atarionline.pl Stacja 3'5 cała dla Atari 8 bit - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime5 Apr 2017
     
    Jak to podłączyć?
    • 2: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime5 Apr 2017
     
    Proszę o link i wskazówki
    • 3: CommentAuthorGzynio
    • CommentTime5 Apr 2017
     
    • 4: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime5 Apr 2017
     
    Pewnie już było..
    Ale może ktoś by chciał odpalić Atarkę z 3'5 cała stacji.
    Jakby nie było to zawsze o tym mażyłem.

    Może jakaś podpowiedź?
    • 5: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime6 Apr 2017
     
    Gzynio

    Jakiś schemat. Albo gdzie to jest do kupienia?
    • 6: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime6 Apr 2017
     
    Ok.
    Poczytałem.
    Coś wiesz może więcej?
    • 7: CommentAuthorGzynio
    • CommentTime6 Apr 2017
     
    Poza tym że mam to nic. Można jeszcze napęd 3,5 wstawić do XF551 tylko trzeba ROM podmienić.
    • 8: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime6 Apr 2017
     
    Poczytałem dokładnie.
    Skomplikowane ustrojstwo.
    Coś pod SIO istnieje?
    ????
    • 9: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime6 Apr 2017
     
    Tak. To wiem. Ale chciałbym wykorzystać napęd PC. Plus jakiś interfejs via Atari. Gdzieś to widziałem, dlatego szukam
    • 10: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime6 Apr 2017
     
    A to widziałeś?
    ->link<-
    • 11: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime6 Apr 2017
     
    Kilka lat temu zaprezentowałem na AOL kompletny kontroler, wykorzystujący napęd 3.5"

    ->link<-

    Kilka miesięcy temu przedstawiłem zaprojektowany przeze mnie procesor 6502. Jeśli cierpliwość Ci pozwoli, wkrótce powinieneś doczekać się czegoś naprawdę ciekawego.
    • 12: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime6 Apr 2017
     
    Dzięki.
    Poczekam.
    • 13: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime13 Apr 2017
     
    Czekam cierpliwie :)

    Może jakieś nowość byś podesłał???
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Apr 2017
     
    3,5" i Atari 8 bit - prosta sprawa.

    Kupujesz XF551, wkładkę do 5.25->3.5" by załatać dziurę, taśmą musisz przezworkować pecetowy napęd 1.4 do "d1" i masz 360k stację 3.5". Możesz też podmienić rom stacji (jeśli masz odpowiednią wersję CPU w stacji) i zyskujesz możliwość zapisu: 90, 130, 180, 360, 720kB.

    Mam XF przerobioną jeszcze trochę inaczej, bo podłączyłem do kontrolera od XF zewnętrznie dodatkowy napęd od ST (SF314) i mam to na hebel. Czyli - albo 5.25" max 360k, albo 720k 3.5".

    Jak by coś, to mogę merytorycznie pomóc w modyfikacji.
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Apr 2017
     
    Co do romu stacji, to (niech mnie ktoś poprawi jak coś) zależy to od wersji CPU stacji. W jednej rom był w oddzielnym układzie, w innym przypadku rom był zintegrowany z procem intela. Takie info pamiętam od Jet'a (mec?) z końca lat '90.
    • 16: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime14 Apr 2017
     
    Wygląda prosto.
    Dopytam tylko czy bez podmiany romu, bo nie wiem na co ewentualnie trafię :) Mam standardowe tryby stacji Atari? S_E_D jednostronnie? Jak taką stację widzi DOS2.5 czy inny podstawowy dos na Atari ?
    • 17: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Apr 2017
     
    Dos widzi to jak normalne XF551. Czyli masz: 90, 130, 180kB jednostronnie, oraz dabla dwustronnie czyli 360k. Miej tu na względzie, że nie każdy dos obsłuży każdą gęstość dla ścisłości, więc systemy z XIX wieku mogą nie obsłużyć DD, czy 360kB. Minimum to MyDOS, lub Sparta, optymalnie X ;)
    • 18: CommentAuthorszary
    • CommentTime15 Apr 2017
     
    Też używam podobnej stacji w wersji dual.
    Elektronika (klon XF551) stąd: :)

    ->link<-

    Chociaż jak widzę aktualnie nie ma...

    Na codzień u mnie to bardziej ciekawostka bo jakość współczesnie dostępnych w handlu dyskietek 3,5 to dramat... :(
    • 19: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Apr 2017
     
    Ok. Czyli z formatami nie ma strachu.
    Jakość dyskietek nie powala za to cena jak najbardziej 48 złotych za pudełko w Gust-Pol :(

    Ale zawsze zazdrościłem amigowcą i dużym Atarowiczom takiej nowoczesnej stacji 3,5' :)

    Teraz inaczej na to patrzę
  1.  
    Well, I do own two XF drives with 3,5" floppy (also two XF drives with 5,25" floppy) and Hyper-XF-OS. The floppy-controller of the XF is limited to 720k max. so you better buy 3,5" disks with 80 tracks and DD.

    Believe it or not, the quality of 3,5" DD disks is still very good after several decades, just like the 5,25" DD disks that still work after many decades. So, it is always best to avoid HD disks, for 5,25" drives as well as for 3,5" drives. The quality of HD diskettes was never as good as DD diskettes. I do not own a single HD diskette that has survived 20 or more years, whereas I do own hundreds of DD diskettes that still work after more than 30 years (and I kept the HD and DD disks in the same places/rooms with the same temperature, humidity, dust, etc.)...
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Apr 2017
     
    .. i to jest fakt, stare dyski nawet po 30 latach czytają się bez problemów (chyba, że jest to precision ;)) . Nowe? .. ;).. szkoda cokolwiek mówić.
    • 22: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime19 Apr 2017
     
    Poczytałem trochę o kosztach ):
    XF551 jakieś 300zł uszkodzona ):
    Przeróbka we własnym zakresie 0zł.
    Mimo wszystko drogo.
    Pomijam fakt że muszę kupić kultową stację tylko po to żeby ją przerobić

    pgru
    Podesłał taki link

    ->link<-

    thewasp

    Jak się ma twój projekt???
    • 23: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Apr 2017
     
    przeróbka jest całkowicie nie-inwazyjna i zawsze możesz powrócić do stanu pierwotnego.

    Inna sprawa, to 300pln za XF551 to dobra cena ;)
    • 24: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime20 Apr 2017
     
    To prawda niestety ,300zeta, okazja ;(

    Chyba że kolega thewasp się odezwie i jak pisał zaskoczy nas swoim nowym interfejsem.
    • 25: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    Pracuję nad systemem, którego zaprezentowany kontroler FDC będzie jedynie dodatkiem, obsługiwanym przez centralną jednostkę sterującą. Ciekawą informacją jest fakt, że ową "centralną jednostką" jest zaprojektowany przeze mnie rdzeń 6502 (sprawdzony w bojach, tj. wciśnięty "fizycznie" do ataryny w okolicach Świąt Bożego Narodzenia). Kod dla procesora, który powstał do tej pory, mam zamiar udostępnić - stąd należy mówić o częściowo otwartej architekturze (Zaznaczę od razu: Tak! Będziecie mogli w dość łatwy sposób opracowywać software-owe modyfikacje, imając się metod Wam znanych). Wariant sprzętowy dla malucha powinien być rozpatrywany w kategoriach zaawansowanego urządzenia zewnętrznego. Słówko "wariant" nie jest przypadkowe. W chwili obecnej, na oszczędnie zarysowanej koncepcji bazuje dość dobrze opracowana platforma, wykorzystywana do zupełnie innych celów.
    • 26: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    Ideę (owianą nieco tajemnicą) postaram się dokładnie opisać. "Stacja dysków" jest tematem pobocznym, jednak ze względu na aktualny stopień zaawansowania prac, "urośnie" swobodnie, bez niespodzianek,a przy okazji będzie tworem iście solidnym.
    • 27: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime22 Apr 2017 zmieniony
     
    thewasp

    Rozumiem że pracujesz nad czymś bardziej poważnym i powiedzmy teraźniejszym :).
    Gdyby jednak poboczny wariant twojej pracy działał z Atari jako zewnętrzny interfejs, to nie żałuj sobie, wszelkie poboczne warianty są bardzo mile widziane i oczekiwane :)

    Powodzenia.
    • 28: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime30 May 2017
     
    @pin

    Jak "przezworkować" na kablu do d1 stacje. Jakbyś miał mi to dokładniej wytłumaczyć
    Mam Xf551. Właśnie czekam na dostawę z Hamerki romu HyperFX