atarionline.pl Dekodowanie sygnału z magnetofonu - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Polecam do obejrzenia poniższy materiał Gynvaela na temat dekodowania sygnału z magnetofonu:
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Dec 2017
     
    A ja polecam zobaczyć, że w czasie ładowania gry z kasety można sobie pograć:

    ->link<-

    • 3:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime4 Dec 2017 zmieniony
     
    Miałek kiedyś Logo, gdzie podczas ładowania odgrywana była muzyka. Chyba Ucieczka z tropiku, ale głowy nie dam
    • 4:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime4 Dec 2017 zmieniony
     
    była wersja FEUDa z radiokomputera, gdzie w czasie wgrywania mozna było posłuchać muzy i pograć w mini gierke

    o chyba to tu jest ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2019
     
    Znalazłem w "Radioelektroniku" nr 2/1989 schemat interfejsu Atari do zwykłego magnetofonu:
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2019
     
    A skoro w źródłach tego artka jest artykuł z Mikroklanu nr 1/1987, to również proszę uprzejmie:

    (i link do Atariki, tak dla przypomnienia):

    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime27 Dec 2019
     
    Hmm, na rys. 2 w ww. artku z Mikroklanu jest błąd - kanał L jest użyty do odczytu/zapisu danych, a kanał P do odczytu ścieżki audio, a powinno być na odwrót.
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2019
     
    W ogóle na tym rysunku chyba coś jest pomieszane - czy zdalne sterowanie magnetofonem nie powinno odchodzić od układu z rysunku 2, a nie 4? Wtedy by wyglądało, jakby ten moduł "magnetofon" był odwrócony do góry nogami.

    Krótki - korzystając z Twojej obecności w wątku i wiedzy: a czy wspomniany tam odbiór FSK z filtrami dopasowanymi stosowany jest również w XC11? W ogóle które z wymienionych metod odbioru są stosowane w których magnetofonach Atari/CA?
    • 9:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime27 Dec 2019
     

    Kaz:

    czy zdalne sterowanie magnetofonem nie powinno odchodzić od układu z rysunku 2, a nie 4?

    Nie widzę tu problemu - rys. 4 pokazuje układ sterowania silnikiem magnetofonu, więc chyba wszystko jest dobrze?

    Kaz:

    korzystając z Twojej obecności w wątku i wiedzy:

    Nie mam pojęcia, nie jestem elektronikiem, nie znam się.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2019
     
    ad.1
    Źle spojrzałem na numer rysunku na telefonie. Jest ok.

    ad.2
    No to kieruję to pytanie do czytających nas.
    • 11: CommentAuthorseban
    • CommentTime27 Dec 2019 zmieniony
     
    Hej!

    We wszystkich magnetofonach do Atari które widziałem, były stosowane tylko i wyłącznie demodulatory FSK oparte o dwa filtry "pasmowo przepustowe" (band-pass filter) oraz komparator okienkowy, który porównywał sygnał z wyjść obu filtrów i na tej podstawie podejmowana była decyzja czy aktualnie transmitowane jest "0" (częstotliwość 3995Hz) czy "1" (częstotliwość 5327Hz).

    Inne metody detekcji aktualnie transmitowanej częstotliwości widziałem tylko w interfejsach opracowanych przez innych ludzi.

    Jest też oczywiście szansa że nie widziałem schematów wszystkich dostępnych magnetofonów do Atari.

    XC11 o które pytasz oczywiście też używa takiego samego demodulatora FSK jak XC12, 1010, 410.
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2019
     
    Dzięki Seban za wyczerpującą odpowiedź. Zdziwiło mnie to wyróżnienie magnetofonu 1010 w artykule, ale może autor po prostu widział tylko taki, stąd informacja dotyczące akurat i wyłącznie tego modelu.