atarionline.pl Czy to ruszy? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime4 May 2016
     
    Witam. Czy ktoś się orientuje czy toto ruszy z atari st?
    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime5 May 2016 zmieniony
     
    ACSI stosowane w Atari ST faktycznie ma wspólne korzenie z SCSI, ale mogą pojawić się problemy. Jeśli lubisz dłubać w sprzęcie to pewnie sobie z tym poradzisz, jeśli nie znasz się/nie chcesz/nie masz czasu, to proponuję przejściówkę na dysk EIDE i zakup zwykłego dysku, których jest pełno na aukcjach. Jest też opcja zakupu adaptera SCSI, co zniweluje ew. problemy z takimi dyskami.
    • 3:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime5 May 2016
     
    Mam głupie pytanie - czy kontroler Atari ST obsłuży pojemność 36GB? :) Tak tylko pytam, bo się nie znam ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorhospes
    • CommentTime5 May 2016
     
    barf31: Może nie dokładnie w temacie, ale odradzam takie wynalazki. Swego czasu mase energi poświeciłem na dopasowanie 1,5 GB dysku SCSI do Megi STE. Po sukcesie odpalenia, przebywał w sprzecie około 1 tygodnia. HAŁAS nie do wytrzymania. Ogólnie nie polecam. Lepiej upoluj jakiegos Satana albo przy wiekszej gotówce Ultra albo CosmoExa. W te stare klamoty nie ma sensu sie bawić.
    U mnie 1,5 gb wystartowało ale i tak musisz zmienić TOS. U mnie ruszyło na 2.06, chociaż niby powinno startować z każdego TOSu.
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 May 2016
     
    @Tedec - sypiesz ogólnikami z których nic nie wynika, gdyż: ;)

    @ barf31 - Powinniśmy temat rozpocząć od ustalenia, jaki kontroler dysku masz. Ja mam np. AdSCSI Plus ST (ICD) z dyskiem 1GB to działa.
    • 6: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime5 May 2016 zmieniony
     
    Fakt może za moło napisałem. Mam gołe mega st 4 gdzieś czytałem, że scsi to prawie to samo co acsi i powinno ruszyć bez problemu. Nie zagłębiałem się nigdy za bardzo w ten temat bo raczej mnie st nie bawiło bardziej małe atari ale jakoś tak mnie wciągnęło. Mam oprócz tego megafile 30 ale chyba dysk jest padnięty a z tego co wiem (też gdzieś czytałem) nic innego tam nie "wetknę". Satana i ultrasatana chciałem kupić ale cena u lotharka jakoś mi nie podchodzi za drogie jak dla mnie.
  1.  
    Dysk to może i ruszy, ale bez sztucuek sprzętowych/programowych nie będzie więcej niż 1GB - głównie ograniczenie TOS. Niejaki Pera Putnik na stronie pokazuje przeróbkę kontrolera w MegaSTe żeby można było podpiąć dysk > 1GB, jest też specjalny driver. A co do hałasu - hałasowały stare "cegły" z początku lat 90-tych z interfejsem 50-pin, dzisiaj już nie do kupienia. Aha i potrzebny adapter 50->80 pin.
    • 8: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime6 May 2016
     
    Nie chodzi mi o to żeby było więcej niż 1gb tyle chyba nawet nie bedzie potrzebne mi się wydaje, tylko o to czy w ogóle warto się pchać w coś takiego. Z lutownicą wiem o co chodzi ale zrobić jakieś płytki nie mam jak nawet nie próbowałem nigdy. Na jakimś forum (chyba ppa.pl) znalazłem coś takiego jak ide 68k może ktoś takie coś ma używa i mu działa?
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime6 May 2016
     
    Nie będzie potrzebne ;)

    No chyba że masz zamiar zająć się masteringiem, czy też profesjonalną grafiką, ale i to nie powinno sprawiać problemów ;)
    • 10: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime6 May 2016
     
    To co radzicie mi zrobić. Kupić nie kupić dam radę to ogarnąć?
    • 11:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime7 May 2016 zmieniony
     
    Ja Tobie radzę abyś wybrał tę opcję, którą lepiej znasz, a żebyś się nie sugerował potencjalną okazjonalnością aukcji.

    Jeśli lepiej znasz technologię SCSI, wybierz ją ale w takiej opcji aby potencjalnie nie sprawiała kłopotów (czyli np. zakup odpowiedniego adaptera), tym bardziej że liczysz się z kasą, a zakup kolejnych dysków na aukcjach, gdzie jeden nie będzie zgodny, drugi niedziałający itp. zwiększy to koszty i Twoje rozczarowanie.
    Jak bardziej EIDE to wybierz przejściówkę z ACSI na EIDE. A jak żadne z tych to użyj jakiegoś wspominanego rozwiązania plug & play, np. opartego na kartach pamięci, które dziś są bardzo tanie.
    • 12: CommentAuthoras...
    • CommentTime7 May 2016 zmieniony
     
    A tak ten tego, dyski polesingowe talerzowe scsi, to będę miały taki przebieg jak 10letnia taxówka.

    Pakowanie się w takie rozwiązanie to nie jest dobry pomysł, bawiłem się parę lat temu scsi na falconie i 3szt dysków scsi kupionych na różnych aukcjach z gwarancją padały jak ćmy przy ognisku, oczywiście dostałem zwrot kasy za wszystkie dyski, ale to sztuka dla sztuki.

    Tedec doradź koledze ultra szatan-a...
    Szybkie to i nic tam nie pada. A nie pchanie się w scsi :)

    I do obsługi dysku polecam hddriver-a który jest rozwijany i należy go kupić :)

    p.s.
    widziałem w czeluściach sieci że ktoś zrobił/robi przejściówkę scsi pod karty pamięci i to jest dobre rozwiązanie...
    p.s.2.
    polecam poczytać o partycjach bgn i lnx... Jedna nie ma ograniczenia wielkości ale działa tylko pod mint-em.
    • 13:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime8 May 2016 zmieniony
     
    Polecam, polecam, tylko niech najpierw kolega napisze co jego zdaniem jest dla niego najlepsze, co najlepiej zna itp.

    Ja się przyłączę do tego, że właśnie warto się bawić w SCSI (ciekawe parametry i osiągi), sam mam tu do Falcona taki dysk i nigdy nie sprawiał problemów ale zadziwiał osiągami, jednak as... ma rację kupując na aukcjach nie wiadomo co to jest i jakie będą problemy. Więc ja twierdzę tak: warto ale trzeba się liczyć z posiadaniem kasy na kolejne dyski i czasem poświęconym na to aby wszystko działało tak jak zaplanowałeś. Jeśli to w Twoim przypadku nie wchodzi w grę to zainteresuj się innymi opcjami jakie tu padły.
    • 14: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime8 May 2016
     
    No to chyba może coś z tych nowszych rozwiązań będę patrzył kupić gdzieś nie mam zbytnio czasu zeby się dużo bawić jak na razie ale być może się to wkrótce zmieni. A te ultrasatany to tylko u lotharka czy gdzies tansza opcja też jest?
    • 15:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime8 May 2016
     
    Jest to na tyle dobre rozwiązanie, że nie będzie łatwo znaleźć taniej.
    • 16: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime8 May 2016
     
    Zobaczę, popatrzę i pomyślę. Myślałem, że to wszystko takie proste a tu widzę, że nie. Żebym miał więcej czasu to bym go poświęcił trochę coś bym udłubał może. Hdddrivera mam razem z maszyną mi się udało kupić