atarionline.pl Turbo Star 6000 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    Cześć

    To mój pierwszy post tutaj, mam na imię Mariusz, jestem z Poznania.
    W 89-90r kupiłem 65XE z XC12 i do dziś posiadam ten sam egzemplarz.
    Było granie, programowanie w basicu, później trochę w assemblerze, robienie muzy w cmc.

    Wyciągnąłem sprzęt z szafy i postanowiłem się tu odezwać, bo może przyda się to co mam do archiwów itd.

    Mam Turbo Star 6000, które montował gość na Rusa w Poznaniu.
    W komplecie jest XC12 przerobiony, kartridż turbo star 6000 i kaseta z softem i mam jedną kasetę z grami (ok.100).
    Magnetofon działa w 100%, gry też, kartridż też.

    Widziałem wątek o unering masters turbo i pomyślałem, że może brakuje Wam w archiwach loaderów od tego mojego 6000 i ktoś by to chciał?
    Sprawdziłem kasetę z softem, którą miałem, ale jest niestety w opłakanym stanie. Kiedyś wędrowała po ludziach i została pozamazywana przez kogoś...
    Ta z grami jest w stanie idealnym, wszystko się wczytuje, ale chodzi o tą oryginalną od turbo.
    Działają z niej dwa loadery: turbo loader taki sam jak jest na kartridżu i drugi chaos loader.
    Oba wczytują wszystkie gry, które mam w turbo.
    Mógłbym zgrać je do wava i dalej zrobić cas jeśli ktoś by to chciał -bo jak nie ma chętnych, to mi się nie chce:-)
    Szczerze mówiąc najbardziej bym się ucieszył, jak by ktoś powiedział, że to już gdzieś jest, albo, że niepotrzebne i żebym sobie dał spokój:-)
    Niemniej, jeśli komuś na tym zależy, to mogę to zrobić:-)

    Na kasecie jest też turbo star - zapisana w turbo paczka tego samego co w kartridżu.
    Nie wiem jednak czy taki wav też się by do czegoś przydał? Można z tym coś dalej zrobić analogicznie jak cas? Ewentualnie mogę to też przekopiować na normal i wtedy ten normal do wav i cas.

    W sumie na kasecie były jeszcze jakieś programy niezwiązane z turbo, dorzucone tak bez sensu i głównie one są pozamazywane właśnie, więc mała strata.
    Jedna rzecz jednak niestety jest stracona, a była w zasadzie tylko w tym jednym miejscu: program turbo translator, służący do kopiowania z normalu na turbo...

    No i teraz kolejny temat: ponieważ chciałem odbudować komplet w pełni sprawny, to zacząłem szukać skąd wziąć ten brakujący translator.
    Natknąłem się na stronę:
    ->link<-

    Sprawdziłem i chyba wygląda na to, że to jest ten sam standard. Te niemieckie loadery i w ogóle wszystko wygląda identycznie jak te moje, chyba tylko moje mają pozmieniane napisy na bardziej angielsko-polskie.
    Z tymi loaderami ładują mi się moje gry, jest też odpowiednik mojego brakującego translatora ccturbo chyba się tam nazywa, jest też jakiś kopier z dysku na turbo, więc mam komplet działający wszystkiego co potrzebne do tego turbo, żeby się dało go normalnie używać.
    Dla Was informacja, że to chyba jest to samo, bo w necie nigdzie takiej informacji nie znalazłem na temat tego poznańskiego turbo star 6000.
    Z resztą w ogóle nie ma informacji o tym turbo za bardzo, może by można coś uzupełnić tu i ówdzie gdyby ktoś w przyszłości jeszcze szukał.
    I turbo na oko ma rzeczywiście 6000 bodów. Pamiętam, że kumpel miał turbo 2000 i mi wchodziło na kasetę kilka razy więcej gier niż jemu.
    Na dziś mam tylko jedną kasetę z grami, na której jest około 100 gier -wyrywkowo wczytywałem, chyba wszystkie działają.

    I ostatnia sprawa: niezależnie od tego czy ktoś mnie poprosi o zgranie i udostępnienie czegokolwiek itp., może ktoś by chciał przygarnąć takie turbo?
    W komplecie sprawny XC12, kartridż, kaseta z grami. No i ta kaseta w opłakanym stanie z softem. Reszta do ściągnięcia z netu.
    Od czasu do czasu bawię się Atari, ale magnetofonu już nigdy nie używam i nie będę. Mam sio2sd.
    W kwestii tego zestawu turbo chętnie zamienił bym się na kartridż sic! i płytkę stereo z drugim pokeyem:-)
    Ewentualnie może być jakaś część z tego, w skrajnym przypadku sama pcb i gal do sica albo jakaś gotówka, to sobie resztę dokupię/zrobię.
    Mnie już magnetofon ani turbo nie interesuje, natomiast potrzebuję sica i stereo:-)
    • 2:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    Skusiłbym się na komplet, ale nie mam niestety zdublowanego SIC!-a (mam tylko jeden i nie chciałbym go sprzedać), ani też PCB z drugim POKEY-em. Raczej więc w grę wchodzą pieniążki. Ile peelenów pasowałoby ci za zestaw? :)

    Kasetę postaram się zgrać do CAS.
    • 3: CommentAuthormariuszbox
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    Jeżeli się nie dogadacie to także jestem zainteresowany.
  1.  

    Mq:

    Cześć

    Cześć!
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    Również witam :D


    Co do turbo - widac, ze kreatywnosc pirata gieldowego ograniczyla sie do utworzenia pieknej nazwy tego turbo :D
    • 6:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    Mam nadzieję, że mnie za pierwszy wątek od razu nikt nie pozamiata, bo wrzuciłem tutaj spodziewając się, że będziemy wspólnie kombinować co pozrzucać do archiwów itd. a nie kupię/sprzedam/pozamieniam:-)
    Już chciałem kable do wieży lutować...
    Proszę o wybaczenie zatem:-)

    Nie wiem ile za ile:-)
    Serio nie wiem. Na aledrogo magnetofony są w cenach tak różnych, a rynek jest teraz tak roz... że nie wiadomo co jest ile warte. Z resztą na tym samym aledrogo ktoś wystawił akurat SIC!-a też za jakieś kosmiczne pieniądze. Masakra.
    A ja stary atarowiec jestem, tylko się nie ujawniałem, więc w końcu się tu zarejestrowałem, żeby pogadać po ludzku z normalnymi ludźmi:-) hehehe
    Nie chcę zarabiać, ani dokładać, ani tracić, ale nie chcę też handlować na zasadzie wyzbywania się wszystkiego, bo z Atari jestem od zawsze i na zawsze:-)
    Z drugiej strony u mnie magnet i turbo leży nieużywane i niczemu nie służy, chciałem przekazać to co mam dla potomnych oraz komuś komu to się przyda, a zamienić na coś co będę używał.
    Stąd propozycja wymiany...
    Moja propozycja była kalkulowana tak, że kiedyś SIC! kompletny gotowy kosztował jakieś 80zł, pokey +płytka stereo to też koszt jakieś 80zł, razem 160 i by styknęło chyba proporcjonalnie, ale pod warunkiem, że by tego SIC!-a ktoś mi za tyle załatwił...

    Pokeya i stereo zostawmy na boku, bo można po prostu kupić, to sobie zorganizuje w przyszłości sam, ale na SIC!-u mi zależy.

    voy był pierwszy chętny, a gadamy na forum otwarcie, więc propozycja pierwsza jest dla niego, jak nic nie wykombinuje, to przechodzi na kolejnego chętnego:-)

    voy: Wiem, że wy się tu wszyscy znacie jak łyse konie, więc może byś nam zorganizował transakcję wiązaną, żeby zorganizować tego SIC!-a dla mnie?
    Jestem elektronikiem, więc może ktoś jeszcze ma leżące gdzieś luzem samo pcb do SIC!-a i ktoś by mi gala zaprogramował, bo nie mam dostępu do programatora, resztę sobie zrobię sam.
    Mam więc kilka propozycji zamiany mojego zestawu na (do wyboru):
    1. Kompletny SIC! +80pln
    2. Kompletny SIC! +2szt dodatkowe kości flash -bezgotówkowo
    3. Pcb SIC! +zaprogramowany gal +120pln
    4. Pcb SIC! +zaprogramowany gal +1szt kości flash +80pln
    5. Pcb SIC! +zaprogramowany gal +2szt kości flash +40pln
    6. Pcb SIC! +zaprogramowany gal +3szt kości flash -bezgotówkowo
    Kości mogą być dowolnej wielkości, bo zamierzam używać do różnych celów.

    Tak jak mówiłem voy był pierwszy, jak powie "pas", to propozycja przechodzi na mariuszbox, jak też "pas", to zostawiamy otwartą powiedzmy do jutra do 18:00 -może ktoś inny jeszcze dołączy:-)
    Jak nie, to przejdziemy już wyłącznie na pln-y, ale chłopaki! Pomóżcie z tym SIC!-em jakkolwiek:-)

    Magnetofon jest w stanie wg mnie super -wszystko działa, jak go kupiłem w 89 roku to miał plombę -zdjęta później do założenia turbo.
    Z magnetem jest w komplecie oryginalne opakowanie, styropiany. Do tego kartridż, tych kaset nie liczę -gdybym wystawiał na sprzedaż, to bym zrobił nowe kasety, ale oczywiście je dołożę.
    Czy zdjęcia całego sprzętu wrzucić tu na forum, czy wysłać na maile?
    • 7:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Sep 2016 zmieniony
     
    Jednak spasuję, 160 złociszy to jednak zbyt dużo wg mnie. Ustępuję miejsca mariuszbox. :) Pomógłbym z SIC!-iem, ale nie chcę się pozbywać swojego jedynego egzemplarza.

    Ale uśmiechnąłbym się do WAV-ów zgranych z twojej wieży. :) Na pewno dałoby radę coś z nich wyciągnąć. Ostało ci się może coś z muzyczek w CMC?
    • 8:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    No tak, rozumiem, ale weź pod uwagę, że ja tak na prawdę nie chcę 160zł, tylko wymienić się:-) Zakładałem, że jak ktoś się dobrze poobraca a ma odpowiednich znajomych, to skombinuje z jakichś zapasów pcb do SIC! za dychę-dwie, za drugą dychę-dwie gala zaprogramowanego po znajomości za free, do tego trzy kości wygrzebane ze starych płyt głównych w zaprzyjaźnionym serwisie komputerowym i cała transakcja zamknęła by się w 20-40zł plus przesyłki jeśli będą konieczne:-)
    160zł to tylko przelicznik dla uzyskania równowartości jakiejś. Można by powiedzieć zamieńmy się: mój komplet za dwa karty SIC! bezgotówkowo:-)
    Z resztą zobaczymy co powie teraz mariuszbox. Może się okazać, że też spasuje, wtedy przejdziemy na gotówkę, ale cenę ustalimy od nowa i się pewnie w końcu dogadamy, bo po co ma mi to leżeć:-)
    Jak chcesz, to napisz ile wg ciebie to jest warte, możesz na priva, bo ja tak jak powiedziałem na początku -po prostu nie wiem.

    Co do wav-ów, to zobaczymy jak się dogadamy. Jeśli ostatecznie sprzęt do Ciebie nie trafi, to mimo wszystko zgram co się da i podeślę tak jak obiecałem, ale to dopiero w przyszłym tygodniu, wcześniej nie mam czasu się tym zająć. Rozumiem, że interesuje cię zgranie całej kasety do wava, tak? Ona jest bardzo krótka, po jednej stronie jest trzy razy loader, po drugiej tych kilka programów w turbo. Całość to pewnie kilka minut nagrania max. W sumie jeszcze sprawdziłem, kaseta nie jest zamazana tak jak myślałem, tylko po prostu niektóre rzeczy nie chcą się wczytać, ale w tym turbo jak się coś nie wczyta, to kaseta leci dalej i już później nie wiadomo gdzie jest koniec a gdzie początek następnego programu, bo są bardzo krótkie i ciężko trafić licznikiem. Może jak się zgra do wava, i trochę tego wava poczyści, to się ten translator też odzyska.

    Co do muzyczek CMC, to właśnie nie wiem... Po drodze miałem dwie przeprowadzki, w tym jedna od rodziców, brachol się też wyprowadzał, rodzice też... Wszystko krążyło w kartonach różnych. Jest tak, że mam karton kaset, ale wśród nich brakuje mi kilku gier, które na pewno miałem, nie ma też żadnych moich programów w basicu, ani muzyczek w cmc. Nie wiem gdzie tego szukać szczerze mówiąc, ale bardzo bym chciał sam zobaczyć co robiłem 20-25lat temu...:-) Nie wracałem do tego, bo później robiłem muzę z zespołami, gitarka i te sprawy, oraz na PC.
    • 9:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    Tak, interesuje mnie zrzut całej kasety do pliku audio. Na PC są narzędzia, którymi można "wydłubać" dane.

    Możemy inaczej spróbować. SIC!-i produkował ongiś Stryker/LaResistance i ostatni pre-order na te kartridże robił 3 lata temu. Spróbuj do niego napisać; może coś mu jeszcze zostało. :) Namiar na maila: ->link<-

    Można też go znaleźć na FB: ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    Dobra, zrzut zrobię, tak jak pisałem zajmę się tym w przyszłym tygodniu, bo muszę polutować kable, zainstalować soft, trochę się pobawić, żeby jak najlepszą jakość z tego zrzutu uzyskać. Dawno się tym nie zajmowałem, ale kiedyś robiłem muzę na pc, a oprócz tego budowaliśmy z kumplem studio nagrań, mieliśmy trochę sprzętu, nagrywaliśmy dema swoich kapel, więc sobie poradzę:-)
    A czy zrzucacie jakoś również carty? Da się w ogóle z nich zrobić jakiś dump?
    Co do SIC!-a, to dzięki za namiary, pewnie ostatecznie tak właśnie zrobię, chociaż myślałem, że zrobi to ktoś za mnie:-) -o to miało chodzić w tym "przehandlowaniu":-)

    Dołączam zdjęcie całości sprzętu.
    • 11:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    Jeszcze zdjęcie kaset i lista gier na tej basf
    • 12:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    I druga strona kartki z tym co jest na drugiej stronie kasety. CMC+ jest przerobiony na turbo, muzyczki są oczywiście w normalu tam zapisane -to są te oryginalne co były z CMC.
    • 13:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    I ostatnie zdjęcie samego carta.

    Aha, ta instrukcja "oryginalna" na pierwszym zdjęciu to kartka ksero dostarczona "oryginalnie" z systemem przez "producenta". W środku jest instrukcja obsługi turbo i wszystkich programów z licznymi błędami merytorycznymi, niepokolei opisana instrukcja co jak robić, literówkami i błędami ortograficznymi:-)
    • 14: CommentAuthorRocky
    • CommentTime22 Sep 2016
     
    Hey.. też miałem to turbo.. i pamiętam gościa na Rusa (kilka razy u niego byłem, przerabiał mi też stację)..
    Niestety zachowała mi się jedynie instrukcja.. magnet, carta i kasety wcięło..
    Tak to było chyba najszybsze turbo..ale nadawało się głównie do gier, gdyż nie było tam obsługi handlera np. D: jak w turbo 2000.. to były czasy:)
    • 15: CommentAuthorjerzyw
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    WItam.
    Jeżeli oferta aktualna a mariuszbox powie pas to reflektuje na zestaw w zamian za opcję nr.2 SIC! + 2 x flash(kości do wyboru 1,2,4 Mbit).
    • 16:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    Super:-) mariuszbox w ogóle się nie odezwał, prosił o zdjęcia, wrzuciłem, czas był do 18:00... Z drugiej strony patrząc po wątku widzę, że jak to napisałem, to później go nie było, więc może tego nie wiedział, może pracuje, wyjechał itp... W sumie był pierwszy, a ja chciałbym być fair. Poczekajmy co odpowie mimo wszystko. Przez weekend i tak poczta nie działa, poza tym obiecałem zrzut kasety voy'owi, więc najpierw jeszcze go zrobię (jak najszybciej).
    jerzyw: zgodzisz się na opcję poczekania na odpowiedź od mariuszbox? Umówmy się do końca weekendu, jak powie pas to jesteś pierwszy, jak się nie odezwie, to też kończymy czekanie i jesteś pierwszy. W poniedziałek zgram kasetę i możemy finalizować.
    Może tak być?
    Aha, ponieważ jest oferta wymiany z SIC!-em, na którym mi zależało najbardziej, to w grę już nie wchodzi sama gotówka (no chyba, że mariuszbox powie np. że daje 5tys pln:-) hyhyhy)
    Ale ogólnie wymiana bezgotówkowa na potrzebny sprzęt najbardziej mi się podoba:-)
    • 17: CommentAuthorjerzyw
    • CommentTime23 Sep 2016
     
    Oczywiście nie ma problemu. Poczekajmy.
    • 18: CommentAuthormariuszbox
    • CommentTime24 Sep 2016
     
    Napisałem na priv
    • 19:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime24 Sep 2016
     
    Ok, rozmawialiśmy jawnie, więc napiszę tutaj podsumowanie.
    mariuszbox rzeczywiście napisał na priv, ale proponuje pln, a w pierwszej kolejności jest wymiana, o czym pisałem w wątku. Kolejność była taka, że propozycje wymiany najpierw, a jeżeli zawiodą, to dopiero kolejka rusza od nowa w pln.
    Reasumując voy spasował na wymianach, mariuszbox nie zaproponował wymiany, a więc również jest pas, kolejny jest jerzyw, który zaproponował wymianę na kompletnego SIC!-a plus dwie dodatkowe kości flash do niego.
    jerzyw: napisałem na priv, finalizujemy
    voy: przed wymianą zgram kasetę i wrzucę tutaj tak jak obiecałem
    Do wszystkich: czysto hipotetycznie jeżeli by się przypadkiem okazało, że jerzyw by się wycofał, to dopiero wtedy rozmawiamy z powrotem o pln, ale wtedy voy znów byłby pierwszy w kolejce, mariuszbox drugi.
    • 20:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime26 Sep 2016 zmieniony
     
    voy: zrzuciłem kasetę od Turbo Star 6000. W paczce jest oprócz plików wav opis do nich w pliku tekstowym.

    Edit[2017-11-16]: link musiał zostać usunięty, ponieważ plik został skasowany z serwera, na którym był wcześniej umieszczony (minął ponad rok). Na podstawie umieszczonych tutaj nagrań zostały opracowane rozwiązania opisane w dalszej treści wątku (Turgen), a w poście #53 została umieszczona zrekonstruowana zawartość nagrań w różnych wersjach.
    • 21:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime26 Sep 2016
     
    Dzięki za zgranie. :)
    • 22:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime19 Oct 2016
     
    Nie zaglądałem trochę do tego tematu, a widzę, że jakoś stanął w miejscu, więc odświeżę - voy: jak tam, ściągnąłeś to co zgrałem? Udało się coś z tego wydłubać? Będzie jakiś finał pozytywny całego zajścia?
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime19 Oct 2016 zmieniony
     
    Cześć.

    Mam kilka siców pół mega, zmontowane PCB, mogę się pozbyć jednego - dwóch, mogę też wsadzić w obudowę.

    Zamiana nie, bo mnie żona przechrzci.
    • 24:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime19 Oct 2016
     
    Mq: wstyd się przyznać, lecz jeszcze z nimi nic nie robiłem (brak czasu). Postaram się to nadrobić. :)
    • 25:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime19 Oct 2016
     
    Jakub: temat zamiany już nieaktualny od jakichś trzech tygodni, sprzęt trafił ostatecznie do kolegi jerzyw, a do mnie od niego sic i dodatkowe kości, więc wszyscy zadowoleni:-)
    Aktualny natomiast jest temat zrzutów, wygrzebania i zachowania kompletu wszystkiego związanego z tym turbo co się da.
    voy: spokojnie, tylko tak pytam, bo bardzo jestem ciekaw ile to jest wszystko warte, co się da z tego zachować dla potomnych a też chciałem dorzucić coś od siebie, stąd w ogóle był ten temat:-)
    Widziałem też, że w podobnym wątku dotyczącym innego turbo unering master kilka osób się zaangażowało i wyszły z tego fajne rzeczy -właściwie spore archiwum i do tego jeszcze jeśli dobrze zrozumiałem, to obsługa tego turbo w emulatorach. Fajnie by było gdyby dochodziły kolejne turbo do tych rozwiązań, a widzę, że tutaj są ludzie, którzy się na tym całkiem konkretnie znają, co bardzo mi się podoba:-)
    • 26: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime19 Oct 2016 zmieniony
     
    widzę że UMmaster turbo się przydał. Serce rośnie jak czytam że coś się dalej dzieje w tym temacie :)
    • 27: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime19 Oct 2016 zmieniony
     
    Mq całkowicie się z tobą zgadzam. Fajnie by było gdyby baktra dogadał się z krótki`m, dely się dołączył oraz paru innych fascynatów i mogło by powstać całkiem fajne ATARI 800 turbo casete system emulator. Mq może pociągnij wątek.
    • 28: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime19 Oct 2016
     
    dely bedzie ta okładka do kasety um w katalogu? :) sorry że tu pytam ale wątek świeży :) A kolega o turbo i kasetach, więc się zainteresowałem.
    • 29: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime20 Oct 2016
     
    Pracuję nad Turbo 6000 plugin dla systemu Turgen.
    Będę tworzyć dokumentację formatu pliku
    • 30:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime20 Oct 2016
     
    O, dzięki baktra! Czy wykorzystujesz do tego coś z moich zrzutów, czy zbiegiem okoliczności akurat niezależnie zająłeś się tym turbo?
    • 31: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime20 Oct 2016
     
    Korzystam z pliku turbo6000.7z
    • 32:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime20 Oct 2016
     
    Rozumiem, że chodzio o turboStar6000.7z z tego wątku -to moje zrzuty kasety. Kaseta była delikatnie mówiąc bardzo zmęczona, zrobiłem to najlepiej jak byłem w stanie, czy zrzuty do wav-ów są na tyle czytelne, że da się z tego coś powyciągać?
    • 33: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime20 Oct 2016
     
    Sygnał jest dobry dla moich potrzeb. Może być nieco mocniejszy.
    • 34:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime20 Oct 2016
     
    No to jak jest wystarczająco dobrze, to ok. Tam w pliku tekstowym jest opis który plik jest mocniejszy, a który słabszy, bo próbowałem to samo zrzucać przy różnych poziomach, to wybierz najlepszy po prostu z tych co jest. Komplet już zmienił właściciela jak pisałem wcześniej, więc i tak ze swojej strony nic więcej nie zrobię... Jak by co, to męczyć nowego właściciela:-)
    • 35:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime20 Oct 2016
     
    dely bedzie ta okładka do kasety um w katalogu? :)

    Nie mam uprawnień do dodawania plików do katalogu. Przekażę Twoje pytanie do Voya.
    • 36:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime20 Oct 2016
     
    Okładka do UM wrzucona - przepraszam za opóźnienie. :)
    • 37: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime20 Oct 2016
     
    ok. dely. czekamy na Voya ;)
    • 38: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime20 Oct 2016
     
    Dzięki Voy.
    • 39: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime23 Oct 2016
     
    Proszę przetestować plik
    ->link<-
    • 40:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime24 Oct 2016
     
    Hmm... Rozumiem, że to są wav-y, które należałoby nagrać na kasetę i spróbować wczytać na Atari z magnetofonu z turbo? Jeśli tak, to jedyną chyba osobą, która może przeprowadzić test jest jerzyw, do którego trafił zestaw sprzętu...
    • 41: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime24 Oct 2016
     
    Tak!
    • 42: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime25 Oct 2016 zmieniony
     
    No to sobie Mq nie pogra ;(.
    Panowie sprzęt się starzeje. Każda odzyskana kaseta jest na wagę złota. Tylko jak ją wczytać?. Jeśli jest odzyskana w transmisji powiedzmy "normal" to ok. Większość emulatorów wczyta format cas lub wave. A co z turbo?. Czym wczytać plik, kasetę nagraną w turbo star 6000 od Mg???. Panowie przepraszam, ale wychodzi na to że jeśli się nie posiada, albo padł sprzęt, miał prawo po 20-latach. To wasza ciężka praca w odzyskiwaniu plików turbo jest przepraszam, nadaremna. Istnieje emulator Atari 800-a8cas. MOŻNA?. Casy turbo AST działają, reszty nie testowałem, ale z tego co pamiętam to można nad tym popracować. Ktoś podejmie wyzwanie??? baktra, voy co sądzicie :)
    • 43:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime25 Oct 2016 zmieniony
     
    atariki50: po pierwsze jestem Mq a nie Mg, ale mniejsza z tym:-)
    W temacie wątku myślę, że trochę tragizujesz, a poza tym nie chwyciłeś treści wątku. Ja sobie w nic nie chciałem pograć z turbo, tylko zachować dla potomnych loadery i soft, który miał być zrzucony i zarchiwizowany przez voya, bo składuje on takie rzeczy na pigwie. Tylko tyle. Poza tym chciałem podzielić się informacją, że odkryłem związek Turbo Star 6000 montowanego onegdaj w Poznaniu na os.Rusa z niemieckim turbo 6000, do którego archiwa są już na pigwie, więc pomyślałem, że można by to archiwum uzupełnić o soft, który zrzuciłem.
    Dalszy ciąg tematu jest taki, że zestawem zainteresował się jerzyw, którego też ta tematyka wciągnęła i różne turbo rozpracowuje, więc puściłem sprzęt w dobre ręce do kogoś, komu się on przyda, zamiast leżeć u mnie i się kurzyć.
    baktra robi kawał dobrej roboty, za co mu chwała, ale robi to jakby równolegle do tematu wątku, bo zbiera różne systemy w swoim turgenie.
    Generalnie każdy, kto jest zainteresowany turbo, to coś tam sobie z tego wyciąga -co do mojej jednak osoby, to całość puściłem w Wasze ręce, ponieważ magnetofon jest dla mnie elementem, którym nigdy już się nie będę zajmował, bo nie mam na to czasu, a swoje sentymenty związane z Atari przesunąłem w stronę rozwiązań szybkich, nowoczesnych i niezawodnych -korzystam z sio2sd i sic!-a, a tematyka turbo w magnetofonie jest dla mnie tylko miłym wspomnieniem z przed 30 lat:-)

    Aha, pisząc to zmierzałem do tego, że wcale nie uważam, tak jak piszesz, że ciężka praca ludzi nad tym nie jest nic warta -wręcz przeciwnie, bawią oni się w to co lubią i czerpią z tego satysfakcję, a poza tym efekty takiej pracy mogą się również przydać dla potomnych, których ta tematyka również zainteresuje.

    Aha nr2, jeśli chodzi o sprzęt, to też nie ma tragedii, bo w necie są schematy przeróbek magnetofonu, są też schematy całych magnetofonów. Przeróbkę turbo można zrobić w magnetofonie w ciągu pewnie 15minut i jak ktoś bardzo chce, to sobie zrobi coś takiego. Są też opracowania odtwarzaczy wav-ów pełniących funkcję magnetofonu, można do tego też dorobić turbo bez problemu. W moim przekonaniu jedyną rzeczą ważną do zarchiwizowania są loadery do wszelkich turbo oraz soft do zgrywania z turbo na normal i z normal na turbo, bo mając to można już zrobić wszystko i jak ktoś będzie chciał odzyskać kasetę turbo, którą znajdzie za kolejnych 30lat, to będzie taka opcja -bez loaderów i softu raczej się nie uda, bo w przyszłości pewnie już nikt nie zaprogramuje tego od nowa... Chociaż patrząc na pracę ludzi takich jak baktra, to kto wie, może i z tym nie ma aż takiego problemu jak się by wydawało -nie wiem...
    • 44: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime27 Oct 2016
     
    Po pierwsze przepraszam Mq.
    Po drugie baktra i Voy robią kawał dobrej roboty. Wiem bo sam próbowałem patrz wątek UM.
    Po trzecie moją intencją było zainteresowanie społeczności atarowców kwestią wczytywania plików cas-turbo pod emulatorem atari. A tak po ludzku to się z tobą zgadzam, masz rację, ja czy inni atarowcy sobie poradzą. Mnie chodzi o to żeby zainteresować tematem ludzi którzy mają w pawlaczach, komórkach kasety z oprogramowaniem turbo i loadery do tego! baktra czy voy chętnie na to spojrzą.
    • 45: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime27 Oct 2016
     
    Mq tak czy inaczej cieszę się że podjąłeś wątek :)
    • 46:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime27 Oct 2016
     
    Podjąłem wątek na tyle na ile byłem w stanie. Odezwałem się w ogóle pod wpływem Twojego wątku o UM atariki50, więc gramy w jednej drużynie:-) Poświęciłem chwilę czasu na polutowanie kabli, podłączenie wieży do kompa i zgranie kasety do wava na tyle dobrze na ile mi się udało. Ponadto wymieniłem nieużywany przeze mnie sprzęt, żeby zajął się nim ktoś, kto ma na to czas i chęć -nie chciałem i nigdy bym nie wystawił tego na allegro, bo sprzęt pewnie poszedł by na odzysk kabla sio i obudowę do sio2sd... Zależało mi na tym, żeby trafił w dobre ręce, bo był w dobrym stanie i mam nadzieję, że trafił i nadal w dobrym stanie będzie zachowywany. Ze swojej strony wracam po latach do Atari, a dla mnie to trochę chęć pogrania w stare gry, ale przede wszystkim chcę wrócić sobie do robienia muzy i programowania (robiłem to dawno temu, może kiedyś znajdę jakieś moje prace, ale jak na razie zaginęły w czasie i przestrzeni...). Stąd tak jak napisałem, nie będę się już zajmował tematyką magnetofonu, więc "przekazałem pałeczkę" na forum tym, którzy lubią się tym zajmować dla własnej przyjemności.
    • 47: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime28 Oct 2016
     
    Powodzenia Mq i do zobaczenia na forum.
    • 48: CommentAuthorjerzyw
    • CommentTime18 Nov 2016
     
    Pliki zostały przetestowane (za pomoca adaptera kasetowego). Obydwa wczytują się bez problemu.
    • 49: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime18 Nov 2016
     
    Świetne! Bardzo Dziękuje.
    Nowy Turgen System 8.6.3 już ma plugin Turbo 6000.

    A teraz muszę wymyślić zmodyfikowany plik formatu i loader. Turbo 6000 stawia surowe ograniczenia dotyczące plików binarnych.
    • 50:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime19 Nov 2016
     
    Dzięki za dokończenie tematu. Dobra robota:-)
    Baktra, czy ograniczenia, o których mówisz mają jakiś związek z tym, że wiele gier nie chciało działać na turbo 6000?
    Pamiętam, że niektóre dało się przerobić na turbo z normalu, a inne nie. Z przykładów na pewno pamiętam, że nie chciał działać River Raid i Road Race i kilka innych.
    Te gry, które nie działały, to efekt był taki, że po przerobieniu na turbo gra się wczytywała do końca, magnetofon się zatrzymywał, ale pozostawał czarny ekran, a komputer wisiał.