atarionline.pl Nowy emulator XE/XL na Androida - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime25 Dec 2017
     
    Dzięki!

    Podałem tytuły gier, w których warto sprawdzić sterowanie - nieprzypadkowo nie ma wśród nich gier, w których trzeba naciskać jednocześnie fire i góra/dół, zresztą pisałem o tym :) Skupmy się na tych ~80% gier, w które da się wygodnie grać już teraz - polecam szczególnie platformówki, np. Freda ;)
    • 2:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime26 Dec 2017
     
    wszystkie gry Mirage są public domain, możesz spokojnie używać screenów.

    przy okazji przepraszam, że tyle wchodziłem i wychodziłem przerywając Ci kodowanie, byłoby już więcej :)))
    • 3:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime29 Dec 2017
     
    @pirx: Dziękuję! Skorzystam.

    Dodałem - w pierwszej aktualizacji - możliwość przejścia do przeglądarki sejwów bezpośrednio z widoku listy plików. Emulowane Atari nie powinno już restartować się przy wyjściu z aplikacji.
    • 4:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime29 Dec 2017
     
    Z braku czasu testowalem jedynie chwile (Samsung Galaxy A3, stock Nougat 7.0)

    1. Jestem pod wrazeniem czytelnosci i usability interfesju (az przyjemnie sie gra :)

    2. Alley Cat dzialal dobrze - chwile pogralem. Chwile mi zajelo, zeby sie przyzwyczaic ale na Colleen gra jest niegrywalna w zasadzie.
    3. Crownland (wersja pelna) sie wykrzaczal (artefakty) - mozliwe ze kwestia ROMu Altirry.
    4. Robbo (pirat) crash przy probie uruchomienia (ROM?)
    5. Boulder Dash - grywalny - sporadyczny problem z "podwojnym krokiem" (w Colleen jest to nagminne i proba gry jak dla mnie to masochizm) tzn. przy probie ruchu w lewo/prawo/gora/dol czasem ruch sie podwaja.
    • 5:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime29 Dec 2017
     
    W kolejnej aktualizacji dodam obsługę oryginalnego ROM-u Atari.

    Wydaje mi się, że w Boulder Dashu problem z podwójnym krokiem objawiał się także wtedy gdy graliśmy prawdziwym joystickiem :)
    • 6: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime29 Dec 2017
     
    Fajnie wygląda i zapowiada się bardzo dobrze. Testowalem tylko troche na telewizorze (tvbox z Androidem). Brakuje tylko obsługi pada/joya. W Coleen bezprzewodowy pad F710 dziala super z opcją "keyboard joystick". (Zreszta poprzedni przewodowy też tak działał).
    • 7:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime2 Jan 2018
     
    W najnowszej aktualizacji dodałem możliwość wykorzystania oryginalnych ROM-ów.
    Trzy przykładowe tytuły, których nie byłem w stanie wcześniej uruchomić - Misja, Warsaw Tetris i Whistler's Brother - działają teraz bez problemu.
    Doszedł również przełącznik pomiędzy trybami PAL/SECAM i NTSC (nie miałem czasu przetestować) i przyśpieszyłem też wczytywanie listy plików.

    Co do "instalacji" ROM-ów: jest to wyjaśnione w samej aplikacji, ale należy pobrać na telefon plik xf25.zip (pierwsze kilka wyników z Googla), przełączyć się na emulator i skorzystać z opcji "Scan ROMs" dostępnej na ekranie "Settings". Skanowanie polega na sprawdzeniu czy w lokalizacji Downloads znajduje się archiwum o takiej nazwie - jeżeli zostanie znalezione to zawarte w nim pliki .rom są kopiowane ("na stałe") do katalogu domowego aplikacji a my w ustawieniach możemy przełączać się między zestawem ROM-ów Altirry i oryginalnym (zipa można usunąć).
    • 8:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime2 Jan 2018
     

    Wolfen:

    3. Crownland (wersja pelna) sie wykrzaczal (artefakty) - mozliwe ze kwestia ROMu Altirry.

    Crownland już działa, ale problemem nie był ROM (gra działa zarówno na oryginalnym, jak i na tym z Altirry) tylko to, że nie interpretowałem tagu (130XE) w nazwie pliku podczas gdy gra wymaga 128KB RAM-u. Zostało to poprawione w najnowszej wersji (jeżeli masz plik bez tagu (130XE) lub [128K] to nadal nie będzie działać).

    Kolejny dobry tytuł na przetestowanie sterowania.
    • 9:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime2 Jan 2018
     
    Dzięki. Zaktualizowałem, pobrałem ROMy - działa :)
    • 10: CommentAuthorpajero
    • CommentTime2 Jan 2018
     
    A działa na adroid5.1 ?
    Pobrać nie można :(
    • 11:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime2 Jan 2018
     
    Docelowo będzie działać na Androidzie 5 i 6, jak poprawię kilka błędów występujących na tych wersjach systemu + nie chcę spowalniać "developmentu", a nie mam telefonu z takim systemem :)
    • 12:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime3 Jan 2018
     
    Mam 6 jakby co, mogę zraportować jakieś błędy.
    • 13:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime3 Jan 2018
     
    @Galu - jestes Wielki! :) Pedze testowac w wolnej chwili :)
    • 14:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime24 Jan 2018
     
    Podbijam temat bo gdzies umknal ze swiecznika a jest zacny.

    @galu
    Planujesz jeszcze jakas kolejna wersje?
    • 15: CommentAuthornosty
    • CommentTime24 Jan 2018
     
    Ja też bardzo czekam na wersję działającą z innym Androidem niż 7
    • 16:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime24 Jan 2018 zmieniony
     
    Wybaczcie, ale nie miałem ostatnio czasu - i jeszcze przez ok. 2 tygodnie mogę nie siadać do projektu.
    Będzie poprawa błędów, wersja na Androida 5 oraz nowe funkcje (poza obsługą padów myślałem już o integracji z Google Drive, o udostępnianiu sejwów i screenów/filmików czy funkcją "rewind" [taki automatyczny quicksave]).
    • 17:
       
      CommentAuthormicromax
    • CommentTime24 Jan 2018
     
    Czy jest szansa na wersje pod android 4.1.2 ?
    • 18: CommentAuthorElwood
    • CommentTime25 Jan 2018
     
    O tak, tak, 4.1.2! Czyli żeby poszło na Xperia Play :) Bitte schoen!
    • 19:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime25 Jan 2018
     
    @galu
    Kilka drobnostek:

    1. Daloby sie wskazac katalog z ROMem (a nie szukac po download pliku zip?:) w download NIGDY nic nie trzymam czego nie przejzalem i mam tendencje do czyszczenia calosci.

    2. Mozliwosc przelaczenia trybu "joysticka" z tego domyslnego (dobry do czesci gier) na tryb gdzie po lewej w formie krzyzyka wszystkie kierunki a po prawej fire? (przyda sie do tej drugiej czesci gier :) np. testowalem na Abracadabra i jednoczesnie wcisnac prawo i strzal a potem lewo i gora by po chwili znowu cos innego bylo nie lada przezyciem ;)

    3. Kwestia dzwieku (ale z tym jest problem i pod Colleen) - jakosc emulacji jest ten tego... zastanawiam sie czy da sie gdzies to ogarnac od strony portu androidowego atari800 czy jest to tez po prostu nie rozwiniety feature androidowej wersji czy tez cos jest po prostu nie tak. Na moje ucho wyglada to tak jakby renderowanie dzwieku nie bylo czasem klatka po klatce i zdawaly sie przeskoki (przy utrzymaniu odgrywania poprzedniego dzwieku) ktore powoduja ze wiekszosc efektow specjalnych lub muzyczek brzmi dziwnie czasem...
    • 20:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime25 Jan 2018 zmieniony
     
    Co to za sprzęt z 4.1.2?

    @Wolfen:
    1. Masz pobrać plik, a po "zaimportowaniu" go w emulatorze możesz go skasować, nie będzie już potrzebny (emulator zapisuje sobie kopię ROM-ów w pamięci "cache").
    2. W swoim czasie (a w pierwszej kolejności poprawa klawiaturki i obsługa padów).
    3. To jest akurat kod 1:1 przeniesiony z Colleen. Wiem, że coś jest nie tak (na niektórych urządzeniach) i jest to też jeden z powodów, dla których wersja pod 5.0 nie jest gotowa. Na jakim sprzęcie odpalasz emu?
    • 21:
       
      CommentAuthormicromax
    • CommentTime25 Jan 2018
     
    ja uzywam sony xperia s na androidzie 4.1.2
    • 22:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime25 Jan 2018 zmieniony
     
    Na razie sprawdźcie sobie ->link<- (RetroArch z Playa) -
    chyba o coś takiego wam chodzi (UI typowo pod gamepada - i do tego w stylu PS3/PS4). To jest (multi)emulator - niestety trudny w konfiguracji - i instaluje się dowolne "rdzenie" emulacji (jednym z nich jest od niedawna atari800).
    • 23: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime26 Jan 2018 zmieniony
     
    Fajny ten RetroArch, potestuje w domu na tvboksie mapowanie i obsługę z pada, ale pierwszy z zauważonych plusów: na Coleen i Xemu65 kaszani mi się audio w Tensorze Trzaskowskiego. W RetroArch tego problemu nie ma i ogólnie mam wrażenie że audio działa znacznie lepiej.
    • 24:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime26 Jan 2018
     
    Collen ma problemy z dźwiękiem, ten jest o wiele lepszy ->link<-
    • 25:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime26 Jan 2018
     
    @galu
    Ad 1 - dzieki :)
    Ad 2 - rowniez dzieki! :)
    Ad 3 - Samsung Galaxy A3 2016 na stockowym Nougacie, podobny problem jest na sluzbowym S7 (Nougat).
    • 26:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime26 Jan 2018
     
    No i dzieki za RetroArch - sprawdze w wolnej chwili :)
    • 27:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime26 Jan 2018
     
    @shanti77 - dzieki wielkie za Atari800 :) Ten port dziala perfekcyjnie.
    @galu - RetroArchem sie bawilem i niestety jest upiorny (jak dla mnie) w obsludze
    • 28:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime26 Jan 2018
     
    @shanti77 ...jesli chodzi o dzwiek, bo polowa gier, ktore mam sie crashuje... ale moze kwestia jeszcze ustawienia czegos (ROM juz wykluczylem jak i konfiguracje emulowanego hardwareu)
    • 29:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime26 Jan 2018
     
    @shanti77 ...poprawka :D wszystko dziala. Szanowni Bracia Atarowcy ... nie pytajcie czego nie zrobilem... prosze :D bo wstyd :D
    • 30: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime28 Jan 2018
     
    Potestowałem RetroArch i jestem zachwycony ;).

    W kwestii konfiguracji, która wcale nie jest trudna trzeba zrobić dwie rzeczy: romy Atari trzeba wrzucić do katalogu systemowego, czyli np. /storage/emulated/0/RetroArch/System i w ustawieniach Input, które zostało zabawnie przetłumaczone jako Wkład ;) podglądnąć lub ustawić jak komu wygodnie "Menu Przełączania GamePad Combo", to jest skrót klawiszy na padzie, które otwierają menu w trakcie gry. Potem, jeśli gramy na telewizorze, całe to OSD można w zasadzie wyłączyć. Mój pad F710 Logitecha działa bez żadnej konfiguracji. Jedyne z czym chwilę kombinowałem to ustawienie skalowania obrazu Atari do 16:9, bo przez lata jakoś się przyzwyczaiłem do takich proporcji.

    Super sprawa, bo po odpaleniu RetroArch, wybieram z menu "Załaduj ostatnie" i nie ma znaczenia czy ostatnio grałem w Super Mario World na SNES, czy w Qix-a na Atari.

    Galu, dzięki za wskazanie RetroArch. Nie przyszłoby mi do głowy iść w tym kierunku (jakoś hasło multi-emulator do mnie nie trafia ;)).
    • 31:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime28 Jan 2018
     
    RetroArch ma tę zaletę, że działa na każdej platformie - od RPi przez Androida, iOS , Windows czy macOS, a na przerobionych konsolach klasy Vita, Wii-U, Xbox 360 czy PS3 kończąc. Tak naprawdę RetroArch to tylko "referencyjna" aplikacja dla czegoś co nazywa się Libretro, a jest po prostu API dla twórców emulatorów (zarówno twórców tych tzw. "rdzeni" emulacji, jak i całej reszty - np. obsługi shaderów, "overlayów" czy I/O, w tym czy "customowych" layoutów dla ekranów dotykowych). Istnieją też inne emulatory korzystające z Libretro.
    W XEmu65 postanowiłem nie skorzystać z Libretro tylko z oficjalnych ("Colleen") źródeł Atari800 - z uwagi na mniejszy stopień skomplikowania i moje złe doświadczenia z "input lagiem" w RetroArchu.
    • 32: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime30 Jan 2018 zmieniony
     
    galu

    Rozwijaj projekt. To co robisz jest wielce ok
    • 33:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Jan 2018
     
    ... a ja czekam na Streaming tzn emulatory odpalone na super stacji graficznej ,każdy kto miałby dostęp do internetu i jakiś ekran mógłby się połączyć i odpalić tytuł z listy (bez względu na specyfikacje posiadanego sprzętu),to by było coś .

    Problem którego niby nie ma bo jak piszesz emulator odpalę prawie na wszystkim przy czym sprzęt musi być przerobiony a ja nie chcę by mi zbanowali konsole -niemaniakalnie zbieram puchary i korzystam z PS plus więc nie odpalę ani na Vicie ani na ps3 o ps4 nie wspominając ...a na PSP jest w miarę ok .

    Co innego gro osób które znam i którym musiałem konfigurować emulatory ,z tym sobie poradzą bez problemu i chwała ci za to :-).
  1.  
    Czy jest możliwość wypuszczenia wersji na Android 4 lub 4.2
    U mnie nie da się zainstalować
    • 35: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Apr 2018
     
    A czy jest szansa na Windows 10 mobile? Podobno nie jest trudno mając źródła dla Androida? Recoil jest, a emulatorów małego Atari nie ma.
    • 36:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime24 Apr 2018
     
    Urządzenia z Androidem 4 nie miałem w ręku od ok. 5 lat.
    Urządzenia z Windows 10 Mobile - na szczęście nigdy :)

    Przepraszam, że dawno nie było aktualizacji - w przyszłym tygodniu znajdę czas, żeby coś wrzucić (przygotowałem jakiś czas temu obsługę pamięci zewnętrznej / microSD i mam rozgrzebaną obsługę kontrolerów USB).
    • 37: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Apr 2018
     
    Ja akurat mam i Androida 4.coś i Windowsa 10... Telefon na Windowsie nie jest taki zły, nawet mam wrażenie, że jest lepszy, ale niestety Microsoft postanowił iść w złym kierunku... generalnie jest mało aplikacji, ale było by fajnie gdyby był emulator Atari - myślę, że nie trzeba mieć fizycznego sprzętu, żeby skompilować kod na ten system...
    • 38: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime27 Apr 2018 zmieniony
     
    QTZ na Androidzie 4.2 działa emulator Coleen, ale z uwagi że nie ma joysticka dotykowego tylko nieprecyzyjny dotyk nie używam.
    • 39:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    Jest jeszcze ten emulator ->link<-
    • 40: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    @Ataripuzzle Tak znam, używam :)
    @shanti77 Tylko, że to też Android i powstał lata temu, a jak go ściągnąć? Bo mi jakiś król i inne takie wyskakuje... i to niezależnie w które miejsce kliknę...
    • 41: CommentAuthorXuio
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    Pierwszy link ->link<-
    • 42:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    • 43:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    Starsza wersja 3.0
    • 44:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime27 Apr 2018 zmieniony
     
    Proszę mnie i XEmu65 nie łączyć z tym "czymś" ;)
    • 45:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    Bez przesady emu napewno lepsze od Collena, można dowolnie konfigurować przyciski lub grać na joystiku.
    • 46:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime27 Apr 2018
     
    Pisałem wcześniej, że warto sprawdzić RetroArch (najlepszy i jak najbardziej współczesny port Atari800):
    ->link<-
    ->link<-
    • 47: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime27 Apr 2018 zmieniony
     
    Niestety do działania retroarcha potrzebny jest internet - naprawdę "niefortunny zabieg" programistów - ja nie mam internetu na androidzie.
    Tak shanti77 na 4.2 działają tylko te dwa emulatory coleen i ten drugi - xemu niestety nie działa
    • 48:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime29 May 2018 zmieniony
     
    Może lekki oftop, ale ktoś ma wersję (bo coś mi się zdaje, że była taka a obecnie nie ma) RetroArch na xbox 360 ? Jest w ogóle jakiś działający emulec atari na xb360 ? Na starego X'a był X-ATARI czy coś, pamiętam, bo się tym bawiłem z 10 lat temu :)

    Namierzyłem RA z 2014. Zobaczymy czy działa Atari.
    • 49:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 May 2018
     
    kto piraci ten dużo traci ...
    • 50:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime30 May 2018
     
    ...szczególnie, że x'a używam 3x do roku i odpalam tam MAME. Gry, w które gram, jeśli już gram, mam zanabyte przed zrobieniem rgh, więc doprawdy, pospieszny osąd.
    Zresztą, nie o tym. Z listy emulacji widać, że na tamten czas (2014) Atari tam nie ma :(