atarionline.pl 1200 XL - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime20 Jul 2017 zmieniony
     
    Czy ktoś mógłby podesłać mi link do testu tego konkretnego komputera?

    Proszę jeśli to możliwe w języku przodków czyli Polskim
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Jul 2017
     
    .. do testu, czyli do czego konkretnie? :)
    • 3: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime21 Jul 2017
     
    Ok. Precyzuję
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime21 Jul 2017
     
    Minusem (jak dla mnie) tego sprzętu jest fakt nieobecności w systemie obsługi PBI, jeśli więc planujesz "zaszaleć" i mieć możliwość podłączenia dysku twardego to do tego kompa wprost tego nie podłączysz. Nie ma też wbudowanego interpretera Atari Basic, Komp w wersji NTSC.

    Zresztą, szczegółowy opis tego sprzętu znajdziesz tu:

    ->link<-

    ;)-
    • 5: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime21 Jul 2017
     
    No dobra ostudziłeś trochę mój zapał
    • 6: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime21 Jul 2017
     
    Podobno użytkownicy dość często wymieniali ROM na ten z 800XL.
    Tak przynajmniej twierdzą tutaj: ->link<-
    • 7: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime21 Jul 2017
     
    Dzięki panowie, teraz wiem więcej.
    Przyznacie że wygląd naprawdę zacny
    • 8: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Jul 2017 zmieniony
     
    > zgodności z np. Sio2sd, RamCart, już tak

    a gdzie lezy problem w niezgodnosci Sio2SD lub RAMCart z A1200XL ?
    • 9: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime21 Jul 2017
     
    Podobno w niestandardowym Romie.

    Spokojnie, poczytałem trochę dzięki za linki. W internecie jest wszystko tylko nie zawsze to czego akurat szukasz.

    Opini tyle ile autorów, dlatego piszę tutaj jak mnie zjadą to przynajmniej się znają i wiedzą co piszą
    • 10: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Jul 2017
     
    moglbys podac zrodlo tych rewelacji?
    • 11:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime21 Jul 2017 zmieniony
     
    ROM nie jest niestandardowy, tylko pierwszy z generacji XL OS. W 1200XL najczęściej można spotkać rewizję AA000000 rev. 10 i taką mam w moim egzemplarzu. Rewizję AA000001 rev. 11 podobno montowano na życzenie w autoryzowanych serwisach Atari.

    SIO2SD bez problemu chodzi z tym OS-em (RAM-Carta nie mam); to samo SIO2PC USB. SIDE1 jeszcze nie sprawdzałem, ale najpewniej też pójdzie.

    1200XL jest dostępny wyłącznie w systemie NTSC, bo produkowany był krótko, czyli około przez 3 miesiące. Nie ma złącza PBI, bo wprowadzono je dopiero w modelu 600XL. Porty kartridża i joysticków znajdują się po lewej stronie, przy czym te drugie umieszczone są pod skosem. Nie chodzi część kartów od 400 i 800, bo złącze kartridża różni się od tego w w/w modelach sygnałem w punkcie S (w 400/800 jest tam /RAS, a w 1200XL i pozostałych XL i XE - BΦ2). Niektórych kartridży firm trzecich nie można włożyć, bo port umieszczony jest zbyt głęboko i ciężko niektóre wyciągnąć. Model 1200XLS, w którym to poprawiono poprzez umieszczenie gniazda pionowo na środku płyty, nie wszedł do masowej produkcji. Do pomysłu wrócono przy modelu 600XL. Zrezygnowano też w tym modelu z trzeciego i czwartego gniazda joysticka i tym samym rejestr, który je obsługiwał, czyli PORTB, dostał nowe zadanie: sterowanie układem MMU i diodami LED (w 1200XL oraz prototypowych 1400XL i 1450XLD).

    Co tam jeszcze: wspomniane diody L1 i L2 wskazujące tryb pracy, klawisze funkcyjne od F1 do F4... Ogólnie 1200XL to wielka kolubryna, choć prezentuje się profesjonalnie. :) Ma też świetną klawiaturę od Mitsumi - chyba najlepszą ze wszystkich modeli małego Atari. Idealna do pisania... W moim egzemplarzu folia klawiatury już ma swoje lata za sobą i część klawiszy nie działa. :(

    ROM można podmienić na np. rewizję BB000001 rev. 2, bo w niej w Self Test są jeszcze wyświetlane klawisze F1-F4. W BB000001 rev. 3 już je usunięto. W odróżnieniu od pozostałych modeli XL i XE, w 1200XL ROM znajduje się w dwóch układach po 8 kB (pierwsza połówka w jednym, druga w drugim).
    • 12: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Jul 2017
     
    dzieki,
    z tymi kartami - czy to oznacza ze niektore karty z 800/400 z tego samgo powodu nie dzialaja rowniez na 800XL/65XE?

    jak z jakoscia obrazu? masz szanse porownac 1200XL/600XL/800XL/65E/XEGS ? i uszeregowac?
    • 13:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime22 Jul 2017 zmieniony
     
    Jeśli korzystają z tego sygnału, to najpewniej nie będą też działały na późniejszych modelach. Nie pamiętam niestety tytułów, ale były takowe.

    Bo ja wiem? Jakość całkiem znośna. :) Kolory typowe dla NTSC (np. inny odcień niebieskiego w Atari BASIC), nieco rozmazane. Z 1200XL nie pociągnie się obrazu przez S-Video, więc obie składowe obrazu wpływają na siebie. Hm, na początku dałbym chyba 800XL, potem XE System, 1200XL, 600XL, a potem resztę XE (65XE, 130XE, 800XE), ale to tylko wyłącznie moja subiektywna ocena. Framegrabber pokazuje, że używany jest system NTSC-M, a parametry obrazu to 720x480 59,94 Hz.

    Zapomniałem wcześniej napisać o zasilaniu. 1200XL ma takie samo gniazdo, jak np. 800, 850, 1050, XF551, więc spokojnie można wykorzystać zasilacze od nich (ja używam C060592-11 w wersji PL028). Lista kompatybilnych zasilaczy jest TUTAJ.

    Spróbuję jutro nagrać filmiki z framegrabbera (StarTech PEXHDCAP60L) z różnych gier i wrzucić na Pigwę. Grabber nie przekłamuje kolorów; pokazuje to, co dostaje na wejściu. Zaproponuj tytuły, jakie ponagrywać. :)
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Jul 2017
     
    nie, nie trzeba. jesli jakosc jest umownie miedzy 800xl a 65xe to tragedii nie ma.
    • 15: CommentAuthorz80
    • CommentTime24 Jul 2017
     
    Ciekawe, że ten komputer był wyceniony przez producenta na 700 czy 900 dolarów (całe 4 lata wcześniej Atari 800 wchodził na rynek za 1000 a Atari 400 - 500 dolarów), podczas gdy na rynku od roku był już Commodore 64 i ZX Spectrum oferowany przez Sir Sinclaira za 99 funtów. To chyba ostatni model produkowany w USA, Atari 800XL już był produkowany w Azji i sprzedawany za 120$, niewiele powyżej 100$ kosztował też 65XE w Polsce na przełomie lat 80/90.
    Jeszcze co do 1200XL to w możliwościach względem Atari 800 dodano tylko 16 KB RAM przysłonięte ROM-em, które nawet w kolejnych latach były chyba rzadko wykorzystywane w programach i grach.
    • 16: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime25 Jul 2017 zmieniony
     
    voy

    Dzięki za konkretny opis.

    Ja byłbym jednak zainteresowany twoim testem.
    Prosił bym tylko o test całościowy. Krótką prezentację video jeśli byś mógł.
    To co napisałeś, poparte małym video.
    Byłby to chyba pierwszy profesjonalny test po polsku który wyjaśnia wszystkie wątpliwość co do Atari 1200xl.


    Dzięki wszystkim za linki. Przydały się !!!
    • 17: CommentAuthorz80
    • CommentTime25 Jul 2017 zmieniony
     
    Atari 1200XL ma osobny artykuł na niemieckiej wikipedii ->link<- W dziale Rezeption i Retrospektiv jest kilka cytatów po angielsku z czasów produkcji - o za wysokich cenach, rekomendacji do kupna jeśli ktoś potrzebuje extra RAM, czy opinie z 2012 i 2016 roku - przez niekorzystne porównanie do C64 czy traktujące ten model jako sposób na przeżycie Atari jako komputera domowego i dające czas na opracowanie strategii.
    • 18:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime26 Jul 2017
     
    @z80 - "dodano tylko 16 KB RAM przysłonięte ROM-em, które nawet w kolejnych latach były chyba rzadko wykorzystywane w programach i grach."

    Wręcz przeciwnie, mało która nowsza (od drugiej połowy lat 80.) gra z Europy ruszy na atarce z 48KiB.
    • 19: CommentAuthorz80
    • CommentTime26 Jul 2017
     
    @pirx
    To była taka trochę prowokacja:) chciałem właśnie takie potwierdzenie uzyskać.

    Co do testu 1200 XL to fajnie by było zobaczyć odpalone jakieś polskie klasyczne gierki na tej maszynie.
    • 20: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime27 Jul 2017 zmieniony
     
    z80

    To jest nas dwóch.
    Kto chętny do namówienia voy'a do testów ??

    Nie upieram się, ale naprawdę jest okazja żeby odczarować ten sprzęt z uprzedzeń i niedomówień. Raz na zawsze
    • 21: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime27 Jul 2017 zmieniony
     
    Tak przy okazji.

    Gdzie mogę znaleźć romy do małego Atari?
    Chodzi oczywiście o system operacyjny
    • 22: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime27 Jul 2017 zmieniony
     
    Tu: ->link<-
    podają, że stąd: ->link<-
    i opis: ->link<-
    A i lokalnie są: ->link<-
    • 23: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime27 Jul 2017
     
    Ok.
    Ogarniam system.
    Dzięki
    • 24: CommentAuthormartinez
    • CommentTime28 Jul 2017
     
    Ależ popłynęliście, Panowie :D

    1200XL ma wśród miłośników w USA status kultowego, a jego ceny są obecnie "kolekcjonerskie" ->link<-

    Normalne użytkowanie tego komputerka w Polsce - czyli doprowadzenie go do pełnej funkcjonalności 800XL bez PBI - wymagałoby dłubaniny wewnątrz i wydania kolejnych paru złotych. Mam tutaj na myśli mody usuwające fabryczne bugi oraz przeróbkę na PAL. Da się zrobić, ale sensu nie widzę w tym żadnego.

    IMO ten komputer ma sens wyłącznie jako uzupełnienie kolekcji Atari. Kupić, postawić, cieszyć oko pięknym designem by Regan Cheng :) Okazjonalnie uruchomić, aby pograć w jakieś (nieliczne) tytuły, które są dostępne tylko w wersji ntsc.
    • 25: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime28 Jul 2017
     
    Ja mam 1200 XL ale na PAL przerabiać nie zamierzam, bo przyda się jedno Atari z NTSC, a na współczesnych TV to już nieduży problem bo większość łapie.
    • 26: CommentAuthoras...
    • CommentTime2 Apr 2022
     
    Dla mnie 1200xl jest tak beznadziejne / bez użytkowe /nic nie da się normalne podłączyć (side ideplus avg) , że jest wręcz zaYebiste.
    NIe lubię serii XL; to moje jedyne XL, mam cały zestaw aby przerobić go na pal.

    The Last Squadron działa na nim wybornie :)

    Czy pisałem że nie lubię cartów :)
    Niestety on miał już nową klawiaturę która działa :(

    p.s.
    zostałem górnikiem bo odkopałem taki temat...