atarionline.pl SVI-738 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Może ktoś będzie się orientował z czym mam problem. Chciałem dzisiaj dziecku pokazać SVI-738. Przy odpaleniu sprzętu mam ekran tytułowy MSX i później tylko niebieski ekran. Diody zasilania i stacji dysków działają, przy wciskaniu Caps zapala się na czerwono ale na ekranie nic nie ma. Komputer przeleżał w bardzo dobrych warunkach ze 4 lata. Wcześniej wszystko w nim działało. Zaraz po uruchomieniu zawsze pytał się o datę i godzinę a zaraz po tym uruchamiał się BASIC. Nie wiem w czym szukać problemu?
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Apr 2017
     
    Eprom/pamięć. To najczęściej pada. Przynajmniej w Atari.
    • 3:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime17 Apr 2017
     
    Faktycznie, objawy wskazują na pamięć RAM.
    Pewnie do sprawdzenia tradycyjnie stan kondensatorów, napięcia sekcji zasilania. Chipset graficzny RACZEJ nieuszkodzony, ale co do ROM to już nie wiadomo (w końcu to też pamięć).
    Szkoda, że to taki egzotyk i pewnie ciężko Ci będzie o egzemplarze na kanibalizację podzespołów do wymiany.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Apr 2017
     
    E, tam, pewnie to jakieś standardowe kości.
    ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Apr 2017
     
    Pamięci są pod: ->link<- niestety drogie i tylko 8 sztuk.
    • 6: CommentAuthorkrystian77
    • CommentTime4 May 2017
     
    Mam taki sprzęt w swojej kolekcji, kości pamięci operacyjnej jak i graficznej są standardowe i nadal łatwo dostępne. Do tego 2 x EPROMY.
    Ja pamięć graficzną w swojej będę rozszerzał do 128KB(czekam na dostawę 2 brakujących kości) i będę wymieniał epromy .
    Spróbuj wyjąć EPROMa z podstawki i przeczyść styki.
    Jak coś to służę pomocą.