atarionline.pl Altirra 2.81 - problem - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Witam wszystkich. Od wielu lat jestem wiernym fanem i czytelnikiem AOL. Stary atarowiec(rocznik 1980...no moze nie taki stary;-)) niestety bez Atari już:( Mam pewien kłopot z wersją Altirry 2.81.
    Problem dotyczy załadowaniu niektórych gier. Na przykład "Patrol", "Raszyn 1809", "Magia fortuny" i kilku innych. CHodzi o to, że gdy uruchamiam wyżej wspomniane to albo ładowanie się zapętla albo rozpoczyna się rom ładować po czym wyskakuje ekran "Ready". Dodam, że pod np. wersją 2.40 tytuły działają normalnie. Hardware ustawiony na 600/800xl, pamięć 320k(rambo). W obydwu wersjach. Co robię źle? Widzę że w w wersji 2.81 jest więcej opcji w zakładce "Firmware". Co i jak tam ustawić (mam ustawione "auto detect") ? Pomóżcie dobrzy ludzie :-)
    • 2:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime19 Nov 2016
     
    A masz ściągnięte romy? Basic i os?
  2.  
    Tak, bez tego przecież inne produkcje by się nie odpalały:) Podałem przykładowe które nie działają...być może jest kwestia tego "autodetect" o czym pisałem powyzej...Podaj może swoje ustawienia prszę bo rozumiem że u Ciebe pod Altirrą się odpalają?
    Dzięki!
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Nov 2016
     
    spróbuj:

    system/firmware/Boot without OPTION key (niezaznaczone)
  3.  
    Xxl- próbowałem, nie pomogło:(
    • 6:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime19 Nov 2016
     
    Sprawdź jeszcze ostatnią wersję testową: ->link<-

    Na wszelki wypadek uruchom jeszcze regedit.exe, wejdź w gałąź HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\virtualdub.org, zaznacz ją i skasuj PRZED urchomieniem Altirry.
    • 7:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Nov 2016
     
    ja też miałem problemy - myślę, że wynikają one z wielości opcji, które się nakładają. mi pomogło Tools > First time setup.
  4.  
    Sprawdzę jak wróce z czworonogiem i dam znać:)
  5.  
    Panowie to musi być jakaś pierdoła ale pytanie jaka?
    Voy- metoda którą podałeś jest w sumie podobna do metody pirxa...ale wypróbowałem obie i lipa...
    To może zapytam - jakiej wersji emulatora używacie?
    • 10:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime19 Nov 2016 zmieniony
     
    Właśnie tej, do której podałem ci link. Spróbuj może inaczej: skasuj gałąź rejestru, utwórz gdzieś świeży katalog, wypakuj tam tę nową wersję, skopiuj ROM-y systemów operacyjnych i BASIC-a, potem uruchom raz jeszcze Windowsa, by wczytało na świeżo rejestr systemowy.

    Uruchom Altirrę i ustaw konfigurację.
  6.  
    Voy - nic z tego nadal lipa.
    Jeszcze raz dla pewności sprawdzilem pod wersją 2.40 i te tytuły działają...
    To mnie wlasnie zastanawia...plus to, że większość rzeczy działa, w tym "Laura", "Pang", i klasyki klasyków....
    Mam prośbę - sprawdź czy wyżej wymienione(Patrol, Raszyn) działają u Ciebie na tej nowej wersji jeśli mogę prosić? Wiem, że marudzę ale nie daje mi to spokoju:(
    • 12:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime19 Nov 2016
     
    a skąd masz te romy? sprawdzałem u siebie Raszyn 1809 (wersja xex z AtariOnline) i działa.
    • 13: CommentAuthordiabeÅ‚?
    • CommentTime19 Nov 2016 zmieniony
     
    Shanti77 - zgrane z folderu ze starej (2.40) Altirry...myślisz, że coś z nimi jest nie tak? Ew. możesz przesłać mi paczkę swoich romów? Moze to faktycznie to bo innej opcji nie widzę:(
    • 14:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime19 Nov 2016
     
    Chodziło mi raczej o skąd masz te gry i w jakiej wersji, romy masz tu:
    ->link<-

    a gry masz z AtariOnline?
  7.  
    Spoko nie zrozumialem...tak gry z archiwum zassanego z Aol...
    • 16: CommentAuthordiabeÅ‚?
    • CommentTime19 Nov 2016 zmieniony
     
    Shanti77 - jesteś geniuszem:)))))) Zassałem biosy ze strony którą mi podałeś i śmiga!!! DZIĘ-KU-JĘ!!!!!!
    A teraz zachodzi pytanie czemu te stare biosy w starej wersji były ok a w nowszej nie banglały z niektórymi grami? dziwne...
    Jeszcze raz dziękuję, wirtualne piwo dla Ciebie! Reszcie chłopaków także dziękuję za pomoc!
    Ale jestem happy:))
    • 17:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime20 Nov 2016
     
    A możesz je tutaj wrzucić? Obadamy. :)
  8.  
    Daj mi chwilkę :)
  9.  
    W załączniku biosy które w starej wersji działały.
    Sam jestem ciekaw:-)
    • 20:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime20 Nov 2016 zmieniony
     
    Są dobre, jedynie w nazwie Atari OS v1 83.11.03.rom jest błąd, bo powinno być Atari OS v1 83.03.11.rom. Do tego Atari OS vB PAL.rom nie jest oryginalny, tylko jest to chyba połatana wersja A PAL albo B NTSC. W załączniku masz wersję skompilowaną z oryginalnych źródeł (nigdy nie weszła na rynek).

    W System/Firmware/Firmware images dodaj w odpowiednich sekcjach ROM-y:

    - 400/800 Kernel ROMs (OS-A compatible) - dodaj przyciskiem Add plik Atari OS vA PAL.rom, kliknij na dodanej pozycji i zaznacz jako domyślny przyciskiem Set as default
    - 400/800 Kernel ROMs (OS-B compatible) - dodaj ten z załącznika; reszta jak wyżej
    - XL/XE Kernel ROMs - dodaj tam wszystkie pliki z Atari OS v od 1 do 3 w nazwie (po kolei przez przycisk Add). Wersję v3 ustaw jako domyślną
    - XEGS Kernel ROMs - dodaj plik Atari OS v4 87.07.05.rom
    - 5200 Kernel ROMs - dodaj pliki Atari 5200 (v1).rom oraz Atari 5200 (v2).rom. Pierwszy jest z wersji czteroportowej konsoli Atari 5200, drugi z dwuportowej. Ustaw ten drugi jako domyślny.
    - Internal BASIC ROMs (XL/XE/XEGS) - tutaj dodaj wszystkie wersje BASIC-a (od A do C), ale wersję C ustaw jako domyślną.

    Teraz w System/Firmware/Operating System wybierz sobie wersję v3 jako domyślną. Zdarzają się produkcje, które wymagają wersji v2, ale bardzo rzadko. Jeśli zaś chcesz bez problemów uruchamiać gry pisane w latach 1979 do 1983, to wybierz wersję B PAL. Zdarzało się bowiem, że programiści nie trzymali się wytycznych Atari i robili bezpośrednie skoki do adresów w systemie, w którego późniejszych wersjach było tam coś innego i komputer zawieszał się.

    To samo zrób w System/Firmware/BASIC i wybierz wersję C jako domyślną.

    W System/Hardware wybierz 65XE/130XE, w System/Memory Config wybierz 1088K.

    I to tyle. :)
    • 21: CommentAuthordiabeÅ‚?
    • CommentTime20 Nov 2016 zmieniony
     
    Voy - nie wiem jak Ci dziękować. Wszystko co nie chodziło teraz na tych biosach działa:D
    Shantiemu też serdeczne dzięki - podałeś właściwy trop:)
    Pytanie - jakaś teoria czemu w starej Altirze się nie krzaczyły?

    ps. Czy na pigwie gdzieś są "w razie wu" biosy?

    Pozdrawiam i dzięki za poświęcony czas /|\ :)
    • 22:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime20 Nov 2016
     
    Pewnie w starej Altirze miałeś dobrze ustawione, a tu najpewniej ustawiało wbudowany Altirra OS (od autora emulatora) jako aktywny.

    Są: ->link<-

    Za jakiś czas w archiwum wrzucę ich więcej.
  10.  
    Pewnie tak było:)