atarionline.pl Martwe 800XE - naprawa/diagnoza - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormiki1406
    • CommentTime22 Jun 2017
     
    Cześć.
    Mam problem z Atari 800XE.
    Zakupiłem je niedawno i uruchomiłem.
    Udało się zrobić poprawnie test pamięci (brak czerwonych kwadratów), test audio/video "z nutkami" oraz test klawiatury... Po teście klawiatury wcisnąłem reset i koniec... Nie wstał już.
    Brak możliwości uruchomienia selftest'u, brak zmian po wypieciu osprzętu, a nawet klawiatury.
    Sam w sobie komputer wyświetla czarny ekran, choć zdarza się po którymś włączeniu (albo przetrzymaniu któregoś z funkcyjnych i uruchomieniu), że wyświetli ekran w kolorze łososiowym, czy pomarańczowym... Basic nie wstaje...

    Co sprawdzić? Co testować? Co robić?

    Podstawy elektroniki znam (scalaka przelutuje).

    Słyszałem o awariach pamięci, mam zamiar to sprawdzić. Co gdyby pamięci okazały się ok?
    • 2:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime22 Jun 2017
     
    Jedna z moich atarynek miała podobne objawy - ten sam kolor po włączeniu, serwis obstawiał pamięci a skończyło się na wymianie płyty głównej za kiela 100zł.
    • 3:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime22 Jun 2017
     
    Może kondensator się zbuntował. Ale wygląda to na "zimny lut" lub pamięć.

    Rozkręć i podociskaj układy. Zobacz czy kondensatory nie przypominają meczetów (nie są spuchnięte jakby miały wybuchnąć).
    • 4: CommentAuthormiki1406
    • CommentTime22 Jun 2017 zmieniony
     
    Wymiana płyty odpada. Nie jest uszkodzona więc winny jest jakiś elementy, czy lut.
    Kondensatory z tego co pamiętam wyglądały ok, ale sprawdze raz jeszcze. Wiem jak wygląda spuchnięty kondensator, naprawiałem kiedyś kilka płyt od PC :)

    Aha. Nie miałem w komplecie zasilacza. Podłączałem 5V z PCtowego. Pytanie, czy wszystkie 3 plusy i minusy muszą być podłączone, czy wystarczy po jednym?? Odpalił na podpiętym po jednym...
    • 5:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime22 Jun 2017
     
    Wystarczy po jednym ;)
    • 6:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime22 Jun 2017
     
    Objawy bardzo typowe, tzn. jak zwykle. Przejrzyj wątki na forum tu i na sąsiednim atarowym, bo jest cała góra tematów z podobnymi objawami.
    Zaczynając od najprostszych rzeczy możesz powyciągać i powkładać układy jeśli jakieś masz w podstawkach. Dotknij pamięci po włączeniu i popracowaniu przez kilka minut -jeśli któraś jest znacząco cieplejsza od innych (gorąca), to jest uszkodzona. Uważaj, bo można się oparzyć. Tak samo możesz obadać inne układy.
    Uszkodzona pamięć jednak nie musi się grzać, więc nie bierz tego za pewnik.
    Ogólnie dalsze sprawdzanie zwykle sprowadza się do tego, że trzeba mieć drugą sprawną Atarkę i podmieniać po kolei wszystko. Powyższy objaw czarnego bądź czerwono-brązowego ekranu, to najczęściej pamięci, ale też może być OS, Basic, albo MMU, albo Freddie...
    Jeśli po wciśnięciu resetu się zablokował, to może też być najtańsza rzecz - czyli może padł układ resetu NE555.
    • 7: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime23 Jun 2017 zmieniony
     
    miki1406 skąd jesteś? Być może w Twojej okolicy jest ktoś, kto może pomóc.
    • 8: CommentAuthormiki1406
    • CommentTime23 Jun 2017
     
    Jestem z pod Skierniewic.
    Wykluczyłem zblokowanie klawisza odłączając klawiature.
    Chciałbym uniknąć fali wymieniania elementów diagnozując konkretnie co się stało... Niestety nie mam "dawcy" do podmian. Podstawek niestety brak...
    • 9: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime23 Jun 2017
     
    Mogę pomóc jeśli nikt się nie zgłosi i zdecydujesz się na wysłanie płyty. :)
    • 10: CommentAuthormiki1406
    • CommentTime23 Jun 2017
     
    Super. Spróbuje jeszcze sam postawić diagnozę. Jak nic nie znajdę to będziemy dogadywać co i jak :)
    • 11: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime23 Jun 2017
     
    @miki1406: proponuję Ci skontaktować się z rj1307 :) wiem z doświadczenia że rzeczy niemożliwe robi od ręki :), i jeżeli chcesz uniknąć "fali" wymian wszystkiego po kolei, napisz do rj1307. Pozdrawiam :)
    • 12: CommentAuthormiki1406
    • CommentTime15 Aug 2017
     
    Jutro sle maszyne do rj1307 na solidny serwis i przeglad :-) Trzymajcie ze mna kciuki za tania i skuteczna naprawe
    • 13: CommentAuthormiki1406
    • CommentTime18 Aug 2017
     
    Rj jest niemozliwy :-) Paczka odebrana - 19:08. O godzinie 21:16 dostaje mail, ze juz zrobione i śmiga.

    Z diabłem młócił, czy co? :-) Spec to spec :-)
    • 14: CommentAuthormariuszbox
    • CommentTime19 Aug 2017 zmieniony
     
    Jaka była przyczyna?
    • 15: CommentAuthorrj1307
    • CommentTime20 Aug 2017
     
    Całe szczęście tylko pamięci :)
    • 16: CommentAuthormiki1406
    • CommentTime21 Aug 2017
     
    Magnetofon też został uzdrowiony. Pozostał problem odskakującej klapki. Może ma ktoś na sprzedanie magnetofon na części lub jego obudowę?

    RJ zerknij w maile, ważne info podesłałem odnośnie wysyłki :)
    • 17: CommentAuthormiki1406
    • CommentTime25 Aug 2017
     
    Atari już w domku.
    Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękował koledze RJ1307, za szybką i profesjonalną naprawę oraz za groszowy jej koszt. W dzisiejszych czasach fakt pomocy koleżeńskiej nie jest tak oczywisty. Kto może "Januszuje"... Kto umie, stara się zbudować na tym biznes... Ludzi takich jak RJ jest coraz mniej... A szkoda... Bo tak pamiętam tą społeczność z przed 15-20lat :)

    Postawa godna naśladowania.

    Serdecznie dziękuje także koledze o nicku Jesionen który pomógł skontaktować się z Rafałem i podsunął pomysł naprawy.

    Chciałbym także podziękować wszystkim, którzy podpowiadali i starali się pomóc :)

    Przede mną świat SIO2SD, zabaw z magnetofonem i nauki BASICA.
    15 lat temu miałem chwilę 130XE. Zachowała się kaseta z programami które wtedy wypacałem. Dzięki Rafałowi i Wam będę mógł do nich wrócić.

    Jeszcze raz serdecznie dziękuje i pozdrawiam

    Mikołaj
    • 18: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime25 Aug 2017
     
    @miki1406: to bardzo miłe jak czyta się taki post :). Gdybyś miał w przyszłości jakieś zapytania, śmiało postaramy się problem rozwiązać :) Mam nadzieję że na jakimś party się spotkamy i podzielimy ciekawostkami. Pozdrawiam i miłej zabawy z Atarynką :)
    • 19: CommentAuthormiki1406
    • CommentTime26 Aug 2017
     
    Nie zamykam się na żaden sprzęt.
    Posiadam 800XE, ale i C64C, w rozbudowie Amigę 500, nowe Rambo (aka 2600), Pegasusa, PSP, PS2...

    W 8bitowcach interesuje mnie podłoże wojenki, która mnie omineła - wojny C= / A :)

    Będe chciał poznać granice obu sprzętów i ich możliwości...

    Choć prywatnie uważam serie XE i ST za najładniejsze komputery tamtej epoki :)