atarionline.pl Czy pokey zawsze brzmi tak samo? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime20 Mar 2017
     
    Bo ja zawsze byłem przekonany, że jednak nie - głównie w oparciu o utwory odsłuchiwane z CMC ale nie tylko. A może sam układ nie, ale zakłócenia w torze audio/video powodowało wrażenie zmienności brzmienia?
    Symulacja z PC (zarówno natywny player pod win (exec jak i plugin do foobara, ale także emulatory) raczej zaprzecza zmienności brzmienia.

    I pytanie bonusowe, dlaczego CMC miało 3 ścieżki, skoro pokey mógł używać 4 kanałów? Czy to z powodu wykorzystywania 2 ścieżek do osiągania specyficznego brzmienia niektórych instrumentów? Dlaczego tam był wykrzyknik?! :)
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Mar 2017
     
    Dźwięki 16-bit i dwukanałowe są z !. W CMC kanały POKEY-a są dynamicznie przypisywane do kanałów songu.
    • 3: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime20 Mar 2017
     
    Nigdy nie zauważyłem żeby POKEY brzmiał jakoś inaczej w zależności od egzemplarza. Powiem więcej. Nie odróżniam emulowanego POKEYa od fizycznego.
    • 4: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime20 Mar 2017
     
    Oczywiście to zależy od dokładności emulacji, a ta jest jednak poprawiana :) Istnieją pewne niuanse i związane są one z losowością niektórych przebiegów, jednak wg mnie nie są one zbyt istotne.

    Inną sprawą jest POKEY zaimplementowany w FPGA, bo tu już nie mamy do czynienia z emulacją, czyli programem udającym układ, a implementacją samego układu tylko w innnej technologii - programowalnych obwodów logicznych. Pod warunkiem dokładnego odwzorowania, zachowanie takiego układu powinno być w zasadzie identyczne.

    Niektóre brzmienia powodują, że utwór za każdym razem może brzmieć inaczej, nie ma to jednak związku z samym układem, co raczej z nieustalonymi w 100% momentach wyzwalania tych dźwięków przez procedurę odgrywającą - niektóre fale przy pewnych warunkach nakładają się, powodując dudnienia lub tłumiąc się wzajemnie. I na tym samym egzemplarzu może się zdarzyć, ze pierwsze i drugie odtworzenie zabrzmi inaczej - to się wiąże z samym playerem.

    Łączenia dwóch kanałów w jeden wymagają basy 16-bitowe i filtry - z tym, że CMC miał to zafiksowane na stałe - 2 kanały są połączone - w RMT jest to opcją i może być dynamicznie włączane i wyłączane. Ciekawostką są ustalone pary kanałów, inne dla filtrów a inne dla 16-bitowych basów i te CMC wybiera dynamicznie, w zależności od tego, jakie brzmienie na łączonym kanale ma być grane.
    • 5:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime20 Mar 2017
     
    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

    Kiedyś bawiłem się w uzyskiwanie efektu pseudostereo, zgrywając dany utwór dwa razy i każdy przebieg leciał na inny kanał (to logiczne).
    No i z prawdziwego Atari ten efekt pseudostereo daje się słyszeć, choć faktycznie zapewne największa tego zasługa wynika z
    Niektóre brzmienia powodują, że utwór za każdym razem może brzmieć inaczej, nie ma to jednak związku z samym układem,
    niemniej nie za bardzo udało mi się to uzyskać z konwertera sap->wav.
    • 6: CommentAuthor0xF
    • CommentTime20 Mar 2017
     
    W ASAP celowo eliminowałem element losowy.

    Skrajnym przypadkiem w ASMA jest Joyride_Turn_Disk.sap. Gdy odpalasz demo, przy prośbie przełożenia strony zagra jedna muzyczka wylosowana z trzech. W SAPie sam wybierasz jeden z trzech subsongów.