atarionline.pl Kopiowanie z Sio2PC na dyskietkę - Rozwiązano - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime8 Dec 2017 zmieniony
     
    skasowałem - problem rozwiązano - poniższy poradnik mi nie działa, ale zostawiam. (patrz ostatni post i post z fastcopy.jpg)

    cytuję:
    "Well I figured out that you can use the same device number for the atr image(SIO2PC) and the 1050 disk drive.

    So I don't need to change the device number switch at the back of the drive everytime I need to copy a disk,basicly i am falling the Atari into thinking I only have one drive.



    Step 1.



    You put your disk into the drive but don't turn it on.(make sure the device number switch at the back is on device number 1)

    Start AspeQt or RespeQt and put into slot 1 copy 2000.atr or any other copier you use to copy disks.



    Step 2.



    Press Option and turn on the computer to load the copy program.Once loaded make sure the device it reads is D1,D1.(Source D1,Target D1)

    put in a atr of the game you want to copy to disk into slot 1.



    Step 3.



    Start to copy the disk image into memory,if the disk is already formatted then press Select to select No or keep it as Yes if it needs formatting.



    Let it copy until it ask you to put in the target disk.



    Goto AspeQt or RespeQt and click on File>Stop Emulation.



    Now you can turn on your disk drive.



    make sure it has the disk in the drive you want to copy to and press Start and wait for it to copy to the drive,Once it says complete it done.



    You can do it the other way round too if you want to copy a disk to a atr image too.



    Thanks for looking and enjoy your Atari.. :)"


    Z sio2pc (źródłowy source) ładnie mi kopiuje do pamięci, (sio2 podłączony do komputera - nie do stacji) jednak gdy mam włożyć destination (cel) disk, wyłączam emulacje i podmieniam kabel na ten od stacji wyskakuje error 138.

    Gdy podłączam sio2pc do stacji, a stację do komputera (bootowanie się wiesza potem chwilę rusza a potem zawsze pojawiają się errory - tak więc wogóle źródła nie kopiuje do pamięci (error). Ktoś miał taki problem? Nie wiem jak rozwiązać przekładanie kabla, aby nie pojawił się error 138. Jakieś porady? Zworka czy przełącznika w stacji wogóle nie mam - są tylko 2 wejścia sio z tyłu
    • 2: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime9 Dec 2017 zmieniony
     
    Dobra problem rozwiązany chyba, choć jeszcze nie udało mi się skopiować.

    Należy podłączyć sio2pc do stacji dyskietek a stację do komputera i nie włączać jej zasilania (ma być cały czas wyłączona) wtedy source ładnie się do pamięci kopiuje. Dopiero jak wyskoczy destination - włączyć stację dyskietek.

    edycja - niestety error 138 także w tym wypadku (w trakcie nagrywania destination)
    • 3: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime9 Dec 2017
     
    Dokładnie na to wygląda - według tego tutoriala kable podłączasz i już ich nie ruszasz. Po odczycie z SIO2PC wyłączasz emulację stacji, włączasz stację fizyczną i naciskasz Start. Po zapisie wyłączasz stację, włączasz emulację i odczytujesz kolejny fragment... i tak, aż wszystko się skopiuje.
    Error 138 - device timeout. Czyli wygląda na to, że naciskasz Start zanim włączysz stację / emulację.

    Można też przełączać kable - tak aby raz była podłączona stacja a raz SIO2PC - i naciskać Start nie wyłączając emulacji / stacji.

    Ale chyba da się prościej - czyli ustawić to tak aby kopiować z jednej stacji na drugą bez wyłączania / włączania stacji i emulacji.

    Nie mam fizycznej stacji, a SIO2PC/SD z innym urządzeniem jeszcze nie podłączałem, ale jeżeli Twoja stacja nie ma przełącznika, to w programie do SIO2PC powinno się dać ustawić aktywne stacje czyli wyłączasz D1 i np. kopiujesz D1(fizyczna)<->D2(emulacja) - być może do tego potrzebny jest inny kopier.
    • 4: CommentAuthorVidol
    • CommentTime9 Dec 2017
     
    error 138 - brak dosa a dokladniej brak sterownika urzadzenia.
    Sprobuj atr'a z zalacznika.
    • 5: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime9 Dec 2017 zmieniony
     
    Dziękuję Vidol za kopiera, zaraz zobaczę, dzięki QTZ.
    sio2pc podłączyłem pod stacje ustawiając ją jako d2 w aspeqt
    wtedy ładnie widzi drugi dysk.


    edycja: Tak - działa ten kopier bo mam podobny w stacji.
    Tzn. d2: jak wpisuje cop nazwa.com, 1:=
    ładnie kopiuje


    Żeby też coś od siebie dać podam najszybszy sposób kopiowania całych dysków, który odkrylem.
    Podpinamy kabel ze sio2pc do komputera, montujemy dosa z fastcopy do pierwszego napędu w Aspeqt D1.
    ->link<-
    (i odpalamy emulację, włączamy atarkę z option standardowo)
    wpisujemy w dosie fastcopy.com
    Gdy się nam załaduje fastcopy strzałkami wybieramy setup (return) (ustawiamy disk s:2 , verify yes, drive 1050 - tak jak na zrzucie w załączniku)
    esc wychodzimy z setupa

    Odłączamy kabel sio2pc, podłączamy sio2pc do stacji, a stację z drugiego slotu sio do komputera (włączamy 2x stację). Odmontowujemy w aspeqt D1, a montujemy atr który chcemy nagrać do napędu D2 (w Aspeqt) - D1 ma być pusty Włączamy emulację.
    W programie fastcopy klikamy dwa razy Return i czekamy. Dyskietka zostanie sformatowana i nagrany zostanie program całodyskowy (atr).

    Niestety nie każdy Atr można tą metodą nagrać - zabezpieczonych nie nagramy.

    Przy każdej zmianie dysków obrazów, czy zmianie kabli najlepiej wyłączać i włączać ponownie emulację, lub stację. Czasem wystarczy wyłączyć stację aby sio2pc podłaczone do stacji działało jak podłączone do komputera, wczytywać jednaki chyba wtedy trzeba z d1 w aspeqt
    • 6: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime11 Dec 2017 zmieniony
     
    sio2pc podłączyłem pod stacje ustawiając ją jako d2 w aspeqt

    W sumie już chyba wszystko jasne, ale podsumujmy:

    Skoro stacja nie ma przełączników to zawsze jest widziana jako D1: (D:) i nie można tego zmienić.

    Standardowe Atari zawsze boot-uje z D1, więc jak będzie włączona stacja to wszystko będzie się uruchamiało z niej (w programie do SIO2PC D1: musi zostać puste, aby nie kolidowało ze stacją).

    Kabli nie trzeba przełączać / odłączać, jak stacja jest wyłączona to SIO2PC działa tak, jakby jej nie było.

    Aby uruchomić coś z SIO2PC trzeba wyłączyć stację i podpiąć obraz dyskietki pod D1: (można przeciągnąć obraz dyskietki z innej wirtualnej stacji), po uruchomieniu np. kopiera można wypiąć wirtualną dyskietkę z D1: (np przenieść do D3) i można włączyć stację D1: i kopiować z/na wirtualną D2:.

    Kopier też można przegrać na dyskietkę i uruchamiać z dyskietki.

    Co do zabezpieczonych to przypuszczam, że potrzeby jest specjalny kopier lub inne narzędzie...

    PS. RespeQt: ->link<- - nowszy program, ale na starszych komputerach może nie działać (u mnie nie działa).
    • 7: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime11 Dec 2017 zmieniony
     
    Dzięki Qtz za podsumowanie, może to jeszcze rozjaśnię, wczytywanie do pamięci Atarki (np. z Optionem) działa w aspeqt (sio2pc) tylko z D1, więc montowanie do D2 w Aspeqt, -skrótowo "działanie D2"(drugiego napędu) funkcjonuje tylko w programach do przegrywania na real Atari lub w Dosie; tylko gdy przejdziemy w Atarce na drugi napęd. W mojej stacji zwyczajowo nic nie bootuje z D2 także sio2PC. Acha i sio2PC, gdy jest podłączony do stacji (obojętnie do którego portu sio) jest u mnie widziany zawsze jako D2. Tak więc w kopierach musimy przegrywać z D2 do D1 np. D2: cop nazwa.rozszerzenie, 1:=

    Toteż zawsze musimy mieć wyłączoną stację gdy chcemy bootować z sio2pc (tylko D1 w Aspeqt), no chyba, że podłączymy bezpośrednio do Atarki (Sio2PC).

    Bardzo rzadko w atarce wyskakuje Error gdy mamy wyłączoną stację z podpiętym sio2pc lub sio2pc wpiętym do kompa. Gdy jednak on się pojawia rozwiązaniem jest całkowite odłączenie sio2Pc od Pc i atari, aby wogóle nie świeciło (bez zasilania). Jeżeli mignie przy podłączaniu kabla na czerwono, powinno być ok, bo znaczy że przesyłanie działa.

    wskazówka: nawet nie próbuj ustawiać w Aspeqt "D1" gdy masz włączoną stację a sio2pc podpięty do stacji, stacja ci będzie źle działać - zawsze pamiętaj o wyłączaniu stacji i wtedy montuj do D1.
    Jeżeli masz włączoną stację z podpiętym sio2pc do niej zawsze w Aspeqt montuj wszystko do D2.

    2 wskazówka: zawsze zatrzymuj emulację, gdy zmieniasz dyski, odłączasz kable.

    3 wskazówka: aby wszystko działało pamiętaj o włączaniu emulacji (wcisnąć niebieską ikonkę kabli - aby zmieniły się na połączone -w Aspeqt)
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Nov 2019
     
    Mam pytanie do praktyków.

    Posiadam SIO2PC jeszcze w starej wersji, podłączane przez RS232 (mam też przejściówkę Centronics w razie potrzeby). Ale wiadomo - dorwać peceta z gniazdem RS-232 czy Centronics to już nie takie proste, a i niepotrzebne zajmowanie sobie miejsca grzybem. A interfejs szkoda wyrzucić.

    Więc: czy można do kabelka RS-232 podłączyć jakąś przejściówkę na USB, żeby powstał SIO2PC-USB?

    Coś w tym stylu powinno działać?

    ->link<-
  1.  
    Well,

    theoretically the adapter should work. In practice there are dozens of such adapters (mostly made in China) and not all of them do work as they should (small inaccuracies regarding timing and other things, mostly ignored by the PC BUT NOT by the Atari).

    We had such discussions either at Atari Age or Abbuc and most of these adapters were a hit and miss. But after a while several Atarians suggested to use the "Digitus" adapter and even HiasSoft could guarantee that it will work alright with the Atari and SIO2PC (even with highspeed/ultraspeed, etc.)

    The Digitus adapter looks like a large USB stick with RS232/Com-port on one end and USB at the other end. I have bought two of them, but never used them since my single core 2Ghz PC still has two COM ports and I have installed MS-DOS on it, so I can use good old SIO2PC V4.21.exe by Nick Kennedy (a 16Bit DOS program). Even my two dual-core 2x 3Ghz PC's do have one COM-port and a FDC, so I am still able to install MS-DOS from original 3,5" floppy disks on them. (I can also install Win 3.11 on them, booting this Win on a 2Ghz PC takes approx. 1 second, on the dual-core 2x 3Ghz PC it takes less than 1 second -or- it takes longer to type in WIN and press return than loading Windows.)

    Digitus available e.g. here:
    - Amazon.de: ->link<-
    - Cyberport.de: ->link<-

    I guess there are also several dealers in Poland that sell this adapter (I only have the version that looks like a USB-stick).

    EDIT: Allegro also sells this adapter... but for approx. 30-36 zlotys, so not as cheap as your version.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Nov 2019
     
    Again, very informative info. Thank you, Andreas!