atarionline.pl Najnowsze tryby graficzne Atari 8bit - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime8 Jun 2016 zmieniony
     
    Z przyjemnością informuję, że na Pixel Heaven 2016 odbyła się cicha, ale jak doniosła i przyjemna premiera/pokaz nowego trybu graficznego dla małego Atari;)

    Prezentacji dokonał Rocky wraz z Tebem, tryb w znacznym stopniu składa się z trybu 256 kolorowego, połączonego z innym. Nie chcę zdradzać szczegółów - niech zrobi to autor wynalazku ;)

    Rocky powiedział, że będę musiał dokonać update w mojej prelekcji;):)
    To oczywiście jest dla mnie wielka przyjemność.

    ---
    update:
    przy okazji dodam, że zaczepił mnie nieznany mi wcześniej miłośnik C=, który bardzo zachwalał to co się na Atari wyprawia z trybami graficznymi, szczególnie to co udało się odkryć i udokumentować Pavrosowi ;)
    • 2: CommentAuthorRocky
    • CommentTime8 Jun 2016
     
    Zidentyfikowałem już 3 Atarki, które nie wytrzymują wyświetlania takich kombinacji.. Atari Tebe udało mi się naprawić, druga to jest Atarka Pina (obraz mu wygięło na kompotach) i trzecią widziałem na Pixel Heaven.. we wszystkich jest VBXE..
    TDC widział jakie są tego koszmarne objawy ..
    • 3: CommentAuthorVidol
    • CommentTime8 Jun 2016
     
    Zapodajcie jakas binarke to znajdzie sie wiecej atarek do testow :)
    • 4:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime8 Jun 2016
     
    Gdzie można znaleźć porzadnie opisane te wszystkie nowe "tryby graficzne" i czy można je jakoś sensownie wykorzystać w grach? Interlace w PAL to raczej odpada, szerokie piksele też w większości gier.
    • 5: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime8 Jun 2016
     
    @Rocky: ale odpalacie to na VBXE? Bo on działa niezależnie od GTIA i ze standardowego wyjścia monitorowego nie powinno być żadnych różnic.
    • 6:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime8 Jun 2016 zmieniony
     
    Rocky na mojej przełączał wejścia, bo była równocześnie podłączona do scandoublera przez VGA oraz z S-Video przez konwerter do VGA. Rocky, w VBXE był aktywny rdzeń z blitterem (z niepełną emulacją GTIA).

    Pójdę za twoją radą i spróbuję jednak zamontować to chłodzenie na ANTIC-u. :)
    • 7: CommentAuthorRocky
    • CommentTime9 Jun 2016
     
    Wieczor: właśnie widać na VBXE.. tu problem nie leży w GTIA, którego defakto VBXE zastepuje, tylko w Anticu..
    W obecności VBXE jakby się za mocno nagrzewał i po czasie świruje..
    Doskonale widać to na obrazku app_clown .. tam mocno mieszam trybami (wygina obraz od góry i tam gdzie jest paleta 256kolorów)..

    Co do "nowych" trybów, to TDC tak nazywa.. a są to po prostu kolejne wariacje istniejących.. katowanie Antica obowiązkowe :)
    • 8: CommentAuthorRocky
    • CommentTime9 Jun 2016
     
    voy.. przejąłeś się :)

    Próbowałem odpaliś obrazek u lotharka, ale ten się przeraził, że jak byłoby coś nie tak, to by o tym myślał całą drogę do domu..
    • 9: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime9 Jun 2016
     
    Czyli generalnie należy VBXE od Antica jakoś odsunąć - przypuszczam, że Antic sam z siebie się nie grzeje mocniej, bo nie ma powodu, tylko VBXE go ogrzewa - a potrafi. To cenne doświadczenie, bo oznacza, że trzeba to konstrukcyjnie przemyśleć.
    • 10: CommentAuthorRocky
    • CommentTime9 Jun 2016
     
    Nie wiem, czy tam nie ma podniesionych jakiś częstotliwości... VBXE daje jekieś zegary.. może kwestia niedopasowania podobna do tej z GTIA..

    Na marginesie "zwalone" GTIA nie oznacza, że jest zwalone.. po prostu niedopasowane..
    Udało mi się zamienić zwalone GTIA, które w innym atarku normalnie zadziałało..
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime9 Jun 2016 zmieniony
     
    Dobra, możecie w końcu opowiedzieć dokładnie/pokazać ten nowy tryb???
    Czy to wymaga VBXE? W tej sytuacji mijałoby się z celem... bo i tak 70-80% użyszkodników nie ma przecież tej drogiej "dopałki". :>
    Myślałem, że to będzie jakaś rewelacja, nowe spojrzenie na temat, jak swego czasu HIP/TIP. ;]
    • 12: CommentAuthorRocky
    • CommentTime9 Jun 2016
     
    Dracon..
    Jak wyżej napisałem to bardziej kolejna wariacja z przełączaniem trybów w linii niż nowy tryb..
    W środku obrazka w trybie PLM (256 kolorów) można wstawić GR15.. i tak pokombinować, żeby przejścia były praktycznie niewidoczne.. tego np. nie uwzględnili twórcy Atari800Win, jedynie Altirra jako tako sobie radzi..
    • 13:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime9 Jun 2016
     
    @Rocky: opowiadać o grafice to tak jak oglądać gołe baby. Niby fajnie, ale jednak czegoś brak.

    Próbki pliz :)
    • 14: CommentAuthorRocky
    • CommentTime10 Jun 2016
     
    Moja próbka jest przeznaczona na SV.. może nie jest bardzo artystyczna, ale miła dla oka :)
    W zanadrzu mam inne ciekawe sprawdzone kombinacje.. tu jednak problemem stał się g2f, który już nie daje rady tego poprawnie obsłużyć.. a Tebe kręci głową, że to za skomplikowane do poprawienia..
    • 15:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Jun 2016 zmieniony
     
    Tylko żeby nie było jak z pamiętnym trybem RIP, gdzie tylko co trzeci, czwarty obrazek nadawał się do konwertowania i pokazania! ;)

    Wprowadzając nowy tryb wypadałoby:
    - pokazać galerię przykładów
    - zapewnić sensowny konwerter na ten tryb dla większości OS-ów
    - podzielić się dokumentacją źródłową (kod asemblerowy)
    - niestrudzenie promować nowy tryb w demach i na forach :)
    • 16: CommentAuthorRocky
    • CommentTime10 Jun 2016
     
    Dracon.. to nie jest nowy tryb, tylko kolejna kombinacja zmian trybów w linii. TDC to tak nazywa na potrzeby wykładów... :)
    Generalnie obrazek zrobiłem pod g2f.
    • 17: CommentAuthorAdam
    • CommentTime10 Jun 2016
     
    Poza tym jak rozumiem Rocky chciał zrobić niespodziankę na SV, a wątek powstał tylko dlatego, że TDC koniecznie chciał się pochwalić tym, co usłyszał w kuluarach PH ;)
    • 18: CommentAuthortebe
    • CommentTime10 Jun 2016
     
    Rocky wymyśl lepiej tryb który da się stosować w grach itp. bo tylko w ten sposób to "sprzedasz", jak pokażesz cokolwiek na party to i tak nie będzie gawiedź wiedziała co z tym zrobić, będziesz musiał wyświetlenie obrazka poprzedzić prelekcją dotyczącą technikalii, tak aby wiedzieli kiedy mają klaskać
    • 19: CommentAuthorRocky
    • CommentTime11 Jun 2016
     
    Ty Tebe wiesz co masz poprawić w g2f, żeby można było zobrazować moje nowe odkrycie z przełączaniem trybów w linii.. :)
  1.  
    Looking forward to SV2016 with lots of cool demos and games and another new A8 gfx mode... ;-)
    • 21: CommentAuthorRocky
    • CommentTime12 Jun 2016
     
    I'm too.. I hope, that SV2k16 will be a great event :)
    • 22:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime15 Sep 2016 zmieniony
     
    Przypominał mi się ostatnio temat zdumiewających osiągnięć graficznych Atari prezentowanych kiedyś w jednym z numerów "Komputera" (ktoś pamięta jaki to był numer?).

    Mowa była tam chyba o jakiś artystach, którzy na Atari robią imponujące rzeczy, artykuł był okraszony niesamowitymi screenami prezentującymi coś czego wtedy na żadnym Atari nie widziałem!

    Pytanie, czy może ktoś z czytelników forum zna ludzi za to odpowiedzialnych, kto to był, w jakich celach te wspaniałe rzeczy robili, jakimi technikami itp. itd.

    Ja pamiętam że bardzo się zainteresowałem tym, jednak w artykule nie znalazłem żadnych informacji technicznych. Nie mogłem nawet się doczytać czy chodzi o małe Atari czy duże... Jeśli to było małe Atari to tak zdumiewające efekty można by jedynie osiągnąć gdyby połączyć wiele obrazów w trybie 256 kolorowym w jeden duży (a zakładać można było że są oni wyposażeni w odpowiedni sprzęt aby to łączyć i zamienić w obraz lub video). Na ST byłoby to jeszcze prostsze.


    Ktoś coś wie/pamięta?
    • 23: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime15 Sep 2016
     
    Ja to czytałem. Ale z tego co pamiętam Atari tam miało niewiele to roboty i efekt finalny na pewno nie był generowany przez komputer. To był artysta fotografik, który używał grafiki z komputera do robienia kolaży i kompozycji z fotografiami artystycznymi. Ale analogowo :)
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Sep 2016
     
    Tak, ktoś wie i ktoś pamięta.

    Tak jak pisze Wieczór - to były kolaże fotograficzne, a nie grafika Atari. Do fotografii były dodawane elementy grafiki komputerowej w naprawdę niewielkim zakresie.

    I nie chodziło o artystów, tylko jednego artystę: Jan Berdak, nieżyjący już:

    ->link<-

    Cały artykuł był w Komputer 11/1988, tutaj fragment:

    • 25:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime2 Oct 2016
     
    Dzięki! Jak zwykle nieoceniony Kaz uratował nas konkretami;)

    Wikipedia:

    Pierwsza wystawa z zastosowaniem technik cyfrowych miała miejsce w "Starej Galerii" ZPAF w Warszawie w 1988 roku.

    To chyba właśnie mowa o tych pracach wykonanych z pomocą Atari. A sama wystawa pewnie była powodem powstania tego tekstu w Komputerze.
    • 26:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime29 Nov 2016
     
    Oto grafika jaką Rocky zaprezentował na Pixel Heaven jako top secret (wspominam o tym w pierwszym poscie, natomiast właściwa publikacja zastąpiła na Silly Venture 2016, więc mogę ją w końcu pokazać:

    • 27:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime1 Aug 2017 zmieniony
     
    Odnośnie filmiku "Nowe tryby graficzne Atari po 36 latach":

    Zgłosił się do mnie człowiek, który go opublikował (z ramienia imprezy RetroKomp). Stwierdził, że ludzie zadają pod nim pytania. Oto jedno z nich i moja odpowiedź:

    Paweł Wilkosz:

    Mówi Pan o programowaniu procesora graficznego w którymś modelu Atari. Istotą komputera jest to ,źe jest programowalny aby coś wykonywał.To wiemy bo jest raczej dla wszystkich oczywiste.Czy w tym przypadku mówi się o zaprogramowaniu wydzielonego GPU lub zintegrowanej kostki o funkcji graficznej(w zależności od ówczesnej architektury) do ustalenia wyższej rozdzielczości , palety kolorów czy ich/kombinacji w stosunku do oficjalnie deklarowanych parametrów przez producenta.Czasem z jakichś powodów okazuje się,że albo zostawiono zapas (do odkrycia?) lub blokowano bo np interakcja we współpracy z pozostałą częścią architektury nie dałaby lepszych efektów.Mówię o tzw wąskich gardłach i innych różnicach wzajemnej kompatybilności sprzętowej.


    Moja odpowiedź:
    Tak, mówię o programowaniu procesora graficznego, wiem że to zadziwia, ale właśnie tak niezwykłym komputerem był Atari już w 1979 roku (w odróżnieniu od pozostałych dostępnych wtedy i potem).
    W 5:44 minucie [prezentacji] jest schemat współpracy podstawowych elementów składowych Atari 8-bit. Mamy dwa chipy graficzne: GTIA (układ) współpracujący z procesorem ANTIC. Ten poza konstruowaniem obrazu (dla GTIA) oraz sterowania CPU (!), wykonuje swój program oraz posiada swoje przerwania (można je nazwać graficznymi, rastra itp.), które podążają za aktualną konstrukcją obrazu, czyli wynikają z programu ANTICa (to tzw. DL i przerwania DLI). Procesor centralny może przygotowywać program, który wykonuje ANTIC, w tym może przygotować choćby całą pamięć RAM wypełnioną takimi programami, a następnie ANTIC będzie sobie samodzielnie między nimi przeskakiwał (wykonując każdy z nich w zadanej kolejności), to może rzadki przypadek, ale spotykany bo np. w powolnych językach jak BASIC można w ten sposób robić skomplikowane animacje i zmiany kolorów (np. bary itp.) itp. bez udziału CPU, który w przeciwnym wypadku czyli bez procesora graficznego musiałby sprawdzać czas, w którym ma dokonać zmian - w Atari nie musi bo ANTIC sam wszystko wykona. Mam nadzieję że to jest zrozumiałe;) Ważne aby nie mylić procesora ANTIC z GPU, czyli tak jak GPU rozumiemy dziś (ANTIC wykonuje swój program, ma przerwania itp., czyli tak jak pisałem wcześniej).

    Co do czarów z dodatkowymi rozdzielczościami itp. to mamy tutaj kilka poziomów zaawansowania (np. nazwijmy to programisty he he;)

    1. Mamy kilkanaście trybów graficznych (+ warianty), które samodzielnie generuje system operacyjny ->link<- (np. piszemy rozkaz GRAPHICS 15 itp.) (precyzyjnie to system potrafi wygenerować ponad dwadzieścia programów DL dla procesora ANTIC, a ten je wykona)
    (te tryby błędnie są podawane w wielu specyfikacjach jako maksymalne osiągi Atari)

    2. Kolejnym poziomem jest samodzielne modyfikowanie programu DL dla ANTICa (i innych dostępnych parametrów obrazu), wtedy okazuje się, że rozdzielczości są znacznie większe i dużo bardziej elastyczne niż wcześniej (włącznie z samą budową obrazu (jego struktury) oraz struktury pamięci obrazu - obie te rzeczy w Atari są niezależne). Jednak mają one swoje ograniczenia (ograniczenia sprzętowe procesora ANTIC oraz układu GTIA), np. wyświetlenie maksymalnie ~240 linii obrazu, dwóch palet barw (pierwsza 128 kolorów i druga 256 kolorów), głębi kolorów w danym trybie, dostępnych znaków itp. To pierwszy poziom "zapasu do odkrycia".

    Przykład:

    To tryb o 1 bitowej głębi koloru, czyli piksel jest zapalony i zgaszony, jednak za pomocą podstawowych możliwości sprzętu (głównie ANTIC) możliwe jest osiągnięcie odcieni kolorów i pokolorowanie tej grafiki (GTIA).

    3. Jeśli dobrze znamy wcześniejszy krok oraz mamy szerszą wiedzę o samym obrazie (jak powstaje), jak generowany jest sygnał a z niego obraz itp. za pomocą pewnych pomysłów można przekraczać sprzętowe bariery z punktu 2, ale cały czas się mieścimy w pewnym bardzo ograniczonym spektrum możliwości sprzętu (czyli tego co wprost wynika ze sprzętu włącznie z np. sygnałem NTSC/PAL itp.) - ten etap jest często osiągalny w innych komputerach np. C= 64, lecz z powodu braku programowalnego procesora graficznego, wiele trików trzeba robić za pomocą CPU (czyli tracimy jego moc obliczeniową). Ogólnie na Atari takie triki robi się prościej, elastyczniej i bardziej elegancko. Słowo elegancja to w mojej ocenie najtrafniej nazwane to jak Atari zostało zaprojektowane. To drugi poziom "zapasu do odkrycia";)

    (warto dodać że ten punkt jest tak bardzo złożony i dający tak duże możliwości, że mimo otwartości opisu Atari, czasami znajdzie się ktoś kto i tu wymyśli coś nowego, na co nikt nie wpadł (czyli od 1979 roku!), przykładów jest wiele np. gra zaprezentowana na końcu [prezentacji], gdzie udało się w animacji osiągnąć 200% mocy CPU (oczywiście dzięki specyficznej pomocy, której udziela procesor graficzny ANTIC)) Przykłady:

    Połączenie palety 128 i 256 kolorów - wcześniej uznawane za technicznie niemożliwe (to niedawne odkrycie), bo zaprogramowanie tego nie działało.


    Ponownie mamy tryb 8, czyli 1 bit na pixel (bpp), mimo to zaawansowana grafika sugeruje, że możemy swobodnie mieszać 4 odcienie koloru (2 bity) (obrazek zaprezentowany po raz pierwszy na Silly Venture 2016).


    Tu mamy prawie połowę odcieni pojedynczego, podstawowego koloru jaki mamy na pececie. Na pececie mamy 8 podstawowych kolorów składowych (RGB), na Atari 16, a każdy może mieć tyle odcieni jak na tym filmiku.

    4. Kolejnym poziomem zaawansowania jest przekroczenie tych barier, które są znane od strony możliwości sprzętu (punkt 2) oraz popularnych trików używanych przez programistów. W tym momencie wiele osób mówi, że są to komputerowe czary, a ja w tym wykładzie nazwałem to humorystycznie czymś mistycznym znajdującym się między 0 a 1 (kod binarny), czyli o czymś o czym milczą wszystkie szkoły i uczelnie. Przykłady czegoś podobnego były omawiane w tym wykładzie. Rozwinę to: jeśli na Atari włączenie sprzętowego przesunięcia obrazu (odnoszące się do konkretnych, wybranych linii obrazu) możliwe jest jedynie z dokładnością jednego piksela (trybu np. 7 czy 15) to oznacza to że zmiana jednego bitu powoduje przesunięcie o 1 piksel. Tymczasem w wykładzie podaję przykłady przesuwania obrazu z dokładnością do połowy pixela, czyli wyszliśmy poza wszystko to czym jest bit i wszystko to co opisują możliwości chipów graficznych Atari (punkt 2). Temat jest oczywiście szerszy niż te przykłady.
    (w czarach tego typu bardzo ważne jest też to, aby dane zjawisko zachodziło na wszystkich komputerach, a nie jedynie na pojedynczym egzemplarzu, który może być np. uszkodzony itp.)

    Punkt czwarty jest tym co wykracza poza Pana pytania oraz radykalnie poza to co próbują zarysować na uczelniach nazywając to komputerem;)
    Tego etapu nie można już nazwać "zapasem do odkrycia" bo to już są czary;)

    (te 4 punkty są przemieszane ze sobą w tym wykładzie, zakładając że widz nie zna się na tak zaawansowanych zagadnieniach technicznych, starałem się bez wchodzenia w szczegóły przedstawić w miarę spójną wizję tego co składa się na elastyczność Atari)

    Na koniec warto podkreślić, że wykład ten jest bardzo pobieżny, właściwie każdy slajd można zamienić na przynajmniej 30 minutowy podwykład. Zaprezentowane triki i tryby graficzne nie są wszystkimi znanymi na Atari (a wielu widzów tak to zrozumiało), ten wykład to bardzo pobieżny przegląd, który ma jedynie zarysować zagadnienie i zachęcić do dalszych odkryć - bo to doskonała frajda ;)
    • 28: CommentAuthoraniol
    • CommentTime1 Aug 2017
     
    "8-bitowe Atari. Hakerzy hakerom."

    Dlatego jak ostatnio zadymiły mi układy od złącza szeregowego w Amidze, pierwsze co pomyślałem: cholera, dobrze, że to nie moje Atari. ;)
    • 29:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime1 Aug 2017
     
    Bardziej by Tobie było żal Atari a nie Amigi??;):)
    • 30: CommentAuthoraniol
    • CommentTime1 Aug 2017
     
    Tak :P Bardzo lubię moje C64 i A500, z tymi maszynami miałem do czynienia za dzieciaka ale... Jak powrót do przeszłości zaczyna się od XEGS znalezionego w zimnowojennym schronie, przywraca się maszynę do życia, rozbudowuje... po zobaczeniu Numena czy Cyberpunk demka na innych platformach wywołują efekt "pffffff..." ;)

    Pardon za OT ale takie newsy działają euforycznie na moją technokratyczną głowę ;)
    • 31:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime2 Aug 2017
     
    i prawidłowo;)
    • 32: CommentAuthorRocky
    • CommentTime4 Aug 2017
     
    tdc.. jeszcze nie wszystko zostało powiedziane w kontekście grafiki na Atari :)
    • 33:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime5 Aug 2017
     
    Rocky, podlinkowałbyś ten program, którego używasz do wyświetlania palety kolorów?

    Podmieniłem u siebie w 800XE GTIA na dobre, a ANTIC-a wymieniłem na wcześniejszy o 2 lata egzemplarz. Pamiętam, jak pokazywałeś na PH w zeszłym roku parę obrazków, które były nieprawidłowo wyświetlane po nagrzaniu się układu. Czy mógłbyś też je tutaj podesłać? :)
    • 34: CommentAuthortebe
    • CommentTime5 Aug 2017
     
    wszystkie są w paczce z G2F (full), katalog Rocky
    • 35: CommentAuthorRocky
    • CommentTime5 Aug 2017
     
    ACP znajdziesz tu (na samym dole):
    ->link<-

    A to co potrafi rozgrzać Antica to obrazki appclown oraz sunny (to słoneczko z powyższych postów).

    Wg moich obserwacji te obrazki dość szybko uaktywniają tryb DGF zwłaszcza jeśli się ma VBXE, które zastępuje suszarkę :)

    Może zapamiętam i podeślę ci te pliki wieczorem.
    • 36:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime9 Aug 2017
     

    Rocky:

    tdc.. jeszcze nie wszystko zostało powiedziane w kontekście grafiki na Atari :)

    Co ja mogę powiedzieć... że świetnieeeee!!!;):):):)
    Atari żyjeee!;)

    ...no a jak piszesz to Ty, to spodziewać się można niebawem czegoś ciekawego!;)
    • 37:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime9 Aug 2017 zmieniony
     
    Rocky, dzięki za pliczki. :)

    Przetestowałem je na mojej machinie i wychodzi na to, że wreszcie oba układy są stabilne. Obrazki odpalone były przez 2 godziny każdy i mimo zamontowanego VBXE nie ma żadnych zniekształceń obrazu. :)
    • 38: CommentAuthormono
    • CommentTime9 Aug 2017
     
    VBXE 1.2 czy 2.0?
    • 39:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime9 Aug 2017
     
    Wersja 2.1.
    • 40: CommentAuthorRocky
    • CommentTime10 Aug 2017
     
    Voy.. Oczywiście patrzysz na obraz ze starego wyjścia z GTIA, nie z VBXE..
    • 41:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime10 Aug 2017
     
    No przeca... :)
    • 42:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime20 Aug 2017 zmieniony
     
    Nie wiem, głupia sprawa, ale mój komentarz który widzicie u góry znikł z YT...
    ... na razie zakładam, że został potraktowany jako spam, ze względu na dużą liczbę linków...


    Teraz dodałem go ponownie (o nieco innej treści niż był wcześniej) i zobaczymy...
    • 43: CommentAuthorraphis
    • CommentTime22 Aug 2017
     
    Czy ktoś może mi łopatologicznie wyjaśnić, jak w trybie 8 można uzyskać swobodnie 4-odcienie szarości?
    Czy to oznacza że mogę prawie w dowolnym miejscu obrazu użyć pikseli o różnych odcieniach??? Bez ograniczenia do jednego koloru/odcienia na poziomą linię?
    Bez dodawania sprajtów?
    Czy można to zrobić przez G2F?

    Chętnie bym wyprodukował jakąś grafikę w takim trybie...
    • 44: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime22 Aug 2017
     
    Tdc to bajkopisarz, nie da się tego zrobić bez sprite'ów.
    • 45:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime22 Aug 2017 zmieniony
     
    Rozumiem, że chodzi Ci o hi-res (320x200)?
    Swobodnie 4-odcieni raczej nie uzyskasz. Są duże ograniczenia i bez dodatkowych spritów, przerwań rastra sobie nie poradzisz.
    • 46: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Aug 2017
     
    mozna by sprobowac "interlejsu". dwa obrazy na przemian z ustawionymi roznymi luminancjami... jakies tam pole do popisu jest ale nie wiem jakby to wygladalo, pewnie kiepsko.
    • 47: CommentAuthortebe
    • CommentTime22 Aug 2017
     
    Rapidus daje radę, można pokryć całą szerokość ekranu duchami pojedyńczej rozdzielczości, każdy innego kształtu, tylko że wszystkie duchy są tego samego koloru

    3 odcienie HiRes, Rocky takie obrazki stworzył w G2F: 'Desktop', 'PartyTrain'
    • 48: CommentAuthortebe
    • CommentTime22 Aug 2017
     
    8 kolorów HiRes to już interlace (HCI), przykłady są dołączone do AGS (Atari Graphics Studio)
    • 49: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Aug 2017
     
    uzywajac duszkow nie uzyskasz zmian koloru w rozdzielczosci hires to raz (z rapidusem czy bez). jak masz uzywac rapidusa zeby podkolorowac obraz to lepiej uzyj vbxe :-)

    my tu o atari panie...
    • 50: CommentAuthortebe
    • CommentTime22 Aug 2017
     
    przecież podałem dwa przykłady obrazków HiRes+PMG (3 odcienie szarości), obejrzyj je najpierw, to jest HiRes