atarionline.pl Unerring Masters - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime20 Sep 2016
     
    Gotowe.

    ->link<-
    • 2: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime21 Sep 2016 zmieniony
     
    Sorry za zwłokę patrz post 50. Mam nadzieję że teraz będzie lepiej. Odpaliłem starego walkmana, chodzi jak złoto :). Przetestuję go korzystając z twoich wskazówek. Powodzenia voy. Zawsze mogę to zgrać jeszcze raz :)

    ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    Dzięki. :) Jutro po pracy postaram się usiąść i spróbować przerobić te dwa problematyczne nagrania.
    • 4: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    Ok. Powodzenia
    • 5:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    Melduję posłusznie, że udało się wydobyć oba nagrania i całość można znaleźć tutaj: ->link<-

    Dzięki raz jeszcze! :)

    P.S. Czy jest możliwość zeskanowania okładki kasety i ewentualnej naklejki na taśmie, jeśli takowa jest? Dorzuciłbym do katalogu.
    • 6: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    Tak. Okładka kasety jest ok. Ale naklejka na taśmę jest opisana mazakiem. Mało tego z podspodu przebija napis - coś tam - C64. Samo życie :). Przyoszczędzili na kasetach :). Oczywiście zeskanuję. Dzięki voy.
    • 7:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime24 Sep 2016
     
    Aha, to wystarczy sama okładka. :)
    • 8: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime26 Sep 2016
     
    Jutro będzie :) Skan w pracy :). Znaczy się w tej prawdziwej pracy :))
    • 9: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime27 Sep 2016
     
    Skan gotowy. Jeszcze raz dzięki voy. Dzięki też dla wszystkich którzy pomogli :)


    ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime27 Sep 2016
     
    Dzięki. A miałbyś możliwość wrzucenia skanu w jednym z formatów graficznych (PNG, JPG, BMP, TIFF)? :)
    • 11:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime27 Sep 2016 zmieniony
     
    Wyciąłem jakimś PDFeditem z powyższego skanu.
    • 12: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime28 Sep 2016
     
    Zrobię jeszcze raz. Nie ma problemu :)
    • 13:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime29 Sep 2016
     
    Gdyby ktoś chciał sobie wydrukować, to wstawiam wersję w dobrej jakości ;)
    • 14: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime29 Sep 2016
     
    widzę że miker i dely zrobili dobrą robotę ;) Dzięki. Żeby nie było to zeskanowałem jeszcze raz. Ale chyba są lepsi :)
    Voy ty wybierasz, to twoje pliki.

    ->link<-

    ->link<-
    • 15: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime29 Sep 2016
     
    Znalazłem w necie takie coś
    ->link<-

    Właściciel udostępnił na chomiku, więc się raczej nie obrazi że podaję plik dalej ;). Co myślicie? Byłby komplet:)

    Przetestujcie, myślę że warto to zachować na naszej stronie.
    • 16: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime2 Oct 2016
     
    Pliki WAV umożliwiają mi określić format pliku UM. Format jest bardzo podobny do Rambit Turbo Tape. Możliwe jest ładowanie przynajmniej dowolnych plików binarnych.
    Będę aktualizować plugin AST do obsługi UM.

    Atariki50, dziękuję Ci.
    • 17: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime4 Oct 2016
     
    SUPER. Daj znać o postępach. Powodzenia baktra. Proszę zachęcić kolegę :) Bo warto.
    • 18: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime4 Oct 2016
     
    Eksperymentalna wersja TS (8.6.2 Pre-release 1) jest dostępna tu: ->link<- (tylko plik .jar)

    Plugin Atari Super Turbo może konwertować pliki do Turbo UM.
    Próbowałem przekonwertować kilka gier (Swapz, Ridiculous Reality, Darkness Hour) a działa.
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Oct 2016
     
    Brawo Baktra, dzieki!
    • 20: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime5 Oct 2016
     
    Dzięki baktra . Brawo się należy :)
    • 21: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime6 Oct 2016
     
    Turgen System 8.6.2 - "Fallible Slave" został wydany.
    • 22: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime7 Oct 2016
     
    Dzięki baktra. Pobrałem :)
    • 23: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime8 Oct 2016
     
    Spróbowałem UM na real hw. Działa ładne.
    • 24: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime25 Oct 2016
     
    A spróbował byś podpiąć swój plugin do tego emulatora ???

    Atari800-a8cas

    ->link<-

    Ten emulator czyta turbo AST i kilka innych :)

    Może Cię zainteresuje ?
    • 25: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime25 Oct 2016 zmieniony
     
    To nie jest konieczne. UM używa tego samego sprzętu (w zasadzie) jak AST.

    Opcja AST w atari800-a8cas współpracuje z następującymi systemami turbo:

    Turbo 2000 (CS), Super Turbo (CS), TURBO TAPE (CS), B-TAPE (CZ), Turbo 2000F (PL), KSO Turbo 2000 (PL, tylko wariant SIO), Atari Turbo Tape (PL), Unerring Master (PL), Turbo ROM Plus (PL), Dolnośląskie Turbo 2000 (PL) i kilka innych.
    • 26: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime27 Oct 2016
     
    Dzięki baktra będę testował UM :)
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jan 2020 zmieniony
     
    Dodam, że na spotkaniu KWAS w Łodzi będzie można spotkać i osobiście porozmawiać z panami z Unerring Masters. Jak ktoś nie będzie mógł dotrzeć, a ma jakieś pytania - napiszcie tutaj albo do mnie na maila - zadam je na spotkaniu w Waszym imieniu.
  1.  
    Konkretnych pytań nie mam ale bardzo chętnie posłucham o firmie Unerring Master. Właśnie z turbo UM korzystałem w dawnych czasach. Super, że udało się zorganizować spotkanie z ich udziałem.
    • 29:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime22 Jan 2020
     
    atariki50 ta twoja wstawka ma taki bardzo brzydki komunikat: plik został usunięty.
    • 30:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime22 Jan 2020
     
    Jak ktoś bardzo chce to mogę w formacie ATR wstawić zestaw programów do RAM CARTa ?
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Feb 2020
     
    A tutaj spotkanie na KWAS-ie z Galtronem i Piotrem Janiszewskim z Unerring Masters:

    • 32: CommentAuthorXaVeR
    • CommentTime23 Feb 2020
     
    Czy emulator Altirra może wczytywać pliki .cas w systemie turbo (np. UM), czy tylko ja nie potrafię?

    Uruchamiam obraz kardridża (Super Turbo UM), wybieram loader UM ale już nie udaje mi się wczytać obrazu .cas w turbo.
    Otrzymuję komunikat: Cannot load tape: turbo encoded (PWM) data exist in image.

    Czy jakiś inny emulator obsługuje kasetowe systemy turbo (chodzi mi głównie o UM)?
    • 33:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime23 Feb 2020
     
    Tak, jest taki. Przerobiona przez FUJI'ego starsza wersja Atari800: ->link<-

    Atari800 modyfikował też Krótki. Jego wersja jest wspomniana w poście nr 24.
    • 34: CommentAuthorXaVeR
    • CommentTime23 Feb 2020
     
    Dzięki.
    Działa fajnie.
    • 35: CommentAuthoremka
    • CommentTime23 Feb 2020
     
    Wersja snapshot Krótkiego obsługuje UM ale z Blizzardem ma już kłopoty i ma taki komunikat
    EN Ability to archive tapes with even the strangest copy-protection schemes (turbo tapes excluded for now)
    PL Możliwość archiwizowania taśm z nawet najdziwniejszymi schematami ochrony przed kopiowaniem (taśmy turbo na razie wyłączone)
    Wersja FUJI`ego ma już blisko 3 lata i nadal jest najlepsza, chociaż przydałaby się aktualizacja do wersji 4.1-4.2 i włączenie obsługi PWM do głównego nurtu atari800.
    • 36: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime24 Feb 2020
     
    Altirra w turbo wczyta tylko pliki .WAV. To znane ograniczenie.
    • 37:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime29 Dec 2020
     
    Jak coś to ja dalej robię RAM CART-y o pojemności 1MB, 2MB, 4 MB i teraz w fazie testów jest 8MB bez przełączników. MONO obiecał że napisze soft do obsługi tego RAM CART-a. Jedyny przełącznik jaki zostanie to ZAPIS/ODCZYT oraz reset.
    • 38:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime30 Dec 2020 zmieniony
     
    @emka Aktualnie dostępna z patchem liba8cas obsługuje Blizzarda i jest to Atari800 4.2.0. Tutaj info o kompilacji dla RPi : ->link<-

    *edit1* (wiem, bo korzystam i odpalam również rzeczy w blizzardzie bez problemu :) zarówno generując przez Turgena plik CAS z wbudowanym loaderm w standardzie jak i bootujac najpierw carta Ataresowego Universal Turbo (lub Blizzard Turbo).

    *edit2* Unerring Master nie testowałem.

    *edit2* Po zmianie targetu rzecz jasna (jest w readme) można skompilować pod Linuxa lub Win32. Gotowe Binarki pod Win32 zdaje się są do ściągnięcia: ->link<-
    • 39: CommentAuthoremka
    • CommentTime30 Dec 2020 zmieniony
     
    @Wolfen Odezwałeś się w wątku który zakończył się prawie rok temu (24.02.2020). Od tego czasu sporo się zmieniło. Temat znam bardzo dobrze bo w nim próbowaliśmy ogarnąć dlaczego emulator nie czyta MKturbo.

    Istnieją dwie biblioteki liba8cas Krótkiego i Fuji, chyba nie można mieć ich obu w systemie.

    Próbuję poznać wszystkie systemy turbo na Atari i emulator jest bardzo pomocny.
    Posiada on pewien dość irytujący błąd.

    Ustawienie MKturbo i przełączenie z powrotem na inny system np. Blizzard pozostawia zapis z odwróconą fazą. (można tego nie zauważyć i się trochę zdziwić dlaczego to nie działa).

    Na prawdziwym ATARI mój interfejs turbo nie odwraca fazy zapisu, na emulatorze tak, to chyba jakaś pozostałość po AST gdzie w torze zapisu są dwie bramki NAND i tranzystor, tam zapis jest odwrócony. Można sprawdzić
    Ostatecznie trochę się pogubiłem czy UM odwraca fazę zapisu jak AST, co jest prawidłową fazą a co odwróconą.
    Dołączam schemat mojego interfejsu turbo.
    • 40:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime30 Dec 2020
     
    A to przepraszam :) nie zwróciłem uwagi na datę.
    • 41: CommentAuthoremka
    • CommentTime30 Dec 2020
     
    @Wolfen Nie przepraszaj. Zawsze dobrze jest pogadać z kimś kogo magnetofony też kręcą.
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 May 2021
     
    Przeglądając "C&A" znalazłem taką oto reklamę UM, RAM-Cart dla C-64. I pytanie (zapewne do Galtrona, ale może ktoś inny też będzie coś wiedział): czy to było popularne urządzenie i do czego się mogło tam przydać?
    • 43:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime22 May 2021
     
    @KAZ - zasada działania taka sama jak do Atari. Programowalny cartridge na którego mogłeś wgrać co chciałeś i później cieszyć z szybkiego działania ;)
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 May 2021
     
    Galtron - to akurat jasne. Ale czy takie zastosowanie było dla użytkowników C-64 na tyle atrakcyjne, że urządzenie się sprzedawało w większych ilościach? Pamiętacie może, jakie były proporcje sprzedawanych urządzeń w stosunku do Atari?
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jul 2021 zmieniony
     
    Piguła podzielił się zdjęciem kasety, prawdopodobnie nagrywanej przez UM, a przynajmniej w ich systemie:
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    Przypomniałem Przemkowi moje pytanie:

    Kaz:

    Ale czy takie zastosowanie było dla użytkowników C-64 na tyle atrakcyjne, że urządzenie się sprzedawało w większych ilościach? Pamiętacie może, jakie były proporcje sprzedawanych urządzeń w stosunku do Atari?


    I mam odpowiedź (dzięki!):

    Galtron:

    Różnice były znaczące. Największa sprzedaż była do komputerów Atari. Firma L.K. AVALON sporo sprzedawała do Atari. Jakbym miał procentowo to ująć to na 20 sztuk sprzedanych do Atari była 1 sztuka do Commodore. Nie wiem jakie były procentowe sprzedaże w L.K. AVALON, ale w Łodzi w UM mało się sprzedawało do Commodore.
    • 47: CommentAuthorpigula
    • CommentTime20 Jul 2021 zmieniony
     
    Tego jednak nie nagrywał UM a firma Empex z Łodzi
    tel. 81 29 96... bo na kasetach mam pieczątkę. Mam kilka zestawów ich autorstwa... Pamiętam, że mieli około 50 zestawów (osobne zestawy w Normalu i Turbo (te pierwsze niestety nadpisałem, po przeróbce magnetofonu).
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    A pamiętasz jakiś ich adres, reklamę w jakimś czasopiśmie?
    • 49: CommentAuthorpigula
    • CommentTime20 Jul 2021
     
    Sprzedawali je u mnie w Pabianicach w domu handlowym SDH i obstawiam, że także w Centralu w Łodzi.
    Co do adresu to myślę, że to ta sama firma

    ->link<-
    • 50:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Aug 2021 zmieniony
     
    Dzięki koledze atariki50 udało się odzyskać cały soft z kasety UM dotyczący RAM-Cartridge'a, o czym jest we wcześniejszych postach tego wątku. Ale jego kaseta ma więcej pozycji niż ta, którą można zobaczyć w "Bajtku" 11 z 1992 roku, strony 12-13, gdzie można przeczytać recenzję Draco030. Odnotowuję ku pamięci.

    A przy okazji jeszcze dam linkę do wątku, w którym Galtron zamieścił soft i instrukcję do RAM-Carta (starego i nowego):

    ->link<-