atarionline.pl Atari 65XE - przegrzane gniazdo video - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormarx
    • CommentTime19 Mar 2017
     
    Witajcie! Po raz kolejny przychodzi mi prosić was o poradę sprzętową. Tym razem zawiniłem sam, ale już opisuję w czym problem. Otóż jak gdyby nigdy nic, lutowałem sobie kabelek Atari video -> Euro Scart. Kiedy wszystko już zlutowałem i sprawdziłem, spiąłem kabelkiem swoje Atari 65XE i monitor. Włączyłem, pokazał się piękny obraz Atari BASIC. EUREKA! :). Jednak zauważyłem, że jeden kabelek we wtyczce DIN, mógłby być przylutowany solidniej. I tu popełniłem parszywy błąd. Nie wyjąłem wtyczki DIN z komputera, tylko po prostu podlutowałem konkretny pin. Po ponownym włączeniu komputera... wizji już nie było! :(

    Co sprawdziłem :
    - zimne luty na płycie głównej (w miejscach lutowania gniazda video) - jest OK
    - przejście (zmierzone multimetrem) między pinami wtyczki DIN a punktami lutowniczymi na płycie - też jest OK, czyli gniazdo nie jest uszkodzone.
    - podpiąłem się pod sygnał "composite video" i masę, aby zobaczyć, czy Atari puszcza prosty sygnał wizyjny za pomocą jednego cinch'a - nadal brak obrazu

    Wygląda na to, że coś zjarałem (dosłownie) podczas podlutowywania tego pinu. Najgorsze, że nie pamiętam już który to był konkretnie pin :(.

    Mam zatem pytanie do was, czy możecie mi podpowiedzieć, co w pierwszej kolejności mógłbym sprawdzić na płycie ? Być może padł jakiś konkretny układ. Będę wdzięczny za wszelkie porady.
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Mar 2017
     
    sprawdź, czy po modulatorze TV masz obraz.
    • 3: CommentAuthormarx
    • CommentTime19 Mar 2017
     
    @pin - i tu jest problem, bo trochę "pastwiłem się" już nad tą płytą w przeszłości i dawno temu wylutowałem modulator :(
    • 4:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime19 Mar 2017 zmieniony
     
    Jeśli wyrzuciłeś modulator to nie masz już sygnału composite video. Został tylko s-video (chroma+luma).
    • 5: CommentAuthormarx
    • CommentTime19 Mar 2017
     
    @larek - wow, dobrze wiedzieć. Modulatora nie wyrzuciłem, gdzieś się wala w pudełkach z częściami. Jutro go poszukam i jak znajdę to podlutuję na próbę. Dzięki.