atarionline.pl Podziękowania dla Zenona - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Aug 2016 zmieniony
     
    Ostatnio Zenon Rakoczy naprawił mi troszkę sprzętu i chciałbym tu niniejszym mu bardzo podziękować - nie tylko za samą naprawę, ale przede wszystkim za sposób w jaki to robi. Wszystko bardzo skrupulatnie i dokładnie sprawdzone, naprawione, przetestowane, zakonserwowane! Na zdjęciu widać, że nawet są nalepki z opisem i datą, co było zepsute i jak naprawione. Czuć po prostu, że to nie była zwykła naprawa, ale naprawa przez człowieka, który kocha to co robi, a zabytkowe sprzęty są dla niego czymś więcej niż tylko maszynką do naprawy. Za to własnie Zenonowi przeogromnie dziękuje!

    Ponadto Zenon nie wziął z góry ani grosza za naprawę, ani nie wskazał za ile naprawa, nawet sam z góry poniósł koszty przesyłki (nota bene: przesyłka zabezpieczona tak, że nawet poczta nie byłaby w stanie cokolwiek zniszczyć :D), dlatego postaram się go godnie wynagrodzić. Rzeczone stacje: 1050 i XF551 prawdopodobnie pójdą na aukcję, żeby z uzyskanych za to środków zapłacić Zenonowi, bo naprawił dla mnie także inne rzeczy Atari.





    • 2:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime16 Aug 2016
     
    a kiedy pojda na aukcje??? dasz znac ?
    • 3:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime16 Aug 2016
     
    Słyszałem i czytałem o nim same dobre słowa.
    Czy będzie on na SV aby można było go osobiście poznać/pogadać?
  1.  
    Dasz namiary na aniego ? Mam kilka atarek do naprawy
    dzieki
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Aug 2016
     
    Pabloz1974 - dam znac :)
    Maly i Kosa - Zenon czytal ten watek, poprosze go, zeby sam odpowiedzial na zadane pytania.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Sep 2016
     
    Mały - Rozmawialem dzisiaj z Zenonem. Pytalem, czy bedzie na SV. Są spore szanse, bo ma wszystko opłacone i przygotowane do wyjazdu. Tylko nie wie, czy bedzie miał czas/mozliwosc z powodu obowiązków. W kazdym razie namawiałem go na przyjazd :)
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Feb 2018
     
    Otrzymałem od syna pana Zenona informację, że pan Zenon jest chory i nie zajmuje się więcej hobby. To bardzo przykra wiadomość, ponieważ to niezwykle fajny człowiek, o dużej wiedzy i doświadczeniu w elektronice Atari. Życzę mu jak najszybszego powrotu do zdrowia, niezależnie od tego, czy będzie się potem dalej zajmował hobby czy nie.

    Syn pana Zenona pytał też, czy ktoś coś pozostawił u niego - jeżeli tak, to prosi o kontakt i wskazanie co.
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime7 Feb 2018
     
    Zycze mu zdrowia, czlowiek z ogromna pasja...

    caly czas uzywam jego karta :-)
    • 9:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime8 Feb 2018
     
    Także dostałem takie info :(
    • 10: CommentAuthormariuszbox
    • CommentTime8 Feb 2018
     
    Przyłączam się do życzeń szybkiego powrotu do zdrowia, oby p. Zenon mógł znów naprawiać nasze Atarki i inne sprzęty, nie tylko dlatego, że "my mamy dobrze" ale ponieważ go to z pewnością kręci, a nie ma to jak robić to co się lubi ;)
    • 11: CommentAuthorBas
    • CommentTime8 Feb 2018
     
    Poznałem pana Zenona osobiście i potwierdzam że jest miłym, niesamowitym i uczynnym człowiekiem.
    Życzę szybkiego powrotu do zdrowia, bo zdrowie jest najważniejsze.
    • 12: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime9 Feb 2018 zmieniony
     
    Jesteśmy z panem
    • 13:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime11 Feb 2018
     
    Zdrówka, Zenonie!
    • 14: CommentAuthornosty
    • CommentTime11 Feb 2018
     
    Zenon, życzę zdrowia z całego serca i mam nadzieję, że jeszcze będziemy współpracować przy kolejnych projektach.
    • 15: CommentAuthormarok
    • CommentTime12 Feb 2018
     
    Panu Zenonowi każdy Atarowiec życzy odzyskania zdrowia (to akurat jasne). Ja się w tym także odnajduję i umieszczam - życzę tego samego (to taki banał, że najczęściej "głupio" się to pisze publicznie, więc zwykle nic się nie pisze - coś o tym też chyba dobrze wiem).


    Moja (prosta) porada zdrowotna jest następująca (proszę wszystkich niezgadzających się z nią "o wybaczenie" i "nutkę" tolerancji):

    W naszych, polskich warunkach, warto znać dorobek publicystyczny Jerzego Zięby (książki i nagrania wideo). "Mądra" (celowana) suplementacja z witamin i minerałów daje już sporą szansę na wyjście z każdej, nawet najgorszej, choroby.
    • 16:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime14 Feb 2018
     
    Zdrowia!
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Aug 2018 zmieniony
     
    Przedłużające się milczenie pana Zenona spowodowało, że postanowiłem dzisiaj zadzwonić do niego i sprawdzić, jak jest.

    Okazuje się, że pan Zenon czuje się już znacznie lepiej, sytuacja jest lepsza, a rodzina pomaga. Przekazałem mu od wszystkich wyrazy naszego wsparcia i życzenia całkowitego powrotu do zdrowia. Bardzo się ucieszył, że pamiętamy o nim i że mamy o nim tak dobre zdanie.

    Niestety, kontakt z nami pan Zenon ma utrudniony, bo zepsuł mu się komputer. No i na atarowskim hobby na razie się nie zajmuje.
    • 18:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime9 Aug 2018
     
    @Kaz

    Jeśli chodzi o Wawę to ja mam trochę złomu do naprawy stacjonarnego kompa. W sumie to nawet jakaś stacjonarka z monitorem by się znalazła (nieodpłatnie).
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Aug 2018
     
    Bardzo miłe słowa ccwrc! Idea, by pomóc z komputerem zacna, bo to zawsze Pan Zenon nam naprawiał sprzęt. Teraz byłoby to piękne, gdyby można się było mu odwdzięczyć.

    Nawet nie śmiałem proponować, bo nie mam się jak fizycznie przyczynić. Pan Zenon, z tego co wiem, mieszka na Śląsku, koło Chorzowa. Może jest ktoś z okolic, kto byłby w stanie pomóc? Panowie, organizujemy się w tej sprawie?
    • 20:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime9 Aug 2018
     
    @Kaz

    Masz PW.
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Mar 2020
     
    Do Zenona pojechała wczoraj paczuszka z cartami, przekazana mi przez pana Janusza Żurka z firmy Krysal w czasie krakowskiego KWAS-a. To resztki, które pozostały po produkcji cartów w latach 90-tych.

    Dwie płytki pod turbo do Atari, jedna już zmontowana (pewnie Turbo ROM Plus), a także turbo do Commodore. Na razie bezużyteczny złom, ale chyba warto przywrócić im funkcje życiowe. Zobaczymy, co się uda Zenonowi przeanalizować i zrobić :D
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Mar 2020 zmieniony
     
    No i już pierwsze informacje napłynęły:

    Zenon:

    Przesyłka jest u mnie. Archeologia. Mieć to 30 lat temu. Pierwsze wrażenie.... bajka, drugi krok.... oględziny. Polutowany moduł jest uszkodzony, brak dwu przełączników i kondensatora. Krok trzeci, moduł w gnieździe Atari. Ale nie odpala, nie blokuje też komputera. To zapewne wina braku kondensatora i sygnału RESET który powinien odpowiednio ustawić sygnał RD5.
    Słowem, będzie się działo. Kart od COMODORE jakoś tam ogarnę ale nie uruchomię bo nie mam takowego kompa (...)


    I za chwilę kolejne wieści:

    Zenon:

    Tu pierwsze odpalenie tak na dziko. (...) Wracając do modułu, chyba EPROM zatraciła już niektóre dane, bo wyskakuje menu ale nie uruchamiają się poszczególne opcje. Krzaczki, zwisy etc.... może się mylę, oby nie. Nic straconego, ten plik mam na dysku, jedyne co to bez logo że to z Krakowa.


    I tu moje pytanie, może ktoś ma akurat karta z Turbo Blizzardem w wersji krakowskiej, z firmy Krysal/Plus i mógłby zgrać EPROM albo pożyczyć karta do zgrania? Cecha charakterystyczna, jak widać na załączonym zdjęciu, to napis "Bobosoft" i "Kraków '90". Warto by odtworzyć karta w oryginalnej postaci.
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Mar 2020
     
    Jest spora szansa, że różni się wyłącznie napisem.
    • 24:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Mar 2020
     
    macie może kontakt do pana Zenona ?
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Mar 2020 zmieniony
     
    I kolejne raporty, które przychodziły dzisiaj, okraszone zdjęciami:

    Zenon:

    Ja tak z rozpędu napisałem że może EPROM jest coś nie teges... Właśnie rozrysowałem sobie jak zrobiony jest rejestr generujący sygnał dla linii RD5. Po południu będzie czas to odczytam zawartość EPROM, uzupełnię brakujące elementy etc.. etc...


    Zenon:

    Postęp, odpaliło, KOS, MICROLOADRE, EDYTOR, etc..etc... Druga połówka pamięci nie odpala, albo EPROM uszkodzona, albo jest pusta bo nie bootuje. Zrobię przejściówkę popatrzę co w niej i prawda wyjdzie na jaw. Fotki uruchomionych opcji. Wygląda na to że działa prawidłowo. W/g mojej oceny zmienione są tylko napisy w zrozumiałym języku, tak się robiło, tak też robiłem :)


    Do tego powyżej zdjęcia 1-5.

    Zenon:

    Kolejne odpalenie. Wygląda na to że w drugiej połówce EPROM siedzi takie coś, zbotowało się i uruchamia. Jednak nie mam magnetofonu przysposobionego by zapisać/odczytać cokolwiek dla sprawdzenia. Wypada zrobić kopię, płytki mam, do dzieła.


    Czyli w drugiej połówce EPROMu siedzi Turbo ROM Plus (4) - zdjęcia 6-10.

    Zenon:

    Jak były wywoływane? Pamięć EPROM dzielona jest na pół najstarszym bitem adresowym, którym steruje przełącznik. W każdej połówce zapisany jest jeden system, pozostała elektronika jest wspólna. Przełącznik w pozycji A, botuje jeden system, w pozycji B botuje drugi. Ot, tyle. Moduł ma dodatkowy przełącznik którym włącza się zasilanie, zatem można je wyłączyć nie wyjmując modułu z gniazda. Tym sposobem staje się nieaktywny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by go wyjąć. Ściągnę zawartość EPROM, zrobię schemat i do archiwum jako pamiątka że tak było. :) udało się.
    • 26:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime13 Mar 2020
     
    Kozacki monitor
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 May 2020
     
    Przedwczoraj dzwonił do mnie pan Janusz Żurek z firmy Krysal/Plus i oznajmił, że odnalazł jeszcze trochę płytek. Jak tylko kwarantanna minie, otrzymamy je! :D
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 May 2020
     
    I w sumie może wśród tych płytek będzie taka z powyższym EPROM-em, bo niestety nadeszły złe wieści z placu boju od Zenona:

    Zenon:

    A ja siedzę kolejny dzień nad tym co dawniej przysłałeś i nie mam dobrych wieści. Ta EPROMKA jest uszkodzona, zapewne część danych uległa rozkodowaniu. Moduł co prawda się uruchomił i wysłałem plansze tytułowe jako foto, ale na tym koniec.

    Zbudowałem moduł na dostarczonych płytkach i okazało się, że zgranymi plikami gdy zaprogramowałem nową EPROM, cisza. Ponowny odczyt danych z oryginału i.... inne dane, kolejny odczyt i znów inne dane. :(

    Po dokładniejszych testach moduł oryginalny odpala przypadkowo.
    Plansze pokazują się ale potem wybrane opcje już nie. Wychodzi na to że część danych trzyma jeszcze dobrze, inne się przekłamują.
    O ile BLIZZARD jako tako, to drugie turbo do niczego. Hm..... siedzę dziś nad tym i nie działa. Plik BLIZZARDA mam sprawny z innego karta, więc da się podmienić i nieco podrasować by było jak w oryginale że z Krakowa, ale to drugie turbo.... za dużo przekłamań. Słowem niespodzianka na całego.

    Już na początku podejrzewałem EPROM. Jak odpaliło byłem hepi, ale po dokładniejszych testach nie jest dobrze. Ale nie rezygnuję, bo porażka byłaby najgorsza.
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Jun 2020
     
    Kontynuacja tej historii już w nowym wątku, dotyczących historii firmy Plus / Krysal:

    ->link<-