atarionline.pl Bootowanie z innej stacji niż D1? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime18 Jun 2017
     
    Czy jest w ogóle jakaś możliwość, żeby bootować z innej podpiętej stacji niż ta, która jest ustawiona jako D1?

    Właśnie przerobiłem XF551 na 3,5" z romem HyperFX 1.0B. Rewelacja 720kb to dużo miejsca, ale mam też podpiętą CA (z Toms Turbo) jako D2 i część jeszcze zbiorów na 5,25. Przydało by się mieć możliwość zabootowania czasami z 5,25. Oczywiście zdaje sobie sprawę że można wszystko skopiować na dyskietki 3,5" , ale mam wiele dysków 5,25 "autorunów" całodyskowych, które są w SD. Czasami na jednej 5,25 na obu stronach są 2 autoruny oba w SD i po pierwsze: szkoda miejsca na dyskietce 3,5" to po drugie: trzeba ich dwie sztuki. Np takie tytuły jak Władcy Ciemności czy Ad2044 są całodyskowe i na dwóch stronnach.

    Bawienie się przełączaniem switch-ów na stacjach jest czasochłonne i niewygodne.

    Myślałem o jakimś programie bootującym autoruny ze stacji D2,D3 ...., który uruchamiałby się tylko początkowo w D1.

    W Xf551 na dyskach 720kb ze sporą ilością binarnych plików tworzę "bootmenu" dzięki MyPicoDos-owi. Z niego jest możliwość zabootowania z drugiej stacji ale nie "autoruna".



    Przy okazji znacie jakiś kopier całodyskowy /sector kopier, który skopiuje mi dyski 720Kb do ATR (przez sio2pc) lub odwrotnie? Diskcopy, który bardzo lubię nie skopiuje 720kb.
    • 2:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime18 Jun 2017 zmieniony
     
    Odpowiem na ostatnie pytanie. Jeśli masz SpartaDOS X (w U1MB, SIDE, IDE Plus, SIC! itp.), to można to zrobić przy użyciu HDSC.EXE, którego można znaleźć na dysku z toolkitem. Bardzo się przydaje przy robieniu kopii zapasowej partycji z SIDE; co prawda, przy użyciu SIO2PC trwa to dość długo, ale działa. :)
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Jun 2017
     
    co do części pierwszej - można zbootoawć z dowolnego napędu, umożliwia to DracOS. Musisz mieć jednak 65c816 na pokładzie. Najprostsza i najtańsza tego rodzaju przeróbka opisana jest na stronie u Pasia (w linkach na atari8.info), wersja full - to Rapidus.
    • 4: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Jun 2017
     
    wystarczy QMEG bez dodatkowych warunkow.
    • 5: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime18 Jun 2017
     
    Do kogo mam się kierować z prośbą o przeróbkę mojego kompa? (QMEG)
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Jun 2017
     
    w sumie fakt. Qmeg wystarczy. Do tego potrzeba jeszcze U1MB.

    Znajdziesz to u Lotharka.
    • 7:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime18 Jun 2017
     
    Nie "do tego potrzeba jeszcze" tylko po prostu wystarczy U1MB i wgranie QMEGa aczkolwiek jak się nie mylę to Lotharek dostarcza U1MB z wgranym już QMEGiem ;)
  1.  
    Well,

    in my collection there is a small tool (special RD-driver) for DOS 2.5 that lets you copy a program to D8 and then boot from D8 even with standard Atari OS. The english doc. says it only works with DOS 2.5, but errmm, I never tested this tool...

    Anyways, several third party (alternative) OS let you boot from other drives than D1 (e.g. QMEG, SPOS, US+OS, etc.).

    Still searching for Sectorcopiers ? Okay, uploaded an ATR image with 3 HDSC (HardDisk-Sector-Copiers) in another topic here at aol today, but afaik several (all?) of them also work with floppy-disk. With a floppy-disk you must have two drives and input start-end sector and density (128 or 256 bytes), therefore 64k RAM is enough for these sector copiers that copy up to 16MB.

    ->link<-

    If you really really want a sectorcopy program (only) for floppy disks, well, here are some of them (sorted by max. density, e.g. 130k, 180k, 360k and/or 720k; all of them copy 90k, but some of the american 180k and 360k copiers don`t read/write 130k !) Some of these copiers not only support XRAM, some (e.g. one 720k sectorcopier) even require the presence of XRAM...
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Jun 2017
     
    ja bym nie kombinował i użył HDSC. Sprawdza się ze wszystkim od 90k(128B) do 32MB (512B).