atarionline.pl Battle Ships / Mirage software - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorfilque
    • CommentTime8 May 2016 zmieniony
     
    Witam

    miałem kiedyś na kasecie Battle Ships od Mirage software, chciałbym sobie nagrać na taśmie tą gierkę i nie mogę dorwać cas'a. Jest xex, ale żaden sprawdzony przeze mnie loader nie ładuje tej gry.

    Mógłby ktoś pomóc???

    Druga sprawa - wiele gier w formacie cas ma "fixed loader" aby móc to nagrać i odpalić, bo w oryginale nie działa.
    Wie ktoś jak i czym "fiksuje" się takowy loader aby móc odpalić gierkę? Robił ktoś jakieś narzędzia, artykuły, wiedza w necie - cokolwiek??
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 May 2016 zmieniony
     
    jak chcesz nagrać na taśmę to trzeba by ten plik cas przerobić na tap/e i nagrać na kasetę ,ale tu chyba nie o to chodzi .
    te pliki są chyba uszkodzone.
    • 3:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime8 May 2016
     
    Ten plik z grą mi działa (przynajmniej początkowo).
    • 4: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime8 May 2016
     
    • 5: CommentAuthorfilque
    • CommentTime8 May 2016
     
    dzięki za odpowiedzi

    @tdc - także posiadam tą wersję Battle Ships - i ładnie działa pod emulatorem

    @QTZ - konwersję za pomocą xex2cas (v 2.4.7) wykonywałem wielokrotnie.
    Wytworzony plik cas działa normalnie pod emulatorem (altirra) ale jak przerobię go do wav sprawa ma się inaczej - zarówno altirra jak i zwykłe atari z magnetofonem po 10 minutach wczytywania ekran robi się ceglasto pomarańczowy i doopa, koniec wczytywania, error jakiś. Próbowałem różnych loaderów - wykrzyknika, avalon, stdbload, bez skutku.
    • 6: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime8 May 2016 zmieniony
     
    Może problem tkwi w konwersji cas->wav?
    Spróbuj utworzyć wav programem Turgen (można wygenerować też normal

    ).

    Jest też program Krótkiego a8cas tools (opis jak przy jego pomocy dołączyć loader jest w powyżej podlinkowanym wątku)
    ->link<-
    ->link<- (uwaga: wyróżniona jest starsza wersja - trzeba patrzeć w spis plików).

    A inne pliki Ci się wczytują? Może masz problem z magnetofonem? Próbowałeś poprzez adapter kasetowy?

    Niestety nie mam teraz czasu na testowanie... może mi się uda po 9-tym... ;)
    • 7: CommentAuthorfilque
    • CommentTime8 May 2016
     
    Dzięki za pomoc!

    No i zadziałało z tym Turgenem :)))

    wcześniej wav-y tworzyłem konwerterem a8cas, i jak widać jest tam jakiś problem.

    Fajnie, że Turgen dodaje do wav-a kilkusekundową ciszę po programie i fajnie że dźwięk jest tylko w prawym kanale czyli tak, jak nagrywa oryginalny magnet od Atari.

    Wiekie dzięki, parę statków dziś już zatopiłem na mojej poczciwej maszynce :)
    • 8:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime8 May 2016
     
    W jaki sposób nagrywałeś WAV-y na kasetę? Problem jest nie z konwerterem a8cas, tylko pewnie z Twoją metodą nagrywania. Często się zdarza, że przy nagrywaniu z peceta ucinane jest kilka ostatnich milisekund. Turgen dodaje ciszę na końcu, więc tam problemu nie ma.
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 May 2016
     
    ma ktoś Arę albo innego Gwarka ?
    Ciekawe czy taki ptak powtórzył by z sukcesem zapis audio programu z A8 ;-).
    • 10: CommentAuthorfilque
    • CommentTime8 May 2016
     
    @Krótki

    nie, nie - to nie tak - moje nagrywanie działa dobrze (winamp 2.9.5 + magnetofon Technics RS-263AUSD), tylko konkretnie w Battle Ships występował problem, że w połowie wgrywania gry robił się ceglasty ekran i zanikał dźwięk poprawnego wgrywania. Inne gry konwertowane A8cas działały dobrze.

    Ogólnie z tym konwertowaniem to widzę niezły misz-masz jest, jest multum nie działających cas-ów w necie, a i nie wszystkie xex-y daje się loaderem wgrać do atarynki. Jak się domyślam gry "chcą" ładować się do pamięci komputera w miejsce w którym rezyduje właśnie loader. No i do tego dochodzą gry z niestandartowymi blokami... Dużo przede mną ślęczenia, chcę sobie zrobić kolekcyjkę kilku składanek na mało używanych taśmach STILON Gorzów które dorwałem na alledrogo, będzie fun ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime9 May 2016 zmieniony
     
    Rozumiem, przepraszam. Nie doczytałem, że wygenerowany WAV nie działa też w Altirrze. W takim razie sprawdzę, w czym rzecz. Której wersji Battle Ships problem dotyczy? Której wersji CAS2XEX i A8CAS używałeś?

    EDIT: À propos generowania przez A8CAS WAV-ów na obu ścieżkach - A8CAS mógłby tworzyć pliki WAV stereofoniczne z sygnałem tylko na prawej ścieżce, ale oznaczałoby to dwukrotne zwiększenie rozmiaru każdego generowanego pliku, tylko po to aby umieścić w nim pustą ścieżkę lewą. Dlatego pliki WAV są generowane w mono - założyłem że podczas nagrywania z peceta na magnetofon użytkownik wyciszy lewy kanał ustawiając balans na karcie dźwiękowej. Ale wprowadzić opcjonalne generowanie WAV-ów w stereo to przydatna rzecz, dorobię w następnej wersji.
    • 12: CommentAuthorfilque
    • CommentTime9 May 2016 zmieniony
     
    Hejka

    a więc - potwierdzam, faktycznie wav typu 'mono' zajmuje około 112MB, przy dużych kolekcjach wav-ów lub przy przesyłaniu to może być problem

    w załącznikach podaję: działający BattleShips.cas wygenerowany z xex-a za pomocą najnowszego xex2cas (2.4.7)

    a8cas-convert mam w wersji 1.30

    konwertnij turgenem i a8casem i sprawdź na altirr-rze
    • 13:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime24 May 2016 zmieniony
     
    OK, sprawdziłem w czym rzecz. Problem jest nieco złożony.

    1. komputery Atari mają błąd w procedurach odczytu z taśmy, co powoduje, że raz na jakiś czas każde nagranie się nie wczyta - wczytywanie wywali się w losowym momencie. Altirra jest dokładnym emulatorem, więc emuluje także tę przypadłość.

    2. Na prawdziwym komputerze, jeśli wczytywanie się nie powiodło, wystarczy wczytać program jeszcze raz - szansa że dwa odczyty pod rząd się nie powiodą, jest minimalna. Altirra natomiast jest emulatorem deterministycznym; to znaczy, że dla danego pliku WAV bład albo nie wystąpi nigdy, albo wystąpi przy każdym odczycie i zawsze w tym samym miejscu taśmy. Aby tego uniknąć, należy włączyć opcję System->Cassette->Randomize Starting Position. Opcja ta powoduje, że przed każdym odczytem taśma jest przewijana o pewną drobną, losową długość, co zaburza ww. determinizm, i w efekcie powoduje, że błędy odczytu występują losowo, czyli tak jak na prawdziwym komputerze.

    3. Twój plik CAS został wygenerowany przez xex2cas z opcją -f, co oznacza prędkość zwiększoną do 720 baud. Zwiększenie prędkości powoduje, że losowe błędy odczytu występują w Altirrze znacznie częściej. Ponadto odczyt pliku WAV wygenerowanego z takiego pliku CAS z jakiegoś powodu nigdy nie kończy się sukcesem - Altirra nigdy nie wczytuje ostatniego bloku z pliku. Co ciekawe, jeśli dokleję do pliku WAV sekundę ciszy lub czegokolwiek innego, Altirra zaczyna wczytywać plik poprawnie. Wygląda to zatem na błąd w emulatorze.

    4. Turgen domyślnie generuje plik WAV ze standardową prędkością 600 baud, oraz dokleja na końcu nieco ciszy, co niweluje w Altirrze oba problemy z pktu 3.

    5. Wziąłem plik BattleShips.exe z postu TDC-a, i użyłem xex2cas bez opcji -f, następnie za pomocą a8cas-convert wygenerowałem plik WAV. Taki plik WAV poprawnie wczytuje się w Altirre 2.80-test38 z włączoną opcją Randomize Starting Position (tj. od czasu do czasu się nie wczytuje, ale to spodziewany efekt, patrz pkt 1). Zatem plik wygenerowany przez a8cas-convert jest jednak poprawny.
    • 14: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 May 2016 zmieniony
     
    Niektóre gry na real Atari się wczytują za każdym razem (no chyba, że rzeczywiście jest błąd), ale mają np. błąd w grafice, który raz występuje, a raz nie...

    Jest to dość problematyczne bo taki plik można skopiować z błędem, który zostanie niewychwycony, a kopia pewnie już się nigdy dobrze nie wczyta... może z tego powodu mamy kilka wadliwych gier nie do przejścia?

    Jak już kiedyś pisałem brak ciszy na końcu powoduje, że ostatni blok się nie wczytuje.

    PS. "Szybki link" nadal wskazuje starą wersję!
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 May 2016 zmieniony
     
    @Krotki, do nowej wersji dodał byś jeszcze tę opcję z ciszą na końcu... Wiem, jaki masz do tego stosunek, ale jak widzisz problem jest a taka opcja go załatwi.
    • 16:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 May 2016
     
    @ QTZ
    błąd ten na real A8 występuje losowo ,emulator jak "wylosuje "taki pierwszy start to zapisze i mamy lipę.
    Nie ma gier nie do przejścia ;-)
    • 17: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime24 May 2016
     
    Battle Ships w reedycji soon... :)
    • 18:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime24 May 2016
     
    Battle Ships? Z tą fenomenalną muzyką Kuby Husaka? "Biere" w ciemno ! :) Fantastic.
    • 19:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime24 May 2016
     
    Ja też!;)
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 May 2016
     
    Ale ja to tylko przepisałem :D i to jak się później okazało w krótkiej formie.
    • 21: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime25 May 2016
     
    Owszem przepisałeś, ale każdy kto słyszał oryginał, wie, że zrobiłeś to po prostu tak, aby C-64 rzucić na kolana :) Jest to jeden z moich ulubionych i najlepiej zrobionych moim zdaniem kawałków na Atari :)
    • 22:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime25 May 2016
     
    Super muza, ile ja się jej nasłuchałem;)

    Kuba, jeśli uważasz że jest niepełna, to czekamy na wznowienie!;)
    • 23:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime25 May 2016
     

    QTZ:

    Niektóre gry na real Atari się wczytują za każdym razem (no chyba, że rzeczywiście jest błąd), ale mają np. błąd w grafice, który raz występuje, a raz nie...

    Taka sytuacja może wystąpić chyba tylko jeśli dany loader ma wyłączone sprawdzanie sumy kontrolnej, co byłoby całkiem głupie.

    Masz jakiś przykład pod ręką?

    QTZ:

    Jest to dość problematyczne bo taki plik można skopiować z błędem, który zostanie niewychwycony, a kopia pewnie już się nigdy dobrze nie wczyta... może z tego powodu mamy kilka wadliwych gier nie do przejścia?

    Wątpię. Programy kopiujące nie korzystają z procedur ładujących kopiowanego programu, lecz mają własne, które powinny błąd wykryć. Chyba że kopiujesz "jamnikiem"...

    QTZ:

    PS. "Szybki link" nadal wskazuje starą wersję!

    Dzięki, poprawiłem.

    jhusak:

    @Krotki, do nowej wersji dodał byś jeszcze tę opcję z ciszą na końcu... Wiem, jaki masz do tego stosunek, ale jak widzisz problem jest a taka opcja go załatwi.

    Tylko krowa nie zmienia poglądów. Się zobaczy.
    • 24: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime26 May 2016
     
    Jeden przykład mam, ale nie pamiętam która to gra... :/

    Suma kontrolna może się zgadzać gdy przekłamaniu ulegnie kilka (więcej?) Bajtów.

    Na marginesie: kilka lat temu (też niestety nie pamiętam jakim programem) szukałem duplikatów plików na HD na PC. Program znalazł kilkaset plików, aby się nie męczyć z każdym plikiem postanowiłem skasować tylko największe... i dobrze, że tego nie zrobiłem z automatu, bo plik wideo (ponad 700MB) nagrany z TV okazał się być identyczny z małym plikiem tekstowym...
    • 25:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime26 May 2016
     

    QTZ:

    Suma kontrolna może się zgadzać gdy przekłamaniu ulegnie kilka (więcej?) Bajtów.

    No ale to wyklucza poprawne ładowanie się programu za każdym razem, jak napisałeś. Nie ma szans, żeby przy każdym ładowaniu błędnie odczytywane były 2 lub więcej bajtów w jednym rekordzie, i to w taki sposób żeby suma kontrolna nadal się zgadzała.