atarionline.pl Książki SOETO - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime13 Apr 2018
     
    No jak zwykle będzie opóźnienie, bo jeszcze trochę pracy, głównie ze składem dodatków jest. Nie chcę już nic obiecywać, bo za dużo rzeczy robię na raz, a ręce tylko dwie i potem są obsuwy. Cierpliwości, produkt będzie wyśmienity.
  1.  
    Luz, czekam cierpliwie :)
  2.  
    Czekamy :)
    • 4: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime9 Jun 2018
     
    Jeszcze chwilka, Atari Basic w oryginale liczbą błędów przebija chyba Asembler 6502, stąd opóźnienie. Jest tragicznie...
  3.  
    Nie spiesz się - liczy się jakość.

    Ja tak po prostu wypuściłem szczura, żeby się upewnić, czy sprawa całkiem nie umarła :)
    • 6: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime10 Jun 2018
     
    Nie, nie umarła. Ma się ku końcowi, ale jeszcze chcę, żeby przynajmniej ze dwie osoby przejrzały tekst po składzie.
    • 7: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Jun 2018
     
    Tak jak już pod którąś z nowinek pisałem chętnie pomogę. Mógłbym sprawdzić listingi, porównując z przepisanymi przeze mnie kiedyś. Jeżeli wydruki są czcionką Atari to mam nadzieję, że poprawną, a nie tą ze znanego ttf-a... Z tego co pamiętam w książce nie było kodów Basica, a można je wygenerować, o ile takie ulepszenia są dozwolone :)
    • 8: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime12 Jun 2018
     
    QTZ, dzięki za chęć pomocy. Listingi akurat są sprawdzone, gdyż pochodzą.... z kasety wydanej przez KAW do tej książki. Czcionka o której myślisz nie jest używana do listingów w książce. Ulepszenia są dozwolone, jeśli masz ochotę coś napisać to pisz bezpośrednio na jurek(małpa)retronics.eu
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jun 2018 zmieniony
     
    Jurek, a wiesz, że było wcześniejsze wydanie? Z 1985 roku. Porównywałeś?
    • 10: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime13 Jun 2018
     
    Wydań było przynajmniej trzy. Porównywałem, kaseta pasuje do wydania niebieskiego, tego, na którym bazuję. Ale poza błędami w listingach, jest masa błędów typu braki, pomyłki itp.
    Tak na szybko podam kilka z pamięci:
    1. Brak rozkazu ROR w opisach rozkazów asemblera, kody ROR zostały przypisane do ROL.
    2. Rozkaz BNE - błędy w liczbach binarnych
    3. Permanentne braki kodów w tabelkach opisujących rozkazy.
    Oczywiście jest tego znacznie więcej, sądzę, że AB przebiło Asembler 6502 pod względem liczby błędów. A w Asemblerze było ich ponad 200.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jun 2018
     
    A jakie to wydanie to trzecie? Z chęcią zobaczę. Można skrobnąć jakiś historyczny wstęp o tych wydaniach, dołączyć zdjęcia, porównanie...
    • 12: CommentAuthorBarman
    • CommentTime14 Jun 2018
     
    Poproszę 1 szt. Atari Basic - przelew poszedł :)
    • 13:
       
      CommentAuthorEnjo
    • CommentTime16 Jun 2018 zmieniony
     
    Otrzymałem 2 egzemplarze Poradnika Programisty z poprawioną częścią Montezumy. Jestem cały happy. Dzięki Duddie i Montezuma za włożony trud. Krówki zjadła żona :)
    • 14: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime8 Oct 2018 zmieniony
     
    Wrzucam informację i tu, skopiowane z FB Retronics:

    Książka Atari Basic wreszcie jest w trakcie druku. Bardzo przepraszamy za opóźnienie. Jednak zapewniamy, że warto było czekać! Książka została uzupełniona o bardzo wartościową przedmowę, której autorem jest Krzysztof A.Ziembik. Oparta na pięciogodzinnym wywiadzie z autorem książki, p.Wiesławem Migutem, zawiera unikalne informacje o powstaniu książki, realiach panujących w PRL w czasie jej wydania, a także niepublikowanych nigdzie indziej zdjęciach, udostępnionych przez Pana Miguta! Także o przedsiębiorstwie PZ Karen, które sprowadzało i serwisowało komputery Atari w Polsce. Przedmowa ma 50 stron, co spowodowało zwiększenie objętości książki do prawie 450 stron! I jeszcze jedna ważna rzecz: wbrew tytułowi, ta książka nie traktuje tylko o Atari Basic - wiele osób rezygnuje z jej zakupu, ponieważ nie są zainteresowane Basicem. Ta książka jest prawdziwą BIBLIĄ informacji o Atari! Techniki programowania, asembler, obsługa komputera, hardware i wiele innych! Dlatego zachęcamy do jej zamawiania, póki jeszcze są dostępne egzemplarze w przedsprzedaży, cena (pomimo zwiększenia objętości) na razie bez zmian - 95 zł. Do książki można opcjonalnie dokupić kasetę Atari Basic, niegdyś wydaną przez KAW, obecnie będącą białym krukiem - oczywiście w naszej reedycji - cena 25 zł, a także dyskietkę, która dodatkowo zawiera listingi programów z dodatku 10-linijkowce w Atari Basic - cena 40 zł.
    • 15:
       
      CommentAuthorrenton
    • CommentTime8 Oct 2018
     
    Będzie możliwość zakupienia tej wspaniałości na SV?
    Jak tak, to chętnie przygarnę!
    • 16: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime8 Oct 2018
     
    Duddie mam pytanie. Ja płaciłem za tą cudowną książkę jeszcze w styczniu ;). Mam nadzieje, że moje dane gdzieś nie zaginęły - bo naprawdę BARDZO DŁUGO czekałem na tą książkę - i już się nie mogę doczekać na dostawę ;).
    • 17: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime8 Oct 2018
     
    Napisz na maila swoje dane, sprawdzę.
    • 18: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime8 Oct 2018
     
    Wysłałem na maila - wprawdzie list poszedł z nienacka i nie wiem czy wszystko - bo już go gdzieś wcięło - to ten stres związany z oczekiwaniem na książkę ;)
  4.  
    Data operacji: 2018-01-22

    Nawet nie wiedziałem, że już tyle czasu minęło :)

    Czekamy na paczuchę.
    • 20: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime9 Oct 2018
     
    Panowie, wiem, że trwało długo. Ale jak zobaczycie książkę, to będziecie wiedzieli dlaczego.... To najgorsza do tej pory pozycja - mnóstwo zdjęć, rysunków, wzorów matematycznych, a przede wszystkim - masa błędów...
    Mam nadzieję, że kolejne pozycje ukażą się znacznie szybciej, bo są mniejsze i prostsze.
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Oct 2018 zmieniony
     
    "najgorsza do tej pory pozycja - mnóstwo zdjęć, rysunków, wzorów (...)" :D

    sprostujmy - najgorsza do reedycji :), bo zabrzmiało jakby mnóstwo zdjęć, rysunków i wzorów było wadą ;)

    Ja też nie mogę się doczekać na tę książkę (i dyskietkę!), nie dlatego, że tam coś pisałem, ale dlatego, że zamierzam w końcu pobawić się tymi programami. W starych czasach nie wszystkie wklepałem. Teraz będą te i jeszcze te z konkursu NOMAM, mniam :)
    • 22: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime10 Oct 2018 zmieniony
     
    A można się jeszcze dopisać do chętnych? Bo jak widzę druk się nie zaczął, więc nakład można powiększyć. A jak swoją niebieską edycję zajechałem na śmierć.
    EDIT: Dopisać, znaczy zrobić przedpłatę. Zaczekam chętnie ile trzeba, mogę pomóc też w sprawdzaniu w wolnych chwilach.
    • 23: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime11 Oct 2018
     
    Można. Prośba o maila na zamowienia(małpa)retronics.eu
    • 24: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime11 Oct 2018 zmieniony
     
    Przy okazji: szykuję kolejne tytuły, na początek GFA Basic Stefana Nawrockiego z dodatkiem o GFA Basic 3.6.
    Ale, żeby powstała, potrzeba chętnych. W związku z tym, poproszę o przesyłanie zamówień na adres: zamowienia(małpa)retronics.eu - od razu proszę o adres wysyłkowy, co przyspieszy obsługę później.
    Po zebraniu się odpowiedniej liczby chętnych, poproszę mailowo o wpłaty. Minimalna liczba - 50 osób...
    Wcześniej tego nie praktykowałem, ale poprzednie tytuły były "głośne". Na GFA Basic może być mniej chętnych...
    • 25: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime12 Oct 2018
     
    @Duddie: a kiedy orientacyjnie będzie można spodziewać się przesyłki z Atari Basic ?

    Czekam z niecierpliwością..
    • 26: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime13 Oct 2018
     
    lhuven: pod koniec października.
    • 27: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime13 Oct 2018 zmieniony
     
    Skopiowane z FB Retronics:

    Zbieramy dalej zamówienia na GFA Basic, ale postanowiliśmy jednocześnie zbierać zamówienia na dwie kolejne książki, ponieważ o nie się dopytujecie. Ta, która zbierze 50 chętnych jako pierwsza, będzie wydana jako pierwsza. "Commodore Basic" Klaudiusza Dybowskiego w wersji rozbudowanej o C-128, z dodatkami o CBM Studio i Simon's Basicu, a także kolejna pozycja Wojciecha Zientary "Mapa Pamięci - Dyskowe Systemy Operacyjne" z dodatkami o asemblerze XASM oraz o tym, jak zmieścić DOSa w 384 bajtach! Zapraszamy do składania zamówień, na adres zamowienia(małpa)retronics.eu. Obie pozycje mogłyby się ukazać na początku 2019 roku.
    • 28: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime15 Oct 2018
     
    Przypominam, że można zgłaszać chęć zakupu jednej z trzech kolejnych pozycji:
    1. GFA Basic - S.Nawrocki z dodatkiem o GFA Basic 3.6 i jakimś o ST
    2. Commodore Basic - K.Dybowski z dodatkiem o CBM Studio oraz Simon's Basicu
    3. Mapa Pamięci - Dyskowe Systemy Operacyjne, W.Zientara z dodatkami o XASMie oraz jak zmieścić DOSa w 384 bajtach.

    Póki co, żadna z pozycji nie uzyskała minimalnej liczby chętnych, tj. 50 osób. W sumie wszystkie trzy pozycje idą łeb w łeb.
    Ukażą się w kolejności zdobycia 50 chętnych.
    Jeżeli ktoś chce pomóc w pisaniu dodatków do w/w a także innych pozycji - zapraszam do współpracy.

    UWAGA: zamówienia proszę kierować na e-mail: zamowienia(małpa)retronics.eu

    Tylko i wyłącznie od Was zależy, czy kolekcja książek będzie wyglądać tak jak na rysunku!
    • 29: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime16 Oct 2018
     
    Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda tak: Mapa Pamięci wysunęła się na prowadzenie i ma więcej niż 50% wymaganej liczby chętnych. Commodore Basic ma nieco mniej niż 50%. Najgorzej obecnie wypada GFA Basic. Ma nieco więcej niż 40%.
    • 30: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime18 Oct 2018
     
    Zgodnie z przewidywaniami, Mapa Pamięci wysunęła się na prowadzenie i niewiele jej brakuje do rozpoczęcia prac... Commodore Basic ma połowę potrzebnych chętnych, GFA Basic niestety nawet połowy nie ma.
    Zachęcam do zamawiania, tym bardziej, że będą naprawdę fajne dodatki do tych książek!
    • 31: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime23 Oct 2018
     
    Kopiuję z FB Retronics:

    "Przypominamy o trwającej akcji zgłaszania chęci zakupu książek z reedycji SOETO. Na razie żadna z pozycji nie uzyskała minimalnej liczby chętnych, potrzebnych do rozpoczęcia prac. Najbliżej tego jest Mapa Pamięci - Dyskowe Systemy Operacyjne. Zaraz za nią jest Commodore Basic. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się GFA Basic. Czyżby miłośników Atari ST było tak niewielu? Pamiętajcie, że każda z książek będzie wzbogacona o dodatki, uzupełnienia itp. Poza tym, jakość wydania będzie o niebo lepsza niż w oryginale. Oryginały mają poza tym dużo błędów, które my staramy się wyeliminować. Czy mniejsze niż przy poprzednich tytułach zainteresowanie świadczy o nieciekawych tytułach?
    • 32: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime23 Oct 2018
     
    A tak na serio, naprawdę mizerne jest zainteresowanie tymi książkami. Zastanawiam się, co jest tego przyczyną i czy nie porzucić prac nad reedycjami. Jest możliwość wydania nowych tytułów, chociaż do tego potrzeba byłoby więcej chętnych niż na SOETO, bo czasochłonność i pracochłonność nowych pozycji jest o wiele większa.
    • 33: CommentAuthorDalthon
    • CommentTime23 Oct 2018
     
    Podejrzewam że miłośników ST jest dużo ale niekoniecznie zainteresowanych GFA Basic. Coś bardziej dla zaawansowanych - podstawy były fajne w ubiegłym wieku :/
  5.  
    Zrób reedycję solucji do Robbo, zainteresowanie i promocja gwarantowane ;)

    A również tak na serio to wg mnie atarowców, a zwłaszcza tych aktywnych, pozostała ogólnie mizerna ilość, co przekłada się na mizerne zainteresowanie.
    • 35: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime23 Oct 2018
     
    @Dalthon: Może i tak, tylko dlaczego żaden z tych zaawansowanych nie chce mi w tym pomóc? Książkę o asemblerze Atari ST piszę sam.... Chociaż nie mam w tym doświadczenia.

    @mgr_inz_rafal: no chyba nie, bo Asembler 6502 i Poradnik Programisty Atari sprzedały się w słusznych nakładach, kilkukrotnie większych niż wymagane minimum....
  6.  
    Bo to są - podobnie jak Atari Basic - absolutnie klasyczne klasyki.

    Ale skoro Mapie Pamięci niewiele brakuje do rozpoczęcia prac to proszę dopisz mnie również do listy. Może to będzie ta czara gorczycy co przepełni kroplę :)
    • 37: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime24 Oct 2018
     
    Dzięki. Dopisałem do listy.
    • 38:
       
      CommentAuthorrenton
    • CommentTime24 Oct 2018
     
    @Duddie mnie też dopisz do Mapy Pamięci!
    • 39: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime24 Oct 2018
     
    @renton, wyślij maila plz: zamowienia(małpa)retronics.eu i podaj dane.
    • 40: CommentAuthorVidol
    • CommentTime25 Oct 2018
     
    @Duddie zapisz i mnie na Mape Pamieci.
    • 41: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime25 Oct 2018
     
    @Vidol, podeślij maila z danymi - gdzieś mam, ale wolę, jak z każdym zamówieniem są potwierdzane - ludzie się przeprowadzają itp.
    • 42: CommentAuthorVidol
    • CommentTime25 Oct 2018
     
    oki, wyslalem
  7.  
    To ja też na wszelki wypadek wysłałem, chociaż się ostatnio nie przeprowadzałem ;)
    • 44: CommentAuthorkski
    • CommentTime28 Oct 2018 zmieniony
     

    Duddie:

    A tak na serio, naprawdę mizerne jest zainteresowanie tymi książkami. Zastanawiam się, co jest tego przyczyną i czy nie porzucić prac nad reedycjami. Jest możliwość wydania nowych tytułów, chociaż do tego potrzeba byłoby więcej chętnych niż na SOETO, bo czasochłonność i pracochłonność nowych pozycji jest o wiele większa.

    Podziękowania dla wydawcy za czas i pracę poswięcone. Żeby nie było że jestem gołosłowny mam lub zamówiłem wszystkie dotychczasowe o Atari 8-bit. Poniżej pozwolę sobie na moje typy:
    - żadnych basiców, mamy XXI wiek (oczywiście Atari Basic to inna historia, ta książka tylko w niewielkim stopniu jest o basicu). Chętnie będę zamawiał kolejne pozycje o ile będą do poczytania a nie tylko postawienia na półce. Książki typu Mapa Pamięci jak najbardziej.
    - kurs mad-asm'a, mad-pascal'a. Czy może być coś bardziej praktycznego na dzień dzisiejszy? Kto nie używa przynajmniej jednego z nich?
    - praca zbiorowa? Przykładowo istniejący Kurs Asemblera (tak, też Tebe) zawiera wiele użytecznych informacji których trudno początkującemu szukać gdzie indziej, pokazanych w praktyce, np. jak wyłączyć OS zwalniając całą pamięć i obsługiwać przerwania samemu. Może są jeszcze jakieś opracowania innych autorów, albo ktoś będzie chciał coś napisać? Gorgh właśnie zapowiedział porównanie platform jak rozumiem od strony doświadczonego programisty.
    - Action!. Jak mi brakowało takiego języka po zmianie atari na amigę... Asembler to były wtedy jeszcze za wyskie progi dla mnie.
    - Inne platoformy (Commodore, Amiga) oraz Atari St - kompedium wiedzy, coś jak "Poradnik Programisty Atari", omawiający dany komputer szczegółowo, możliwości graficzne, muzyczne z przykładami, niejako od strony programisty asemblera, na pewno trafiłby do mojej biblioteczki.
    • 45: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime28 Oct 2018 zmieniony
     
    Trochę dodatkowych zdjęć książki, która właśnie dotarła z drukarni. Z ciekawostek - wkładka kasety jest dwustronna, druga strona zawiera replikę oryginalnej wkładki kasety wydanej niegdyś przez KAW, a obecnie będącą "białym krukiem". Oczywiście wkładkę można włożyć z jednej i drugiej strony, co widać na zdjęciach.
    • 46: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime28 Oct 2018
     
    Jeśli któraś z osób, która zamówiła książkę, chciałaby ją odebrać w Gdańsku na Silly Venture, proszę o maila (podawajcie imię i nazwisko, nie wszystkich pamiętam z nicka): jurek(małpa)retronics.eu
    • 47: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime28 Oct 2018
     
    Duddie, a kiedy zaczniesz ją wysyłać - bo ja już naprawde nie mogę się doczekać ;). Mało jest takich książek na które tak czekałem :). Pozdrawiam serdecznie.
    • 48: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime28 Oct 2018
     
    Cudo :) również czekam z niecierpliwością..
    • 49: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime29 Oct 2018
     
    Pakuję i sukcesywnie od jutra latam na pocztę. Ale jedna książka waży prawie 2 kg z materiałem pakowym, więc trochę się z tym zejdzie... Cierpliwości, ci co zamówili wcześniej, dostaną wcześniej. Wysyłam w kolejności zamówień. Jutro i pojutrze pierwsze partie, potem od poniedziałku - bo przerwa na Silly Venture.
    • 50: CommentAuthorDuddie
    • CommentTime15 Nov 2018
     
    Codziennie zasypujecie mnie mailami lub PMkami (które rzadko czytam) o status wysyłki. Otóż, sprawy logistyczne mnie przerastają, jeszcze chwila.... A tak to codziennie wygląda: