atarionline.pl Przerzucanie gier z Pc na Amige - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 May 2017 zmieniony
     
    Szukałem i niestety nie znalazłem odpowiedzi na pytanie czy można za pomocą Pc/towej stacji dysków nagrać dyskietkę z odpowiednią gęstością,tak by była odczytywana przez Amigę bez dodatkowych interfejsów itp ,chodzi mi o prosty sposób , ewentualnie coś na wzór sio2pc ...
    napisałem tu ponieważ na inne fora nie mam czasu a wiem że są tutaj osoby które znają odpowiedź :-),poza tym Atari to podobno Amiga ;-)
    • 2: CommentAuthorpgru
    • CommentTime22 May 2017
     
    Hmm jest coś takiego jak Catweasel. Zasadniczo jest to uniwersalny kontroler stacji dyskietek obsługujący wiele formatów...

    Poza tym na Amidze możesz zainstalować sobie crossdosa czy jakoś tak i odczytywać np. dyskietki 720 KB. Kabelek istnieje dawno i nazywa się to bodajże nullmodem - jest to niemalże zwykły kabelek RS232 tylko, że zazwyczaj(chyba, że masz np. Elwro 801AT z nietypową kartą ISA starego typu :-) ) i możesz w ten sposób przesyłać dane(dawno temu to robiłem). Wszystko też zależy od tego ile masz RAMu lub twardy dysk, bo inaczej będziesz musiał kombinować. Chodziaż najprostsze to chyba nagranie płyty 650MB jak masz CD-ROM w Amidze :-).
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 May 2017
     
    CD nie posiadam , bez twardego nie ruszy
    • 4: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime23 May 2017 zmieniony
     
    Zapisać dyskietkę 880kb wprost na windowsowej fdd 720kb nie jest tak prosto. By zapis był poprawny stacja dysków na pc wymaga pewnej modyfikacji sygnałów doprowadzonych do stacji fdd jak w poniższym linku:
    ->link<-

    Intersace nie jest zbyt skomplikowany i wymaga tylko podstawowej umiejętności liczenia i lutowania kabelków do wtyczki. Problemem natomiast staje się port parallel w pc gdyż jako taki już nie występuje na płytach głównych pc (został wyparty przez usb).

    Jak dużo masz tych plików do zapisu na floppach? Mogę w Szczecinie Ci je nagrać bezpośrednio na amidze...

    Najszybciej (i najtaniej - bo za przysłowiowe piwo) będzie znaleźć w okolicy jakiegoś amigowca z hdd/cf/sd lub gotekiem (HxC) i na prawdziwej amidze nagrać dyski.
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime23 May 2017
     
    nie , to w takim razie nie ma sensu,za dużo jest tych plików ;-),jedyne rozwiązanie to chyba twardziel ,albo CD z jakimiś autobotami ... głównie chodzi mi o programy rozrywkowe ;-),z drugiej strony przy Amidze 500 + może wiązać się z wymianą kości kickstart jeżeli nie ma bodajże v2.04 .

    Chyba jednak sprzedam A500 dopłacę i kupię w końcu A600 ... jak wszystko dobrze pójdzie to może będę miał A1200 za 600 zł .
    • 6: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime23 May 2017
     
    A1200 za 600pln - bierz w ciemno, nawet popsute... ceny amig są takie jak cyfra za literą A (o ile ta jest sprawna; no może oprócz A500 bo tej ceny oscylują około 300pln).
    Po zakupie zapraszam na forum ppa.pl - tam znajdziesz większość odpowiedzi na swoje pytania (choć jest na tym forum również trochę troli) :)
    ->link<-
    • 7: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime24 May 2017
     
    Polecam spróbować z ADTWin, do którego linka dał GekoPL. Osobiści tego używam i działa bardzo dobrze. Poza tym nie wymaga przerabiania stacji, trzeba jedynie zrobić odpowiedni przewód (prościzna). Jedyna niepewność, to czy działa on z adapterem USB-LPT, bo ja dyskietki robię na komputerze wyposażonym w gniazdo LPT.
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 May 2017
     
    @zijacek ja zewnętrzną stacje pod USB (PC),o co chodzi z tym przewodem ?

    @GekoPL
    zobaczymy , za jakieś dwa tygodnie będę wiedział co z tą Amigą , gość podobno ma kilka Amig jednakże nie potrafił powiedzieć jakie a ceny ktoś mu podpowiedział -"bardzo drogo po sieci chodzą nawet po 1000 zł " .... i za 1000zł wciskał mi pięćsetkę ...he,he , bierzemy wszystko tzn kumpel coś berze dla siebie a reszta będzie na sprzedaż po kosztach , jak będzie druga 1200 to po kosztach oddam .Chyba jednak tę 500+ sobie zostawię i też rozbuduje a hdd i być może CD choć zrzucanie gier pod PC na twardziela nie powinno być trudne .Co należy wymienić dokupić by w A500+ wstawić twardy ? no i jaki ten twardy ,jakie pojemności obsługuje A500 ?
    500zł za Amigę 600 to drogo ?
    • 9: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime24 May 2017 zmieniony
     
    To trochę dziwne uczucie pisać o Amidze na forum Atari... Komputer A500 normalnie nie obsługiwał dysków twardych; potrzebne było specjalne rozszerzenie wciskane w port po jej lewej stronie (np. A590 czy Dataflyer 500). Po "nastu latach" gdy nasze pokolenie dorosło zostały stworzone "protezy" do A500 pozwalające jej w miarę tani i łatwy sposób podłączyć dysk - zawierał on kickstart 3.1 i kontroler IDE (cena kupna to coś koło 150-200pln).
    Dopiero A600 i A1200 miały montowane na płycie głównej kontroler dysku. Dopiero kickstart od wersji bodajże 2.05 (lub 2.04) potrafił je obsługiwać do pojemności kosmicznych dziś 4GB.
    Ja polecam do zabawy A600 lub (jak ma się szczęście) A1200. Bo za małe pieniądze można wsadzić 2.5 calowy hdd lub przejściówkę SD2IDE lub CF2IDE (z tą drugą są większe problemy ze zgodnością kart CF). Ja mam wszystkie 3 warianty od 2.5 cala, poprzez 3.5 cala HDD do SD i CF włącznie. Każde ma swoje wady i zalety; oraz każdy użytkownik będzie inną konfigurację chwalił.
    Co do cen Amig to tak jak pisałem już wcześniej - za sprawną zapłacisz mniej-więcej tyle ile wynosi numer A600 to około 600pln a A1200 to nawet 1200pln (o ile jest sprawna, a takich niestety jest coraz mniej).
    Na dzień dzisiejszy najczęściej bawię się A600 z kickstartem 3.x od Cloanto bo to obsługuje właściwie wszystkie możliwe pojemności hdd bez patchowania bibliotek (są one już poprawione w kickstarcie) do tego mam różne karty rozszerzeń jak Apollo 620, Furia EC02 (którą montował nasz sprzętowy guru Lotharek) i najszybszą na rynku kartę Vampire600 v2 (choć ta ostatnia jest dla userów o wysokim poziomie znajomości systemu, bo generuje sporo problemów; za to daje A600 128 MB pamięci i przyśpiechę x200). Jako dysk twardy najbardziej lubię karty CF (ale Furia gryzie się z niektórymi z nich). Inny użytkownicy chwalą SD (ja nie jestem do nich przekonany); natomiast najmniej problemów jest z klasycznym dyskiem 2.5 cala do 4GB (i kosztuje na znanym nam wszystkim portalu aukcyjnym coś koło 50pln).
    A500 mam by odpalić czasem coś naprawdę klasycznie z dyskietek... tak jak ją zaprojektowano od samego początku (choć i na nią jest już karta Vampire z kontrolerem HDD i wszystkimi możliwymi dopałkami. (tylko czy jest to nadal Amiga???)
    ->link<-
    Jest strona poświęcona sprzętowi do Amigi:
    ->link<-
  1.  
    Do gier z a500 najlepsza jest a500.
    Wszystkie inne są drogie, są z nimi mniejsze lub większe problemy i to już nie to.
    Zamiast sio2pc używa się Gotek np:

    ->link<-

    Trochę droższe od sio2pc ale warto kupić.
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 May 2017
     
    ...mam sporo różnych komputerów i konsol ,kolekcjonuje co prawda tylko wybrane, jednakże kilkanaście sztuk będzie ,gdybym teraz miał założyć kilkanaście kont na różnych tematycznych czy też fan bojskich portalach to czasu na granie by brakło ;-) .
    Miałem kiedyś A600 i rozbudowaną A1200 030MHz, 8MB co prawda na Breathless i tak ciut za mało:-), ale dobrych gier pod dostatkiem ,miałem kilka płyt CD z różnymi grami i programami , niektóre chodziły bezpośrednio z CD! teraz nie mogę tego nigdzie znaleźć . Pierwszą A1200 kupiłem dopiero w 99 roku,jako "serwisant"Playstation miałem dostęp do różnych perełek , za zaczipowanie Playstation oferowali różne graj cuda ...

    Dzięki , bardzo mi pomogłeś :-), ciekaw jestem czy jest w co grać na tak rozbudowanej A600 ,są produkcje wykorzystujące potencjał ?
    • 12: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime25 May 2017
     
    Jeśli masz zewnętrzną stacje, to chyba to rozwiązanie nie nadaje się. Ten kabelek z jednej strony wpina się w LPT, z drugiej w normalnego starego pecetowego flopa 3,5 calowego, zamiast standardowej taśmy z płyty głównej. W linku jest to wyjaśnione. To rozwiązanie ma sens tylko w przypadku posiadanie PC z LPT (ew. moooooże działa z przepinką LPT-USB), i zwykłego wewnętrznego flopa 3,5 cala. Teraz ludzie zazwyczaj kupują Goteka, ale ja Amigę traktuję trochę po macoszemu, dlatego to rozwiązanie mi wystarczy. I tak w życiu nie ogram tego co jest dostępne na A500. Jedynie demoscena powyżej A500 kusi.
    • 13: CommentAuthorpgru
    • CommentTime25 May 2017 zmieniony
     
    @GekoPL Czy to jest nadal Amiga to pytanie względne. Bo widzisz ja mam np. A2000. Ta Amiga była od początku zaprojektowana do np. wykorzystania procesorów x86, kart ISA, rozbudowy o szybsze procesory (jeden z modeli nie pamiętam czy A2500 nie miał nawet 68000 na pokładzie tylko wsadzoną kartę procesorową z 030, więc mogły być pewne problemy ze zgodnością) karty graficzne etc.

    @zijacek ale same stacje dyskietek 3,5 są teraz bardzo tanie i to nowe - po kilkanaście złotych. Jedyny problem to może być przejściówka na LPT, bo dobrej jakości są drogie. Ja mam np. taką za 5 złotych do portu centronics i one nie działają z Linuxem chociażby...
    • 14: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime25 May 2017
     
    No i pozostaje pytanie, czy to w ogóle działa z przejściówką? Poza tym, stację trzeba zasilić, co w przypadku laptopa może nie być takie oczywiste. Zewnętrzny zasilacz? Nie ma to jak stacjonarny komputer :)
    • 15: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime26 May 2017 zmieniony
     
    zijacek - mam w domu dwa komputery stacjonarne (syna i ogólnie domowy) i żaden nie posiada stacji fdd i wtyczki zasilającej takie stacje :) tak niestety jest z PC musisz wszystko podłączyć przez USB.
    A zasilanie do stacji fdd to standardowe napięcia w PC 5V i 12V - każdy może sobie taki kabelel zrobić w 5 minut.
    ->link<-

    Od dłuższego czasu "choruję" na zasilacz od Lotharka:
    ->link<-
    ale niestety nadal mam "pilniejsze wydatki" niż 260pln na sam zasilacz do retro komputerów... (gdyby jeszcze Lotharek dodawał przejściówki do większości retro komputerów to byłby to ideał)