atarionline.pl WiFi Prime - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    Rozpoczęty jakiś czas temu projekt WiFi w Atari powoli zaczyna nabierać realnych kształtów. Dążymy do tego, aby z poziomu Atari w maksymalnie prosty sposób komunikować się z "internetem".

    Filmik:


    na dzień dzisiejszy z poziomu Atari możemy:
    - Scan network - wyszukaj dostępne sieci,
    - Command status - status komendy
    - Get network info - pobiera listę sieci
    - Connect network - połącz z siecią
    - Network status - pobierz informacje o aktualnie używanej sieci

    możemy więcej ale tym na początek chcemy się podzielić :D
  1.  
    Ten filmik udowadnia, że ktoś potrafi napisać program wypisujący na ekranie różne teksty pod wpływem wciskanych klawiszy.
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    doprowadzimy tez do tego, ze program bedzie wypisywal na ekranie rozne teksty pod wplywem naciskania klawiszy na wielu innych komputerach w internecie ... w czasie rzeczywistym
    • 4: CommentAuthormgah
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    Jak dla mnie to totalny bezsens. Szkoda czasu i energii dla takich projektów które nic nie wnoszą.
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    Pomysł Fajny aczkolwiek mało użyteczny/przyszłościowy (już widzę jak buszuję w sieci poprzez Atari ;-) ).
    Fajna i bardziej realna była by możliwość łączenia się z innymi Atarkami np na zlocie poprzez Wi-fi i możliwość wspólnego pyknięcia w Archona,Zybexa poprzez wi fi ,albo gdyby powstał prosty komunikator z możliwością tworzenia rysunków i wysyłania ich do innych użytkowników z załączonym modułem ... no coś w ten deseń .
    • 6: CommentAuthorpgru
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    Co do Internetu na Atari(a konkretnie ethernetu).
    Jest podobno taki świetny kartridż, który się nazywa DragonCart czy jakoś tak(albo Dragon czy coś). Swoją drogą nie wiecie czy ktoś mógłby mi go sprzedać/zrobić i za ile.
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    Pod DragonCart niestety też nie ma szału jeśli chodzi o soft. Jest port Contiki, ale wygląda to tak że kończy się na etapie ciekawostki.

    A co do projektu wifi to też będzie cienizna z czego widzę.. Będzie następny sioloader od boleści :) Jeszcze rozumiem jak by można było podmontować dowolny atr i odczytać / zapisać spod dosa na Atari, to może. Pytanie tylko z jaką prędkością to zadziała, bo jak std sio to niech się bawią inni ;)
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    tylko tyle? :-) tyle to juz dawno WiFi Prime potrafi

    Atari moze tez zamontowac i zabootować z lokalizacji podawanych w takiej postaci:

    ->link<-
    ->link<-

    moze tez komunikowac sie w UltraSpeed jak ktos chce,

    dla amatorow archaicznej technologi DOS WiFi Prime widziany jest jak SIO2SD :P

    a komunikator dla atari juz sie pisze :D

    CUDA.
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    Czyli mogę np. podmontować 16MB ATR w formacie dowolnym i np. zassać 16MB plik ze samplem do D2D z poziomu DOS?

    Komunikator na Atari? No jeśli się u mnie uruchomi i nie ze sio to nawet zastanowię się na zakupem interface'u ;)
    • 10:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    Widzę, że nie tylko ja myślę o Wi-Fi :))) Nie wiem jak Ty to wymyśliłeś, ale warto by moduł był jako new device. Przynajmniej ja tak założyłem.
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    będzie komunikator :-) najlepiej z edytorem graficznym ;-)
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    Alex - zapomnij o połączeniu XXL i NewDevice :) to jest dlań zbyt nowoczesne ;)
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    @Alex: na AAge jest rozwijany projekt WiFi jako NevDevice
    • 14: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    xxl - nie wiem jak to wytrzymujesz, i że ciągle ci się chce coś robić ;)
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    Wszystko zależy od indywidualnego podejścia do każdej sprawy ;)
    • 16: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    @Gonzo: myslisz, ze potrzebuje aprobaty kogokolwiek zeby bawic sie Atari? :D
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    > Alex - zapomnij o połączeniu XXL i NewDevice :) to jest dlań zbyt nowoczesne ;)

    raczej przestarzale :D

    Gdy jeszcze w Atari byl dzial rozwoju NevDev zostalo oznaczone jako deprecated (projekt nowej plyty nie mial PBI, nowy system operacyjny nie mial procedur do obslugi NevDev itd.)
    a cala para poszla w Hi Speed SIO obslugiwane na poziomie OS.
    • 18:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    Tak i okazało się to takim sukcesem, że powrócono do kontynuacji starej linii systemu operacyjnego, a wersja, o której piszesz, poszła do szuflady. :)
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    .. no ale kolega oznajmił, że wyznaczył już jedynie słuszną dla wszystkich ścieżkę rozwoju :) (wstecznego)
    • 20: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    Z SIO w Atari jest jak... z gitarą wpiętą kablem prosto w piec lampowy, albo z zestawem perkusyjnym à la Ringo Starr. Niby może być szybciej, głośniej, więcej, tylko po co? ;)
    • 21: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    @greblus: jeśli twoim celem jest wczytanie kilkudziesięciokilobajtowego programu i robisz to raz a nie co chwilę, to owszem :) Ale jeśli chcesz przesyłać większe ilości danych, lub często, to może się to stać upierdliwe.
    • 22: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime22 Apr 2017 zmieniony
     
    Wieczór, masz rację. Ale też trochę ciężko mi zrozumieć, że można dziś chcieć programować lub wręcz "pracować" wyłącznie na Atari. Emulator jest szybszy i wygodniejszy. Ale ciupnąć w ulubione gry, to wręcz trzeba tylko na prawdziwym sprzęcie i z dobrym joystickiem :).

    SIDE większość czasu leży sobie w pudełku i się kurzy. Ale ładny jest ;).
    • 23: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    Bo mając stockową maszynę faktycznie wolałbym wszystko robić na emu, bo jest wygodniej i szybciej. Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda "wygoda" i "szybkość" na Atari to zapraszam do Warszawy na Wapniaka ;)
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Apr 2017 zmieniony
     
    Pin, to ze masz to nieszczescie nalezec do 0.001% userow dla ktorych "robic na atari" albo jeszcze bardziej od czapy "praca na atari" oznacza kopiowanie plikow miedzy katalogami nie oznacza ze dla calej reszty ma to JAKIEKOLWIEK znaczenie. zapytasz statystycznego atarowca kiedy ostatnio na atari bawil sie w tworzenie katalogow to sie zapyta: A PO CO?

    a porownywanie wygody menadzerow plikow na pc i atari, albo srodowis programistycznych... prosze Cie, nie wydurniaj sie.
    • 25:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Apr 2017 zmieniony
     
    Atari się zapętliło ,Atari realne,nierealne emulator Atari na Atari masakra z tym Atari , gdyby dało się to bym to wszystko zresetował i wszyscy by byli szczęśliwi że mają stacje dysków i magnetofonów nie trzeba katować ,tak wprawdzie to wszystkie te rozszerzenia pasują do Ataryny jak pięść do oka ... jakieś SD,internety itp ,w końcu okaże się że w samym Atari nie ma nic z Atari ... ok no powierconą obudowę można uznać,fajnie że się udaje realizować nieosiągnięte możliwości ale w końcu nadejdzie dzień powstania forum Atari takiego prawdziwego nie przerobionego z kasetami bo za parę lat tu tutaj będzie istne science fiction.

    Oczywiście rozumiem że dla niektórych (np:pin)którzy nigdy przerwy w użytkowaniu Atari nie mieli to po prostu ewolucja jednakże znam osoby które chciałyby powspominać lata dzieciństwa spędzone z komputerem Atari i nie potrafią się tutaj odnaleźć widząc te wszystkie obce im nowości .
    • 26: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime23 Apr 2017
     
    Nie wyobrażam sobie pisania dem na XE. Już nawet nie chodzi o szybkość asemblacji czy kompresji (bo to pewnie 20MHz by załatwiło), ale o skrypty, łatwość debugowania, ...
    Do tego elementy takie jak wygodny edytor oraz kontrola wersji.
    • 27:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Apr 2017
     
    nie no ,spoko ,zawsze cieszyłem się jak widziałem "Gra została napisana przy pomocy komputera Amiga 500" czułem się jakbym prawie miał Amigę ;-),ale odpalić ją mogłem na Atari i o to chodzi ,wyobraź sobie jaka radość gdyby obcy napisali grę na atari na swoim sprzęcie .(Naczytałem się o płaskiej ziemi i innych SF no panowie świetny materiał :-) .
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime23 Apr 2017
     
    Bob_er - wiesz, z vbxe i 20mhz wygląda to całkiem przyzwoicie ;)
    • 29:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 Apr 2017 zmieniony
     
    ...ale to chyba właśnie emulator Atari na Atari ;-) z zegarem od kosiarki .He,He
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Apr 2017
     
    chciałbyś pewnie takie coś :)
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Apr 2017
     
    .. i jak już mówicie o super nowoczesnych ficzerach hardware (których się z drugiej strony tak bardzo się wystrzegacie) to dlaczego ograniczacie na siłę nową platformę sprzętową? ;)- po co wam wifi do Atari na dodatek z takim softem? :) Ktoś to kupi?

    Tak tylko pytam z ciekawości.
    • 32: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Apr 2017
     
    wystrzegacie? zastepowanie fizycznej dyskietki karta sd - np. sio2sd (dla wygody!), kartow wersjami flashowanymi czesto z interfejsem usb (dla wygody!), zastepowanie ukladow ich kopiami wykonanymi w nowoczesnych technologiach pia/gtia (dla wygody!) itd., zastepowanie plyty glownej albo nawet calego komputera jego kopia wykonana w kosmicznych technologiach (dla wygody!) jest nadal ok. bo wszystkie te dzialania nie zmieniaja ograniczen jakie maja katarynki. nadal to bedzie 8 bitowy diabelnie siermiezny komputerek ale jesli Ty zmodyfikujesz atari ze bedzie 16 bitowym prawie zgodnym z Atari kompem i zadasz uznania tego za standard chociazby poprzez durnowate zapisy w kompo to sie tylko usmiecham...
    • 33: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime24 Apr 2017
     

    bob_er:

    Nie wyobrażam sobie pisania dem na XE.


    Ja też nie. Tylko XL się do tego nadaje... :)
    • 34:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime24 Apr 2017
     
    Cała frajda pisania na Atari jest właśnie z tego, że nie masz GITa, Storma i innych narzędzi.

    Tylko poczciwe QA i każdy błąd w kodzie kończy się... ładowaniem QA i wczytywaniem zapisanego stanu.

    To dzięki takiemu podejściu ludzie bardziej przykładają się do pisania niezawodnego kodu :D
    • 35: CommentAuthortebe
    • CommentTime24 Apr 2017
     
    i wszyscy ludzie są identyczni ;P
    • 36: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Apr 2017
     
    po wykwitach na siostrzanym forum wnosze ze niektorzy robia to tak:

    zona idzie do kolezanek, dzieci w kinie, bierze kapiel, zapala zapachowe swieczki, nalewa winka i zasiada do komputerka ale po pol godzinki walenia w klawiature i tak do niczego nie dojdzie bo atarka sie zawiesi a spocony programista nie bedzie wiedzial o co chodzi ale nie omieszka opisac na forum jak mu jest dobrze kodujac na komputerze prawie zgodnym z atari.

    zartuje... wlasciwie to niemozliwe zeby mieli zony czy kochanki.
    • 37:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Apr 2017
     
    @ pin
    pewnie tak :-) .
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Apr 2017 zmieniony
     

    XXL:

    to sie tylko usmiecham...


    Też się uśmieje jak wystawisz coś na kompo i przejdzie regulamin. Ha, ha, ha ;)

    A na Grawitacji, to poleciałeś po bandzie.
    • 39: CommentAuthordekanex
    • CommentTime28 Apr 2017
     

    mgr_inz_rafal:

    Ten filmik udowadnia, że ktoś potrafi napisać program wypisujący na ekranie różne teksty pod wpływem wciskanych klawiszy.

    Kłamstwo !!! Na filmie nie widać wciskania żadnych klawiszy ;)
    • 40: CommentAuthorxxl
    • CommentTime28 Apr 2017 zmieniony
     
    najnowszy interfejs uzytkownika bedzie obslugiwany Gestami TM, interfejs uzytkownika zostanie zaprezentowany gdy uda sie uzyskac polaczenia w maksymalnie 3 Gestach TM.

    urzadzeniem zczytujacym Gesty TM bedzie ... joystick
    • 41:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime28 Apr 2017
     
    A co z urządzeniami szczytującymi?
    • 42: CommentAuthorxxl
    • CommentTime28 Apr 2017
     
    nie zamierzamy dyskryminowac uzytkownikow bez urzadzen szczytujacych albo takimi, ktore juz nie szczytuja.
    jestesmy tolerancyjni dlatego umozliwimy uzywanie programu takze tym co wola stukac w klawisz.
    • 43: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 May 2017
     
    konfigurator:

    • 44: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 May 2017
     
    browser:

    • 45: CommentAuthorw1k
    • CommentTime8 May 2017
     
    fajne
    • 46: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime8 May 2017
     
    Tylko przy pamieci standardowej małego atari to zastosowanie tego projektu jest czysto akademickie "sprawdźmy czy się da"... no i widzimy że "da się", ale jakie widzicie zastosowania praktyczne do wifi na małym atari?
  2.  
    Moim zdaniem ogólnie ciężko mówić o zastosowaniu praktycznym małego Atari. Raczej wszystko co robimy to niszowe ciekawostki.
    • 48: CommentAuthorxxl
    • CommentTime8 May 2017 zmieniony
     
    - pliki na dysku sieciowym,
    - trzymanie plikow w chmurze,
    - wymiana/aktualizacja hi score
    - wymiana informacji tekstowych miedzy graczami
    - gry sieciowe

    cos tam sie znajdzie ;-)
    • 49:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 May 2017
     
    no dobrze napisałeś ,przy czym jak dla mnie to w odwrotnej kolejności ...
    szczerze to gdybym to wszystko miał na Atari i były by osoby aktywne z którymi można by np zagrać,to naprawdę rewolucja i praktyczne zastosowanie w jednym , można by zrobić takie podforum dostępne jedynie z A8 dla wtajemniczonych ;-).
    • 50:
       
      CommentAuthorEnjo
    • CommentTime13 May 2017 zmieniony
     
    Projekt popieram, akademicki czy nie, ale:

    "- gry sieciowe"
    To już było w Atari800WinPLus za pośrednictwem Kaillery. Mam niestety przykre doświadczenia z Kaillerą, gdyż zawsze dochodziło do desynchronizacji między graczami. Źródła K. zostały sprzedane, jak informuje Wikipedia, ale powstał projekt Open Kaillera:
    ->link<-
    Może jakiś mózg chciałby się tym zająć? Czyli potrzebny byłby rozwój O.K. i integracja z emulatorami.

    [EDIT]
    Dupa. Zakładka Code na SourceForge świeci pustkami...
    Niemniej jednak łatwiej byłoby zaimplementować działającego klienta sieciowego w emulatorze raz i podpiąć pod joysticki, niż hackować każdą grę z osobna, żeby dodać jej możliwość gry sieciowej.