atarionline.pl Małe Atari i player muzyczny - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormarx
    • CommentTime5 Dec 2016
     
    Wybaczcie, jeśli temat jest trochę z "czapy". Ale nie bardzo wiem jak go ugryźć, więc proszę was o pomoc. Otóż chciałbym przeistoczyć moje małe Atari w odtwarzacz muzyczek atarowych, format bez znaczenia, są w końcu super konwertery (vel. ASAP). Mam na podorędziu 2xPOKEY, Ultimate 1MB i SIDE2. Czy istnieje jakiś "playerek", który odczytałby pliki muzyczne zapisane (jakoś) na karcie CF ? Z góry dzięki za odpowiedź
    • 2:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime5 Dec 2016 zmieniony
     
    Jest seria playerów od Mono/Tristesse pod SpartaDOS X: ->link<-

    asapconv potrafi też przerobić SAP-y na format pierwotny typu CMC, FC, RMT, MPT, TMC, TM2 itp., o ile powstały z muzyczek z tych trackerów. Jeśli były utworzone z muzyki z nietypowymi playerami, wyciętej z gier lub programów, to zostaje tylko XEX, ale i to nie daje gwarancji, że taka muzyczka zagra po przerobieniu. Wszystko zależy od tego, jakie oryginalnie zajmowała lokacje pamięci.

    Możesz też utworzyć sobie bootowalny 16 MB ATR w formacie MyDOS-a z plikami DOS-owymi lub MyPicoDOS (pod AspeQt/RespeQt, APE, dir2atr lub ATR pluginem do Total Commandera itd.), zapisać playery typu MegaPlayer 1.6, MegaPlayer 2.0B i RMT Player 1.07 i skopiować sobie muzyczki w natywnych formatach.

    Takiego ATR-a możesz odpalić potem pod SIDE2.
    • 3: CommentAuthormarx
    • CommentTime5 Dec 2016
     
    Dzięki voy za szybką i konkretną odpowiedź. Spróbuję w pierwszej kolejności stworzyć tego dużego ATR'a z zestawem muzyczek i playerów.
    • 4: CommentAuthor0xF
    • CommentTime6 Dec 2016
     
    Zamiast zastanawiać się, w jakim formacie jest dana muzyczka, czym ją otworzyć i w jaki sposób, możesz przerobić całą kolekcję ASMA na XEX, jak opisałem tu: ->link<-
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Dec 2016
     
    xex jest w tym przypadku bez sensu. Wracanie do katalogu głównego po odtworzeniu każdego xex generuje irytującą stratę czasu i utrudnia odsłuchiwanie muzyczek.
    • 6: CommentAuthor0xF
    • CommentTime7 Dec 2016
     
    Zależy z czego wczytujesz. Jeśli z SIO2SD, to nie wraca do katalogu głównego.
    • 7:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime7 Dec 2016
     
    Marx ma U1MB i SIDE2, więc ma dostęp do SDX, jak możliwość podpięcia dużych ATR-ów. Wcześniej tworzył XEX-y i odpalał z partycji FAT32, ale jak sam pisze, było to dość upierdliwe. Użycie playerów jest po prostu wygodniejsze, a pod MP odtworzy się większość formatów.
    • 8: CommentAuthormarx
    • CommentTime8 Dec 2016 zmieniony
     
    Chłopaki, udało się! Stworzyłem dużego ATRa z kilkoma kawałkami w TMC oraz playerem MegaPlayer. Odpaliłem pod SIDE2 i... spadłem z krzesła z wrażenia (kiedy zobaczyłem MP w akcji). Naprawdę czapki z głów! Wielkie dzięki za pomoc!
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Dec 2016
     
    Się pochwal się!
  1.  
    Marx, wystaw gdzieś tego ATRa w sieci do ściągnięcia, żebyśmy mogli też zapodziwić się z wrażenia. I opisz jak zbudowałeś plik (pewnie wtyczka do Total Commandera, ale może nie).

    PS.1. Ja poszedłem na lenia i konwertowałem do xexów, a potem kopiowałem na SIDE2 pojedyncze pliki, ale chętnie się nauczę czegoś nowego.

    PS.2. Kiedyś zmontowałem slajdowisko obrazków z RastaConvertera autorstwa Ilmenita - spacją przełączasz się do następnego.
    • 11: CommentAuthormarx
    • CommentTime18 Dec 2016
     
    @Yolk. Nie sądziłem, że ten temat będzie interesował kogokolwiek poza moją, skromną osobą. Jednak jeśli jest inaczej to opiszę po krótce moje boje w tym temacie. Efektem będzie duży ATR z MyDOSem, najnowszym MegaPlayerem i pierdyliardem wspaniałych muzyczek atarowych w oryginalnych formatach.

    Po pierwsze przekonwertowałem do oryginalnych formatów pliki muzyczne z archiwum ASMA (czyli z .sap, na przeróżne .tmc, .cmc i inne cuda natury). Z pomocą przyszedł mi nieoceniony ASAPConv i taki mój prosty skrypcik w pythonie (link wrzucę niżej). Co ciekawe nie wszystkie pliki w archiwum ASMA dały się “odkonwertować” do oryginalnych formatów (np. pliki z katalogu Composers/Hubbard_Rob zgłosiły "conversion error" - może ktoś wie dlaczego ?).

    Następnie przygotowałem pliki, które miały znaleźć się na moim dużym ATRze. Najpierw skopiowałem DOS.SYS i DUP.SYS, tak aby po odpaleniu ATRa od razu zgłosił się MyDOS. Potem dodałem odtwarzacz Atarowych modułów muzycznych (MegaPlayer), czyli plik MP2B.COM. Władowałem to wszystko (wraz z przygotowanymi wcześniej plikami muzycznymi) do jednego katalogu i zrobiłem z niego bydlaszczego ATRa w formacie MyDos 4534. Użyłem do tego programu dir2atr.

    ./dir2atr -b MyDos4534 asma.atr /asma38/

    W tym momencie pojawił się drobny problem, otóż okazało się, że MyDOS obsługuje maksymalnie 64 pliki per katalog. Musiałem więc utworzyć dodatkowe katalogi i poprzenosić do nich “nadmiarowe” pliki muzyczne. W ten sposób powstały takie foldery jak Composers1, Composers2 itd. (do tego dzielenia, to na przyszłość też pewnie przydałby się jakiś skrypt w pythonie ;)

    I właściwie tyle. ATRa odpalam pod SIDE2 Loader. Zgłasza się MyDOS, wciskam klawisz L, wpisuję MP2B.COM. Uruchamia się odtwarzacz. Potem tylko wybieram dysk z plikami (klawisze 1, 2), następnie same pliki i … odczuwam ogromną radość z słuchania wspaniałych brzmień generowanych w czasie rzeczywistym przez mojego ulubionego POKEYa (a nawet dwa :)

    Poniżej skrypt jakim konwertowałem pliki SAP do oryginalnych formatów oraz wygenerowany przeze mnie plik ATR z niekompletnym niestety archiwum ASMA.

    ->link<-
    ->link<-

    Jeśli gdzieś popełniłem gafę (albo nawet kilka gaf) to piszcie. Pewnie można było to wszystko zrobić na jakiś inny/lepszy sposób :)
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Dec 2016
     
    Prościej jest to zrobić pod Spartą którą masz w SIDE. Nie masz wówczas problemów z dzieleniem na katalogi po 64 wpisy, tylko masz "ograniczenie" 1423 pliki na katalog. Oczywiście nie użyjesz MP, gdyż program sam w sobie nie odczyta więcej niż 64 wpisy. Na dniach odbieram Atarke po małej akcji serwisowej, może uda mi się zrobić jakąś namiastkę czegoś, co będzie w stanie zapisać partycję systemową dla Sparta DOS X wraz z potrzebnymi playerami i "podglądarkami" do formatów graficznych. Do tego dochodzą pierdoły typu obsługa formatu wav, czy inne tam zipy, czy arce. No i Commander na to wszystko. Cierpliwości ;)
    • 13: CommentAuthormarx
    • CommentTime19 Dec 2016
     
    @pin - to o czym piszesz by mnie urządzało :). Czekam więc na rozwój wydarzeń ;)
    • 14: CommentAuthor0xF
    • CommentTime19 Dec 2016
     

    marx:

    Co ciekawe nie wszystkie pliki w archiwum ASMA dały się “odkonwertować” do oryginalnych formatów (np. pliki z katalogu Composers/Hubbard_Rob zgłosiły "conversion error" - może ktoś wie dlaczego ?).

    Bo muzycy "starej daty" pisali muzykę w asemblerze, a nie trackerze. Parę lat temu Hubbard wyjaśniał to w wywiadzie - pewnie znajdziesz video.

    Druga sprawa, to 100% rozpoznanie trackera nie jest proste, bo SAP zawiera program do wykonania. Np. do samego MPT było wiele procedur odtwarzających pisanych różnych autorów.
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Dec 2016
     
    @marx - masz jakieś sio2pc, sio2sd? - chodzi o to w jaki sposób przetransportować "paczkę" instalacyjną dla Sparty na partycję APT pod Side2.
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Dec 2016
     
    .. lub nawet wystarczy fizyczny flop z dyskietką, prostym konfigiem na niej, sterownikiem fat16 i fdisk 4.5 FJC ;)
    • 17: CommentAuthormarx
    • CommentTime20 Dec 2016
     
    @pin - niestety nie mam nic poza SIDE2 i ... magnetofonem :(.
    @0xF - dzięki za rozjaśnienie tej zagwostki.
    • 18: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Dec 2016
     
    @marx - zorientuje się jak to wygląda z zapisem karty z APT na PC i dam znać.
    • 19: CommentAuthormarx
    • CommentTime21 Dec 2016
     
    @pin - ok, dzięki!
    • 20: CommentAuthorpigula
    • CommentTime11 Nov 2020 zmieniony
     
    Marx Wystawiłbyś gdzieś tego ATR z wyciągniętymi muzyczkami...