atarionline.pl Konkurs graficzny w toku - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Nov 2009 zmieniony
     
    Miło mi poinformować, że wpłynęła pierwsza praca konkursowa na konkurs niescenowy "Gdybym był koderem...". Ciekawe, kiedy wpłynie pierwsza na konkurs scenowy?

    Równie miła jest informacja, że Bartek "Voyager" Dramczyk, z którym mieliśmy wspólny występ na PGA, a który jest znanym amigowskim miłośnikiem klimatów scenowych, zrobił nam niespodziankę, zamieszczając informację o konkursie między innymi w

    CHIP Online
    ->link<-

    Scene.pl
    link=http://www.scene.pl/

    C64 Scene.pl
    ->link<-

    Amiscena.pl
    ->link<-

    Dzieki Voyager
    • 2: CommentAuthorirwin
    • CommentTime16 Nov 2009
     
    Voyager! Wielkie dzięki, sam chciałem uderzyć w brać komodziarzy - widze że ten problem już rozwiązany, tym niemniej jednak warto by zrobić info anglojęzyczne, po to bym mógł zarzucić wędkę na Csdb ;)
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Nov 2009
     
    Uzupelnienie nowinki z dnia 18 listopada - CHIP zostal patronem medialnym naszego konkursu :)
    • 4: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime19 Nov 2009 zmieniony
     
    Pojawił się problem, o którym jeszcze wczoraj nie miałem pojęcia. Mianowicie chodzi o to, że narysowane przeze mnie obrazki wyglądają BARDZO różnie w zależności od tego na czym się je ogląda :/.
    Rysuje w Graph2Front z paletą kolorów g2f.act, co narysuje wyświetlam testowo na emulatorze Atari800Win Plus 4.0, również z paletą g2f.act, zazwyczaj wszystko jest ok, czasami pojawią się jakieś "kwasy" ale jest to do opanowania. Jako że w regulaminie konkursu stoi:
    "grafika musi dać się obejrzeć na oryginalnym Atari 64KB RAM, wersja PAL"
    dla świętego spokoju przed wysłaniem rysunków do Kaz'a przerzuciłem je na moją Atarynke i mocno się rozczarowałem. Obraz jest dużo ciemniejszy, szerszy, część kolorów różni się dość mocno od tych z emulatora/g2f np. zielony zamienia się w sraczkowato-brunatny :/. Najgorzej sprawa ma się z duszkami, które czasem przyjmują kolor tła, myślę sobie pewnie mam uwalony GTIA, więc podłączam moją drugą Atarynkę bo byłem przekonany, że mam jedną sztukę ze sprawnym GTIA, na niej
    uszkodzonym sprajtom się poprawiło, za to pogorszyło się innym, które zaczęły przyjmować kolory zupełnie z kapelusza.
    Wróciłem do peceta i zacząłem oglądać rysunki tym razem na emulatorze Altirra 1.4, i tutaj jeszcze inna sytuacja, w porównaniu z Atari800Win pojawiło się trochę nowych kwasów, obraz jest prawie tak ciemny jak na realnej Atarynce, kolorom również bliżej do oryginału, wszystkie
    sprajty wyświetlane są poprawnie.
    Przebarwione sprajty na oryginalnym Atari nie mają chyba związku z error'ami i warning'ami (opcja check w g2f), jeden rysunek zupełnie czyściutki (nawet jednego warning'a) traci kolory na sprajtach, z kolei inny rysunek usiany error'ami wyświetlany jest poprawnie.
    Proponuje ustalić z jakiego emulatora i w jakiej palecie barw, zrzucane będą screenshoty do konkursu, pozatym jak się ma sprawa poprawności wyświetlania konkursowych obrazków na realnym sprzęcie, czy jeżeli rysunek wyświetlany jest poprawnie na Atari800Win i Altirra, to czy będzie prawidłowo wyświetlany na oryginalnej w 100% sprawnej Atarynce? Jeżeli nie to jak poprawność wyświetlania obrazu mają sprawdzić konkursowicze nie posiadający Atari XL/XE, lub posiadający je z uszkodzonym, lub podejrzanym GTIA? Jeśli okaże się, że obrazek wyświetlany na oryginalnej maszynie, będzie miał jakieś przebarwienia w stosunku do tego co wyświetla się na emulatorach, to czy zostanie dopuszczony do konkursu?
    Reasumując, rysunki oczywiście najładniej wyglądają na Atari800Win, z kolei Altirra może wychwycić jakieś dodatkowe kwasy, których nie widać w Atari800Win, zaś to co wyrabia się na oryginalnej maszynie (możliwe że z uszkodzonym GTIA) to normalnie ręce opadają :(.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Nov 2009
     
    Pojawił się problem, o którym jeszcze wczoraj nie miałem pojęcia. Mianowicie chodzi o to, że narysowane przeze mnie obrazki wyglądają BARDZO różnie w zależności od tego na czym się je ogląda :/.


    Na to nie ma rady. Walkowalismy ten temat sto tysiecy razy, male Atari to nie wspolczesny pecet z mozliwoscia kalibracji kolorow wedlug standardow i wzorcow przemyslowych. W emulatorze i G2F ustaw sobie palete OliverPAL.act, bo w wiekszosci przypadkow jest najblizsza prawdziwemu Atari.

    dla świętego spokoju przed wysłaniem rysunków do Kaz'a przerzuciłem je na moją Atarynke i mocno się rozczarowałem. Obraz jest dużo ciemniejszy, szerszy, część kolorów różni się dość mocno od tych z emulatora/


    Ustawienia monitora (a nawet Atari) tez mozna w pewnym zakresie regulowac - od tego masz potencjometry. Jednak Twoje objawy wskazuja na uszkodzenie Atari, byc moze GTIA, bo nie ma az tak drastycznych roznic miedzy paleta G2F.act a prawdziwym sprzetem.

    Przebarwione sprajty na oryginalnym Atari nie mają chyba związku z error'ami i warning'ami (opcja check w g2f)


    Nie dopuszczaj do errorow w obrazku, bo to tez moze byc przyczyna problemow na prawdziwym Atari.

    Proponuje ustalić z jakiego emulatora i w jakiej palecie barw, zrzucane będą screenshoty do konkursu


    Zawsze bylo tak, ze zrzucalem ekrany z Atari800Win, wczesniej z paleta Laoo.act, obecnie OliverPAL.act. Na wyrazne zyczenie autora zrzucam z taka paleta, jaka sobie autor zyczy. W poprzednim konkursie na przyklad Powrooz zyczyl sobie uzycia palety G2F.act (o ile dobrze pamietam).
    • 6: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime19 Nov 2009
     
    Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, rzeczywiście paleta OliverP.act jest bliższa oryginałowi. Spróbuje przekolorować swoje rysunki (rozjaśnić), jednak gdybym nie podołał to chętnie skorzystam z możliwości zmiany palety.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Nov 2009
     
    Nie ma problemu, napisz tylko jakiej palety sobie zyczysz.