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime7 Feb 2016
     
    Kiedyś widziałem info, że w 1050 wycofano fabryczną obsługę podwójnej gęstości z powodu kiepskiej jakości dyskietek.
  1.  
    Most A8 games by AMC-Verlag were released in ED (130k format) and they used copy-protection. Until the mid 80s there were several german backup-copy programs - but they could only copy the 90k copy-protected disks (e.g. Speedy 1050 Backup copy, Turbo 1050 Backup, etc.) and thats why AMC used 130k format with copy-protection...

    Most KE-Soft, Power per Post, Powersoft and other german vendors also used ED format (but without copy-protection) for their commercial programs. Until today the ED/130k format is the de-facto standard for the A8 here in Germany (Abbuc magazine, Return magazine, Proc Atari magazine still use 130k/ED format)...

    There are several disk-copy programs that can easily transfer a (non-protected) 90k/SD disk onto a 130k/ED disk, e.g. Diskcopy from Turbo-DOS XL/XE (by Reitershan). For XF551 users it is nice to personally have/use one less format (since the floppy cannot detect a change of floppy-disk / change of format automatically).
    • 13: CommentAuthormikey
    • CommentTime9 Feb 2016
     
    Gry z USA beda w 99% SD, bo tam bardzo dlugo dbano o kompatybilnosc z atari 800 i stacja 810 (co juz napisal wieczor - sorry za powtorke)

    Natomiast co do DD to owszem, chodzilo o jakosc flopow, ale to tez z powodu uprzedzen, bo problem dotyczyl tylko stacji w ktorych nie byloby separatora danych w analogowej czesci stacji (tak jak w 810). Pozniejsze stacje do atari juz caly analogowy szpej mialy w porzadku wiec brak DD to tylko wina tej decyzji.