atarionline.pl Atari custom WB/XEGS PCB - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1:

CommentAuthorccwrc
    • CommentTime10 Sep 2017 zmieniony

Atari custom WB/XEGS PCB

FOTO PCB przód
    FOTO PCB tył

wstęp
    Jak niektórzy wiedzą zbieram kasety i carty na małe Atari, najlepiej, gdyby był to komplet tego samego tytułu w zestawie kaseta + cartridge. Takie nieszkodliwe zboczenie :).
    Niestety, szczególnie rodzimi producenci utrudnili mi realizowanie hobby, więc do głowy wpadł mi głupi pomysł. Jak każdy głupi pomysł zacząłem go realizować. I jak niekażdy pomysł ten zakończył się sukcesem.
    FOTO 3x kaseta, 3x cart
    Zamysł był taki żeby zrobić cart pasujący do fabrycznych obudów XEGS - bez wiercenia, guziczków, przeróbek obudowy i takich tam.

do roboty
    Przy projekcie współpracował ze mną użytkownik x_angel. Jak wyglądała nasza współpraca? Ja byłem tym, który odejmował sobie od ust (puszkę piwa jak była pusta), motywował, czasami narzekał dlaczego tak długo, czasami trzaskał biczem dla wzbudzenia respektu... A x_angel robił całą resztę.
    Obaj mamy dobre serca (jesteśmy ciężkimi frajerami), więc cały projekt postanowiliśmy udostępnić atarowej społeczności za darmo.
    Wczesną wersją bazową tej płytki był projekt C.P.U., który został dostosowany do moich potrzeb:
    LINK oryginalny projekt
    Soft do przerobionej wersji napisał user andrewm0374 (kolejny z dobrym sercem). Także zgodził się na publikację i udostępnienie programu XEGS merger za darmo.
    Końcowa wersja PCB pasuje do obudów WB/XEGS/drukowanych:
    FOTO cartridge WB
    FOTO cartridge XEGS
    FOTO cartridge druk 3D (nietestowane)
    LINK sklep sprzedający obudowy w różnych kolorach

lista części, soft, schemat
    - PCB. Do złożenia zamówienia wystarczy plik o rozszerzeniu .brd, nie jest potrzebny schemat,
    - pakiet rezystorów w obudowie, tzw. R-pack 8-pin (ew. 9 lub 10-pin), rezystory 10k ohm
    - 3 kondensatory SMD 100n w obudowie 0805 (C1+C5 - są dwa footprinty)
    - układ 74HC574 (zatrzaskuje część adresu),
    - układ GAL16V8D,
    - pamięć flash SST39SF020 (512kB -> SST39SF040) ew. np. Winbond W29C020
    Dioda LED1 i rezystor R5 nie są potrzebne do działania. Były tylko do diagnostyki, ale projekt okazał się w pełni sprawny, więc...
    Dlaczego te części? Ponieważ poprawnie współpracują z 65XE/130XE/800XL i atarkami z rozszerzeniem pamięci. Z innymi częściami bywają problemy.

Soft i schematy do pobrania:
    LINK soft, schematy (wystarczy kliknąć zielony klawisz POBIERZ)
    Jak otworzyć cartridge XEGS?
    LINK otwieranie obudowy XEGS
    Jak otworzyć cartridge WB?
    - jest jedna śrubka, PCB łatwiej wyjąć po przesunięciu plastikowej części w stronę miejsca na śrubkę.

projekt płytki
    Do otwarcia projektu można użyć darmowej wersji Eagle Autodesk:
    LINK Eagle Autodesk
    SCREEN widok schematu
    SCREEN widok PCB

jak to zrobić?
    - programem CreaXin1 układamy gry/programy (.xex) w zestawy (zapisujemy jako .rom),
    - zestawy łączymy programem XEGS Merger (jeśli przekraczamy 128kB),
    - programujemy GALa (wsad od C.P.U. jest także załączony) i flash np. programatorem TOP3000, ew. TL866, etc.
    - lutujemy.
    Po lutowaniu:
    FOTO PCB po lutowaniu pion
    FOTO PCB po lutowaniu poziom
    FOTO PCB po lutowaniu tył

składanie cartów
    Obudowa XEGS.
    Po włożeniu płytki należy połączyć ją z obudową klejem, inaczej podczas zatrzaskiwania obudowy możemy płytkę zniszczyć. Ja używałem kleju kauczukowego, trzeba odczekać 24 godziny po aplikacji, ale klej jest elastyczny i sprawdza się w 100% także jeśli chcemy coś później poprawić.
    FOTO sklejony XEGS
    Obudowa WB.
    Te obudowy mają 2 wrażliwe punkty. Pierwszy to sprężynujący drucik, który należy zabezpieczyć przed rdzą. Drugi to prowadnice dla tegoż drucika - trzeba je przesmarować (minimalną ilością gęstego smaru), żeby cart już nigdy się nie zacinał. I klejem kauczukowym łapiemy płytkę w dwóch punktach. Fabrycznie kleju nie ma, ale jak już robić to robić dobrze - likwiduje to irytujące dźwięki luźnej płytki.
    FOTO sklejony WB

to nie błędy, to cechy...
    - ponieważ każda gra ładowana jest do pamięci, te, które zajmują trochę powyżej 50kB (około) wymagają do uruchomienia rozszerzenia pamięci lub modelu 130XE. Przykładem niech będzie The Goonies,
    - BASIC jest wyłączany podczas startu, więc programy w nim napisane odpadają.

efekt
    FOTO efekt końcowy 3x WB
    FOTO efekt końcowy 3x XEGS
    FOTO zwykłe tekturowe pudełko od zapakuj.to

koniec mordęgi, czyli vlepki
    Zrobiłem vlepki laminowane do gier wyjątkowych, których nigdy nie było na cartach: Robbo, Fred, Dyna Blaster, Crownland, Alley Cat (niesamowite, że kiedyś zniechęciłem się do tej gry po pierwszej planszy), Road Race. I przetestowałem je najpierw w różnych warunkach pogodowych :).
    FOTO test vlepek na Fełłałi
    Nie są one takiej jakości jak te od Xenophobe ciągle dostępne pod tym linkiem, ale też dają radę.
    Testowo zrobiłem także vlepki nielaminowane:
    FOTO vlepki nielaminowane 1
    FOTO vlepki nielaminowane 2
    Dlaczego o tym wspominam? Płytek powstało dokładnie 20 sztuk, każdy tytuł, który robiłem dla siebie został na wszelki wypadek zrobiony w dwóch kopiach. Jeśli byłbyś zainteresowany kompletem vlepka+płytka, ew. cały cart to mój mail: ccwrcltd (małpa) gmail.com - i w tytule poproszę "cart + nick z forum".

To chyba tyle... Jeśli o czymś zapomniałem, pytaj, może kiedyś odpowiem :).
    • 2:

CommentAuthorlarek
    • CommentTime10 Sep 2017

Ładnie to wyszło.
    • 3: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime11 Sep 2017

dobra robota, pewnie dużo radochy miałeś
    • 4:

CommentAuthorccwrc
    • CommentTime11 Sep 2017

@larek
    Ty też mi utrudniasz życie. Gdzie jest Laura na kasecie ja się pytam? Cart mam, kasety mi brakuje.

@gorgh
    Wysłałem prv.