atarionline.pl Jak doprowadzić pożółkły sprzęt komputerowy do pierwotnego koloru - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime11 Dec 2016
     
    • 2: CommentAuthorblul
    • CommentTime12 Dec 2016 zmieniony
     
    Próbowałem, faktycznie działa. Znika żółty kolor i jednocześnie napisy na klawiszach zostają nienaruszone. Operację przeprowadzałem zimą, gdy UV w świetle dziennym nie było zbyt dużo, a więc reakcja przebiegała powoli (kilkanaście godzin czekałem). Innym razem robiłem to latem w pełnym słońcu i skończyło się brzydkimi odbarwieniami obudowy (najwyraźniej przesadziłem wtedy z czasem ekspozycji na światło).
    Utleniacz można nabyć w sklepie z akcesoriami dla salonów fryzjerskich.
    • 3: CommentAuthordrygol
    • CommentTime12 Dec 2016 zmieniony
     
    maly_swd , pisalem ju o tym kilka razy na swoim blogu bo wytestowalem kilka roznych metod.

    Ostatnio tu ;https://www.retrohax.net/atari-800-xl-u1m-and-restoration-2/

    Swiatlo nie jest potrzebne. Cieplo i cierpliwosc jest.
    Te co masz odbarwione sa do uratowania.
    • 4:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime12 Dec 2016
     
    Drygol: wiem, że ktoś pisał o tym na forum AA lub AOL.
    Dałem linka bo akurat mi wpadło w oczy.
    • 5:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime12 Dec 2016
     
    Pytanie jak powstrzymać szybki proces ponownego żółknięcia?
    Nie wszystkie plastiki, ale niektóre niestety są na to podatne i cała robota po roku-dwóch jest na nic.
    • 6:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime12 Dec 2016
     
    Jest specjalny lakier UV
    • 7:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime12 Dec 2016
     
    A jakieś szczegóły? Nie zmienia faktury plastiku, itp?
    • 8: CommentAuthordrygol
    • CommentTime12 Dec 2016
     
    maly_swd, aaa bo ja łajza jestem i dopiero jak napisales to zobaczylem ze link byl na poczatku :D:D:D:D
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Dec 2016
     
    Ja tam sprzęt wrzucam do maszyny czasu ,nastawiam na rok produkcji i jest git, przy czym trzeba uważać bo ostatnio jak chciałem w ten sposób odświeżyć Atarynkę to zostały mi dwa układy ,więc nie sugerujcie się datami na układach . ...można też pomalować, na czarnym nie widać ;-).

    Nie wiem po co ten UV ,w niezliczonych moich sprzętach wystarczył sam perhydrol w żelu/Kremie (fryzjerski),folia plus ciepłe miejsce.
    Jeżeli nie zastosujesz mega mocnego to nie zeżre plastiku,ja stosowałem 8% .
    • 10: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime12 Dec 2016
     
    Stosowanie jakiegokolwiek lakieru / powłoki jest moim zdaniem skrajnie ryzykowne. Nie ma absolutnie żadnej pewności, że to powstrzyma proces żółknięcia, a pewne jest jedno, że jeśli pożółknie ponownie, to dzięki tej pięknej powłoce będziemy w czarnej dup...
    • 11:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime13 Dec 2016
     
    zijacek: Tu się zgadzam w 101%.
    Są też specjalne "pasty, żele" do sparowania. Ale tego nie robiłem.

    Lakier UV używałem kiedyś do zabezpieczania utleniającego się plastiku na lampach w aucie (po wcześniejszej polerce).