atarionline.pl Atari 65xe - dziwne lutowania - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorrafszcze
    • CommentTime24 Oct 2016
     
    Witam,
    Na wstępie chciałbym się przywitać gdyż jestem nowym użytkownikiem tego forum.

    Jako że 40 minęła, czas przypomnieć sobie stare dobre czasy a te nierozerwalnie wiążą się z Atari ( w moim przypadku była to 800XL). Na aukcji kupiłem ostatnio 65XE - wszystko działa. Niemniej w weekend postanowiłem rozkręcić moje atari i trochę poczyścić. Po rozłożeniu wszystkiego znalazłem jakieś dziwne luty - wyglądają na czyjąś chałupniczą robotę. Czy może ktoś kojarzy co to może być ? (zdjęcie w załączeniu)
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime24 Oct 2016
     
    Jest szansa, że to fabryczna robota :)
    • 3: CommentAuthorrafszcze
    • CommentTime24 Oct 2016
     
    :) zawsze wierzyłem w małe chińskie rączki
    • 4: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime24 Oct 2016
     
    Zrób test GTIA, bo wygląda podejrzanie.
    • 5: CommentAuthorrafszcze
    • CommentTime24 Oct 2016
     
    ok zrobię wieczorem i dam znać
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime24 Oct 2016 zmieniony
     
    Co jest podejrzanego w GTIA?
    GTIA może być wadliwe lub nie, ale raczej nie ma nic wspólnego z pamięcią, w której jest BASIC (a to on jest tu tak nieładnie "zrobiony"). Oczywiście GTIA warto zawsze sprawdzić :)
    • 7: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime24 Oct 2016 zmieniony
     
    Data produkcji GTIA 9051, podobno z tego okresu pochodzą wadliwe egzemplarze.
    • 8: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime24 Oct 2016
     
    @rafszcze: oryginalne mam idntyczne w 800XE :)
    • 9: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime24 Oct 2016
     
    identyczne
    • 10:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime24 Oct 2016
     

    antrykot:

    Data produkcji GTIA 9051, podobno z tego okresu pochodzą wadliwe egzemplarze.

    Taki numer... To faktycznie dobrze jest sprawdzić.
    • 11: CommentAuthorjerzyw
    • CommentTime26 Oct 2016
     
    Co do zdjęcia to jest fabryczny montaż Basic`a.
  1.  
    Pod koniec produkcji serii XE Atari montowało takie dziwne epromy "na pająka" pod BASIC. Pewnie były to jakieś leżaki magazynowe, które chciano zagonić do roboty. Widziałem takie lutowania już kilka razy: tak ma być.
    • 13: CommentAuthorrafszcze
    • CommentTime26 Oct 2016
     
    super dzięki za info
    • 14: CommentAuthorrafszcze
    • CommentTime2 Nov 2016
     
    Witam,
    Faktycznie GTIA uszkodzone - wyszło w teście
    jest sens coś z tym robić ?
    • 15:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime2 Nov 2016
     
    ...a nawet trzeba ,w trybach wykorzystujących GTIA będziesz miał zwalony obraz i to w produkcjach które pokazują możliwości Atari, sam w jednym egzemplarzu mam ten uklad uwalony i nie mogę znaleźć chętnego do odsprzedania zdrowego układu... podobno problemu z dostaniem nie ma ;)
    • 16: CommentAuthoroloweczek
    • CommentTime2 Nov 2016
     
    Witam nie chcę zakładać nowego tematu ale podłącze się tutaj. Wyciągnąłem z szafy starą 800XL i oczywiście czarny ekran chyba uwalone pamięci (od tego zacznę), tylko jest mały problem nie wiem gdzie je kupić w Polsce. U Chińczyków są tylko 40-60 dni przesyłka.
    W moim maluchu były kości MT4264-15, czytałem że można włożyć 4164 - również nie mogę ich znaleźć. I tu pytanie do Was drodzy koledzy znalazłem zamienniki (a przynajmniej tak mi się wydaje) jeśli ktoś może mi doradzić: TMS4164-15NL, HYB4164, KM4164A-15- czy te kości nadają się aby je wymienić.
    Dodatkowo czytałem aby wstawić podstawki pod pamięci. I gdzieś było stwierdzenie "precyzyjne" czy są zwykłe podstawki i precyzyjne?
    Ile powinny kosztować takie pamięci? (w postach były ceny 1,5 -3 zł) a te co znalazłem w granicach 6-8zł
    Z góry dziękuję za odpowiedź
    • 17:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime2 Nov 2016
     
    Na aledrogo zawsze są jakieś kości powystawiane, ale czy to sprawne? I czy cena dobra? Tego nie wiem...
    Wypowiem się natomiast w kwestii podstawek: tak, są podstawki zwykłe i precyzyjne. Precyzyjne są droższe od zwykłych. W moim przekonaniu w przypadku pamięci nie ma to większego znaczenia. Precyzyjne po laicku mówiąc maja konstrukcję taką, że układy wchodzą w nie bardziej precyzyjnie jak sama nazwa wskazuje i lżej/dokładniej -efekt jest taki, że zmniejsza się ryzyko uszkodzenia pinów przy wkładaniu, oraz podstawka jak i piny układu wytrzymają wielokrotne wkładanie i wyciąganie układów. Ma to sens przy układach, które się często/wielokrotnie będzie przekładało. Pamięci jak sądzę wkłada się raz i zostawia na zawsze, no chyba, że znowu się uszkodzą -dlatego myślę, że niekoniecznie jest sens inwestować w podstawki precyzyjne.
    • 18: CommentAuthoroloweczek
    • CommentTime3 Nov 2016
     
    Znalazłem i zakupiłem w sklepie w Krakowie podstawki jak i pamięci (ktoś polecał na innym forum, że tam są dostępne ). Może ktoś mógłby wypowiedzieć się czy te pamięci, o których pisałem wyżej nadawały by się, aby wstawić do małego Atari? Dobrze by było wiedzieć o zamiennikach - przynajmniej dla tych co nie mają zbyt dużego pojęcia o szeroko rozumianej elektronice.