atarionline.pl Najnowsze tryby graficzne Atari 8bit - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Aug 2017
     
    nie ma tam zmiany koloru w rozdzielczosci hires. w trybie hires ta metoda mozesz zmienic kolory z rozdzielczoscia lores (160x) a i to nie dowolnie.
    • 2: CommentAuthorAdam
    • CommentTime22 Aug 2017 zmieniony
     

    xxl:

    mozna by sprobowac "interlejsu". dwa obrazy na przemian z ustawionymi roznymi luminancjami... jakies tam pole do popisu jest ale nie wiem jakby to wygladalo, pewnie kiepsko.

    A "Droga do Duplandu" to nie jest właśnie w podobny sposób zrealizowana? Efekt w miarę OK tylko przy dużej bezwładności wyświetlacza lub przy ustawieniu "Frame blending" w emulatorze.
    • 3: CommentAuthorAdam
    • CommentTime22 Aug 2017 zmieniony
     

    tdc:

    Ponownie mamy tryb 8, czyli 1 bit na pixel (bpp), mimo to zaawansowana grafika sugeruje, że możemy swobodnie mieszać 4 odcienie koloru (2 bity)

    raphis:

    Czy ktoś może mi łopatologicznie wyjaśnić, jak w trybie 8 można uzyskać swobodnie 4-odcienie szarości?

    W tym wątku zauważam jakieś nieporozumienia związane z nieprecyzyjnymi wypowiedziami (patrz np. inne rozumienie pojęcia "kolor w hi-res" przez XXL-a i Tebego) :)

    Przeczytałem uważnie, w cytowanym powyżej fragmencie TDC-a nie ma stwierdzenia, że można swobodnie mieszać 4 odcienie. Tam jest napisane, że dzięki trikom możemy SUGEROWAĆ, że da się mieszać! :D

    Tak w ogóle w kilku miejscach TDC za bardzo się zapędził podczas tego wykładu, np. podał pewne demo jako przykład uzyskania (w jakiś magiczny sposób?) hi-resowych sprajtów, tyle że w demie możemy najwyżej znaleźć hi-resowe piksele obrazu podkolorowane za pomocą PMG.
    • 4: CommentAuthortebe
    • CommentTime22 Aug 2017
     
    to jest marketing ;)
    • 5:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime23 Aug 2017 zmieniony
     
    Dzięki Adam za wyjaśnienie;)

    Adam:

    Tak w ogóle w kilku miejscach TDC za bardzo się zapędził podczas tego wykładu, np. podał pewne demo jako przykład uzyskania (w jakiś magiczny sposób?) hi-resowych sprajtów, tyle że w demie możemy najwyżej znaleźć hi-resowe piksele obrazu podkolorowane za pomocą PMG.

    Zapomniałeś o kontekście, czyli że jednego dnia odbyły się dwa wykłady, gdzie w obu nawiązywałem do siebie nawzajem. Drugi dotyczył rozwoju demosceny Atari (oraz również szerzej). Dlatego w tym stwierdzeniu ja nie tyle wnikam w kwestie sprzętowe co w historię demosceny (w tym wypadku polskich osiągnięć) (a o niuansach sprzętowych nie mówię absolutnie nic, zakładając że to nie czas na to, choć potem w dyskusjach można oczywiście już sobie pogadać, w końcu impreza trwa kilka dni).

    Chodzi o to, że wcześniej czyli w latach np. 80. cały świat znakł Atari jedynie z dokumentacji technicznej, a np. u nas częściej z opisów, artykułów (xer) itp. Po takiej lekturze wszyscy byli przekonani, że Atari nie potrafi zaprezentować duszków w wysokiej rozdzielczości, a C64 tak.

    Dlatego to demko było tego typu osiągnięciem, że przesunęło nasze granice pojmowania możliwości Atari. Po raz pierwszy przekonaliśmy się, że możemy animować 5 obiektów w wysokiej rozdzielczości w tym każdy jest innego koloru, co ewidentnie nawiązuje do 5 rejestrów kolorów duszków - więc nikt nie ma wątpliwości, że musiało to być w ten sposób zrealizowane. (czyli kolory i ilość obiektów są kluczowe, czyli nie 3, nie 4 i nie 6 ale konkretnie 5 obiektów).

    Druga sprawa to kontekst demosceniczny, akurat z autorami demka The Top nie rozmawiałem, ale domyślać się możemy, że początkowo np. na giełdach (gdzie spotykali się ludzie z różnych platform), Atarowcy widzieli że C64 wyświetla duszki w wysokiej rozdzielczości, a z kolei commodore'owcy widzieli, że Atari tego nie robi. Po jakiejś "awanturze" któryś koder stwierdził - dobra ja w końcu zrobię takie duszki na Atari... To z kolei wywołało kolejną konfrontację, atarowcy pokazywali tym z C64: "patrzcie Atari też wyświetla duszki w wysokiej rozdzielczości!

    ...znacie możliwości sprzętowe Atari - zgadnijcie jak to zrobiliśmy! :-> :-P :-) :->
    "

    Myślę że nie trudno sobie to wyobrazić, szczególnie jak ktoś na giełdach bywał;)

    Na koniec pozostała kwestia zrozumienia moich słów przez słuchaczy. Zawsze staram się trochę mówić do tych, którzy nie znają się na trickach (choć to był wykład do demosceny więc darowałem sobie wiele uproszczeń, których używałem np. na Pixel Hevean) lub nie znają parametrów sprzętowych Atari (w końcu na miejscu obecni byli przedstawiciele wszystkich najważniejszych platform w PRL).
    Z tych powodów staram się mówić: opisowo, obrazowo, skrótowo, tak aby zrozumiał to również ten kto nigdy, przenigdy nie słyszał o tym że jest taka kwestia Atari vs C64 (tym bardziej jeśli temat jest: poboczny, nieistotny, jest dygresją itp.).

    Adam:

    tyle że w demie możemy najwyżej znaleźć hi-resowe piksele obrazu podkolorowane za pomocą PMG.

    Taki problem nie istnieje, ponieważ możemy takimi obiektami poruszać (mimo to że tak naprawdę częściowo składają się z grafiki oraz ze sprzętowych duszków). Jeśli mamy obiekty, które równocześnie składają się i z grafiki, i z duszków (np. tak jak w Bomb Jacku). To tylko od nas zależy to czy traktujemy je bardziej jako obiekty graficzne czy bardziej jako duszki, czasami zależy to od roli jaką spełniają.
    To trochę tak jak do małego fiata wstawić silnik z formuły albo z traktora. Jest to dalej fiat czy już traktor?;)
    • 6: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Aug 2017 zmieniony
     

    TDC:

    To trochę tak jak do małego fiata wstawić silnik z formuły albo z traktora. Jest to dalej fiat czy już traktor?;)
    Zaplątałeś się. Chyba nie chcesz powiedzieć, że Fiat z podmienionym silnikiem to traktor? Tak jak mówisz, że grafika z duszkami to duszki? To że położę jabłko obok gruszki to nie znaczy, że gruszka stanie się jabłkiem... a jabłko gruszką?

    Duszek jest duszkiem, a grafika grafiką, bo tak jest to realizowane sprzętowo. Czyli Atari jest Atari :)
    • 7:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime23 Aug 2017 zmieniony
     
    Dzięki za wyjaśnienie ;):)
    • 8: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Aug 2017
     
    No widzisz czasem trzeba wyjaśnić komuś jego własne słowa ;)
    • 9:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime23 Aug 2017
     
    ...tyle że to nie jest jabłko obok gruszki tylko jabłko przenikające się wzajemnie z gruszką ;)
    • 10: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Aug 2017 zmieniony
     
    No to mamy kolorową grafikę hires i hiresowe duszki ;) A Ty chyba dziękując za wyjaśnienie jednak nie zrozumiałeś co napisałeś... Najpierw przekonujesz, że Fiat z silnikiem traktora to traktor, a potem sam to podważasz... Przykład w ogoóle bez sensu bo nic do Atari nie dołożono... OK? ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime23 Aug 2017 zmieniony
     

    QTZ:

    No to mamy kolorową grafikę hires i hiresowe duszki ;)


    Najgorsze jest to, że ludzie nie będący w temacie mogą sobie pomyśleć, że to jest prawda. :)

    • 12: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Aug 2017
     
    A Syrena z silnikiem od motopompy jest motopompą ;>
    • 13: CommentAuthortebe
    • CommentTime23 Aug 2017
     
    co to za fotomontaż na tym youtube pokazujecie, gdzie plik wykonywalny ?
    • 14: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime23 Aug 2017
     
    @TDC: Odnośnie sprite'ów w hiresie na XE krążysz w okolicach trzeciej prawdy w klasyfikacji ks. Tischnera.
    W kontekście XE sprite'y są zdefiniowane jednoznacznie i nie ma co naginać rzeczywistości. Wiem, fajnie by było napisać, że XE ma jakiegos feature'a, ale jednak tutaj nie ma.
    A w analizę semantyczną pixla to ja bym się jednak nie wdawał. Dla mnie to już za duży kosmos jest.
    • 15: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Aug 2017
     
    @Rastan, widze zastosowana metode o ktorej mowiles na ostatnim zlocie. brawo, oby termin 2019 byl realy.
    • 16:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime23 Aug 2017 zmieniony
     

    bob_er:

    @TDC: Odnośnie sprite'ów w hiresie na XE krążysz w okolicach trzeciej prawdy w klasyfikacji ks. Tischnera.
    W kontekście XE sprite'y są zdefiniowane jednoznacznie i nie ma co naginać rzeczywistości. Wiem, fajnie by było napisać, że XE ma jakiegos feature'a, ale jednak tutaj nie ma.

    Nie wiem, może nie zauważyłeś ale ja nikogo nie mam zamiaru przekonywać, że Atari ma takie spritesy... w dodatku pisałem, że nie analizuję tego od strony sprzętowej, ale od strony historii rozwoju demosceny. Czytałeś post wyżej?

    Przypomnę:

    tdc:

    Dlatego w tym stwierdzeniu ja nie tyle wnikam w kwestie sprzętowe co w historię demosceny (...) (a o niuansach sprzętowych nie mówię absolutnie nic


    bob_er:

    Wiem, fajnie by było napisać, że XE ma jakiegos feature'a, ale jednak tutaj nie ma.

    No może nie ma tak fajnego, ale jednak coś ma bo mamy sprzętowe wsparcie do tego aby duszki pojawiały się: nad grafiką, pod i "przenikania". To są fajne tryby, które są realizowane sprzętowo(!) co jest świetnym bajerem (to działa jak sprzętowo realizowana warstwa z np. Gimpa czy PH), którego łatwo się nie znajdzie na innych platformach. (do tego dodać jeszcze można swobodne poruszanie się duszków poza obrazem)

    Ale to tylko tak na marginesie, bo przypomnę to wszystko to jedynie krótka dygresja, bo wykład dotyczył czegoś innego - inna sprawa że warto zrobić wykład o samych możliwościach jakie dają duszki w Atari. Z pewnością jest o czym mówić.
    • 17:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime23 Aug 2017
     
    Może to nieporozumienie wynika z tego:

    QTZ:

    Zaplątałeś się. Chyba nie chcesz powiedzieć, że że Fiat z podmienionym silnikiem to traktor? Tak jak mówisz, że grafika z duszkami to duszki?

    problem w tym że ja nic takiego nie napisałem (tzn. nie chcę przekonywać itp.)
    Przypominam napisałem:

    tdc:

    To trochę tak jak do małego fiata wstawić silnik z formuły albo z traktora. Jest to dalej fiat czy już traktor?;)

    To znaczy tyle że nie przyrównuję tego do Atari, tylko stawiam przykład filozoficzny, który z pewnością nie jest tym samym ale "trochę" podobny. Przypominam znaczenie słowa "trochę" to nie znaczy połowicznie, dużo itp. tylko trochę...

    Inna sprawa, że zdanie w ten sposób zaczęte oznacza, że mówimy o przenośni itp. czyli z rozważań dokładnych przechodzimy w inną sferę zanalizy. Dodatkowo pozostawiłem to jako pytania otwarte, czyli niech każdy sobie sam odpowie na to co z tym fiatem.
    • 18: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Aug 2017 zmieniony
     
    Właśnie to nie "tak trochę jak" tylko odwrotnie... Bo skoro przyrównujesz to do swojej wypowiedzi o duszkach to sugerujesz, że zmieniając silnik Fiat staje się traktorem, a jeżeli założyć, że nie, to znaczy, że sugerujesz, że Twoja wypowiedż nie ma sensu...

    Nie tylko nie rozumiesz co napisałeś, ale jeszcze nie wiesz o czym, bo przecież tu nie chodzi o samochody... No chyba, że to kryptoreklama...

    Co do duszków to rozumiem, że można to tak zrobić, że *wygląda* to tak jakby były to duszki w hires i zadziwić kogoś kto nie wie jak to jest zrobione, jednak technicznie to nadal to samo... Tak jak podkolorowana grafika.

    Adam zwrócił na to uwagę, żebyś wyrażał się precyzyjnie, lub po chwili napięcia wyjaśnił słuchaczom na czym to polegało ;).
    • 19:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime24 Aug 2017 zmieniony
     
    QTZ, właśnie mówiłeś że nie masz czasu, a jednak masz czas na polemiki. Ja nie mam czasu, dlatego traktuję to jako żart;)

    QTZ:

    że *wygląda* to tak jakby były to duszki w hires i zadziwić kogoś kto nie wie jak to jest zrobione

    Tak, ale ja się raczej tutaj skupiam na tym, że mamy tak ciekawe możliwości w Atari. Możliwości sprzętowych w Atari jest bardzo, bardzo dużo, a w stosunku do wielu komputerów (np. pecetów XT, AT, PC czy ZX Spectrum itp.) to są hiperogromne. Uważam że to jest piękne! przykładowo w czasie gdy na pececie (oczywiście w latach 80. bo wcześniej pecet nie istniał!) nie było duszków wcale, my mogliśmy nie tylko je używać, co jeszcze w wielu różnych trybach, tak wielu że przez lata 80. dla większości takie triki były niewyobrażalne, a programiści nie wiedzieli lub nie doceniali potencjału jaki dają. Przykładowo dopiero przy znajomości programów typu GIMP/Ph można łatwiej sobie wyobrazić to że to co jest warstwą grafiki realizowaną programowo, na Atari z 1979 roku jest to realizowane sprzętowo. Jak dla mnie rewelacja!
    • 20: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime2 Sep 2017 zmieniony
     
    tdc - weź jakoś naświetl o co ci chodzi z tymi tzw nowymi trybami bo nie kumam za bardzo, ani słowa niestety nie napisałeś na temat :(
    • 21:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime15 Sep 2017 zmieniony
     
    @Gonzo, ale o którą konkretnie wypowiedź pytasz?
    Ogólnie wszystkich, którzy chcą o tym porozmawiać zachęcam do przyjechania na dowolną imprezę np. Silly Venture i tam można o tym porozmawiać ze mną lub z innymi mistrzami klawiatury, np. ostatnio na SV był Fox, Adam, Rocky, Tebe itp. myślę że wszyscy chętnie porozmawiają na temat swoich (i cudzych) osiągnięć na tym polu;)
    ...ja powiem tyle spotkałem się z tym, że ludzie nie chcą pisać o swoich najbardziej magicznych osiągnięciach w necie, ale chcą o tym rozmawiać na party - takie rozmowy są bezcenne!

    A co do Ciebie Gonzo to podaj mi telefon na priva czy coś, zadzwoń i sobie wyjaśnimy dokładnie to o co pytasz;)


    ps.
    ja tu znów nie widzę powyższego komentarza...

    to już drugi raz znikł...

    W każdym razie ja go nie widzę, czy ktoś z Was go widzi?
    • 22: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime15 Sep 2017
     
    Ja widzę nie jeden, a sporo powyższych komentarzy...
    TDC po co założyłeś ten wątek? Nie tylko Gonzo chciałby wiedzieć o co chodzi...
    • 23: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime15 Sep 2017
     
    Nie widzę żadnego twojego komentarza pod tym video na youtube.
    • 24:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime16 Sep 2017
     
    Wybaczcie mi ale w tej chwili mam za dużo na głowie i nie mogę być cały czas na forum, do tego przygotowania do Load Error (ogrom pracy!) i Silly Venture, a o innych projektach to nie wspomnę...
    ...będzie jeszcze okazja.

    @antrykot
    Dzięki za info, dwa razy zniknął ten sam komentarz z tego filmu. Ten co zamieścił film też go szuka, ale też nie wie co się z nim stało...
    • 25:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime27 Sep 2017 zmieniony
     

    QTZ:

    Ja widzę nie jeden, a sporo powyższych komentarzy...
    TDC po co założyłeś ten wątek? Nie tylko Gonzo chciałby wiedzieć o co chodzi...


    Ja tez chciałbym wiedzieć "o co biega". Zajmując się onegdaj grafiką A8 niejako naturalnie mnie to zaintrygowało... ;o
    TDC - do bojuuu! I nie pitol o przyjeżdżaniu na zloty, itp. tylko tutaj opisz o co Ci chodziło - ku chwale przyszłych pokoleń! :P
    • 26:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime27 Sep 2017 zmieniony
     
    @Dracon: to przyjdź na LE/RK i Tomek Ci opowie :) Naprawdę, ludzie przyjeżdżają z Filadelfii np. na SV, a Ty masz "rzut beretem" :) I jak zauważyłeś nie wspomniałem o przybyciu na SV, ale o LE/RK bo Tomek będzie i tutaj - a party jest naprawdę fajne, Sachy to zaj**biście poukładany organizacyjnie człowiek :) Ja będę na pewno i miło byłoby Ciebie w końcu zobaczyć, Michale :)
    • 27:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime28 Sep 2017
     
    @Grey:
    Łatwo i szybko oceniać kogoś nie znając realiów i planów danej jednostki. :P Życie polega na wyborach...
    Resztę poczytaj sobie na "prajwie". ;)