atarionline.pl Atari 130 XE - czarny ekran - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorBigZ25
    • CommentTime19 Feb 2017
     
    Witam
    Zakupiłem Atari 130 XE z magnetofonem w stanie nieznanym (brak zasilacza). Zlutowałem przejściówkę według schematu na tej stronie:

    ->link<-

    I podpiąłem do ładowarki od telefonu (5V, 1A). Włączyłem Atarynkę, zaświeciła się dioda LED - niestety na ekranie nic się nie pojawiło, magnetofon reaguje (przewija).

    Czy ktoś jest w stanie powiedzieć mi co jest nie tak? Czyżby zasilacz miał za niskie natężenie a może padła pamieć RAM lub coś innego?
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Feb 2017
     
    ...podłączyłeś pod tv ;)?
    jest dźwięk słychać klawisze ?
    • 3: CommentAuthorBigZ25
    • CommentTime19 Feb 2017
     
    Podłączyłem pod monitor Commodore 1084S wtyczką DIN.
    Właśnie nie słychać. Aczkolwiek wydaje mi się że można usłyszeć dźwięk o bardzo wysokiej częstotliwości - kiedy wypnę wtyczkę od monitora zapada cisza.
    • 4:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime19 Feb 2017
     
    w stanie nieznanym (brak zasilacza)

    Wg mnie takie komputery kupuje się tylko i wyłącznie na kanibalizację po jak najniższej cenie. Albo komuś się komputer po latach nie uruchomił więc sprzedaje "bez zasilacza" kłamiąc, że stan nieznany albo znalazł na śmietniku/wystawce na zachodzie i sprzedaje licząc na jakiś "piniondz". Może akurat usterka Twojego egzemplarza jest łatwa do naprawienia, nie wiem - ale tutaj bez oględzin elektronika grzebiącego się w Atarynach się nie obędzie.
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime20 Feb 2017 zmieniony
     
    ... ewentualnie rozkręć może będzie widoczna usterka .
    przewód video na pewno masz sprawny i dobrze są piny podpięte ?


    Masz tutaj schematy pod euro ,svideo i czincz ,może się przydadzą ,może to być wina kabla i źle podpiętych pinów skoro wydaje ci się że jakieś dźwięki się przebijają , spotkałem się z podobnym przypadkiem .
    • 6: CommentAuthorBigZ25
    • CommentTime21 Feb 2017
     
    Podłączyłem też do współczesnego LCD za pomocą kabla antenowego, niestety TV nie znalazł sygnału (DIN -> cinch też próbowałem).

    Przyjrzałem się płycie, jest kompletna (choć w okolicach złącza magnetofonu brakuje chyba rezystorów? - zdjęcie w załączniku).

    Posprawdzałem też temperaturę układów scalonych po kilku minutach pracy i jeden był "piekielnie" ciepły (zaznaczyłem go na zdjęciu czerwonym kolorem).

    Czy ten scalak może być powodem usterki?
    • 7: CommentAuthorxangel
    • CommentTime26 Feb 2017
     
    W okolicy złącza magnetofonu jest OK (chyba, że ja nie widzę). Tych kondensatorów ma nie być.
    Gorzej z tym grzejącym się układem - to OS Rom, więc dupa...
    Być może ktoś podłączył do złego zasilacza, przy okazji ten Twój też jest trochę za słaby.
    • 8: CommentAuthordarque
    • CommentTime1 Mar 2017
     
    Na allegro widziałem że jest jakiś "Sklep" który sprzedaje między innymi Atari jako niesprawdzone/stan nieznany - po podłączeniu do zasilania pali się dioda w komputerze. Na jednym ze zdjęć widziałem białą końcówkę od zasilacza podłączoną do Atari. Pierwsze skojarzenie, bo ten "Sklep" sprzedaje też jakieś porozpieprzane commodore, że podłączyli zasilacz od C64. Po czymś takim to dioda będzie się palić, ale komp już pofajczony. BigZ25 -
    ciekawe czy od nich kupiłeś.
    • 9: CommentAuthorBigZ25
    • CommentTime1 Mar 2017
     
    Nie kupowałem przez internet, kupiłem w okolicy :)