atarionline.pl Gra "Bosconian" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime2 Jul 2017
     
    Zagrałem raz po razie w wersję arcade i atari. Na arcadowej poziom jest zbliżony ale łatwiej jest ustrzelić bazę (jakoś większa tolerancja w celowaniu w środek). Jak dla mnie arcadowa jest z tego powodu łatwiejsza.... nie wiele ale jednak. Atari - kapkę za trudna (przez konieczność bardzo precyzyjnego strzelania do baz - i tylko z tego powodu.
    • 2:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime3 Jul 2017
     
    Obecnie poziom trudności jest taki sam przez cały czas, zmienia się tylko czas otwarcia/zamkniecia bazy no i dochodzą rakiety.
    Podczas gry lepiej skupić się na zbijaniu działek, zamiast na celowaniu w jądro, będzie więcej punktów= extra live.

    @wieczór nie myślałem jeszcze o publikacji źródeł, jak coś cię interesuje zapraszam na priv.
    • 3:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime10 Jul 2017 zmieniony
     
    Edytor map do Bosconiana w Delphi, brakuje tylko eksportu do asm z kompresją.

    ---
    Poprawiona wersja z dodanymi levelami z gry.
    • 4:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime14 Jul 2017
     
    Zastanawiam się nad dodaniem specjalnej wersji Bosconiana do edytora, za pomocą której można by odpalić zaprojektowaną mapą i przetestować mapkę.
    • 5: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime14 Jul 2017
     
    Jeżeli się pytasz o to, czy warto, to zawsze jest lepiej mieć niż nie mieć.
    • 6:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime11 Sep 2017
     
    Rozgrywka na NTSC, po optymalizacji gra zawiera wszystko co wersja PAL.
    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime31 Mar 2018
     
    Poprawiona wersja 64K PAL:
    - Ekran tytułowy, hscore takie same jak w wersji 128K
    - sampel "Blast Off" na początku gry
    - ładniejsze duszki
    - inne drobne poprawki

    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Apr 2018
     
    Piknie panie, czyli na standardowym Atari też można! Szacun :D
    • 9:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime17 Jan 2019 zmieniony
     
    Wersja z 5 samplami na 64K PAL.
    • 10:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime17 Jan 2019
     
    Jest to moja ulbiona gierka z (relatywnych) początków gamingu na linuxie, to pierwsza wersja którą poznałem

    ->link<-

    Twój port atarowski jest czad:D
    • 11: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime17 Jan 2019
     
    Shanti77: zdradzisz układ pamięci gry? Jak udało ci się wcisnąć 5 sampli?
    • 12:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime18 Jan 2019 zmieniony
     
    @gorgh
    Wersja Pal miała duży zapas czasu procesora, dlatego posuwałem wszystkie rozpętlenia i niektóre tablice.
    Obecnie bomby i meteory są rozstawiane na mapie losowo, więc dużo zaoszczędzam na opisach poziomów, wystarczą tylko pozycje baz, to tylko kilka bajtów.
    Kształty duszków przesuwam podczas ich rysowania za pomocą tablic, maski tworzę również za pomocą tablicy.Kształt procedury modyfikuję w zależności od tego ile znaków zajmuje duszek, wcześniej były to osobne procedury(na 4,6>,6^ lub 9 znaków).

    Jakoś udało się to wszystko upchnąć, nie wszedł tylko sampel od "game over".
    • 13: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime18 Jan 2019
     
    wow, chylę czoła. Chętnie przeczytałbym artek na temat powstawania gry od technicznej strony.
    • 14:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime18 Jan 2019
     
    Ja też
    • 15:
       
      CommentAuthorRetroBorsuk
    • CommentTime18 Jan 2019
     
    A ja pogratuluję gry, gdyż po niej zaczęły nagle wyrastać shmupy na Atari. A wczesniej kilkadziesiąt lat dupa blada prawie była. A tu Bosconian, Time Pilot, Scrabme, Atari Blast! Fajnie! Musze zrecenzować Bosconiana, bo dobrze mi się grało.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Feb 2019
     
    Warto dodać, że autor stworzył też edytor poziomów działający pod windozą. Ciekawa rzecz, godna odnotowania.
    • 17:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime3 Feb 2019
     
    Bosconian to perełka koderstwa i świetnie wykonana wersja, która wyciska wszystko z Atari. Ubolewam jednak nad usunięciem "gijmołwer" z Duka :D ... oczywiście powody rozumiem.
    • 18: CommentAuthorpgru
    • CommentTime7 Feb 2019
     
    Jestem pod wrażeniem, że aż tyle zmieściło się w 64KB Atari.
    • 19: CommentAuthorAdam
    • CommentTime9 Feb 2019
     

    RetroBorsuk:

    pogratuluję gry, gdyż po niej zaczęły nagle wyrastać shmupy na Atari. A wczesniej kilkadziesiąt lat dupa blada prawie była. A tu Bosconian, Time Pilot, Scrabme, Atari Blast!

    Czyli wg Ciebie przez kilkadziesiąt lat prawie nie było shmupów, a potem przyszedł Bosconian i wszystko zmienił, i dlatego składasz gratulacje? To żart? :)

    Niestety to dość naiwna konstrukcja myślowa. Nie widzę uzasadnienia dla pisania, jakoby Bosconian (znakomita gra tak na marginesie) wpłynął na tworzenie wskazanych shmupów - mogę natomiast wskazać argumenty przeciwko, np. AtariBlast zaczął być tworzony o wiele wcześniej niż pojawiły się informacje o konwersji Bosconian. Moim zdaniem próbujesz na siłę łączyć niepowiązane ze sobą fakty. No chyba, że wskażesz wypowiedzi twórców tych gier, w których powołują się na Bosconian :)

    Rozumiem też, że nie zarejestrowałeś istnienia takich produkcji, jak Callisto, HAR'em, Battle Eagle czy X:8? Było też trochę innych przez ostatnie lata, ale domyślam się, że np. liczne strzelanki TDC-a pomijasz ;)
    • 20:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime9 Feb 2019
     
    @Adam

    Nie bulwersuj się :)
    Niestety mając także jakiekolwiek inne zainteresowania trudno jest to ogarniać na bieżąco w 100%. Ja np. o Callisto, HAR'em, Battle Eagle dowiedziałem się dopiero z twojego posta. Fajne są strzelanki, szkoda, że nie dostrzegłem ich wcześniej.
    • 21: CommentAuthorAdam
    • CommentTime9 Feb 2019
     
    Nie bulwersuję się :) Przykłady niezłych strzelanek od 2010 roku:

    Robix (2010):



    Callisto (2012):



    HAR'em (2012):



    X:8 (2013):



    Battle Eagle (2013):




    Przykładowe strzelanki autorstwa TDC:

    Tomcat (2010):



    Robo-Type (2013):

    • 22: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime9 Feb 2019
     
    Robo-Type - świetna muza!
    Callisto i HARem ładna grafa
    • 23:
       
      CommentAuthorRetroBorsuk
    • CommentTime9 Feb 2019 zmieniony
     
    Adamie nie irytuj się bo ci żyłka pęknie...

    A ja widzę uzasadnienie. Po prostu o istnieniu tak fajnych shmupów jak Callisto, Harem, X-8, czy Battle Eagle nie miałem pojęcia. Przynajmniej na filmach wyglądają fajnie. Ja w latach ich premiery wróciłem do grania na Atari, za bardzo nie pamiętam informacji, albo recenzji tych gier na polskich serwisach i biorąc pod uwagę, że moje zainteresowanie nie ogranicza się do Atari mogłem je przeoczyć. Wielokrotnie pytałem się o fajne gry po 2000 roku i akurat nikt mi tych tytułów nie polecił.

    Robixa pokazał mi kiedyś Larek i to grywalna gra, ale nie jest shmupem. Atari Blasta także pokazał mi Larek jak wyszedłem ze szpitala i mi się akurat spodobał.

    Fajnie, że je pokazałeś bo szykuję się do przeglądu najlepszych shmupów na Atari (najpierw Amiga) i trzeba będzie ograć te tytuły. A fakt połączyłem taki, że blisko siebie miały premiery takie bardzo grywalne gry jak Bosconian, Atari Blast i Time Pilot oraz Scramble. I przeszły jakoś większym echem w polskich internetach niż pozycje, które podałeś. Jak dla mnie piękne odrodzenie gatunku na dodatek trzy z nich to klasyki z automatów. A w czasach świetności Ataryny w naszym kraju ze shmupami to było średnio lub krucho.

    Cieszę się, że pokazałeś mi tamte gry to będzie co recenzować na Atari. Żeby czasem nie pominąć czegoś ważnego w shmupach przygotuje wątek, gdzie podam swoje typy i wy dorzucicie swoje typy, a ja je wszystkie ogram i zrobię przegląd.

    W strzelankach TDC nie znajduję, aż takiej przyjemności, ale mają fajną muzykę, zapoznam się z nimi także.

    Aha ccwrc - Xenophobe nagrany i wyszła wielka i długa kobyła z tego!
    • 24:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime9 Feb 2019
     
    @RetroBorsuk

    Kiedy premiera, zapowiedź premiery lub coś podobnego?!
    Poród był bezbolesny?
    Czy dziecko czuje się dobrze i złożyło już własne jaja?
    • 25: CommentAuthorAdam
    • CommentTime9 Feb 2019
     
    @RetroBorsuk: przepraszam, jeśli moja wypowiedż wyszła zbyt nerwowa. Aby już nie kontynuować offtopu w wątku o Bosconian - zamilknę :)
    • 26:
       
      CommentAuthorRetroBorsuk
    • CommentTime10 Feb 2019
     
    Ccwrc poród bezbolesny tylko długi. Chyba przesadziliśmy z metrażem filmu... Oprócz tego nskręciliśmy drugi odcinek niespodziankowy. Jak larek zmontuje, to napiszę tekst i pojawi się. W lutym na pewno.
    • 27:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime19 Mar 2020 zmieniony
     
    Bosconian w wersji 1.5f

    bosco64pal.xex - 64K wersja z wszystkimi samplami w wersji pal
    bosco128.xex - 128K wersja dla pal/ntsc (sama wykrywa system)
    bosco5200.bin - wersja Atari 5200
    bosco5200max.bin - odchudzona wersja Atari 5200 dla AtariMax
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Mar 2020
     
    Mistrzostwo! Jak upakowałeś wszystko w wersji 64KB to nie wiem :)
    Brawo!
    • 29:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Mar 2020
     
    ... no fajnie,więc zmieniam wersje :-)
    • 30:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime19 Mar 2020
     
    Czyli obecnie wersja 128 różni się tylko wsparciem NTSC?
    • 31:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Mar 2020
     
    nie tylko,masz dodany sampel do Game Over, tak mi się zdaje,a może jeszcze jakieś dodatkowe...?
    • 32:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime20 Mar 2020
     
    Mam wrażenie, że jest nieco łatwiejsza a poziomy z rakietką z środka bazy pojawiają się później?
    • 33:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime20 Mar 2020
     
    Wersja 64K była po prostu rozwijana osobno, początkowo nie posiadała sampli, ale stopniowo udało się w niej wszystko "upchnąć". Po kompresji sampli , zmieścił się również "Game Over".

    Wersja 128K na pewno jest szybsza, z powodu innego rysowania duszków (w wersji 64K duszki są rolowane za pomocą tablic). Będą drobne różnice w jakości masek duszków na korzyść 128K. Efekty dźwiękowe w wersji 128K/5200 są odtwarzane za pomocą tablic zamiast korzystania z RMT.

    We wszystkich wersjach gameplay jest taki sam, obecnie poziom trudności powinien być troszkę niższy. Dodałem możliwość przerwania "Condition Red" poprzez zestrzelenie w jej trakcie bazy. Miny i meteory pojawiają się losowo i w początkowych poziomach jest ich mniej.

    Dodałem możliwość kontynuacji, trzymaj joystick "do góry" i wciśnij "fire".
    • 34:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Mar 2020
     
    Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie, czyli zostaję przy wersji 128KB :-)
    • 35:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime20 Mar 2020
     
    Ja również,czyli nie wiem czy masterować 64KB-bo trudniejsza,czy 128KB bo inni będą mięli łatwiej,no nic na spokojnie popykam w obie i zobaczę która do mnie bardziej przemawia.Świetna Robota,gram z kumplami i jest fun,dzięki za te grę.
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Mar 2020
     

    Irata:

    masterować 64KB-bo trudniejsza,czy 128KB bo inni będą mięli łatwiej,


    Raczej odwrotnie, skoro wersja 64KB jest ciut wolniejsza, to jest łatwiejsza. Ale nie wiem, czy jest tu co masterować. Może przy graniu na emulatorze na klawiaturze gra wydaje się trudna, ale z użyciem joya nie za bardzo jest co masteryzować, bo gra się przyjemnie i łatwo.
    • 37:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime21 Mar 2020
     
    64k nie jest wolniejsza, tylko przy dużej liczbie obiektów może przez chwilę spowolnić.
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Mar 2020
     
    Acha, ok. Czyli tylko w pojedynczych momentach może być ciut wolniejsza. A masz może wyliczenia albo obserwacje, ile takich obiektów musi się pojawić, żeby to spowolnienie nastąpiło?
    • 39:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime21 Mar 2020 zmieniony
     
    Testowałem to dzisiaj, utrata klatek jest praktycznie niewidoczna, straciłem 2 klatki podczas ataku formacji, gdy na ekranie było wyświetlanych 5/6 baz na raz. Rzadko na ekranie jest tyle baz do tego trzeba wlecieć pomiędzy nie co jest ryzykowne (testowałem to na 32 poziomie).

    Ekran w Bosconianie jest rysowany w ten sposób, że najpierw jest cały czyszczony, później rysowane są gwiazdy,rakiety,bomby,meteory,bazy,wybuchy,przeciwnicy i strzały. Dlatego przy dużej liczbie obiektów gra nie mieści się w ramce.

    ----
    Zapomniałem jeszcze dodać, że wersja 64K wykorzystuje nielegale, starałem się użyć ich jak najwięcej,ale z powodu dziwnych trybów adresacji nie jest to łatwe.
    • 40: CommentAuthortebe
    • CommentTime21 Mar 2020
     
    Pinokio, słyszałeś? nielegale !!! ;)
    • 41: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime21 Mar 2020
     
    Muszę sprawdzić czy można napisać jakiś sensowny program za pomocą samych nielegali :]
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Mar 2020
     

    shanti77:

    utrata klatek jest praktycznie niewidoczna, straciłem 2 klatki podczas ataku formacji, gdy na ekranie było wyświetlanych 5/6 baz na raz. Rzadko na ekranie jest tyle baz do tego trzeba wlecieć pomiędzy nie co jest ryzykowne (testowałem to na 32 poziomie).


    No to wygląda na to, że to w praktyce faktycznie bardzo nieistotna rożnica. Tym większy szacun. Dzisiaj ogram nowe wersje.

    A przy okazji - można jeszcze jakieś plansze do Bosconian podrzucić? Może faktycznie byśmy zrobili jakiś konkursik na plansze, żeby wypuścić jakiś "Bosconian from fans"? :)
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jan 2021
     
    Koszulka u Markusa z "Bosconian" mi się podoba :)