atarionline.pl Vortex ATonce-386SX - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Dec 2017 zmieniony
     
    Panie i panowie. Takie coś wpadło w moje ręce (dzięki uprzejmości Grogona) - nigdy tego emulatora PC nie miałem w rękach, więc nawet nie potrafię rozpoznać, czy to do Amigi, a jeśli do Atari to ST/STE/Mega ST/Mega STE/TT? Czy jest gdzieś do tego instrukcja? Ktoś ma doświadczenie w montażu? Proszę o wszelkie informacje i pomoc.



    • 2: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime17 Dec 2017 zmieniony
     
    Coś jest na Pigwie: ->link<-
    [Edit]
    Oprogramowanie w tym wątku na atariage: ->link<-

    I jeszcze więcej niemieckiego (chyba opisują konfigurację): ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Dec 2017
     
    Z tego co się orientuję to do Mega STE tylko i wyłącznie.
    Sam takiego szukam...
    • 4: CommentAuthoras...
    • CommentTime17 Dec 2017
     
    marekP pewnie to "zainstaluję"..
    • 5: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime17 Dec 2017 zmieniony
     
    @Jacques to chyba faktycznie dla Mega STE.
    ->link<-


    Na Ebay znalazłem wersję ST/ Mega ST z nieco inną płytką:
    ->link<-
    • 6:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Dec 2017
     
    No tak, wszystko się zgadza. W dodatku wersja ST ma kwarc na płytce emulatora, a Mega STE nie, bo samo Atari śmiga na 16 MHz.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Dec 2017
     
    Dzięki za informacje i linki.
    Ze swojej strony znalazłem jeszcze ogólny opis tej karty w oficjalnym wydawnictwie Atari, z którego wynika, że powstała wersja ST/Mega ST, wersja STE/MegaSTE oraz dla Falcon030 (z przejściówką).




    Jeżeli ktoś ma MegaSTE to z chęcią się dogadam do co instalacji, żeby wypróbować kartę - celem jest opisanie jej do Atariki.
    • 8:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime19 Dec 2017
     
    Ktoś miał kiedyś w Głuchołazach w Mega STE, pamiętam jak był na tym odpalany Windows 3.1 :-)
    • 9: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime19 Dec 2017
     
    Jeszcze recenzja, w języku Goethego: ->link<-
    • 10: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime19 Dec 2017
     
    A koniecznie Mega? Bo do zwykłego STe też chyba dałoby radę.
    • 11: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime19 Dec 2017 zmieniony
     
    Kaz

    Opis tego ustrojstwa jest w Bajtek NR 12(70)'91

    Pod ST i Amigę .

    Mam ten numer. Postaram się zeskanować, bo na AOL jakoś nie widzę.

    Robić skan ?

    Chcecie ?
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Dec 2017 zmieniony
     
    Dzięki za informację!

    Właśnie czytam, bo ten numer jest u nas oczywiście (wszystkie zeskanowaliśmy):

    ->link<-

    • 13: CommentAuthormarekp
    • CommentTime19 Dec 2017
     
    Mam taki - dostałem lata temu od Paskuda. Nawet FPU i Cache do niego znalazłem. To wersja Mega STE. Instrukcję zeskanowałem i jest teraz na Pigwie. Prawdopodobnie to mój sprzęt był widziany w Głuchołazach z win 3.1, ale jedna poprawka - nie zainstalował się do końca bo w pewnym momencie kolory były takie same dla tekstu i tła i niewiedziałem w co klikać ;-).
    Sprzęt super jeśli chodzi o tryb tekstowy. W końcu to 386 16Mhz z cache. Aż chciało by się zapuścić jakieś dosowe gierki... Niestety, graficznie to dramat. Bodajże tylko CGA w 4 kolorach w miarę działa, ale ZTCP grać się nie dało bo g. było widać. Dla porównania wersja na Amigę mogła udawać VGA (Ale nigdy nie widziałem tego sprzętu więc nie wiem jak to VGA w praktyce działało).
    Niedawno przywiozłem tą MegęSTE na warsztat w związku z instalacją karty graficznej na "przejściówce" NOVA VME. Było by idealnie móc spiąć te dwa interfejsy ze sobą: 38SX+FPU i kartę graficzną mogącą spokojnie chodzić w trybie kolorowym VGA... Spróbuję oczywiście taki zestaw odpalić ale szanse, że emulator zadziała z kartą VME są minimalne. To, że zadziała jako VGA zerowe :-(
    • 14: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime19 Dec 2017
     
    No to kamień z serca
    • 15:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime19 Dec 2017
     
    Vortex ATonce dla Amigi także nie emuluje VGA, za to KCS Power PC Board owszem (emulator XT, ale podrasowanego - NEC V20 @ 11 MHz ztcp), jest CGA, EGA, Tandy. VGA w kolorze i tam już jest zabawa, choć oczywiście emulacja VGA jest wolna, ale Tandy daje radę :-)
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Dec 2017
     
    Marek - będziesz zabierał swoją MegaSTE na zlot i czy w ogóle bedziesz na Last Party? Chciałbym przetestować, czy to rozszerzenie jest w ogóle sprawne.

    A czy zamiast uruchamiać Win 3.1 nie powinno się odpalać Win 2.1, który był dedykowany komputerom 386sx? Jak w tym filmiku:



    A gry to oczywiście nie VGA, ale tak jak tutaj "Operation Wolf" na Amidze, w trybie CGA:



    Grafika Atari generalnie to była jak EGA, więc może i w tym trybie dało by się coś odpalić. Mam też monitor VGA-mono Atari PCM144, można by spróbować odpalić to na tym...

    Znalazłem też filmik o uruchamianiu AtOnce 386sx na Amidze:

    • 17:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime21 Dec 2017 zmieniony
     
    3.1 pójdzie na wersji 386SX, 2.0 to antyk (jeszcze większy), na 8086 nawet pójdzie 3.0 (ostatni, który nie wymagał co najmniej 286).

    Co do domowej Amigi 500 (filmik Youtube) to jest tylko zwykły Vortex ATonce (286), nie 386SX.

    Na inne tryby graficzne niż te biedne wymienione w instrukcji na Vortexach tudzież atarowych PC-Speed, AT-speed nie ma co liczyć.
    Amigowy KCS bardzo pozytywnie się wyróżnia (Hercules, CGA, EGA, VGA, Tandy w kolorze, emulowany jest też SB), tyle, że to jest szybkie XT (Nec V20), ale Windowsa 3.0 postawiłem :D
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Dec 2017
     
    Ano właśnie, skoro na 286 to jakoś chodzi, to tym bardziej na 386 z kooprocesorem powinno działać w miarę :)

    Jacques - uruchamiałeś jakikolwiek Windows na Atari?
    • 19:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime21 Dec 2017
     
    Nie, co prawda mam AT-speeda w STE i się nim bawiłem, ale akurat Windowsa mam tylko na A500 z KCS.

    Tym nie mniej 3.1 na 386SX z ustawioną emulacją Herculesa/EGA/VGA mono powinien pójść :-) A jak nie to 3.0.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Dec 2017
     
    A miałeś oryginalne dyskietki Win 3.1 czy gdzieś są w sieci?
    • 21:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime21 Dec 2017 zmieniony
     
    Wszystko znajdziesz w "library", a Windows 3.x konkretnie tu:
    ->link<-

    Powodzenia :-)
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2017 zmieniony
     
    Dzięki Jacques, udało się, a wkrótce raport
    • 23: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime31 Dec 2017 zmieniony
     
    Kaz szukaj pod abandonware pc. Gdzieś miałem zapisane kilka fajnych stron, ciekawe czy jeszcze działają;)
    Dam znać jak przekopię notatki.
    O i już jedna jest: ->link<-
    I jeszcze jedna: ->link<-
    [EDIT]
    Jeszcze dwie:
    ->link<-
    ->link<-
    • 24: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime31 Dec 2017
     
    To się jeszcze może przydać: ->link<-
    • 25: CommentAuthorpiter
    • CommentTime31 Dec 2017
     
    o super, ściągam to wszystko i działam :)
    • 26: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime31 Dec 2017
     
    Piter jak na blaszaku to polecam dosbox: ->link<-
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Dec 2017
     
    Piter ma na myśli to, że będzie ze mną testować te gry na Vortex-ie :). Zainstalowaliśmy tę kartę w jego MegaSTE.
    • 28: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime31 Dec 2017
     
    A to i tak blaszak z dosboxem może się przydać. Niektóre z gier, zwłaszcza tych nowszych było dość upierdliwych w konfiguracji i trzeba było się trochę nagimnastykować w config.sys i autoexec.bat :P
    • 29: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime1 Jan 2018
     
    @marekp tu: ->link<- próbowali pożenić Vortexa z kartą VME. Niestety bez sukcesu, najprawdopodobniej padła grafika. Może jakieś informacje mimo wszystko będą przydatne.
    • 30: CommentAuthorpiter
    • CommentTime1 Jan 2018
     
    no proszę, ja na razie utknąłem na... DOSie ... nie mam nic to mogłoby wygenerować bootowalnego DOSa (Maki na stanie tylko) .. no i mam w Mega STe stację 720 kb, wiem, mogę DOSa 5.0 ściągnąć... no zaraz uśmiechnę się do Jesionena, ma jakiegoś starego PC który mu zawadza :)

    mam ET4000 ... to kolejny krok
    • 31:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime1 Jan 2018
     
    Co do gier DOS i Windows, polecam stronę ->link<-
    • 32: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime1 Jan 2018 zmieniony
     
    @piter a freedos nie ma nic bootowalnego na składzie? Maki to od dłuższego czasu tez blaszaki, tyle że z dopłatą za jabłuszko ;)
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Jan 2018
     
    Dzięki Piter i Bruno_J!
    Przydadzą się pliczki. Nigdzie nie widzę wyszukiwania po rodzaju karty graficznej. Nie jest to znaczące w grach?
    • 34: CommentAuthorpiter
    • CommentTime2 Jan 2018 zmieniony
     
    bruno_j: próbowałem z kilkoma wersjami, odchudzałem ja i erOS dyskietki 1.44 ale nie bootowały się, potrzebny jakiś rasowy PC z Win 98 / XP.

    Na Macu mogę zainstalować WIn, nie ma problemu, podejrzewam że i tak będzie problem z wykonaniem dyskietki startowej z WIn 7/10 na 3,5" stację dysków USB.

    Jesionek coś ma przygotowanego więc chwilka jeszcze ...
    • 35: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime2 Jan 2018
     
    Może i rzeczywiście freedos jest zbyt nowoczesny. W FAQ piszą o wersji "legacy" dla starszych kompów. Tu masz oryginalne MSdosy: ->link<-
    • 36: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime2 Jan 2018 zmieniony
     
    @Kaz na abadonii jest opcja CGA only.
    VGA jest zgodna z EGA. Teoretycznie obie są zgodne z CGA.
    W praktyce bywało różnie i czasem potrzebne były dodatkowe emulatory i konfiguratory. ->link<-
    Nowsze gry (z czasów EGA i VGA) mają najczęściej opcję wyboru karty graficznej.
    Dodatkowo starsze gry są czułe na szybkość procesora i przy zbyt szybkim zaczynają się sypać. Były nawet specjalne programiki do spowalniania kompa.
    I oczywiście był jeszcze przycisk "Turbo" ;)
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Jan 2018
     
    Dzięki Bruno_j za info i linka.

    To "CGA only" zauważyłem, wynikiem są gry dorastające poziomem grom na 8-bitowe Atari :), a my to chcemy uruchomić na sprzęcie 16-bit. Na szczęście niektóre gry zapowiadają się ciekawie, jak poszukiwania Carmen. Czy może przypomina Ci się coś fajnego, co by chodziło na CGA albo VGA mono?

    Piter - mam starego PC ze stacją, ale jak Ci mam wysłać dyskietkę, kurierem? :) Nie ma ktoś tam u Was starego peceta?
    • 38:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 Jan 2018
     
    VGA mono, hmm...
    Scorched Earth? ;-)
    • 39: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime4 Jan 2018
     
    @Kaz A jakie miało być CGA skoro do 286 PC było 8-bit ;)
    Standardem gier dla VGA był tryb 13h (320x200) oraz 256 kolorów, raczej trzeba by szukać coś z początków VGA i wcześniej.
    Może Prince of Persia, MS Flight Simulator, Prehistoric, Ultima i pozostałe tytuły do 1990 roku.
    Sporo gier na "vintage PC" mozna znaleźć na Youtube, ale tam standardem jest najczęściej Hercules Graphic Card. Vortex nie emuluje przypadkiem Herculesa?
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Jan 2018
     
    A czy gry VGA nie pojda na monitorze VGA mono?

    Z tego co czytam, standard VGA pojawił się w 1987 roku, zdominował rynek w 1990 roku (u nas pewnie nieco później). Domyślam się więc, nie wiem czy słusznie, że nawet nowe gry uwzględniały inne karty i monitory.

    Tak, Vortex obsługuje Herculesa. A także tryb AT&T Olivetti. Z tego co czytałem wynika, że niezły tryb. Ale czy obsługiwany przez programy?
    • 41: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime4 Jan 2018 zmieniony
     
    Kaz, problem w tym, ze kto wyprodukował coś PC zgodnego w ilościach powyżej 1000 szt. to od razu się pojawiał nowy standard ;)
    CGA,EGA,VGA to standardy IBM. Hercules był znowu na tyle popularny, że praktycznie traktowano go jako standard IBM (dodatkowo oferował emulacje CGA).
    Wśród twórców gier populerne tez były karty Tandy: ->link<-
    Jeśli chodzi o standardy w świecie PC to od początku było "burdello bum bum".

    Cegła miała też tryb mono 640x200 tu w SimCity:


    Wiki podrzuca też coś takiego: "Commercial software began supporting EGA by 1986 and Sierra's King's Quest 3 was one of the earliest PC games to use it. Most software made up to 1991 can run in EGA, although the vast majority of commercial games used 320×200 with 16 colors for reasons of compatibility with CGA and Tandy and to support users who did not own a proper EGA monitor. The 350-line modes were mostly used by freeware/shareware games and application software, although SimCity is a notable example of a commercial game that runs in 640×350×16 mode."
    ->link<-

    [EDIT]
    OIDP to wyświetlać VGA kolor, to monitor mono wyświetlał, tylko czasem kolory miały te same odcienie szarości ;)
    Artykuł o mono- i color- ->link<-

    Olivetti to raczej będzie standard europejski i pewnie gry ze starego kontynentu to obsługują.
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Jan 2018
     
    O widzisz, trzeba będzie SimCity i King's Quest 3 ściągnąć :)
    Dzięki po raz kolejny za info i linki.

    Jeszcze pytanie do MarekP - Marku, czy posiadasz MS-DOS w formacie dyskietki 3,5cala? Jesli tak, czy podzieliłbyś się jej obrazem? Ewentualnie skąd brałeś MS-DOS i na jakich dyskietkach (3,5/5,25) i z jakiego nośnika bootowałeś swoją MegaSTE z Vortexem?

    Niestety, utkneliśmy na fazie "uruchom MS-DOS", bo nie mamy fizycznie dyskietki 3,5 cala z tym systemem, a z dołączanej 5,25 nie bootuje :)
    • 43: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime4 Jan 2018
     
    Kaz wg wiki w trybie Olivetti zbyt dużo nie pograsz:
    "The 640x400 graphics mode received a moderate level of support from software developers, mostly in applications (Earl Weaver Baseball is however an example of a game that can use it). Some plasma portables from Compaq and other manufacturers also copied the M24/6300's graphics hardware."
    ->link<-
    • 44:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 Jan 2018 zmieniony
     
    @Kaz

    No przecież MS-DOSy w różnorakich wersjach i formatach dyskietek masz także na stronie, którą Ci poleciłem gdy szukałeś Windowsa 3x ;-)
    ->link<-

    I na przykładzie 5.0:
    ->link<-
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Jan 2018
     
    No i właśnie korzystaliśmy z tej strony, ale nie udało się żadnego z DOS-ów wcisnąć na dyskietkę 3,5 cala 720KB :). Albo po wciśnięciu przestawały działać.
    • 46: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime4 Jan 2018 zmieniony
     
    Kaz tego: Microsoft MS-DOS 5.00 [Commodore OEM] (3.5-720k) też nie?
    Ja wiem, że ta wstawka na C może odrzucać, ale w imię nauki, zmuście się! :)

    A w razie czego to macie jeszcze w odwodzie te dwa:
    Microsoft MS-DOS 5.00a (3.5-720k)
    Microsoft MS-DOS 5.00a [Amstrad OEM] (3.5-720k)

    A może coś z 4.0x?
    ->link<-

    [edit]
    Może to zadziała? ->link<-

    [edit2]
    Albo coś z tego? ->link<-
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Jan 2018
     
    ale w imię nauki, zmuście się! :)


    Hie hie, you made my day :)
    Spoko, spróbujemy wszystkiego - to znaczy ja tylko zdalnie teraz kibicuję Piterowi, bo komputer w Gdańsku, ja we Wro :)
    • 48:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 Jan 2018
     
    Z tej strony zdaje się instalowałem DOS-a 5.0 z dyskietki DD na Amidze z KCS-em, przecież są obrazy dyskietek DD tam, musi zadziałać ;-)
    • 49: CommentAuthorpiter
    • CommentTime4 Jan 2018 zmieniony
     
    wszyscy: w sobotę działamy dalej, na razie przerwa :), dziękuję za pomoc, wszystko, czytam, notuję... :)
    • 50: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime5 Jan 2018
     
    Atari PC 3 MS Dos: ->link<-

    No, jak to nie pójdzie...