atarionline.pl A.D. 2044 - problem z załadowaniem - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorrenton
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    Cześć, mam problem z załadowaniem w/w gry na oryginalnym sprzęcie z SIO2SD.
    Zassałem na aol wszystkie wersje. Żadna nie chce przejść dalej niż ekran "tytułowy" gdzie ciągle wyskakuje mi po naciśnięciu "Start" lub "Fire" BŁĄD DYSKOWY...
    Zmieniam dyskietkę na drugą stronę, potrafię wczytywać gry/dema na kilku dyskietkach, ale ten tytuł mnie pokonuje. Help Me! Może posiada ktoś wersję xex?
    • 2:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    Zdaje się, że nie ma wersji xex. Wydaje mi się, że powinieneś zamontować 2 napędy równocześnie. Spróbuj to zrobić ja będę miał możliwość sprawdzenia tego jutro wieczorem najwcześniej.
    • 3: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    Witam. Jeśli chodzi o grę A.D. 2044 (Seksmisja), to przynajmniej wersja oznaczona (Side A) i (Side B) bez dodatków w nazwach, powinna działać bez problemu. Proponuje sprawdzić z "WYŁĄCZONYM" TURBO na sio2sd. Oczywiście "OPTION" musi być wciśnięty. Turbo czasem robi problemy i ja je wyłączyłem na stałe. Jutro to sprawdze na moim Atari, ale przynajmniej na emulatorze - wystarczy dać dyskietkę (Side A ) aby dało się grać - więc problem nie dotyczy równoczesnego ładowania obu dyskietek. Gra ruszy zaraz po wciśnięciu fire przy załadowanej tylko jednej dyskietce (przynajmniej wersja, którą sprawdziłem).
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    Sexmisja odpala ze wszystkiego bo leci przez OS (ATR), więc odpalicie to nawet z HDD w tej postaci. Należy pamiętać, że nie montujemy obrazu na dysk 1 i 2, bo na żądanie zmiany dysku trzeba podać następną stronę znów na D1:.

    Z turbo dla stacji (chyba dowolnym) to działa, więc niczego nie trzeba wyłączać. No i OPTION! przy boot ;)
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Apr 2017
     
    tak, jak by coś to sprawdzę jutro wersje z AOL.
    • 6: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime22 Apr 2017 zmieniony
     
    Myślę, że przyczyną może być turbo, jak napisał rr_800xe. Kiedy testowałem SIO2SD to kilka gier się zawieszało i pomogło odpalenie bez turbo - kiedy SIO2SD pyta o turbo wciskamy RESET - na ogół trzeba to robić trzymając OPTION, aby wyłączyć BASIC - szczegóły od tego postu - > ->link<-
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    dobra, sprawdzam :) chwila.
    • 8:
       
      CommentAuthorrenton
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    Odpalałem bez turbo i z wyłączonym BASIC iem
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    dokładnie. Dziwne jest to może trochę, że a.d.2044 toleruje hdd, uruchamia się z std siox1 (19200bps) ale w turbo mam dokładnie to, co było pisane. Czyli "Błąd dyskowy, naciśnij klawisz". Całe życie się człowiek uczy ;)
    • 10: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime22 Apr 2017 zmieniony
     
    off top
    pin - mógłbyś sprawdzić "Flinstone's Adventures, The" - nie mogę tego uruchomić pod Altirką, jakieś KIL-e mi wyskakują
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    Odpaliłem na moim bulbulatorze z przyczłapem. Pali ze sparty + hdd (xex, w sumie jak prawie każdy), wyje**buje się na 65c816 choć nie sprawdzałem, czy przyczyna jest w cpu, osie, czy czymś tam.
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    reasumując, walnę bronka i idę spać :)

    PA :D
    • 13: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime22 Apr 2017
     
    Witam. Sprawdziłem na moim Atari. Gra na SIO2SD działa idealnie. Mam oprogramowanie (3.1) ze starym konfiguratorem (n30) w wersji normal. Na stałe w opcjach urządzenia SIO2SD mam wyłączone TURBO. Gra w wersji - tak jak pisałem powyżej - (SIDE_A i SIDE_B) bez dodtaków w nazwie pobrana z AOL. Aby można było rozpocząć grę wystarczy "wsadzić" 1 dyskietkę - czyli po włączeniu komputera z przyciskiem "SHIFT" na SIO2SD, wybieramy sobie z listy dyskietkę pierwszą z grą, i trzymając "OPTION" na komputerze wciskamy RETURN na grze. Atari mam nie przerabiane.
    • 14:
       
      CommentAuthorrenton
    • CommentTime22 Apr 2017 zmieniony
     
    Ok, dzisiaj z rana już bez nerwów do tego podszedłem...
    Okazało się, że jednak miałem ustawione turbo (06)...
    Sorry za wprowadzenie w błąd.
    Myślałem jeszcze, że to wina rozszerzenia (U1MB), ale całe szczęście okazało się że nie...

    Dzięki za pomoc, gierka śmiga.

    Pozdrawiam

    EDIT!

    Mam kolejny problem z tą grą ... Okazuje się że jest ona "kradziona" i nie da się gry ukończyć ... Próbowałem obie wersje z aol i dupa, da się to obejść?
    • 15: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Apr 2017 zmieniony
     
    Z tym turbo to nie trzeba go wyłączać na stałe, jak pisałem SIO2SD włącza i wyłącza turbo co drugi restart-reset, a żeby je wyłączyć, to jak pyta o turbo przytrzymujemy OPTION i RESET-ujemy, wtedy będzie bez turbo i bez BASIC-a, polecam popróbować na grze "Wyspa", tak jak to opisałem.

    Na AOL są 3 wersje atr A.D. 2044 i kasetowa :)

    Jak się nie da ukończyć? - to znaczy jak to się objawia? w którym momencie? długo trzeba grać?
    • 16:
       
      CommentAuthorrenton
    • CommentTime23 Apr 2017
     
    Przed wjazdem na poziom gdzie jest basen. Po wyjściu z gabinetu Lamii, jak chcesz wejść do windy wyskakuje komunikat o tym, że wersja gry jest kradziona...
    Próbowałem dwie wersje narazie, i to samo w tym samym miejscu...
    • 17:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime23 Apr 2017
     
    Wygląda na to, że są to nieodbezpieczone wersje, ew. z jakichś powodów zabezpieczenie znów zaczęło działać.
    • 18:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime23 Apr 2017 zmieniony
     
    Czy to się dzieje przy obrazie drugiej strony dyskietki? Z tego, co widzę, to brak na niej sektora nr 907 i pewnie to zabezpieczenie sprawdza program.

    Jakiś czas temu zgrałem tę stronę do formatu .PRO. SIO2SD jednak go nie obsługuje (tak samo jak .ATX), więc nie można wczytywać obrazów dysków zabezpieczonych przed kopiowaniem, a szkoda...

    Zgrałbym do .ATX, ale z kolei napęd, którego używam z KryoFluxem, nie jest zmodowany, więc nie mogę zgrywać drugiej strony z żadnej dyskietki.

    Obraz .PRO w załączniku.
    • 19:
       
      CommentAuthorrenton
    • CommentTime23 Apr 2017
     
    Tak to już jest na stronie B dyskietki.
    • 20: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Apr 2017 zmieniony
     
    Spróbuj wymienić dyskietkę ze stroną B na inną dostępną (jest ich aż 4, a stron A 3 [jest odwrotnie - patrz poniżej]) niezależnie od tego z której pierwszej grasz, może któraś działa, ja spróbuję to sprawdzić na emu i ew. jak nie będzie działać to na Atari z tym obrazem .pro (przez SIO2PC).

    A tego sektora 907 jak rozumiem nie da się dograć do atr-a?

    Edit: Grając na emu wczytałem zapis z jednej z dyskietek (z dopiskiem) i bez problemu doszedłem na basen. Spróbuję grać od zera...

    Grając od początku (tym razem w wersję bez dopisków)...


    Swoją drogą ciekawe, że Avalon tworzył wersje kradzione ;)
    Powinno być raczej "kopia"... no chyba, że to dorobił kopiujący ;)

    A chwilkę wcześniej mówią "winda wolna"...

    Zapiszę przed tym miejscem i spróbuję inną wersję...
    • 21:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime23 Apr 2017 zmieniony
     
    Właśnie o ten brak chodzi. :) Po prostu jedna ze ścieżek jest krótsza o jeden sektor i gra to chyba sprawdza. Z tymi ATR-ami, co są w bazie, jest tak, że pewnie ktoś kopiował jak leci i przy komunikacie o błędzie odczytu po prostu kontynuował kopiowanie i w wynikowym ATRze są tam tylko zera.

    ATR-y oprócz nagłówka zawierają tylko i wyłącznie dane, które są na dyskietce, bez zachowania jakiejkolwiek innej informacji o strukturze dyskietki (ilości sektorów na ścieżce, przeplocie sektorów, zwielokrotnionych sektorach, słabych, z błędami CRC, DDM i innych). Dostępne jest to tylko w formacie .ATX, bo .PRO bazuje bodajże na odpowiedziach stacji na różne typy zabezpieczeń.
    • 22: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime23 Apr 2017 zmieniony
     
    Voy, ponieważ nie zauważyłem w którym momencie umieściłeś swój post, więc przenoszę część w której dokonywałem zmian.

    - Wersja bez dopisku jak wyżej - gdy winda jest na poziomie 2 wystarczy wyjść i próbować wejść z powrotem...
    - Wersja z dopiskiem [cr Gumi] to miejsce przeszedłem...
    - Wersja z dopiskiem "a" również OK...
    - Strona B z dopiskiem "a2" w ogóle nie jest wykrywana jako druga dyskietka...

    "A.D. 2044 (1991)(L.K. Avalon)(PL)(Side B)[cr][a2].atr" to nie strona B, a strona A... Różni się ona 3 Bajtami od "A.D. 2044 (1991)(L.K. Avalon)(PL)(Side A).atr". Też jest zabezpieczona...

    Wygląda na to, że jak uruchomimy z dyskietek z dopiskiem "Gumi" to nie ma znaczenia, którą stronę B użyjemy i tak działa. Ciekawe więc co dają zmiany na stronach B?

    Teraz jeszcze trzeba by było sprawdzić, czy obie wersje działają z dyskietką B w formacie .PRO.

    Dyskietki z a i bez a różnią się tylko jednym Bajtem (gdy zapisałem ten sam stan gry), za string-iem "ENERGI" (ten Bajt jest różny również powyżej, ale ma inną wartość). Ciekawe co to daje?

    W załączniku wszystkie 4 wersje z tym samym zapisem gry - tuż przed windą - wystarczy wejść wybrać "2" wyjść i wejść... wybrana strona B przynajmniej w tym miejscu nie ma znaczenia...

    (Żeby uruchomić swój zapis z inną wersją gry - trzeba zapisać swój zapis na dyskietce z inna wersją - wystarczy go odczytać, podmienić dyskietkę i zapisać, następnie zrestartować Atari i odczytać, wtedy uruchomi się z inną wersją gry. Banalne, a opis skomplikowany...).

    (Jeżeli nie udaje się zapisać może to oznaczać, że atr jest zabezpieczony przed zapisem, trzeba go odblokować.)

    Porównałem strony B: "A.D. 2044 (1991)(L.K. Avalon)(PL)(Side B).atr" i "A.D. 2044 (1991)(L.K. Avalon)(PL)(Side B)[cr Gumi].atr" różnią się tylko jednym Bajtem chyba w nagłówku. "A.D. 2044 (1991)(L.K. Avalon)(PL)(Side B)[cr][a].atr" dodatkowo różni się siedmioma w dalszej części pliku. Ciekawe co to?

    Voj, a mógłbyś wrzucić obraz pierwszej dyskietki w oryginale do kompletu, żeby było wiadomo, że to oryginał? No i warto zmienić nazwę pliku z "a2" w archiwum :)

    A nie można zapisać spreparowanych danych w atr, tak, żeby gra myślała, że odczytuje takie dane jak potrzeba, czyli podobnie jak piszesz, że jest w pro?

    -----

    Sprawdziłem plik pro z wersją bez dopisku i działa, wygląda na to, że gra sprawdza zabezpieczenie w momencie gdy pierwszy raz wchodzimy z drugiego poziomu do windy, później (i wcześniej) można używać kopii strony B i już komunikatu nie ma.

    Poza tym wszystko działa jak na emulatorze.

    Czyli program sprawdzający wbudowany w grę jest na pierwszej dyskietce, a druga jest sprawdzana, w związku z tym odbezpieczenie znajduje się na dysku A, ale do czego te pozostałe zmiany w tym w jednej wersji na dysku B? Może to właśnie ten sektor, tylko się komuś inaczej odczytał?