atarionline.pl Laura Konstruktor - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime14 Jan 2017
     
    Masz pomysł na nowe przygody Laury, ale nie znasz się na programowaniu? Dobrze się składa, bo właśnie pojawił się Laura Konstruktor, dzięki któremu możesz tworzyć nowe etapy dla Laury.

    Bawcie się dobrze przy tworzeniu nowych gier i chwalcie się nimi wszędzie, gdzie tylko się da ;)

    Laura Konstruktor dostępny jest na stronie domowej Laury.
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Jan 2017 zmieniony
     
    Da się dzięki niemu stworzyć etepy w stylu Mario ??? ;).
    ...coś jak L.B.P z ps3? No tam to różne gry mozna tworzyc....
    • 3: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime15 Jan 2017 zmieniony
     
    Wczoraj pomyślałem "zajrzę na stronkę Laury, bo miał być edytor, a ciągle nie ma i zapytam"... a tymczasem właśnie się pojawił :D

    No i tradycyjnie się czepnę... czemu tylko dla tych co się nie znają na programowaniu? ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime15 Jan 2017
     
    Nie tylko, dla nich w szczególności ;)
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime8 Oct 2017
     
    Dzięki QTZ wyeliminowany (mam nadzieję, że ostatecznie) został pewien błąd w LK. Teraz dostępna jest już wersja oznaczona numerkiem 1.0.2.
    • 6: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime8 Oct 2017
     
    Dodam, że błąd nie miał wpływu na generowaną grę, a reinstalacja programu powoduje wyczyszczenie etapów w edytorze, więc przed instalacją nowej wersji trzeba wszystko zapisać!
    • 7: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime27 Oct 2017 zmieniony
     
    Próbuję zrobić poziomy na konkurs, na razie mam jeden skończony i pomysł na kilka następnych. Jednak tworzenie w Laura Konstruktorze nie jest zbyt wygodne, szczególnie przeszkadza mi brak opcji do zaznaczania i przesuwania / obracania / kopiowania fragmentu mapy. Bez takich opcji muszę przerysowywać mapę (lub używać hex edytora - dla całości) i podpierać się paint-em (aby zobaczyć jak wygląda lustrzane odbicie i sprawdzić czy się zmieści...), co robię już któryś raz z kolei... przy okazji pomyślałem, że zrobię listę (w przypadkowej kolejności)...

    Laura Konstruktor - opcje, których mi brakuje i poważny i drobne błędy:

    - zmiany kolorów nie są widoczne w edytorze (opcjonalnie z możliwością podglądu standardowych kolorów [jednej z trzech palet] - gdyby coś było celowo ustawione w tym samym lub podobnym kolorze - w instrukcji znalazłem, że tak jest celowo, ale gdyby można to było przełączać byłoby lepiej)
    - kolory panelu są inne niż w widocznej palecie
    - kilkukrotne kliknięcie palety powoduje, że jest wybrany niewłaściwy kolor (tak jakby coś się "zatykało") - bug
    - gumka czyści trawą, nie można wybrać innego elementu (obydwa klawisze myszy wybierają element dla pierwszego klawisza) - lepiej gdyby zamiast gumki była możliwość przypisania dowolnego elementu pod drugi klawisz myszy
    - często przypadkowo po odczytaniu danych pole pod kursorem zostaje niechcący zmodyfikowane
    - zbyt dużo msgbox-ów (zamiast tego mógłby się wyświetlać status na "pasku")
    - brak undo
    - nie ma autosave-u (opcja) np. co 3 minuty (do danych gry, nie plików użytkownika)
    - zapisany poziom musi mieć stałą nazwę, a dowolne rozszerzenie
    - program nie pamięta nazw plików podanych przez użytkownika
    - nie ma opcji do zamiany etapów miejscami (można zapisywać i wczytywać, ale przy dużej liczbie poziomów to jest problematyczne)
    - nie ma opcji obrotu l/r i lustra h/v całości lub zaznaczonego fragmentu
    - nie ma opcji kopiuj / wklej całości lub zaznaczonego fragmentu
    - nie ma opcji przesuwania planszy lub fragmentu (góra / dół / lewo / prawo) - gdyby była powyższa opcja tę można by było częściowo uzyskać kopiując / wklejając
    - można zaznaczyć kilka poziomów jako ostatni (co może być wygodne - nie sprawdzałem, ale jak rozumiem [i wg instrukcji] ważne jest pierwsze zaznaczenie), ale żeby to zobaczyć trzeba klikać we wszystkie etapy - brak oznaczenia - można by np. użyć kolorów na przyciskach.
    - brak opisu co z czym jak działa (np. na co działa woda, etc.)
    - "niedozwolone" elementy na obrzeżach zawsze są zamieniane na ścianki (a możliwe jest - "pustka" i dwa rodzaje ścianek).
    - nie można ustawić wymaganej liczby masek na zero (tak aby wyjście było od początku otwarte [gdy wstawione], lub aby trzeba było je otworzyć bez użycia masek [gdy brak])
    - przy "TEKST NA EKRANIE..." w zależności od ustawień Windows-a widać "śmiecie" (które są tam cały czas) (to już zgłaszałem)
    - nie można wstawić większej ilości "maszyn" (wygląda, że tak jest celowo, ale chyba nie powinno to sprawiać różnicy?)
    - nie ma możliwości przełączenia trybu - zamiast klikania żeby przytrzymując można było "mazać" wybranym elementem (teraz trzeba dwukrotnie kliknąć)
    - nie ma znacznika modyfikacji i pytania o zapis przy zmianach
    - program nie umie zapisać poziomu gdy nie ma pliku z pustą grą (pewnie niewielu to zrobi, ale ja go modyfikowałem i zmieniłem mu nazwę, a niestety się nie odtworzył)
    - brak automatycznej korekcji murków (dodatkowy przycisk)
    - brak pełnego filtru nieobsługiwanych znaków i cyfr (już o tym dyskutowaliśmy na priv, dla mnie jednak to wada, choć niektóre wersje językowe mogą nie mieć cyfr wcale, ale do nich póki co LK nie jest przeznaczony, a oficjalne poziomy nie mają cyfr w nazwach)
    - "Czyść etap" nie pozwala na wybranie tła i murka lub "pustki" wokoło
    - błąd powodujący niemiłe zakończenie gry - gdy wybierzemy etap 32 i odczytamy wcześniejszy etap bez oznaczenia "ostatni" to 32 etap przestanie być ostatni - i jak sprawdziłem po jego przejściu wpadamy do "piekiełka"... czyli jednak da się bez grzebania w pamięci (wcześniej pisałem, że - przy testowaniu - tylko przy użyciu konsoli się tak da i gra się po czymś takim sypie...). Można to poprawić zmieniając poziom w edytorze, ale można to przeoczyć i wygenerowana gra się na końcu "wywali"...

    Sam bym chętnie przynajmniej niektóre opcje dodał / poprawił... i zrobiłbym też wersję angielską...

    W samej grze generalnie mam wrażenie, że jest zbyt mało dostępnych elementów, lub niektóre działają w ten sam sposób na inne, albo brak alternatywy, inny przykład - wody nie da się usunąć (np. robiąc dziurę w podłożu), a zalewa prawie wszystko, ale to już uwagi na następną część gry... :)

    Notka: Gdy nie ulokujemy Laury będzie się pojawiała w miejscu gdzie była ostatnio (np. w momencie naciśnięcia ESC) - można to wykorzystać jako "feature", ale do pełnej gry się nie nada, bo tam ginąć nie można (kasują się punkty, a w wersji generowanej z LK najlepszy "globalny" wynik nie jest wyświetlany).

    Udało mi się też testując moje poziomy grę "częściowo zawiesić", bo nie działał ESC... ale zdarzyło się tak tylko raz - ponowne uruchomienie emulatora z tą samą "planszą" było OK. ESC nie działa zawsze gdy sterujemy maszyną (i to nie był ten przypadek, bo po zginięciu i "restarcie" znów ESC nie działał).
    • 8:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime27 Oct 2017
     
    Bardzo dziękuję za wszystkie uwagi.
    • 9: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime15 Nov 2017 zmieniony
     

    QTZ:

    - program nie umie zapisać poziomu gdy nie ma pliku z pustą grą (pewnie niewielu to zrobi, ale ja go modyfikowałem i zmieniłem mu nazwę, a niestety się nie odtworzył)
    To okazuje się zaletą, bo można wstawić inne wersje językowe, tylko komunikat błędu nic nie wyjaśnia.

    QTZ:

    - brak pełnego filtru nieobsługiwanych znaków i cyfr (już o tym dyskutowaliśmy na priv, dla mnie jednak to wada, choć niektóre wersje językowe mogą nie mieć cyfr wcale, ale do nich póki co LK nie jest przeznaczony, a oficjalne poziomy nie mają cyfr w nazwach)
    Teraz to nawet by się przydała opcja całkowitego wyłączenia konwersji ;)

    QTZ:

    i zrobiłbym też wersję angielską...
    I zrobiłem :) - jeszcze tylko zostaje ukończyć wersję gry przez LK zapisywaną - Laura wyprawy, ale już da się grać w wybranym języku (trzeba użyć mojej drugiej paczki), o czym pisałem w tym wątku: ->link<-

    Przy okazji mam kolejne spostrzeżenia:
    - Program można uruchomić kilka razy w tym samym czasie (to dobrze) i wtedy zapisane są poziomy z ostatniego zamykanego (pozostałe się traci - to niedobrze).
    - w edytorze promień w lewo i prawo, a także w górę i w dół są nie do odróżnienia, a mogły by być oznaczone strzałkami (czego nie będzie widać w grze, tak jak jest w edytorze do Robbo).
    - "literówki":
    - "Magiczny przedmiot" powinno być w liczbie mnogiej
    - "Liczba dostępnych magicznych przedmiotów " - spacja na końcu
    - "Liczba dostęnych masek" - "dostępnych"
    - przy przyciskach które otwierają pliki i jednym zapisie brak kropek ;)
    - rozszerzenia przy wpisywaniu nazwy nie są niezbędne, ale to kwestia gustu (ja przy tłumaczeniu zmuszony byłem je usunąć i chyba jest wygodniej).

    Przy tłumaczeniu wykorzystałem też nadmiarowe znaki przy jednym z opisów - o których pisałem wcześniej.



    Polskie napisy w polach edycji są wczytane z danych poziomu, więc nie są tłumaczone.

    W przypadku, gdy wykasujemy poziomy, których program używa utworzy on nowe pliki i w nich będzie tekst angielski, który i tak oczywiście możemy edytować :)

    Przy okazji kolejne spostrzeżenia:
    - po usunięciu poziomów:
    * uruchomiony program pokazuje starszą wersję cegiełek :)
    * wszystkie poziomy od 18 wzwyż są zaznaczone jako "ostatnie".
    - w ramce z wyborem świata gry tekst jest przycięty (widać dopiero jak wstawiłem tłumaczenie).
    • 10: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime19 Nov 2017 zmieniony
     
    Co do prefiksu "LETAP." to jak napisałem tu: ->link<- nie powinien być tłumaczony, a traktowany jak rozszerzenie, czyli przy zapisie, gdy takiego prefiksu nie ma, program mógłby go doklejać.

    Zarówno obsługiwane rozszerzenie i prefix dobrze, żeby były wyświetlane w okienku otwierania/zapisu plików.

    Edit: No i nie wiem czy można przypisać program do pliku po nazwie? Spróbowałem przypisać do rozszerzenia lka i nie jest to obsługiwane. Gdyby jednak było, to fajnie, gdyby program pytał o zastąpienie danych lub / i zapis poprzednich. Przy wychodzeniu w przypadku modyfikacji też mógłby sugerować zapis.

    Edit2: Lub gdyby po prostu otwierał kolejne okienko (problemem mogłoby być / jest? współdzielenie plików w podkatalogu ETAPY)
    • 11: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime7 Dec 2017 zmieniony
     
    Zauważyłem jeszcze, że program jednocześnie z grą zapisuje test.xex, trudno powiedzieć czy jest to plus, czy minus, ale zdziwiłem się, uruchamiając test.xex - zamiast ostatnio zapisanego testu, zobaczyłem ostatnio zapisaną grę...

    Przy okazji nowy screen - z kilkoma poprawkami :)


    Coś co zauważyłem wcześniej (i nie tylko ja) - dołączony ocx nie jest przez program znajdywany - trzeba go sobie skądś skopiować lub wypakować - do angielskiej paczki dorzuciłem nowszą wersję :)

    (paczka dostępna jak zwykle tu: ->link<- )
    • 12: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Dec 2017 zmieniony
     
    Na dzień dzisiejszy "Laura wyprawy" w wersji Polskiej (poprawione czcionki), wersji niemieckiej i wersji angielskiej wydają się być ukończone (nie testowałem jeszcze dokładnie czcionek w menu, ale powinny być dobre), do wersji rosyjskiej brakuje grafiki podtytułu (w edycji), gotowe są też wersja czeska i francuska, ale z tymi czekam na oficjalną premierę :)


    wersja polska (poprawiona)


    wersja niemiecka


    wersja rosyjska (nieukończona)


    wersja angielska


    wersja czeska (ukończona, na razie niedostępna)


    wersja francuska (ukończona, na razie niedostępna)

    Wesołych Świąt!
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Dec 2017
     
    Dobra robota QTZ!
    • 14: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime30 Dec 2017 zmieniony
     
    Dzięki KAZ :)

    Testując moje poziomy zauważyłem kolejny problem, być może dla większości nawet niezauważalny, ale dla mnie dość uciążliwy. LK po otworzeniu pliku blokuje katalog w którym ów plik się znajduje - tzn. nie można go skasować, czy zmienić mu nazwy. W ten sam sposób blokuje też katalog w którym coś zapiszemy. Porządkując pliki potrzebuję zmieniać nazwy katalogów, więc zadanie jest utrudnione.

    Kolejny problem to to, że jak przy wczytywaniu wpiszemy błędną nazwę pliku (literówka - plik nie istnieje) program nie sygnalizuje błędu, co wygląda jakby plik został odczytany i był identyczny z otwartym. Ponieważ porównuję podobne pliki to może się to skończyć tym, że skasuję plik w przekonaniu, że jest identyczny z otwartym (tym razem zaznaczając istniejący plik).
    • 15: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime12 Jan 2018 zmieniony
     
    Kolejna sprawa - gra "najeżdża" "kamerą" na Laurę od miejsca gdzie skończymy grę - kolejny etap "kamera" zaczyna od miejsca gdzie skończymy poprzedni, czy gdy zginiemy "najazd" zaczyna się od tego miejsca (np. od miejsca gdzie naciśniemy ESC), natomiast przy nowej grze od górnego lewego rogu (podobnie pojawia się Laura, gdy nie ustalimy jej położenia na mapie).

    Zaś edytor, kiedy generujemy test nie uwzględnia położenia Laury - test zawsze zaczyna się tak jakby to była nowa gra, więc aby zobaczyć jak to będzie faktycznie wyglądało w grze musimy wygenerować grę... i przejść do testowanego poziomu...

    Rozwiązanie: Generowanie testu mogłoby ustawiać pozycję Laury na taka jaka jest w poprzedzającym poziomie.

    Mogłoby być też tak, że test rozpoczynałby się od wybranego poziomu i zawierał kolejne (opcja).
    • 16: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime14 Jan 2018 zmieniony
     


    Paczkę pobieramy jak zwykle stąd: ->link<-
    • 17: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime14 Jan 2018 zmieniony
     

    Jeszcze poprawiłem "c" i "e", tak, aby bardziej pasowały do pozostałych - rysowanych od zera, poprzednie bazowały na wersji angielskiej. Zrobiłem też inne małe poprawki. Podtytuł jest teraz dłuższy o jeden piksel.

    W tej chwili w zasadzie wszystkie wersje jakie mam dostępne (podobno istnieją jeszcze wersja włoska i hiszpańska?) są ukończone, wymagają jednak dokładniejszego przetestowania, np. pod kątem czytelności czcionek użytych w menu.

    Myślę o przygotowaniu narzędzia umożliwiającego edycję wpisów i nazw poziomów w grze (edycja pliku archiwum) dla dowolnego z dostępnych języków, gdyż LK konwertuje polskie znaki, a nie ma możliwości wstawienia innych.

    ----
    Moim zdaniem umieszczenie pustego screenu menu (bez wpisów) w wersji "wyprawy" nie ma uzasadnienia. W pełnej wersji "obrazek" bez napisów jest częścią wstawki, tu wydłuża plik, a (przynajmniej na emulatorze) tylko miga i przez chwilkę widzimy "śmieci"...
    • 18: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime16 Jan 2018
     
    Kolejny update - dziś poprawiłem czcionki używane do wyświetlania tekstu w menu - autor, etc.. Zmieniłem kilka znaków i dodałem trochę nowych (ciemny zestaw A-Z i inne), aby w miarę zapełnić font i żeby każdy miał te same znaki "w użyciu". Nie testowałem w grze, bo niezbyt wygodnie się to testuje z LK, ale zacząłem pisać własny edytor...
    • 19: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Jan 2018 zmieniony
     
    Sprawdzając format pliku LETAP.* i archiwum zauważyłem, że LK nie sygnalizuje również innych nieprawidłowości przy odczycie pliku, a przerywa wczytywanie - np. odczytuje tylko kolory, nie wczyta też pliku wcale gdy plik będzie miał inną długość - tym razem jednak wyświetla komunikat.

    Wcześniej prawie usunąłem jeden plik z tego powodu, a jak się okazuje teraz zapisałem nie do końca odczytany plik na poprawną wersję... na szczęście to był tylko test, ale brak sygnalizacji błędów jest bardzo niebezpieczny...

    W grze niestety nie jest zaimplementowana sytuacja, gdy ustawimy ilość potrzebnych masek na 0 (LK na to nie pozwala i przerywa wczytywanie, gdy taka wartość jest ustawiona w pliku), gra jednak działa, ale jeżeli nie mamy innego sposobu na otworzenie wyjścia to zbieranie masek daje już tylko punkty. Fajnie gdyby wyjście po prostu było wtedy otwarte od początku.

    Dla testu zrobiłem też mapę typu "solid rock" - wypełnioną murkiem i również gra sobie dała z tym radę, choć oczywiście poziom jest niegrywalny :)

    LK nie zapisuje wartości przesunięcia dla tekstu (w menu), wartość dla wyśrodkowania jest obliczana przy generowaniu gry. Jak pisałem w wątku o Laura Edit-cie chciałbym ten parametr modyfikować, więc przydałoby się go gdzieś zapisywać (w LK to jest póki co niepotrzebne).

    Zauważyłem, że LK zeruje pierwsze 16 Bajtów, potem są kolory i kolejne 4 Bajty są zerowane. W bloku kolorów są jednak dwa bajty, które LK traktuje jak Bajty kolorów, a nie ma możliwości ich z LK ustawić, ich modyfikacja zewnętrznym programem jest przez LK odczytywana i zapisywana, zostaje natomiast wyzerowana po ustawieniu standardowych kolorów dla danego świata.

    W związku z powyższym mam pytania: czy te zerowane Bajty są do czegoś przez LK, lub grę (bo są do gry przenoszone) wykorzystywane? Czy te dwa Bajty "kolorów" (hex: 19 i 1A), dają jakiś efekt w grze?

    No i mam nadzieję, Larek, że jak znajdziesz czas to poprawisz błędy w LK, bo mimo, że dość drobne (w tym jeden krytyczny) to jednak uprzykrzają korzystanie z programu.

    Będę miał wtedy dodatkową pracę z tłumaczeniem...

    A jak podoba Ci się moja wersja wypraw - w polskiej poprawiłem i uzupełniłem czcionki, jak również nieco inaczej rozmieściłem tekst w menu (podobnie jak w innych wersjach językowych), to może też warto ją podmienić.

    Mam jeszcze kolejne pytanie - które Bajty odpowiadają za początkowe położenie Laury w grze (wyprawy)? Bo jak pisałem wyżej - fajnie, gdyby LK (i inne edytory :)) przy teście poziomu uwzględniały położenie wyjścia z poprzedzającego poziomu.
    • 20:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 Jan 2018 zmieniony
     
    Nic w LK już nie poprawiam. Nie widzę potrzeby poprawiania czegoś w nieskończoność, wolę zająć się nowymi projektami. LK jest i działa, a to, że nie radzi sobie z krótszym, dłuższym, węższym albo grubszym plikiem danych etapu nie ma znaczenia, bo ten plik ma określoną długość i taką ma mieć. Jeśli zmieniasz jakieś dane w plikach etapów ręcznie, to do czego potrzebny jest LK? Liczby masek nie da się ustawić na 0, bo gra polega na ich zbieraniu i należy wstawić minimum jedną maskę. Jeżeli jej nie ma, to liczba masek wyświetla się na czerwono, co jest sygnałem dla układającego planszę, że musi to zmienić.

    Jeśli coś w LK uprzykrza korzystanie z niego, to liczę na to, że te nowe edytory, które właśnie powstają będą pozbawione tych wad. Sam chętnie z nich będę korzystał i porzucę ten mój z "błędami" :)

    Plik danych etapu ma na początku 16 bajtów pustych - dałem je do wykorzystania w przyszłości. Te 4 bajty zerowe początkowo były wykorzystywane do zapamiętania odcieni kolorów panelu informacyjnego, ale w późniejszych wersjach zrezygnowałem z tego, gdyż odcienie były liczone już w grze. A przynajmniej tak mi się coś kojarzy.

    Mam wielką nadzieję, że wrócę do Laury w lutym, ale zajmę się w pierwszej kolejności dokończeniem produkcji nowego wydania na kartridżu, bo jestem to winien wszystkim, którzy na to wydanie cały czas czekają, a obsuwa jest już ogromna...
    • 21: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Jan 2018 zmieniony
     
    Larek, piszesz tak jakbyś zrobił już z tysiąc poprawek :)

    Mój edytor ma uzupełnić LK, a nie go zastąpić. Zresztą nawet gdybym się rozpędził (mam ochotę, ale raczej nie dam rady) to jednak przypuszczam, że oryginalny edytor i tak będzie częściej wybierany i myślę, że jego użytkownicy zasługują na poprawnie działający program.


    Podsumujmy:

    W LK "typowy" błąd znalazłem jeden - po odczycie poziomu ustawiany jest znacznik "ostatni", co przy odczycie poziomu na poziom 32 powoduje, że wygenerowana gra zamiast zakończenia wpada do "piekiełka" i tam giniemy (co stestować jest niełatwo, bo trzeba ukończyć całą grę).

    Są też błędy mało istotne - literowe-znakowe, więc bardzo łatwe do poprawienia.

    Reszta to problemy, choć niektóre dość niemiłe - bardzo przeszkadza brak sygnalizacji błędów - wystarczyłoby dodać "if" i "msgbox" wyświetlający nr błędu. To się objawia nie tylko przy zmodyfikowanym pliku (np. gdy inny edytor coś źle lub nieobsługiwanie zmieni, a chcielibyśmy taki plik odczytać w LK), ale np. przy wpisaniu nazwy nieistniejącego pliku. Nie ma potrzeby obsługiwać większych czy mniejszych plików - napisałem to informacyjnie, bo zastanawiam się jak zapisywać dane, których LK nie obsługuje - i tak doszedłem do wniosku, że zapiszę dodatkowe dane (przetworzone dane do menu) w osobnym pliku. Jednak powinniśmy być świadomi, że plik nie został odnaleziony / odczytany. Ustawienie wymaganych masek na 0 ma sens gdy np. chcemy, aby gracz kombinował inaczej. (Lub jak pisałem - wymagałoby to uaktualnienia gry - aby wyjście było otwarte od początku - teraz można na mapie ustawić jedną maskę tuż przy Laurze i osiągnie się podobny efekt).

    Przy odczycie plików, gdy klikniemy dwukrotnie nazwę, a pod spodem znajduje się okno edytora, to nasze kliknięcie działa i wstawiamy aktualnie wybrany element - czyli (często nieświadomie) uszkadzamy wczytany poziom / zestaw - robiąc na mapie "dziurę".

    Problematyczne może też być blokowanie katalogów przy otwieraniu lub zapisywaniu plików (przypuszczam, że może to nawet doprowadzić do uszkodzenia systemu plików)

    Przy teście najazd kamery na Laurę jest od lewego górnego narożnika, a nie od wyjścia z poprzedniego poziomu, co nie oddaje efektu przejścia z poprzedniego poziomu (na moich mapach są ukryte bonusy, które nie wiadomo czy będą nie widoczne po przejściu z poprzedniego poziomu, bo przy teście są pokazywane).

    Brak np. oznaczenia kolorem, przycisków z etapami, które są zaznaczone jako ostatnie.

    Dla lepszej obsługi wersji tłumaczonych i możliwości wpisywania dowolnych znaków (np. cyfr) LK mógłby mieć opcję wyłączenia konwersji polskich znaków.

    Instalator zastępuje / usuwa poziomy, które mamy aktualnie "otwarte" w LK.

    I to chyba wszystko co najważniejsze i najbardziej przeszkadzające. Jest jeszcze problem z paletą (ostatni kolor jest inny niż wygląda i brak podglądu), ale to już wymaga większego nakładu pracy.

    W samej grze, aby zmniejszyć rozmiar pliku można by usunąć ekran menu bez wpisów.

    No i otwarta zostaje kwestia oficjalnego tłumaczenia na Angielski :) (Na razie plik arkusza mam nieuporządkowany, a Wieczór zadeklarował chęć jego korekty)

    Szkoda, że nie chcesz udostępnić kodu, bo sam bym spróbował te problemy usunąć i nie "musiałbym" pisać edytora od zera.

    Generalnie LK jest całkiem niezły i świetnie, że go udostępniłeś. Mam nadzieję, że mnie źle nie rozumiesz, nie dlatego opisuję spostrzeżenia, żeby zdyskredytować LK, tylko aby wskazać problematyczne sytuacje, wskazując co warto ulepszyć - poprawić. Ja w moich programach robię poprawki nawet po kilku latach - jakiś czas temu straciłem źródła kilku projektów, a na potrzeby uaktualnienia (Microsoft zmienił http na https) zrekonstruowałem źródło jednego z nich w 100% (plik wynikowy był identyczny z rozpowszechnioną wersją) bazując na starszym backupie i zrobiłem uaktualnienie, które wcale nie było proste i nie wystarczyło dopisanie jednej litery, w planie mam jeszcze kilka poprawek, które co jakiś czas ktoś zgłasza.


    Dziękuję za wyjaśnienie zerowanych Bajtów - czyli będę je przenosił z pliku źródłowego bez zmian (gdyby nabrały kiedyś jakiegoś znaczenia).

    Rozumiem, że te dwa Bajty koloru, których się nie da ustawić z LK, to nieużywane kolory.

    Teraz zostaje jeszcze położenie w pliku "wyprawy.xex" początkowego miejsca skąd kamera robi najazd na Laurę - standardowo jest to chyba x=2, y=2.


    Dobra wiadomość, że już w Lutym :), myślałem jednak, że najpierw będzie wersja kasetowa.

    Jak już kilkukrotnie pisałem u mnie wersja z kartridża zawiesza się na bonusowych poziomach, więc jeżeli to nie wina mojego Atari (na wersji bez ECS nie udało mi się gry zawiesić, ale nie grałem zbyt długo), lub wadliwego egzemplarza gry, to znaczy, że gra ma jakiś błąd. Myślę, że może być coś na rzeczy, bo jak pisałem powyżej, podczas testów podobnie (bez przekłamań wyświetlania) zawiesiła się wersja wyprawy.

    Więc jakoś trzeba to sprawdzić i ewentualnie poprawić (naprawa Atari ;), wymiana kartridża? ;), poprawka w grze).

    Tak to już jest, że jak zrobimy dobry produkt to ludzie go używają znajdują problematyczne sytuacje i domagają się poprawek :)