atarionline.pl Atari 800 XL i problem z klawiaturą - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormarx
    • CommentTime31 Dec 2016
     
    Witajcie,

    Skrzętnie reanimuję uratowaną z nad krawędzi życia i śmierci Atari 800 XL. Udało mi się odzyskać kolory na ekranie, teraz przyszła pora na klawiaturę. Było to nie lada wyzwanie, bo klawiatura wyglądała tak jakby ktoś przywalił w nią z trepa! Ścieżki pęknięte w wielu miejscach, ogólnie przykry widok :(. Postanowiłem połączyć każdą ze ścieżek kabelkami i wzmocnić nieco całą płytę. Po operacji pacjent przeżył, jednak nie jest do końca zdrowy. Okazało się, że nie działają klawisze 1,2,3,4 i litera "U". Sprawdzałem dwukrotnie każdą ze ścieżek i wszędzie mam poprawne połączenia. Myślałem, że może same klawisze mają problem ze stykiem, ale nie, wszystkie poprawnie "zwierają". Taśma sygnałowa jest też OK (sprawdzone multimetrem). Nie mam już pomysłów co można jeszcze zrobić :(. Jakbyście mogli mi coś podpowiedzieć to byłbym bardzo wdzięczny. Poniżej foty pacjenta

    ->link<-
    ->link<-

    Klawiatura typu: 70166201-03

    Z góry dzięki za wszelkie sugestie.
    • 2: CommentAuthorZenon
    • CommentTime31 Dec 2016
     
    Klawisze 1,2,3,4 są na jednej linii która dochodzi do układu 4051(U25) na płycie Atari do jego pinu1, sprawdź czy masz połączenie. Natomiast klawisz U, wygląda na to że nie zwierają jego styki, sprawdź sam klawisz, bo też połączony jest w linię z innymi, a że tylko on nie działa wskazuje że nie łączy sam w sobie. Możesz zwykłym przewodem na płycie połączyć miejsce wlutowania jego styków, jak komp zareaguje to 100% klawisz nie łączy.
    Tu masz schemat, popatrz i pomierz, omomierz wykryje przerwę. ->link<-
    • 3: CommentAuthorZenon
    • CommentTime31 Dec 2016
     
    Jeszcze, pod wskazanym linkiem szukaj fragmentu schematu Atari 800XL na którym znajdziesz rozrysowane układy 4051, są dwa. 4051 odpowiedzialne są za połączenie klawiatury z resztą. Ich piny 1,2,4,5,12,13,14,15, możesz zwykłym przewodem łączyć z sobą ( klawiaturę odłącz całkowicie).
    Np. pin1 jednego układu połącz kolejno w/w pinami drugiego układu i obserwuj reakcję kompa. Na ekran powinien wyskoczyć symbol w ten sposób naciskanego "klawisza". Uwaga, niektóre kombinacje nie dają odpowiedzi, bo nie są używane, stwierdzisz za to czy elektronika na płycie jest dobra.
    • 4: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime1 Jan 2017
     
    @marx: witam gdyby interesowała Cię oryginalna płytka do klawiatury nie popękana oraz kpl styk klawisza pisz na priv :) Pozdrawiam
    • 5: CommentAuthormarx
    • CommentTime1 Jan 2017
     
    @Zenon - wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Faktycznie, jeśli chodzi o styk klawisza U, to go nie sprawdzałem (sprawdziłem tylko 1,2,3,4). Więc tu może leżeć problem. Co do wspomnianych klawiszy 1, 2, 3, 4 to już ściągnąłem schemat i będę badał jak zachowuje się układ U25.

    @jesionen - dzięki również. Jeśli skapituluję przy naprawie tej płytki to dam znać (ew. jeśli uznam, że taki wściekły pająk jaki teraz powstał na rewersie klawiatury nie zdaje egzaminu ;)
    • 6: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime1 Jan 2017
     
    @marx: ok jakby co pisz hej :)
    • 7: CommentAuthorZenon
    • CommentTime1 Jan 2017
     
    Oczywiście tam są dwa układy 40511, wyrysuj sobie wyjścia jednego układu jako pionowe linie, a drugiego układu jako poziome. Powstanie taka kratka. Na przecięciach linii jest łącze dla danego klawisza, więc np łączysz pin1 jednego układu z pinem1 drugiego i obserwujesz ekran. I tak po kolei.... przy okazji pisz sobie na tym schemacie jaki klawisz jest na jakim przecięciu, może jeszcze kiedyś się przyda. Jak będzie gotowe zauważysz jakie klawisze są na jakich liniach połączone w jedno. POUCZAJĄCE
    • 8: CommentAuthormarx
    • CommentTime1 Jan 2017
     
    @Zenon - dobry pomysł, thx!
    • 9: CommentAuthormarx
    • CommentTime3 Jan 2017 zmieniony
     
    A więc za namową Zenona postanowiłem zbadać, czy elektronika na płycie głównej (odpowiedzialna za generowanie znaków 1, 2, 3, 4 i U) działa poprawnie. Okazało się, że tak. Oto "gdzie leżą" poszczególne znaki jeśli zwiera się jeden pin układu U25 z innym pinem układu U24

    znak "1" - U25 pin 1 - U24 pin 13
    znak "2" - U25 pin 1 - U24 pin 14
    znak "3" - U25 pin 1 - U24 pin 5
    znak "4" - U25 pin 1 - U24 pin 4
    znak "U" - U25 pin 2 - U24 pin 1

    Sprawdziłem, czy jest przejście między końcówką taśmy od klawiatury a punktami lutowniczymi na płycie klawiatury. Sprawdziłem też ścieżki na płycie głównej Atari przy układach U24 i U25 (szczególnie przy pinie 1 układu U25). I niestety nie widzę niczego podejrzanego. W moim odczuciu to niestety klawiatura. Być może gdzieś się jednak pomyliłem podczas łączenia połamanych ścieżek i stąd ten problem :(. Powoli tracę nadzieję na odratowanie tej klawki.

    Wywieszając już białą flagę, zadam wam jeszcze jedno pytanie. Czy ma ktoś do sprzedania kompletną, działającą klawiaturę do Atari 800 XL za jakieś rozsądne pieniądze?
    • 10: CommentAuthorZenon
    • CommentTime4 Jan 2017
     
    Przyślij, pooglądam, ruszy. Szkoda wyrzucać.
    • 11: CommentAuthormarx
    • CommentTime4 Jan 2017
     
    @Zenon - dzięki za chęć pomocy. Odezwę się jeśli wyczerpię już wszystkie możliwości naprawy tej klawiatury. Oczywiście i tak bym jej nie wyrzucił (w końcu to doskonała baza zapasowych klawiszy ;)
    • 12: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime4 Jan 2017
     
    @marx: pisz na jesionen@gmail.com
    • 13: CommentAuthormarx
    • CommentTime6 Jan 2017 zmieniony
     
    jeszcze jedno pytane w tym temacie. Właśnie zauważyłem, że klawisze "Esc" i "U" faktycznie nie mają "przejścia" kiedy mierzę je multimetrem (i jednocześnie je naciskam). Powiedzcie, czy je da się jakoś naprawić ?

    UPDATE: OK, udało się, wylutowałem gościa, zajrzałem do środka, podgiąłem blaszki, zamknąłem i działa :)
    • 14: CommentAuthormarx
    • CommentTime8 Feb 2017
     
    Uff... Po prawie dwóch miesiącach udało mi się zakończyć walkę z klawiaturą od Atari 800XL. Niestety stara płyta klawiatury poszła w odstawkę. Zastąpiła ją nowa od Jesionen. I od tego momentu cała historia przeistacza się z dramatu w piękną fraszkę (nie mylić z flaszką ;). Klawisze dokładnie umyłem, stylki przelutowałem do nowej płyty klawiatury, to samo z taśmami sygnałowymi. Obudowę potraktowałęm gruntownie gąbką nasączoną CIFem i szczoteczką do zębów. Teraz Atarka wygląda i działa jak marzenie! Dzisiaj właśnie testowałem ją ze swoim synkiem podczas emocjonującej potyczki w River Raid ;). Z tego miejsca dziękuję serdecznie za wasze zaangażowanie i pomoc. Szczególnie dla Jesionen i Zenon'a. Jesteście wielcy!

    A tu foty :)

    ->link<-
    ->link<-