atarionline.pl Atari 65XE - czarnobiały obraz - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthordrakon
    • CommentTime1 Apr 2017 zmieniony
     
    Witam,
    Jako, że nieczęsto naprawiam Atari (moja ostatnia naprawa to black screen -> wymiana pamięci i Fredka), a czas już przyszedł na to, żeby zalegający sprzęt wyciągnąć z szafy, zlutować SIO2SD i zacząć robić jakieś tracki na compoty, mam pytanie.
    Moje 65XE w rewizji jak na zdjęciu daje czarno-biały obraz. Czy to złącze av, czy to modulator, nie ma różnicy. Pamięć ok, żaden układ nie grzeje się ponad miarę, na płycie nic podejrzanego nie widzę.
    Ktoś mnie naprowadzi, gdzie mogę szukać przyczyny?
    Oczywiście nie jest to wina kabli - na drugim i trzecim Atari wszystko jest ok.
    Dodam, że występuje jeszcze taki hmmm... dziwny objaw, że co jakieś 3/4 sekundy ekran cyklicznie shiftuje w lewo (o jeden, dwa piksele), po czym wraca do normalnej pozycji.


    • 2: CommentAuthorstryker
    • CommentTime1 Apr 2017 zmieniony
     
    Ta Atarka wcześniej działa ci normalnie ?

    Na tym programie coś ci pokazuje ?
    ->link<-
    • 3: CommentAuthordrakon
    • CommentTime1 Apr 2017
     
    Będę musiał dzisiaj polutować SIO2SD, bo nie mam nawet magnetu czy stacji i sprawdzę, co mi pokazuje ten test. Dam znać, dziękuję za info.
    Atari takie już kupiłem. Jedyne, co zauważyłem to to, że w górnej kostce pamięci podgięta była jedna nóżka, więc nie stykała. Ale zakładam, że to sprawka poprzedniego właściciela, poprawiłem. W każdym razie pamięć sprawna.
    • 4: CommentAuthorstryker
    • CommentTime1 Apr 2017
     
    Podeślij zdjęcia w większej rozdzielczości z obu stron płyty. Podstawki dobrze polutowane ?
    • 5: CommentAuthordrakon
    • CommentTime2 Apr 2017
     
    Podstawki ok. Ale na wszelki wypadek poprawiłem luty. Zdjęcia wrzucę jutro. Natomiast być może mam sprawcę - R38. Przy kręceniu na ułamek sekundy wskakuje kolor, po czym znika. Szukam zamiennika, wymienię.
    • 6: CommentAuthordrakon
    • CommentTime4 Apr 2017 zmieniony
     
    Sprawdziłem GTIA na szybko (znalazłem listing na forum), efekt:



    Tak wygląda obraz po maksymalnym skręceniu R38 w jedną...



    ...i po maksymalnym obrocie w drugą stronę na kilka chwil wskakuje mi to :)



    Stawiam na trymer. GTIA jest sprawny na 100%, podmieniałem na chwilę z drugiego egzemplarza i nadal obraz jest czarnobiały.

    Pod linkiem zdjęcia płyty:
    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Apr 2017 zmieniony
     
    A ja widzę prawidłowy, niebieski. Lepiej jak nakręcisz filmik z kręcenia trymerem z obrazem w tle.
    • 8: CommentAuthordrakon
    • CommentTime5 Apr 2017 zmieniony
     
    @jhusak - ten kolor niebieski włącza się na niecałą sekundę - pokazuje to ostatnie zdjęcie, zaś drugie foto robione było pod kątem, stąd niebieskawość. Obraz jest czarnobiały :). Postaram się po południu wrzucić film, jak toto się zachowuje.

    Czekam na trymer, zaś w tzw. międzyczasie polutowałem w końcu SIO2SD zrobiłem kilka testów:









    BTW, SIO2SD ma dziwny objaw: nie chce działać z konfiguratorem w wersji 3.5 - ładuje katalog z karty, lecz po wciśnięciu 1, 2, itd. nic się nie dzieje, po wciśnięciu i przytrzymaniu na jakimkolwiek pliku RETURN miga tylko zielona dioda.
    Na konfiguratorze w wersji 2.5 wszystko działa jak należy.
    Wersja firmware w SIO - wg wykonawcy interfejsu - najnowsza.
    Ktoś, coś? :)
    • 9: CommentAuthortbxx
    • CommentTime5 Apr 2017
     
    Ekrany LCD często same z siebie świecą niebieskim lub fioletem, co czasem dobrze widać na zdjęciach (szczególnie jak są robione pod kątem).

    Wymiana potencjometru to wydaje się być dobry trop - identyczny objaw miałem w Atari 7800 i SNES.
    • 10:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime5 Apr 2017
     

    drakon:

    Wersja firmware w SIO - wg wykonawcy interfejsu - najnowsza.

    Czyli która?
    • 11: CommentAuthordrakon
    • CommentTime5 Apr 2017 zmieniony
     
    Arkadiusz, można to sprawdzić bez podpiętego wyświetlacza?
    • 12:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime5 Apr 2017
     
    Niestety nie za bardzo. Czasami z podpiętym wyświetlaczem też nie, bo niektórzy producenci w miejsce wersji oprogramowania dają swoją reklamę. Pozostaje uaktualnić soft samemu. Wówczas będziesz mieć pewność, co do wersji.
    • 13: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime5 Apr 2017
     
    Ja aby moje sio2sd działało (3.5 też mi nie działa) - musiałem pobrać konfigurator w wersji 3.0 z tej strony (http://sio2sd.gucio.pl/wiki/Files?action=AttachFile&do=get&target=Configurator_30.zip). Dodatkowo jako plik sio2sd.xex wybrałem ten z nazwą "normal" czyli sio2sd normal n30.xex (zmieniłem jego nazwę). Pracuje bez opcji turbo w ustawieniach i tylko ten plik prawidłowo rozpoznawał katalogi i prawidłowo uruchamiał programy. Oprogramowanie na moim sio2sd to 3.1.
    • 14:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime5 Apr 2017
     
    Najnowszy firmware SIO2SD to 3.1RC2. I do tego przeznaczony jest Configurator w wersji 3.5.
    • 15: CommentAuthordrakon
    • CommentTime5 Apr 2017
     
    Cóż, podepnę na chwilę wyświetlacz i sprawdzę. Ewentualnie zrobię upgrade softu, jak pisze Larek. Może pomoże. Na razie chcę uporać się z tym wyświetlaniem mono, to priorytet :). Dziękuję wszystkim za porady. Moje ostatnie Atari miałem jako trzynastolatek, więc trochę czasu minęło :) Tak że z góry przepraszam za lamerskie pytania i obiecuję poprawę :)
    • 16: CommentAuthordrakon
    • CommentTime7 Apr 2017
     
    Wymieniłem trymer, bez efektu. Wrzucam film jak komputer się zachowuje podczas kręcenia trymerem: ->link<-

    Wymieniać procesor? :)
    • 17:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime7 Apr 2017
     
    Nie jestem fachowcem, więc się wypowiem ;)
    W mojej 130-tce podobne problemy sprawiał kwarc. W komputerze są chyba dwa i już nie pamiętam, który to był. U mnie popukanie palcem w niego przywracało na chwilę kolory, a jak go wymieniłem, to kolory "wskoczyły" na stałe.
    Nie twierdzę, że tu tak jest, ale może warto sprawdzić.
    • 18: CommentAuthordrakon
    • CommentTime7 Apr 2017 zmieniony
     
    Problem w tym, że oba kwarce są wymienione :) Normalnie nie mam siły do tej płyty... GTIA sprawne...
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Apr 2017
     
    Dziwne. Trzeba by oscylatorem sprawdzić, jaki wychodzi sygnał koloru. Rozumiem, że inne Atari daje na tych samych kablach i TV normalny obraz.
    • 20: CommentAuthordrakon
    • CommentTime8 Apr 2017 zmieniony
     
    Dokładnie tak jak piszesz.

    Sprawdzę jeszcze tranzystory...
    • 21: CommentAuthorRealGusi
    • CommentTime24 Jun 2018
     
    Panie drakon. Ubawiłem się widząc ten wątek, jako że jestem szczęśliwcem który kupił to Atari od Pana na znanym portalu aukcyjnym ;)
    Problem był prozaiczny - uszkodzony flip flop 74LS74, który nie generował odpowiedniego zegara dla GTIA.