atarionline.pl Nowy emulator XE/XL na Androida - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime4 Dec 2017
     
    Cześć,

    W grudniu minie 30 lat od dnia, w którym zostałem posiadaczem małego Atari, i kilka tygodni temu wpadłem na pomysł uczczenia tej rocznicy stworzeniem "emulatora marzeń" na telefony z Androidem - bazującego na źródłach Atari800, ale z autorsko-eksperymentalnym podejściem do tzw. "user experience".

    Premiera na pewno przed świętami - planuję wpaść na SillyVenture i tam dokończyć i być może opublikować pierwszą wersję (aplikacja będzie do pobrania za darmo z Google Play, a cały kod dostępny na GitHubie).

    Obejrzyjcie krótki filmik, żeby zobaczyć o co biega:
    ->link<-

    Podstawowe założenia:
    - emu ma "działać prosto po wyjęciu z pudełka", bez potrzeby konfigurowania CZEGOKOLWIEK lub szukania plików z obrazami ROM-ów Atari (wykorzystuję zamiennik ROM-u z Altirry, emulowany będzie jedna konfiguracja komputera itd.)
    - optymalne sterowanie - sterowanie dotykowe może być wygodniejsze niż prawdziwy joystick (przekonam niedowiarków)
    - uproszczone odpalanie gier (zarówno tych trzymanych w sytemie plików jak i bezpośrednio pobieranych w Chrome), docelowo może nawet integracja z Asystentem Google ;)
    - graficzna przeglądarka savestate'ów (każdemu "sejwowi" towarzyszy zrzut ekranu, wygodne przeglądanie/usuwanie/dzielenie się sejwami)

    Czy ogólny minimalizm - chcę stworzyć przyjemny emulator który umożliwi wygodne granie w - powiedzmy - 80% atarowych gierek.

    Nazwa tymczasowa - jak ktoś ma lepszy pomysł to niech pisze.

    I przy okazji podprojekt, który być może zainteresuje twórców gier na Atari: planuję (przy okazji) udostępnić androidową bibliotekę, dzięki której autor gry na Atari będzie mógł w kilka minut przygotować androidową "stand alone" wersję swojej gry/aplikacji z Atari - bez potrzeby samodzielnego kompilowania kodu Atari800 czy samodzielnej obsługi zagadnień związanych z emulacją i sterowaniem, jednocześnie umożliwiając dowolną "kustomizację" gotowej aplikacji przez dodanie np. własnego splashscreena czy instrukcji a nawet przygotowanie customowego sterowania / overlaya / shaderów jeżeli ktoś będzie miał taka potrzebę. Czyli wystarczy Android Studio (bez konieczności używania NDK/C++) i kilka linijek kodu w Javie, a jedynym ograniczeniem będą te wynikające z licencji emulatora i ROM-u bo całość musi chyba być na GPLv2.
    • 2: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime4 Dec 2017
     
    Hejka. Wygląda super ciekawie. Czekam z niecierpliwością :).
    Jedno pytanie: będzie się dało wyłączyć joy ekranowy i używać pada?
    • 3:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime4 Dec 2017
     
    Bardzo ładnie to wygląda.

    galu:

    bez potrzeby konfigurowania CZEGOKOLWIEK lub szukania plików z obrazami ROM-ów Atari (wykorzystuję zamiennik ROM-u z Altirry, emulowany będzie jedna konfiguracja komputera itd.)


    To chociaż dodaj opcję ładowania plików ROM z Atari OS.
    • 4: CommentAuthortomaswoj
    • CommentTime4 Dec 2017
     
    Wygląda zachęcająco!
    Z chęcią się pobawię na SV.

    Kiedyś do tego podchodziłem, tak z 5 lat temu :) Bardzo zależało mi na sensownym on screen keyboard, tak żeby dało się dynamicznie robić relayout, w zależności od wielkości ekranu, ustawienia urządzenia (landscape/portrait) itd.

    ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime4 Dec 2017
     
    A jakbyście połączyli siły, to ho ho
    • 6: CommentAuthorpgru
    • CommentTime4 Dec 2017
     
    Będzie można ściągnąć wersję bez zakładania kont w sklepach? Był chyba taki, gdzie była taka możliwość...
    • 7:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime4 Dec 2017 zmieniony
     
    Jeszcze raz zaznaczę, że to ma być przyjazna aplikacja do grania w klasyczne gry, a nie kombajn dla powerusera :)
    Zauważcie też, że napisałem "emulator na telefony z Androidem", a nie "emulator na Androida" - priorytetem są na tę chwilę telefony, wersja zoptymalizowana pod tablety będzie w dalszej kolejności.

    greblus:

    Jedno pytanie: będzie się dało wyłączyć joy ekranowy i używać pada?

    W pierwszej wersji nie będzie opcji sterowania innej niż widać na filmiku, ale docelowo będzie obsługa zewnętrznych kontrolerów. Chcę to od razu zrobić dobrze i nie będę - jak w innych emulatorach - kazał użytkownikowi samemu mapować kierunki i przyciski z Atari na przyciski na swoim kontrolerze tylko zaszyję konfigurację dla popularnych kontrolerów, wykrywanych automatycznie, od razu w aplikacji (popularne typu np. pad od PS3/PS4 czy kontrolery iPega). Jeśli posiadacie jakiś mniej oczywisty kontroler to wystarczy że dacie znać i wspólnie przygotujemy konfigurację, którą zaszyję w aplikacji.
    Poza tym mam nadzieję, że jak dacie sobie 10 minut na zabawę ze sterowaniem dotykowym to nie będziecie chcieli wracać do pada :)

    larek:

    To chociaż dodaj opcję ładowania plików ROM z Atari OS.

    Sam byłem zdziwiony, ale na ROM-ie Altirry działa mi 100% gierek, które próbowałem odpalać. Znasz jakiś soft (nie wymagający BASIC-a), który nie pójdzie?

    Nie była moim celem emulacja BASIC-a czy "self testu" bo od tego są inne emulatory (poza tym uważam, że lepiej podjąć wysiłek przeportowania silnika Altirry na Androida niż budować emu dla power usera na bazie Atari800). W kolejnych wersjach jak tylko dodam jakieś "zaawansowane ustawienia" to będzie też możliwość użycia oryginalnego ROM-u.
    Zmodyfikowałem natomiast ROM Altirry tak, aby na starcie nie wyświetlał nic poza czarnym ekranem.

    pgru:

    Będzie można ściągnąć wersję bez zakładania kont w sklepach? Był chyba taki, gdzie była taka możliwość...

    Pewex? ;)

    Czy osoby ewentualnie zainteresowane testami mogą podawać urządzenie i wersję systemu?
    • 8:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime4 Dec 2017
     

    qalu:

    Sam byłem zdziwiony, ale na ROM-ie Altirry działa mi 100% gierek, które próbowałem odpalać. Znasz jakiś soft (nie wymagający BASIC-a), który nie pójdzie?


    Znam, ale nie pamiętam. Jakiś czas temu ktoś to sprawdzał. Za żadne skarby nie mogę sobie przypomnieć czy to opisał na Atari Area czy na AOL...
    • 9: CommentAuthorpgru
    • CommentTime4 Dec 2017
     
    Samsung Galaxy Zoom IV, w okolicach 4
    • 10: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime4 Dec 2017
     
    Zapowiada się znakomicie.
    Chętnie potestuję:
    - Samsung Note3 (Android 5)
    - Lenovo PHAB2 PRO (Android 6)
    • 11:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime4 Dec 2017
     
    Emulator można wrzucić na np. repozytorium F-Droida.
    • 12:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime5 Dec 2017 zmieniony
     
    Dobra robota!!! :DDD

    Chetnie potestuje:
    - Samsung Galaxy A3 (Android 7 / Stock)
    - Samsung Galaxy S Advance (Android 4.4.4 / CM11S)

    Z drobnych uwag (prosb? blagan? :))

    Co by sie przydalo:
    - mozliwosc (jednak) opcjonalnie chociazby gdzies - zaladowania romu z XL/XE
    - pamiec przynajmniej 320kB dostepna (wtedy w zasadzie wszystkie produkcje powinny hasac)
    - wygodnie dostepne przyciski START/SELECT/OPTION (niekoniecznie caly czas na ekranie bo wtedy by zawadzaly, ale rozwiazanie z Colleen mi sie bardzo nie podoba i jest irytujace)
    • 13:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime5 Dec 2017
     
    Też chętnie to sprawdzę:)
    • 14: CommentAuthorpgru
    • CommentTime5 Dec 2017
     
    Acha, poza repozytorium F-Droida (bardzo dobry pomysł) to jest jeszcze dość popularny sklep SlideMe. Tam te bezpłatne można pobierać bez zakładania kont etc.
    • 15:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime5 Dec 2017
     
    Ja mam nadzieje jednak, ze docelowo apka by trafila do Google Play. Co do F-Droida nie bede sie wypowiadac ale generalnie mam zle doswiadczenia z tego typu (pozagooglowymi) platformami.
    • 16:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime5 Dec 2017
     
    Wystarczy wydać stówkę i można wrzucać, pytanie tylko, czy "legalne" byłoby dołączenie do appki "cudzych" gier.
    • 17:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime5 Dec 2017
     
    Emu będzie do pobrania z Google Play.
    W tej chwili Android 7.0 w górę, docelowo 5.0 w górę (mam nadzieję, że na premierę - jak tylko rozwiążę drobne problemy z animacjami czy skalowaniem obrazu na 5.x i 6.x).

    Wolfen:

    - pamiec przynajmniej 320kB dostepna (wtedy w zasadzie wszystkie produkcje powinny hasac)

    Jak zwiększenie RAM-u z 64KB do 320KB wpływa na działanie gier pisanych pod konfigi z 16/48/64KB RAM? Jeśli nie ma wpływu to jak najbardziej tak.

    Wolfen:

    - wygodnie dostepne przyciski START/SELECT/OPTION (niekoniecznie caly czas na ekranie bo wtedy by zawadzaly, ale rozwiazanie z Colleen mi sie bardzo nie podoba i jest irytujace)

    Chcę dać możliwość użycia klawiszy funkcyjnych i spacji bo przydają się przy odpalaniu niektórych gier - chyba będzie jedna ikonka na toolbarze, która otworzy popup z klawiszami do wyboru.
    Dodanie obsługi pełnej klawiatury ma niski priorytet.
    • 18:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime5 Dec 2017
     
    Brzmi zacnie! :) Trzymam kciuki i chetnie potestuje!
    • 19: CommentAuthorpgru
    • CommentTime5 Dec 2017 zmieniony
     
    Jak będzie tylko w sklepie Google to sporo osób nie skorzysta... Zresztą tam jest już chyba trochę emulatorów Atari...
    Minimum 5.0 to też kolejne wymagania "z kosmosu" - nawet Google wymaga obecnie dużo mniej...
    • 20:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime5 Dec 2017
     

    galu:

    Jak zwiększenie RAM-u z 64KB do 320KB wpływa na działanie gier pisanych pod konfigi z 16/48/64KB RAM? Jeśli nie ma wpływu to jak najbardziej tak.

    w 99,99% nie ma. 0,01% daję tak na wszelki wypadek, bo akurat może coś jest takiego.

    Chcę dać możliwość użycia klawiszy funkcyjnych i spacji bo przydają się przy odpalaniu niektórych gier - chyba będzie jedna ikonka na toolbarze, która otworzy popup z klawiszami do wyboru.

    To jeszcze ESC poproszę.
    • 21:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime6 Dec 2017
     
    Który wariant rozszerzenia pamięci wybrać: RAM_320_RAMBO czy RAM_320_COMPY_SHOP?
    • 22: CommentAuthor0xF
    • CommentTime7 Dec 2017
     
    Dobre pytanie. Compy Shop jest bardziej zgodne ze 130 XE. Rambo jest konstrukcyjnie prostsze, dlatego było częściej montowane. Gry nie wykorzystują tyle pamięci, ale nie będzie im ona przeszkadzać. Dema zwykle wolą Rambo.
    • 23:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime7 Dec 2017 zmieniony
     
    Dzięki.
    Emulator będzie działał w standardowym trybie XL z 64KB i dźwiękiem mono, ale będzie interpretował znaczniki TOSEC w nazwach plików - typu [stereo], [128k], [320k], [BASIC] - i przełączał się na właściwą konfigurację. 99% softu i tak pójdzie na domyślnej konfiguracji, a te znaczniki są powszechnie stosowane - również w archiwum na AtariOnline czy np. stronie projektu Laura. Rozwiąże to przy okazji problem zgodności z softem odpalanym "bez Option" bo BASIC z Altirry też daje radę.
    • 24:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime7 Dec 2017
     
    Bardzo dobry pomysł
    • 25:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime8 Dec 2017 zmieniony
     
    Zgłaszam się do tesotwania:
    Samsung Galaxy S5 Neo (Android 6)
    Sony Xperia XZ (Android 7)
    Samsung Galaxy Note 10.1 (Android 4.3 bodajże)
    HTC Desire 500 (Android 4.1 bodajże)

    galu:

    - optymalne sterowanie - sterowanie dotykowe może być wygodniejsze niż prawdziwy joystick (przekonam niedowiarków)

    Ja się zgadzam! Niestety implementacja tegoż w Colleen jest raczej słaba.

    galu:

    Nazwa tymczasowa - jak ktoś ma lepszy pomysł to niech pisze.

    Mała uwaga ode mnie: nie umieszczajcie słowa "Atari" w swoich propozycjach - nazwy z zastrzeżonymi znakami towarowymi nie wpuszczą na Google Play.

    anonymus:

    A jakbyście połączyli siły, to ho ho

    W obecnej chwili to "połączenie" niewiele by dało, bo obecny autor Colleen, "oficjalnego" portu androidowego, nie udziela się w projekcie od jakiegoś czasu, więc nawet gdyby Galu "połączył siły", to i tak wszystko musiałby zrobić sam.

    Więc może to i lepiej, póki co, że Galu funkcjonuje oddzielnie. Bardzo możliwe, że jeśli wersja od Galu przerośnie możliwościami Colleen, to po prostu wywalimy "Colleen" z repozytorium i zastąpimy emulatorem od Gala.

    Wolfen:

    Ja mam nadzieje jednak, ze docelowo apka by trafila do Google Play. Co do F-Droida nie bede sie wypowiadac ale generalnie mam zle doswiadczenia z tego typu (pozagooglowymi) platformami.

    Nadmienię że F-Droid to platforma do której trafiają tylko programy opensource, z usuniętymi wszelkimi komponentami kradnącymi dane, więc nie można jej porównywać z typowymi appstore'ami spod ciemnej gwiazdy.
    • 26: CommentAuthornosty
    • CommentTime8 Dec 2017
     
    Bardzo podobają mi się założenia projektu. Czegoś takiego brakuje.

    Przy okazji mam prośbę: czy emulator mógłby obsługiwać pad Steelseries Free? To takie coś: ->link<-

    Posiadam i baaardzo sobie chwalę. Jest wielkości komórki (mieści się w kieszeni), długo pracuje na akumulatorach i nadaje się dla dziecka. Mało gier go obsługuje, ale są wśród nich świetne emulatory i dlatego go kupiłem.

    Zrobiłem kilka gier na androida i obwawiam się, że nikt mnie nie przekona, że sterowanie dotykowe może z powodzeniem zastąpić joya/pada :)

    Pięknie dziękuję.

    PS. Na SV bardzo chciałbym przetestować emu i pogadać.
    • 27:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime8 Dec 2017 zmieniony
     

    Krótki:

    Bardzo możliwe, że jeśli wersja od Galu przerośnie możliwościami Colleen, to po prostu wywalimy "Colleen" z repozytorium i zastąpimy emulatorem od Gala.

    Od strony Atari800 (tj. silnika emulacji) mój emu praktycznie w całości bazuje na pracy wykonanej przez Kostasa i gdyby nie ona to w ogóle nie chciałoby mi się ruszyć tematu. Doprowadziłem do tego, że źródła kompilują się przy użyciu współczesnych narzędzi i najnowszych wresji SDK dla Androida (wykorzystanie CMake zamiast chyba niewspieranego ndk-build, projekt jest pod Android Studio a nie pod dawno porzucony ADT, podpiąłem libz i libpng z Android NDK itd., jak będzie sens to zmienię GLES na Vulkan ;)), ale to wszystko są drobnostki a istotą tego projektu jest zadbanie o fajny UI/UX od strony samego Androida - ta część jest autorska i tutaj nie chciałbym aby uważano ten emu za coś co ma zastąpić projekt Colleen bo chciałbym po prostu w wolnym czasie i dla przyjemności robić emu w całości wg swojego pomysłu.
    Pamiętajcie, że jest jeszcze niezły (ale trudny we wstępnej konfiguracji na Androidzie) emulator RetroArch (i jego klony), który obsługuje również 8-bit Atari.

    nosty:

    Przy okazji mam prośbę: czy emulator mógłby obsługiwać pad Steelseries Free?

    Oczywiście - Steelseries Free i każdy inny kontroler. Wyobrażam sobie to tak: zero opcji konfiguracyjnych dla użytkownika, ale jeśli zostanie wykryty obsługiwany kontroler (via BT, USB - bez znaczenia) to przyciski ekranowe znikną a będą działały fizyczne. Będzie do tego potrzebna definicja kazdego kontrolera zaszyta w emulatorze, napiszę później testowy programik żeby każdy mógł wygenerować i przesłać taką definicję dla posiadanego przez siebie kontrolera.

    nosty:

    Na SV bardzo chciałbym przetestować emu i pogadać.

    Będę na SV - dzisiaj nie wiem jak długo, ale jutro od rana do oporu.
    • 28: CommentAuthorMatthewNS
    • CommentTime10 Dec 2017 zmieniony
     
    To co poruszone powyzej: Poza sterowaniem dotykowym dla mnie istotne jest wsparcie dla pada. Oprócz telefonu używam emulatorów na mojej NVIDI Shield TV. Urządzenie jest świetne. Collen działa całkiem dobrze i ma niezłe wsparcie dla pada. Jest możliwość zamapowania klawiszy. Jeżeli mógłbyś to uwzględnić w swoim emu będę wdzięczny.

    Z góry dzięki.
    • 29:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime10 Dec 2017 zmieniony
     
    @MatthewNS: Może wypróbuj RetroArch (multiemulator) - osobiśie nie korzystam, ale jest to popularne rozwiązanie. Dla zestawu TV+gamepad jest domyślnie interfejs użytkownika ala PlayStation 3, chociaż nie wiem czy na Shieldzie domyślnie nie odpali jakiś interfejs dotykowy. Można wszystko skonfigurować pod własne potrzeby, ale już wstępna konfiguracja wydała mi się bardzo skomplikowana.

    Link: Atari800 Core Improvements
    • 30:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime11 Dec 2017
     

    galu:

    Który wariant rozszerzenia pamięci wybrać: RAM_320_RAMBO czy RAM_320_COMPY_SHOP?

    Niełatwe pytanie... RAMBO jest amerykańskie, a COMPYSHOP niemieckie. I na tym drugim odpalają się bez problemu wszelkie dema niemieckie z serii HALLE PROJECT czy HOBBY-TRONIC albo TRABANT-demo.

    Zdaje się, że COMPY w przeciwieństwie do RAMBO miał mniej ograniczeń (dostęp naraz do pamięci zwykłej i rozszerzonej, o ile dobrze pamiętam).
    • 31: CommentAuthorDamaskRose
    • CommentTime14 Dec 2017 zmieniony
     
    .
    • 32: CommentAuthorDamaskRose
    • CommentTime14 Dec 2017 zmieniony
     
    .
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Dec 2017
     
    Zacny projekt Galu, trzymam kciuki. A to jest świetny pomysł i się przyda, więc tego podprojektu nie porzucaj:

    I przy okazji podprojekt, który być może zainteresuje twórców gier na Atari: planuję (przy okazji) udostępnić androidową bibliotekę, dzięki której autor gry na Atari będzie mógł w kilka minut przygotować androidową "stand alone" wersję swojej gry/aplikacji z Atari - bez potrzeby samodzielnego kompilowania kodu Atari800 czy samodzielnej obsługi zagadnień związanych z emulacją i sterowaniem, jednocześnie umożliwiając dowolną "kustomizację" gotowej aplikacji przez dodanie np. własnego splashscreena czy instrukcji a nawet przygotowanie customowego sterowania / overlaya / shaderów jeżeli ktoś będzie miał taka potrzebę. Czyli wystarczy Android Studio (bez konieczności używania NDK/C++) i kilka linijek kodu w Javie, a jedynym ograniczeniem będą te wynikające z licencji emulatora i ROM-u bo całość musi chyba być na GPLv2.
    • 34:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime17 Dec 2017 zmieniony
     
    Dla zainteresowanych - filmik ze zmianami (wszystko co udało mi się zmienić/dopisać podczas pobytu na SillyVenture):

    ->link<-

    - konfiguracja emulowanego Atari (BASIC ON/OFF, RAM) ustawiana automatycznie na podstawie nazwy pliku (w jakiejś odległej wersji będzie będzie możliwość jej ręcznego nadpisania dla każdej gry)
    - gry pisane pod Atari BASIC odpalają się z wykorzystaniem Altirra BASIC (sprawdziłem kilka tytułów i wszystkie działały - i znowu: w którymś z kolejnych update'ów na pewno dodam możliwość zapodania oryginalnych ROM-ów Atari, ale wydaje mi się że to ma niski priorytet a teraz lepiej wytestować czy i z którymi grami są ewentualne problemy)
    - przełączanie między pełnym ekranem pod dedykowanym przyciskiem (zastanawiam się jeszcze nad przyciskiem "pauzy")
    - kasowanie sejwów
    - dodatkowe klawisze na wirtualnej pseudo-klawiaturze (nie jest to docelowe rozwiązanie, ale wystarczy np. do wklepania klawisza uruchamiającego grę lub wychodzącego do menu)

    24.12 udostępnię pierwszą wersję.

    Co do biblioteki to na pewno do tego przysiądę (for fun / z ciekawości) - a czy będzie ktoś kto rozważy jej wykorzystanie?
    Jeśli tak to trzeba będzie się wspólnie zastanowić nad kwestiami licencyjnymi - jest może ktoś kto orientuje się w prawie autorskim? Czy jeżeli biblioteka zostanie udostępniona na licencji GPLv2 (na takiej jak ROM Altirry i emu Atari800) to jej wykorzystanie - w postaci "gotowej" (.so + .jar dołączone do projektu) automatycznie spowoduje, że cała aplikacja androidowa i gierka Atari będą musiały być publikowane na tej licencji? Chciałbym tego uniknąć bo może ktoś nie będzie chciał się dzielić kodem swojej atarowej produkcji lub nie będzie go już posiadał.
    • 35: CommentAuthorse7eryn
    • CommentTime17 Dec 2017
     
    Emulator wygląda świetnie. Czekam z niecierpliwością na możliwość przetestowania. Pozdrawiam.
    • 36: CommentAuthorxtrem007
    • CommentTime17 Dec 2017
     
    Czy przy takim ustawieniu pól sterowania dotykowego da się grać w gry wymagające jednoczesnego operowania Up/Down+Fire? Przykładowo mam tu na myśli gry typu "Gyruss".
    • 37:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime18 Dec 2017
     
    Albo Misja...
    • 38: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime18 Dec 2017
     
    ->link<-

    Nie jestem prawnikiem, ale emulator i emulowany program nie są modułami w tej samej przestrzeni adresowej. Nie łączą się też w jeden program. Np. Steam ponoć dystrybuuje stare gry ID Software z DosBoxem, a nie wszystkie one są na GPL.

    Reszta to zdrowy rozsądek (nikt za takie niszowe projekty nikogo chyba jeszcze nie ścigał).
    • 39:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime18 Dec 2017 zmieniony
     

    xtrem007:

    Czy przy takim ustawieniu pól sterowania dotykowego da się grać w gry wymagające jednoczesnego operowania Up/Down+Fire? Przykładowo mam tu na myśli gry typu "Gyruss".

    To sterowanie nie nadaje się do gier wymagających jednoczesnego operowania up/down+fire (czyli całkowicie odpada np. World Karate Championship), ale akurat w Gyrussa da się grać. Jeśli skorzystamy z funkcji auto-fire (której w pierwszych wersjach emulatora nie będzie, a docelowo chciałbym aby w wybranych grach fire działał jako wł/wył auto-fire) to takie sterowanie w Gyrussie czy Dropzone będzie w sam raz.
    Poza tym w przypadku popularnych tytułów będę nawet w stanie dorobić specjalne przyciski (np. do rzucania granatem w Misji, zmiany biegu w Road Race Race albo d-pad do 4-kierunkowego strzału w Robbo).

    Przyciski ekranowe dają "haptic feedback", czyli delikatną wibrację po naciśnięciu lub zmianie kierunku, a sama zmiana kierunku lewo-prawo oraz góra-dół nie wymaga odrywania palca od ekranu.

    anonymus:

    Albo Misja...

    Przy okazji - Misja to pierwsza gra, która nie odpaliła się na ROM-ie z Altirry (również pod samą Altirrą).

    Mam prośbę o odpalenie w wolnej chwili przykładowych gierek, które takie sterowanie wykorzystują (wklejam przykłady bezpłatne) i o pogranie przez chociaż 5 minut:
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    • 40:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime18 Dec 2017
     
    a gdyby zrobić sterowanie jak w załączniku, z mniejszymi przyciskami...
    • 41:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime21 Dec 2017
     
    Wypróbował ktoś może sterowanie w podlinkowanych grach, siedzi przypadkiem na Androidzie 7.x lub 8.x i chciałby potestować emu przed premierą?
    • 42:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime21 Dec 2017
     
    Mógłbym przetestować na Lineage 14.1 (Android 7.1.2). :)
    • 43: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime21 Dec 2017
     
    Mam Androida 7.0 z EMUI 5.1. Mogę się pobawić :)
    • 44:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Dec 2017
     
    z góry przepraszam gdyż nie mam sił ani czasu by czytać cały wątek ale mam jedno pytanie -
    z dźwiękiem jest wszystko OK tzn możn a odpalić np Snowmana albo coś Liebicha i cieszyć się muzyką bez trzasków ???
    • 45:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime21 Dec 2017
     
    @voy, @grzybson: Wypróbowalibyście wcześniej którąś z gierek podlinkowanych w wiadomości #39? Żebym nie musiał tłumaczyć sterowania :) Czy może być link do .apk jako wiadomość prywatna (w Playu i na Githubie udostępnię aplikację w weekend)?
    Aplikacja jest telefon-only.

    @IRATA4: w skrócie - to emulator na telefony i wyłącznie do gierek (i to nie wszystkich), z usuniętymi absolutnie wszystkimi opcjami konfiguracyjnymi (będę dodawał kolejne funkcje, ale trzymając się tej pierwotnej wizji).
    • 46:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Dec 2017 zmieniony
     
    całkiem fajna sprawa, taka dla mniej wtajemniczonych, sam znam pare osób co by pograło na Atari poprzez emu ale zniechęca ich konfiguracja,xex/atr -wtf ??? ja niestety nie gram na telefonach gdyż nie cierpię rozmawiać przez coś większego od paczki papierosów , ale sprawdzę na tablecie .

    Obsługuje pady pod bluetooth ?

    mnie się maży dobry emulator pod 3DS/a albo pod PS Vita ... dla niego przerobił bym Vite .
    • 47:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime21 Dec 2017
     
    Kontrolery będzie obsługiwał (ale nie w dniu "premiery"). Tutaj filmik jak się aktualnie prezentuje: ->link<-

    Czy przypadkiem na 3DS-ie nie ma dobrego emulatora (atari800-3ds)?
    • 48:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime24 Dec 2017 zmieniony
     
    Udostępniłem pierwszą wersję (traktujcie ją proszę jako wersję alfa):
    ->link<-

    Na tę chwilę wymaga telefonu z Androidem 7.0, ale kolejna aktualizacja powinna być zgodna z 5.0 - zabrakło mi czasu. Znane problemy:
    - wyjście z programu restartuje emulację
    - gry należy wczytywać z pamięci wewnętrznej (nie z karty SD!)
    - możliwe uszkodzenie plików ze stanem gry
    - przyciski OPTION, SELECT mogą nie działać poprawnie

    Na tych grach proponuję przetestować sterowanie (a i tak sugeruję najpierw pobrać którąś z podlinkowanych przeze mnie w poście #39 gierek na Androida):
    - Montezuma's Return 16K, Bruce Lee, Zorro, Pitfall II, Fred (w skrócie: dowolne platformowe)
    - Frogger, Boulder Dash, Laura
    - Pitstop
    - Alley Cat

    Jeżeli obecni tu twórcy gier na Atari wyrażą zgodę na wykorzystanie screenshotów z ich gier w Google Playu to byłoby super - dajcie znać!

    TODO na najbliższe dni/tygodnie:
    - poprawa błędów, dodanie obsługi Androida 5.x
    - zamiana "legacy" dostępu do systemu plików przez API StorageAccessProvider (będzie można odpalać gry z karty SD lub bezpośrednio z powiadomień o pobraniu pliku np. z Chrome)
    - obsługa fizycznych kontrolerów (Bluetooth i USB-OTG)
    - obsługa oryginalnych ROM-ów

    Na trochę później:
    - więcej wariantów sterowania lub warianty zoptymalizowane pod konkretne tytuły
    - pełnowymiarowa klawiatura multitouch

    PS. Nie zawracajcie sobie głowy moimi starymi aplikacjami w Playu - nie ruszałem ich od lat (jak ogarnę temat XEmu65 to planuję duży update emu Amigi z wykorzystaniem wspólnego kodu)
    • 49:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime24 Dec 2017
     
    Dzięki, jutro sobie potestuję.

    Obrazki z Laury możesz wykorzystać.
    • 50:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime25 Dec 2017 zmieniony
     
    Na szybko:

    Bardzo dobre pierwsze wrażenie :)
    Z tym sterowaniem to dziwnie. Akurat w Laurę gra się bardzo dobrze, ale spróbujcie w Bank Bang! ;). Pewnie można się przyzwyczaić. Jednak w gry, gdzie trzeba ruszać góra-dół i strzelać (np. Hot Copter) grać się nie da, a przynajmiej ja nie potrafię. W takich grach przydałoby się mieć Fire również z lewej strony, żeby móc palcem z prawej naciskać kierunek, a z lewej Fire.

    Generalnie świetna robota!

    Edit:
    Dodam jeszcze, że testowałem na Sony Z5 z Androidem 7.1.1.